Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
108

Daudzi ir dzirdējuši par par Delfu orākulu - Grieķu templi, kurā Sybillas (pareģi) veica pareģojumus. Kas līdzīgs atradās ne tikai Delfos, bet arī vairākās citās vietās. Šoreiz stāsts par Kūmām. Vietu pie Neapoles līča, kur Grieķu ieceļotāji ieradās aptuveni 8.gs pirms Kristus.

Kūmās esošās drupas ir paliekas no Romas Impērijas atjaunotā templa, kurš vēlāk pārtapa par baznīcu. Akropoles augšgalu rotājis Jupitera templis. Pakalna uz kura atrodās šīs drupas atrodās neskaidras izcelsmes Apollona tempļa pamati un kontūras, bet viszemāk ir objekts par, kuru ir šis raksts - Kūmu sibillas ala.

Pati Kūmu sibilla jau ir... Autors: Dark Magician Senā sibillas pareģojumu ala Kūmās un Kūmu salas sibilla
1.

Pati Kūmu sibilla jau ir mītiem apvīta persona. Nav zināms vai tāda patiešām ir bijus, taču romiešu laikos viņas kapi ir tikuši rādīti Apollona tempļa apmeklētajiem. Leģenda vēsta, ka Kūmas sibilla ir ieradusies no austrumiem. Kad Apollons tai piedāvājis izpildīt jebkuru viņas vēlmi, ja šī sieviete kļūs par viņa mīļāko, sibilla ir lūgusi tik daudz dzīves gadu cik viņai puteklīšu ir vienā saujā. Šis skaitlis izrādījās 1000 gadi. Sieviete gan aizmirsusi palūgt mūžīgo jaunību un tāpēc kļuva ar vien vecāka un sīkāka līdz no vecuma sačokurujosies tik ļoti, ka viņa tika ielikta pudelē, ko iekāruši Kūmās. Kad bērni sibillai grieķiski vaicājuši ko viņa vēlās, viņas vienīgā atbilde bijusi: "Es gribu mirt." Vergīlijs savā stāstā hronikā par Eneju piemin šo Sibillu, ka hronikas galvenais varonis viņu sastapis 700 gadu vecu un, joprojām, nevainīgu. Sibilla Enejam palīdz rast ceļu caur pazemi, kur viņam jāatrod viņa mirušo tēvu un jāpiepilda savu likteni.

Scaronis protams nav... Autors: Dark Magician Senā sibillas pareģojumu ala Kūmās un Kūmu salas sibilla
2.

Šis, protams, nav vienīgais stāsts un vēstures liecības par Kūmu sibillu. Viens no slavenākajiem ir par to kā Kūmu Sibilla pēdējam Romas karalim Lūcijam Tarkvīnam ap 500. gadu pirms Kristus piedāvājusi nopirkt 9 savas pareģejomu grāmatas par diezgan dārgu cenu. Tarkvīns viņu ir tikai izsmējis. Tāpēc sibilla 3 grāmatas sadedzināja un atkārtoja piedāvajumu par 6 grāmatām, nemainot cenu. Arī šoreiz atteikums. Sibilla 3 gramatas izmetusi pa logu un piedāvājusi 3 gramatas par oriģinālo cenu. Šoreiz, baidoties neuzzināt pareģojumus Tarkvīns piekritis. Šīš grāmatas, kuras kā runā pareģoja Romas nākotni kļuva par plašu varas instrumentu un atradās Romas kapitolā līdz 82. gadā pirms Kristus tās tika sadedzinātas Jupitera tempļa dedzināšanas laikā. 76. gadā pirms Kristus pa visu Impēriju tika izsūtītas ziņas, lai atjaunotu šīs pareģojumu grāmatas. Atjauninātās grāmatas izdzīvoja un nokalpoja līdz mūsu ēras 405 gadam -  nepilnu gadsimtu līdz sabruka Romas Impērija.

Kad pastāstīts kas ir Kūmu... Autors: Dark Magician Senā sibillas pareģojumu ala Kūmās un Kūmu salas sibilla
3.

Kad pastāstīts, kas ir Kūmu sibilla un, kur ir šīs Kūmas, jāķerās pie galvenā - pie sibillas alas. Kūmu akropolē bija ala, ko jau no seniem laikiem uzskatīja par sibillas alu. Pagājušajā gadsimtā veiktajos izrakumos tika uzzināts, ka tā ir 183m gara un izrādījās nevis sibillas ala, bet karavadoņa Agripa militārā bāze. 1932. gadā tika atrasta cita ala. Šo uzskatīja par īso sibillas alu. Ieeja šai alā ir 107 gara alu galerija ar 12 sānu galerijām. Sānu galerijas veidojās pakalnu nogāžu virzienā, kur tādējādi veidojās gaisma. Galvenās galerijas galā ir telpa ar pāris akmens soliem un aiz tās velvēts kambaris. Visticamāk, tā ir uzgaidāmā telpa, kur sibillas padomu dzirdēt vēlošie sēdēja un gaidīja savu kārtu. Mainīgās gaismas, kuras radās gaismu šahtu veidā no sānu kambariem, iespējams, gaidītājiem lika justies vēl īpašāk, jo regulāri mainās tumsa ar gaismu, tāpat šādas šahtas varēja ietekmēt arī sibillas paziņojumus, liekot viņai skanēt tūkstošbalsīgai un pat dievišķai. Sajūtas šajā alā noteikti vislabāk izskaidro tās apraksts, ko izteicis Vergīlijs:"Elles vārti ir vaļā dienu un nakti. Taisns un viegls ir ceļš iekšā. Bet atgriezties un atkal redzēts priecējošās debesis būs smags darbs."

Paldies tiem, kas izlasīja

 Autors: Dark Magician Senā sibillas pareģojumu ala Kūmās un Kūmu salas sibilla
4.
0
108

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [2]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Dark Magician avatars
Medaļa ViktorsMedaļa Gada SPOKS 2017Medaļa Favorīts
  Dark Magician 04.08.17 19:50
 
1
0

atbildot uz hugo komentāru " tik nevajag dirst--Delfu orākuls nebija... "

Delfu orākuls bija vieta, pareģes -Pītijas jeb sibillas. Nesaprotu, ko nepareizu pateicu, jo pats rakstā norādīju, ka ta ir vieta nevis pergaments...

SAMSS avatars
Medaļa AutoklikerisMedaļa AspazijaMedaļa Zoles recidivists
  SAMSS 05.08.17 19:17
 
1
0