Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
324

Mūzikai var būt ievērojama ietekme uz cilvēka psihi un tā noskaņojumu, bet vai viena dziesma var novest pie vairāk nekā simts pašnāvībām? Dziesma "Drūma svētdiena", ko 1932.g. ir sarakstījis ungāru pianists un komponists Rezső Seress, ir ieguvusi iesauku ungāru pašnāvnieku dziesma. Iespējams, ka tā ir saistīta ar vairāk pašnāvībām nekā neviena cita dziesma vēsturē. Dziesmas oriģinālie vārdi ir ar nosaukumu "Pasaule beidzas". Tā ir par kara izraisīto bezcerību un beidzas ar klusu lūgšanu par cilvēka grēkiem. László Jávor dziesmai sarakstīja savus vārdus un tie kļuva populārāki par oriģinālajiem vārdiem. Šie dziesmas vārdi stāsta par nelaimīgu mīlestību, par to, ka pēc mīļotās nāves mīlnieks grib izdarīt pašnāvību. Nelaimīgais mīlnieks cer uz dzīvi pēc nāves, kur varēs beidzot satikt savu mīļoto. Nespēdams sagaidīt, viņš prasa, lai mirusī mīļotā ierodas svētdien uz baznīcu, kur būšot ziedošas puķes, mācītājs un arī zārks. Zem ziedošiem kokiem tas būšot pēdējais ceļojums, kas būs kā svētība pēdējā svētdienā.

Cik daudz cilvēkiem scaronī... Autors: Lestets Drūmā svētdiena - ungāru pašnāvnieku dziesma
1.

Cik daudz cilvēkiem šī dziesma ir palīdzējusi izšķirties par labu pēdējam solim, precīzi nevar noteikt, taču žēlīgā melodija apvienojumā ar tik bezcerīgiem vārdiem noteikti var vēl vairāk graut jau tā bēdīgo noskaņojumu. Dziesma ir kopdarbs, kurā satiekas divu cilvēku bezcerība un sāpes. Viens no viņiem to izpauž caur melodiju. Autors melodiju sarakstīja 1932.g., laikā, kad Lielā Depresija bija uzplaukumā, Ungārijā pieņēmās spēkā fašistu kustība. Varbūt melodijas radīšanai piepalīdzēja autora kopēja nomāktība, cenšoties sevi pierādīt Parīzē kā komponistu. To bija diezgan grūti nopublicēt. Viens no potenciālajiem dziesmas publicētājiem ir teicis "Šeit nav tas, ka dziesma ir bēdīga, bet gan kaut kāda veida briesmīgs neatvairāms izmisums saistībā ar to. Es nedomāju, ka šādas dziesmas klausīšanās var atstāt pozitīvu ietekmi."  

Kas attiecas uz dziesmas vārdu autoru dzejnieku László Jávor, tad iedvesmu par tikšanos ar mīļoto pēcnāves dzīvē viņš smēlās no nesenās šķiršanās ar savu saderināto. Gan vārdi, gan melodija bija tik ļoti piemēroti viens otram, ka oriģinālie vārdi tika aizmirsti.

Dziesma nonāca ASV tirgū jau... Autors: Lestets Drūmā svētdiena - ungāru pašnāvnieku dziesma
2.

Dziesma nonāca ASV tirgū jau 1936.g., taču nebija tik vienkārši ierakstīt šo dziesmu. Sākotnēji dziesmas ierakstu veica Bobs Allens ar grupas Hal Kemp dalībniekiem. Dziesma atstāja ievērojamu efektu uz tās ierakstītājiem - vajadzēja 21 provi, lai iegūtu kaut cik publicēšanai piemērotu kvalitāti. Vispasaules atpazīstamību tā ieguva ar Billija Holideja izpildījumu 1941.g.

Pirmos divus gadus pēc... Autors: Lestets Drūmā svētdiena - ungāru pašnāvnieku dziesma
3.

Pirmos divus gadus pēc dziesmas uzrakstīšanas nekas īpašs nenotika, tomēr vēlāk sāka parādīties ziņas, ka kāds ir izdarījis pašnāvību šīs dziesmas pavadījumā vai arī pie līķa ir atrasti dziesmas vārdi. 1936.g. februārī Budapeštas policija atrada pakārušos kurpnieku Jozefu Kelleru. Izmeklēšanas gaitā atklājās, ka pēcnāves zīmītē viņš ir citējis rindas no "Drūmās svētdienas". Pēc šī notikuma neilgā laika posmā Budapeštā vēl 17 cilvēki izdarīja pašnāvības - vai nu nošāvās klausoties dziesmu, vai arī noslīcinājās Donavā ar dziesmas vārdiem rokās. Līdzīgas ziņas pienāca arī no ASV un Anglijas, kur cilvēki izlēma šķirties no dzīves dziesmas pavadījumā.  

BBC šī dziesma bija oficiāli aizliegta daudzus gadus. Lai gan ASV oficiāla aizlieguma šai dziesmai nebija, tomēr raidstacijas izvairījās to atskaņot, vai arī atskaņoja versiju bez vārdiem.

