Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
308

Dzīve piedāvā daudz iespēju, bet, neskatoties uz to, kādu dienu tā beigsies. Apziņa, ka beigas pienāks tūlīt un nāve ir tepat aiz stūra, liek mainīt uzvedību. Tu ieraugi pasauli košās krāsās un vēlies izbaudīt vēl pēdējo mirkli. Varbūt tā jutās cilvēki viduslaikos, rīkojot dzīres mēra laikā.

Bailes no slimības izraisītas nāves ir kļuvušas par kultūras sastāvdaļu. Potenciālajiem draudiem tiek pievērsta pastiprināta uzmanība, kas dažkārt jau robežojas ar hipohondriju un masu paniku. Masu medijos cilvēkiem piedāvā visu iespējamo informāciju (ekspertu izteikumi, aculiecinieku novērojumi un apraksti no notikumu vietas) par slimības uzliesmojumu vai kādu citu notikumu, kas var apdraudēt veselību. Vai šajā gadījumā var runāt par apzinātu rīcību, lai uzturētu baiļu atmosfēru? Labi uzrakstīts stāsts lasītājam ļauj iejusties tajā un notiekošo attiecināt uz sevi. Varbūt tāpēc ir tik svarīgi aculiecinieku piedzīvotais, lai gan stāstu, ar kuru nevar identificēties, būs grūti pārdod. Tomēr regulāriem katastrofu stāstiem ir arī citas sekas. Man ir bail...

Kā pēdējais no mediju... Autors: Lestets Man ir bail...
1.

Kā pēdējais no mediju uzturētā baiļu maratona būtu ažiotāža ap Ebola vīrusa uzliesmojumu. Šī bīstamā slimība ir pazīstama jau no 1976.g., kad tika identificēts slimību izraisošais vīruss. Infekcijas uzliesmojumi ir bijuši katru gadu, vidēji 83 % no saslimušajiem ir miruši. Ar šādu mirstības rādītāju gribas jau iztēloties kadrus no filmas "28 dienas vēlāk", jo slimības inkubācijas periods ir vidēji 4-10 dienas. Turklāt nāve iestāsies no noasiņošanas jeb no šķidruma zaudēšanas. Ziņu tipiskais atspoguļojums bija par to cik miruši un cik jauni inficēšanās gadījumi ir konstatēti. To visu vēl papildināja ainas ar mirušajiem, kas mētājas uz ielām. Tomēr biezi apdzīvotajā Rietumāfrikas daļā (Sjerra Leone, Gvineja un Libērija) bija tikai ap 11000 mirušo. Varbūt tāpēc, ka slimība lielākoties tiek nodota tiešā kontaktā ar slimā asinīm vai vēmekļiem. Par ko ziņas gandrīz netika runāts. Tāpat kā par to, ka vīruss nevar ilgstoši izdzīvot ārpus ķermeņa un tas netiek nodots pa gaisu.

2011g Japānai nācās... Autors: Lestets Man ir bail...
2.

2011.g. Japānai nācās pārdzīvot vienu no 5 spēcīgākajām zemestrīcēm, kuras rezultātā uzsprāga Fukušima Daiichi kodolreaktors. Lai gan par katastrofas cēloni kļuva cunami, negadījuma izmeklēšanas komisija, ka par patieso cēloni var uzskatīt korupciju, nolaidību un radinieku/draugu iecelšanu atbildīgajos amatos. Dažus gadus iepriekš par cunami draudiem tika veikts pētījums, kas tika atstāts bez ievērības, jo uzskatīja, ka 10 m augsti viļņi nav reāli. 2011.g zemestrīcē radās 15 m augsti viļņi. Šis notikums pēc mērogiem ir salīdzināts ar Černobiļas notikumu, tomēr tā sekas bija daudz mazākas. Neskatoties uz to jau dažas dienas pēc negadījuma cilvēki Somijā veidoja rindas, lai iegādātos joda tabletes. Par mediju saceltu ažiotāžu būtu grūti runāt, jo Somijā joda tablešu izpirkšana sākās tikai 2-3 dienas pēc zemestrīces, kad vēl par patiesajiem apmēriem nebija precīzas informācijas, tomēr izskatās, ka citi notikumi jau ir atstājuši baiļu atmosfēru cilvēkos. 

Divus gadu iepriekscaron... Autors: Lestets Man ir bail...
3.

