Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
492

Stāsts par spoku kuģi "Mary Celeste" ir zināms gandrīz katram. Tas ir viens no tiem baisajiem stāstiem, kas liek tirpām pārskriet pār muguru, kad to dzirdi pirmo reizi. Stāsts ir šāds: 1872.gada novembrī, kuģis "Mary Celeste" izbrauca no Ņujorkas un devās uz Dženovu, Itālijā. Nepilnu mēnesi vēlāk, šis kuģis tika atrasts dreifējam bez cilvēkiem starp Azoru salām un Portugāli. Kuģis bija pilnīgi neskarts bez nopietniem bojājumiem. Bet visa apkalpe bija pazudusi. Saskaņā ar dažiem ziņojumiem, vienīgā glābšanas laiva arī bija pazudusi. Saskaņā ar citiem ziņojumiem, glābšanas laiva vēl aizvien bijusi uz kuģa. Tas ir noslēpumains stāsts. Neviens nezina, kas īsti notika uz kuģa "Mary Celeste". Kas tur tāds varēja notikt, lai visa apkalpe kuģi pēkšņi pamestu? Vēl jo vairāk, ja kuģis bija gandrīz ideālā stāvoklī? Šie ir jautājumi uz kuriem nav atbilžu. Ir izvirzītas teorijas un spekulācijas, tomēr patiesība nav zināma. Viss, ko mēs zinām ir tas, ka "Mary Celeste" tika atrasts pamests un tā apkalpe vairs nekad netika redzēta. Arī nekādas ziņas par to, kas notika netika atstātas. Gadu gaitā, neskaitāmi cilvēki ir mēģinājuši atrisināt Mary Celeste noslēpumu, tomēr līdz šim nekāds progress nav panākts. Viss, ko mēs zinām ir tas, ka Mary Celeste jau no sākta gala bija nolādēts kuģis, radot daudz vairāk zaudējumus un ļauna nekā laba.

Kuģis quotMary Celestequot... Autors: Pitagora teorēma Fakti un teorijas par spoku kuģi "Mary Celeste"
1.

Kuģis "Mary Celeste" atstāja Ņujorku 1872.gadā. Tā mērķis bija sasniegt Dženovas pilsētu, Itālijā. Tomēr, Mary Celeste tā arī nekad nesasniedza Dženovas ostu. Tā vietā, mazāk nekā mēnesi vēlāk, 4.decembrī ( vai pēc citām ziņām 5.decembrī) tas tika atrasts dreifējam Atlantijas okeānā. 103 pēdas garo brigantīnu "Mary Celeste", kuras kravnesība bija 282 tonnas, jūrā pamestu atrada britu kuģis "Dei Gratia". Dei Gratia kapteinis Deivids Mūrhauss bija šokēts atklājot, ka pamestais kuģis bija Mary Celeste. Galu galā, Mary Celeste atstāja Ņujorku astoņas dienas pirms Dei Gratia un līdz šim laikam tam jau vajadzēja būt Dženovā. Mūrhauss izmainīja sava kuģa virzienu, lai piedāvātu palīdzību. Viņš nosūtīja dažus savas apkalpes biedrus uz Mary Celeste klāja apstākļu noskaidrošanai...

Kad quotDe Gratiaquot... Autors: Pitagora teorēma Fakti un teorijas par spoku kuģi "Mary Celeste"
2.

Kad "De Gratia" apkalpe uzkāpa uz Mary Celeste klāja, viss kļuva vēl noslēpumaināks. Kuģa apakšējās kravas telpas bija nedaudz applūdušas, bet visādi citādi kuģis bija ideālā kondīcijā. Nemaz nešķita, ka sliktie laikapstākļi, kuros Mary Celeste burāja iepriekšējās dienās, būtu nodarījuši kuģim kādus bojājumus. Kapteiņa personīgās mantas bija uz kuģa. Kuģa glābšanas laiva bija pazudusi (lai gan dažās citās ziņās, laiva vēl aizvien bijusi uz kuģa) un viens no diviem ūdens sūkņiem bija izjaukts. Alkoholisko dzērienu mucas uz Mary Celeste klāja bija neskartas un visu apkalpes locekļu mantas bija tām paredzētajos nodalījumos. Uz kuģa tika atrasti arī pārtikas un ūdens krājumi sešiem mēnešiem. Tomēr, uz kuģa nebija nekādu cilvēku klātbūtnes pazīmju. Kas notika ar kapteini, kapteiņa sievu un viņa mazo meitiņu (attēlā), un pārējiem astoņiem apkalpes locekļiem?