Kas attiecas uz dziesmas... Autors: Lestets Drūmā svētdiena - ungāru pašnāvnieku dziesma
4.

Kas attiecas uz dziesmas autoru, tad viņš esot mēģinājis pēc dziesmas publicēšanas tikties ar savu mīļoto, kas bija kalpojusi par iedvesmas avotu, tomēr tas nav izdevies, jo viņa bija noindējusies un blakus esot bijuši "Drūmās svētdienas" dziesmas vārdi. Cik šī versija atbilst patiesībai, ir grūti spriest, bet Seress pārdzīvoja vāciešu koncentrācijas nometni un dzīvi beidza ar pašnāvību 1968.g. Par savu šedevru viņš ir teicis: "Es atrodos nāvīgas veiksmes viducī kā apsūdzētais. Es izraudāju visas savas sirdssāpes šajā dziesmā, un izskatās, ka citi ar līdzīgām jūtām tajā ir atraduši arī savu sāpi."

0
324

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [15]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
bārbijaLV avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa BērndārznieksMedaļa Teamwork
  bārbijaLV 07.12.14 20:50
 
5
1

Vai nu cilvēki agrāk bija viegli ietekmējami, vai arī es neesmu normāla. Man tā dziesma liekās garlaicīga. Miegu uzdzen. ;D

Anonīms
Anonīms 25.04.18 16:53
 
2
0

Un jā, autor, Tu taču sakarīgs čalis esi. Vienkārši zini, ka ir labi. :)

http://button.dekel.ru/ - te var paklikot, ja nu nesanāk uzreiz noticēt. =)

Cars Putins avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas joks
  Cars Putins 29.08.16 11:05  
 
2
0
Čaks šo klausās pirms miega.

Kefirinsh avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  Kefirinsh 07.12.14 22:18
 
2
0
Ak vai,, jau divus gadus šī dziesma ir bijusi kā mana telefona melodija. Nekad nebiju zinājusi, ka aiz tās slēpjas kas tāds. Šermuļi pārskrēja.
Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 07.12.14 20:17
 
2
0

atbildot uz killeris2010 komentāru " https://www.youtube.com/watch?v=vE... " Es paklausījos, nu atbilstoši, bet piem., Dead can dance un Ozzy Ozborne arī var būt līdzvērtīgs

killeris2010 avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Sertificēts spoks
  killeris2010 07.12.14 20:14
 
2
0

https://www.youtube.com/watch?v=vEbXnWbwjLQ  nu kuram būs drosme klausīties?

WhatDoesTheFoxSay avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Gada RAKSTS 2017Medaļa Dienas doma
  WhatDoesTheFoxSay 14.12.14 23:00
 
1
0
Meh...parasta dziesma..

DeathIsComing avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Dienas joks
  DeathIsComing 07.12.14 23:05
 
1
0

Sūds

Jake the Dog avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Dienas domaMedaļa Admins iesaka
  Jake the Dog 29.04.18 06:21
 
0
0

Dziesmu noklausījos pirms sešiem gadiem, vēl esmu dzīva   

Interesants raksts. 

Anonīms
Anonīms 26.04.18 10:51
 
0
0

atbildot uz Anonīms komentāru " Autor, kādas pašnāvības? Aļo, garaž! Ā... "

Ak, jā - šajās 2 dienās noskaidrojās, ka šamaņi ir sen aizmirsti. Tas ir tas, kas ir labi. Tiem pēc grafika vajadzēja sākties vieglākam dzīves posmam. Par jebko citu nav informācijas. Atvainojos, ja šādā nopietnā topikā tāda jautrība ir bijusi neiederīga.

Anonīms
Anonīms 25.04.18 16:39
 
0
0

Autor, kādas pašnāvības? Aļo, garaž! Ārā ir pavasaris, tūlīt būs vasara, viss notiek, viss ir super!    

Es ilgi gaidīju un gribēju redzēt, kas šajās 2 dienās notiks. Notika, viss ir vislabākajā scenārijā. Ieliec labāk kaut ko pozitīvu!

https://www.youtube.com/watch?v=3XxijD_khIA

LedusTēja avatars
Medaļa LācītisMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Namejs
  LedusTēja 25.04.18 11:52  
 
0
0
Domāju, drīzāk masu psihoze sākās

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 12.01.15 17:52
 
0
0
Gloomy Sunday (Beautiful Version) Original Hungarian Version
brakis23 avatars
Medaļa TeamworkMedaļa SpoksMedaļa Rūdis
  brakis23 11.12.14 18:27
 
0
0

kadu laiku atpakal klausijos sito nezinu neka nau paldies dievam 

tas laikam atkarigs no pasa cilveka

tematematematikis avatars
Medaļa SpoksMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Sviestmaize
  tematematematikis 07.12.14 21:35
 
0
0

https://www.youtube.com/watch?v=IvIZAHQYzTM briti iekš QI par to mazliet iesmej.