Divus gadu iepriekš, 2009.g., pasaule tika baidīta ar gripas pandēmiju. Sezonāla slimība, kurai tiek pievērsta  pastiprināta uzmanība, jo tā ir prasījusi ļoti daudz upuru un periodiski ir notikušas gripas pandēmijas. Lai gan pret šo slimību ir pieejamas vakcīnas, tās darbojas tikai pret vienu no daudzajiem paveidiem. Atšķirībā no daudziem līdzīgiem gadījumiem, šoreiz var izsekot panikas organizēšanu. Par to bija atbildīga Pasaules Veselības organizācija, kuras eksperti 2009.g. gripas uzliesmojumu Mehiko pilsētā nodēvēja par pandēmijas sākumu. Jau tā paša gada rudenī tika piedāvāta vakcīna pret tā dēvēto "cūku gripu". Tie nebija tāli un mūs nesasniedzoši notikumi, jo Igaunija lielā skaitā iegādājās šīs vakcīnas. Tā kā saslimstība bija zemāka par cerēto, tad lielākā daļa no tām tika izmestas, precīzāk 1,5 miljoni eiro vērtībā. Vai kāds var pateikt cik latu izšķieda Latvija?

Pirms cūku gripas tik pat... Autors: Lestets Man ir bail...
4.

Pirms cūku gripas tik pat aktīvi apkaroja putnu gripu, pirms tās bija SARS. Slimību izplatība un to apkarošana ir labi organizēts bizness, kur galvenie spēlētāji ir farmaceitiskās kompānijas, kas piegādā vakcīnas. Tajā pašā laikā malārijas rezultātā ik gadu mirst vairāk cilvēku nekā no Ebolas, gripas un Fukušimas AES avārijas sekām. Vai mirstības īpatsvars no slimības nosaka to, cik parocīga tā būs peļņas gūšanā? Kas ir tie faktori, pēc kuriem izvēlās slimības, kuras kļūs par "kases grāvējiem"? Kuras būs tās neredzamās sviras, kas liks mums izjust bailes? 

0
308

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [16]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
marekitto86 avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa JubilārsMedaļa Dienas doma
  marekitto86 23.05.15 16:18
 
12
0

Vēl nedzimušu dvīņu pāris sarunājas mātes vēderā. 
„Saki man, vai tu patiešām tici, ka pastāv dzīve pēc piedzimšanas?“jautā viens dvīnis otram. 
„Jā, pavisam noteikti! Šeit iekšā mēs augam un kļūstam stipri, gatavojoties tam, kas būs ārā“, atbild otrs dvīnis. 
„Man šķiet, ka tās ir muļķības!”saka pirmais. Nevar taču būt dzīve pēc piedzimšanas – kā tad tā varētu izskatīties?“ 
„Tik precīzi jau es arī to nezinu. Bet tur noteikti būs daudz gaišāks nekā šeit. Un varbūt mēs skraidīsim apkārt un ēdīsim ar muti?“ 
„Šitādas blēņas es vēl neesmu dzirdējis! Ar muti ēst, kas par traku ideju! Mums taču ir nabas saite, kas mūs baro. Un kā tad tu gribēsi skraidīt? Tam taču nabas saite ir daudz par īsu.” 
„Tomēr es domāju, ka tas noteikti izdosies. Viss būs vienkārši nedaudz savādāk.” 
”Tu maldies! Neviens no tiem, kas piedzimuši, taču nav atgriezies. Ar piedzimšanu dzīve beidzas un punkts.” 
„Es tev piekrītu, ka neviens nezina, kā izskatīsies dzīve pēc piedzimšanas. Bet es zinu, ka tad mēs redzēsim savu Māti un viņa par mums rūpēsies.” 
„Māti??? Tu taču neteiksi, ka tici Mātei? Nu kur tad viņa īsti ir?” 
„Nu šeit – mums visapkārt. Mēs esam un dzīvojam viņā un caur viņu. Bez viņas mēs nemaz nevarētu pastāvēt!” 
„Muļķības! Neko no tādas Mātes es neesmu jutis, tātad viņas nemaz nav.” 
 

Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 22.05.15 17:05
 
6
1

atbildot uz marekitto86 komentāru " Es no nāves nebaidos,tas nav visa ... " Tas ir veselīgi, bet citreiz sajūtas tiek uzskrūvētas, stāstot un pārstāstot citu bailes. Dzirdot tikai par bailēm tu tiec aizrauts līdzi. Tas ir tas mirklis, kad zūd pašpārliecinātība.

marekitto86 avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa JubilārsMedaļa Dienas doma
  marekitto86 22.05.15 16:54
 
3
0

Es no nāves nebaidos,tas nav visa beigas,tās ir tikai durvis uz citu eksistenci!