Kuģis quotMary Celestequot... Autors: Pitagora teorēma Fakti un teorijas par spoku kuģi "Mary Celeste"
3.

Kuģis "Mary Celeste" bija piekrauts ar indīgu, denaturētu alkoholu. Kopumā, uz kuģa atradās 1701 muca ar alkoholu. Mary Celeste kapteinis bija 37 gadus vecais kapteinis Brigss (attēlā). Viņš bija dievbijīgs kristietis un tādēļ atturējās no alkohola lietošanas. Kapteinis Brigss pret savu darbu izturējās ļoti nopietni un reiz saviem apkalpes locekļiem teica, ka viņš kuģi pamestu tikai un vienīgi galējas nepieciešamības gadījumā. Vienīgais iemesls, lai pamestu kuģi, saskaņā ar kapteini Brigsu, bija savas dzīvības glābšana, bet visādi citādi brauciens bija tas, kas viņam bija pats galvenais.

Kapteiņa Mūrhausa apkalpe... Autors: Pitagora teorēma Fakti un teorijas par spoku kuģi "Mary Celeste"
4.

Kapteiņa Mūrhausa apkalpe nogādāja brigantīnu Gibraltārā. Tur notika izmeklēšana par to, vai De Gratia drīkst saņemt glābšanas maksu. Saskaņā ar likumu par glābšanu "personai, kas atguvusi citas personas kuģi vai kravu pēc briesmām vai pazušanas jūrā, ir tiesības saņemt atlīdzību, kas ir vienāda ar izglābtā kuģa vai tā kravas vērtību." Izmeklēšanā tiek noskaidrots vai glābējiem ir tiesības uz maksājumu no kuģa apdrošinātāja. Glābšanas izmeklēšana nenoritēja tik gludi, kā De Gratia apkalpe bija cerējuši. Ģenerālprokurors, kurš atbildēja par izmeklēšanas norisi, Frederiks Sollijs Flūdss, pieļāva krāpšanās varbūtību un pavēlēja veikt rūpīgu izmeklēšanu. Tomēr, pēc vairāk nekā 3 mēnešu izmeklēšanas, tiesa neatrada pierādījumus nelikumīgām darbībām. Dei Gratia saņēma samaksu, bet tikai vienu sesto daļu no 46 tūkstošiem dolāru par kuriem Mary Celeste un tās krava bija apdrošināta. Iespējams, tiesa tomēr līdz galam nenoticēja De Gratia nevainīgumam.

Dumpja teorija Viena no... Autors: Pitagora teorēma Fakti un teorijas par spoku kuģi "Mary Celeste"
5.

Dumpja teorija. Viena no teorijām, kas mēģina izskaidrot kuģa Mary Celeste noslēpumu ir tā par dumpi uz kuģa klāja. Saskaņā ar dažiem ziņojumiem, kad Mary Celeste tika pirmoreizi izmeklēta, tika konstatētas asinis uz koka daļām un burām, kā arī cirvja cirtienu pēdas. Izmeklēšanu vadošais ģenerālprokurors ierosināja loģisku izskaidrojumu. Pēc viņa domām, apkalpe piedzērās ar alkoholu, kas atradās uz kuģa un tad izvērtās asiņains dumpis. Apkalpes locekļi nogalināja viens otru, vainīgie iemeta līķus jūrā un ar glābšanas laivu devās prom no nozieguma vietas. Tiesa gan, šī teorija nav ļoti ticama. Ir noskaidrots, ka šie "asins traipi" patiesībā bija vīna radīti traipi. Arī alkohols nebija piemērots dzeršanai, jo tas bija indīgs, denaturēts alkohols.

Vai dabas katastrofa bija... Autors: Pitagora teorēma Fakti un teorijas par spoku kuģi "Mary Celeste"
6. Vai dabas katastrofa bija iemesls kuģa apkalpes pazušanai? Ir tādi, kuri apgalvos, ka kuģa apkalpes pazušanai ir kāds pārdabisks izskaidrojums. Tomēr, citi piedāvā daudz loģiskākus izskaidrojumus, piemēram dabas katastrofas. Tie, kuri tic, ka kuģa apkalpes bojāejā pie vainas bija māte daba, saka, ka kuģis iekļuvis tornado jeb udensstabā, kas nogalināja apkalpi, bet pašu kuģi atstāja salīdzinoši neskartu. Kāda cita teorija saka, ka pie vainas bijusi jūrastrīce jeb jūras dibena sakustēšanās, kas iedzinusi apkalpi panikā, liekot tai pamest kuģi.
Vai Mary Celeste piedzīvoja... Autors: Pitagora teorēma Fakti un teorijas par spoku kuģi "Mary Celeste"
7. Vai Mary Celeste piedzīvoja pirātu uzbrukumu? Vēl viena populāra teorija, kuras mērķis ir izskaidrot Mary Celeste apkalpes pazušanu ir tā par pirātiem. Saskaņā ar šo teoriju, kuģim uzbruka Ziemeļāfrikas pirāti un tie nogalināja visu apkalpi. Arī šī teorija nav tā ticamākā. Kādēļ, lai pirāti uzbruktu un nogalinātu apkalpi pēc tam no kuģa neko nepaņemot? Tas nešķiet loģiski. Citi apgalvo, ka tā bija De Gratia apkalpe, kas uzbruka un nogalināja Mary Celeste apkalpi. Saskaņā ar šo teoriju, De Gratia ļaudis uzbruka Mary Celeste un vēlāk apgalvoja, ka ir atraduši kuģi pamestu, lai paši varētu par to pieprasīt glābšanas maksu.
Vai kuģim uzbruka milzu... Autors: Pitagora teorēma Fakti un teorijas par spoku kuģi "Mary Celeste"
8.

Vai kuģim uzbruka milzu kalmārs? Vēl viena teorija, kas mēģina izskaidrot kuģa apkalpes mistisko pazušanu. 1875.gadā kuģa "Pauline" apkalpe apgalvoja, ka redzējuši spermas vali ar tam apkārt aptinušos milzu jūras čūsku, kas to vilka zem ūdens. Jūras čūska, pēc viņu domām, visticamāk bija milzu kalmāra tausteklis. Milzu kalmāri mīl jūras dzelmes un tikai retos gadījumos ir redzami ūdens virspusē. Ir labi zināms, ka dažreiz milzu kalmāri notur kuģus par vaļiem un uzbrūk tiem. Daži jūrnieki ir aprakstījuši gadījumus, kad milzu kalmāri ar saviem taustekļiem un plātes izmēra piesūcekņiem uz tiem, ir sagrābuši apkalpes locekli vai pat vairākus uzreiz.