Vampire Bear avatars
Medaļa MobiļņiksMedaļa Admins iesakaMedaļa Baloon party!
  Vampire Bear 22.05.15 16:36
 
3
0
atbildot uz Lestetas komentāru " paldies par pamanīto kļūdu "Gribēju dabūt otro dienas joku

Jāņa oga avatars
Medaļa BestsellersMedaļa Admins iesakaMedaļa Recidīvists
  Jāņa oga 21.03.17 22:22  
 
2
0
Visus mūs beigās sagaida viena alga - mūžīgais miegs šajā pasaulē un, iespējams, pamošanās citā. Kāpēc no nāves jābaidās? No nāves baidās tie, kuri baidās kaut ko nepaspēt, kuri jūtas nerealizēti un vēlas sevi pierādīt, kamēr var... Cilvēki aizmirst, ka nāve var iestāties jebkurā sekundē. Un arī tiem, kuri ir uzkundzējušies šai planētai un paverdzinājuši tautu... Protams, kamēr neizgudros reģenerāciju vai mūžību. Nāve ir tikai pārejas posms no viena nsolēpuma citā un vecās informācijas nomaiņa pret jaunu kā arī veco sienu nojaukšana un jauno būvēšana... Nevajag baidīties mirt, bet vēl jo vairāk, nevajag baidīties dzīvot, ko diemžēl, dara lielākā daļa. Nevajag žēlot mirušos, jāžēlo dzīvos, lai gan daži dzīvi esošie ir pelnījuši ātrāk ieņemt zemes vannas...

Tadeušs Zvēriņš avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas doma
  Tadeušs Zvēriņš 19.03.17 13:31
 
2
0

Planēta ir pārapdzīvota, tāpēc daba sāk samazināt cilvēku skaitu. Vispirms izmirst labklājības valstis - eksperiments „Visums -25" ar pelēm pierādīja, ka ideāli piemērota vide iznīcina dzīvību. Nav stimula vairoties, jo nav konkurences un apdraudējuma. Protams, dažādas slimības palīdz. Kas attiecas uz bailēm no Nāves, tās ir briesmīgas tik ilgi, kamēr nav redzētas briesmīgākas lietas. Cilvēki, kuri piedzīvojuši klīnisko nāvi, vairs nebaidās no Nāves, tāpat arī smagi slimie cilvēki, kas mokās, piemēram, ar vēzi (eitanāzijas jautājums). Līdzīgi ir ar cilvēka psihi, piemēram,  gadiem ilga nepiepildīta mīlestība cilvēku var izmainīt tik ļoti, ka mainās raksturs, temperaments, un cilvēks pāraug visas bailes (Nāve tāds sīkums vien šķiet, salīdzinot ar pārciestajām mocībām).

marekitto86 avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa JubilārsMedaļa Dienas doma
  marekitto86 24.01.16 18:04
 
2
0

atbildot uz Nekrietnelis komentāru " Tevi sagaida episka vilšanās. Bet tev par lai... " pierādi!

marekitto86 avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa JubilārsMedaļa Dienas doma
  marekitto86 22.05.15 22:06
 
2
0

atbildot uz Amplis721 komentāru " Tevi sagaida episka vilšanās. Bet tev par lai... " apziņa turpina eksistēt! (tiesa,nedaudz savādākā,izpratnes līmenī).

Chinook avatars
Medaļa MarioMedaļa Troll killerMedaļa Mario
  Chinook 22.05.15 21:50
 
3
1

atbildot uz marekitto86 komentāru " Es no nāves nebaidos,tas nav visa ... "

Tevi sagaida episka vilšanās. Bet tev par laimi, pēc nāves tava apziņa pārtrauks eksistēt un līdz ar to pazudīs arī tava spēja izjust vilšanos.

marekitto86 avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa JubilārsMedaļa Dienas doma
  marekitto86 24.01.16 20:06
 
1
0

atbildot uz Nekrietnelis komentāru "Tikpat labi tu varētu man paprasīt, lai es pier... " Tad neesi tik pārliecināts par apziņas izušanu!

Chinook avatars
Medaļa MarioMedaļa Troll killerMedaļa Mario
  Chinook 24.01.16 18:19
 
1
0

atbildot uz marekitto86 komentāru " pierādi! "

Tikpat labi tu varētu man paprasīt, lai es pierādu, ka neeksistē Nārnija vai Leiputrija ar ķīseļa upēm   

Vampire Bear avatars
Medaļa MobiļņiksMedaļa Admins iesakaMedaļa Baloon party!
  Vampire Bear 22.05.15 16:23
 
1
0
Jo tā ir PRASĪJU ļoti daudz upuru. Pag, tu esī tā gripa??!!

Jāņa oga avatars
Medaļa BestsellersMedaļa Admins iesakaMedaļa Recidīvists
  Jāņa oga 21.03.17 22:13  
 
0
0
atbildot uz ... komentāru "Pasaule NAV pārapdzīvota.Tas ir mīts.Var dzīvot... "Par tavu saprātu vēl varētu ļoti pastrīdēties...

Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 22.05.15 16:32
 
0
0

atbildot uz PurvaLācis komentāru " Jo tā ir PRASĪJU ļoti daudz upuru. P... " paldies par pamanīto kļūdu

exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa UberautorsMedaļa Gada RAKSTS 2017
  exkluzīvais 19.03.17 10:50
 
0
1

  

Tumsonīgais avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas doma
  Tumsonīgais 24.01.16 13:51
 
0
1

atbildot uz marekitto86 komentāru " Vēl nedzimušu dvīņu pāris sarunājas m... " really?