Ticamākā teorija  alkohola... Autors: Pitagora teorēma Fakti un teorijas par spoku kuģi "Mary Celeste"
9. Ticamākā teorija - alkohola eksplozija? Vēl viena ierosināta versija ir tā par alkohola eksploziju. Kuģis Mary Celeste pārvadāja lielu kravu industriālā alkohola, un tiek pieļauta varbūtība, ka kaitīgie alkohola izgarojumi, kas atgādinājuši dūmus, izplūda no kravas telpas un lika kapteinim Brigsam nodomāt, ka kuģī izcēlies ugunsgrēks vai arī ka tas tūlīt uzsprāgs gaisā. Apkalpe, iespējams, sakāpusi glābšanas laivā, kas tikusi piesaistīta kuģim ar virvi, bet šī tauva kaut kā atraisījusies, ļaujot Mary Celeste, buru nestai attālināties no glābšanas laivas un tās neveiksmīgajiem iekšā sēdētājiem. Laivā sēdošajiem tagad bija jātiek galā ar bargo jūru, un jūra viņus galu galā pievārēja.
Daudzi noteikti domās ka pēc... Autors: Pitagora teorēma Fakti un teorijas par spoku kuģi "Mary Celeste"
10. Daudzi noteikti domās, ka pēc Mary Celeste apkalpes pazušanas kuģis, kas nu bija ieguvis noslēpumainu reputāciju, atbaidīja citus no kāpšanas atkal uz tā. Tā viss nebija. Kuģa reputāciju visvairāk sabojāja nejau mistiskais incidents, bet gan vēlāk sekojusī Gibraltāra veiktā glābšanas izmeklēšana, kas bija pretrunu pilna. Kuģi neviens negribēja un 1874.gadā Mary Celeste tika pārdota Ņujorkas uzņēmējiem. Kuģis sāka burāt atkal, galvenokārt pa Vestindijas un Indijas okeāna maršrutiem, vienmēr zaudējot naudu. 1879.gadā, kuģa jaunais kapteinis Edgars Tuthilss saslima uz Svētās Helēnas salas (attēlā) un, lai palīdzētu viņam uz salu tika izsaukta medicīniskā palīdzība. Tomēr, nesagaidot palīdzību viņš nomira. Viņš bija trešais šī kuģa kapteinis, kurš miris priekšlaicīgi.
0
492

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [13]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa UberautorsMedaļa Gada RAKSTS 2017
  exkluzīvais 30.03.17 19:39
 
11
0

Vēsturē ir ierakstīti daudzi noslēpumaini gadījumi. Interesants raksts!

Varu ieteikt filmu ar līdzīgu stāstu: Ghost Ship (2002). Varbūt kāds nav redzējis.

 

Mr.Sīpoliņš avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Admins iesaka
  Mr.Sīpoliņš 04.04.17 03:05
 
8
3

spermas valis....   kas tas par radijumu?

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 31.03.17 07:25
 
5
0

  Labs,interesanti.

Marccain avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa Mazā, spoki Tevi mīl!Medaļa Spoks
  Marccain 21.05.17 21:57
 
4
0

Mana teorija, viņi saelpojās alkohola gāzi, sāka rādītie halucinācijas un visi pameta kuģi bēgot. un vēlāk nomira.

Dr. Freeman avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas doma
  Dr. Freeman 02.04.17 23:45
 
2
0

Interesanti.   

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 31.03.17 14:22
 
2
0

    

Anonīms
Sahists 18.05.18 14:39  
 
0
0
Labs raksts. Par Konanu Doilu nezināju
mazais28 avatars
Medaļa VienotībaMedaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Vampīru klana biedrs
  mazais28 17.05.18 05:38
 
0
0

  

King Assasin avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa NostradamsMedaļa Kārumnieks
  King Assasin 24.10.17 13:30
 
0
0

  

 

KirSiiCLZ avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa TrumpeMedaļa Jubilārs
  KirSiiCLZ 18.10.17 18:00
 
0
0

Raksts ļoti interesants +

Bet spermas valis? Plātes lieluma? Par specifisko vaļu sugu nezinu, bet plātes nav no ''plates'' angliski, kas ir šķīvji? Taustekļi ar piesūckņiem šķīvja lielumā? 

kartupelis ar mugurkaulu  avatars
Medaļa Jaunavas vainagsMedaļa Praida olaMedaļa Praida ola
  kartupelis ar mugurkaulu 10.10.17 19:24  
 
0
0
atbildot uz Mr.Sīpoliņš komentāru " spermas valis....   kas tas p... "Spermas valis!!!LOL!!!Gan jau nabaga cilvēkus apēda milzu kalmārs!!!

kjirbis avatars
Medaļa 1/13 kūciņasMedaļa Soarkana RūžeņaMedaļa Tulpīte
  kjirbis 02.07.17 02:43
 
0
0

o, SIS LABS!   

SAMSS avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Patīk komentārsMedaļa Zoles 3000 speles
  SAMSS 06.05.17 08:05
 
0
0