Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
421

Pavasaris jau pienācis. Rosība sākusies dabā, un darbīgāki arī cilvēki. Viens pēc otra atgriežas gājputni, kārto savas iepriekšējās mājas vai vij jaunas ligzdas, taču viens pāris satraukti riņķo apkārt kaut ko meklēdams... Nejauši palūkojos pa logu un atmiņā uzausa vēl divi notikumi vienā apkaimē, kuros iejaukti cilvēki. Cik gan cilvēks spēj būt mežonīgs! Pēdējais notikums atsauca prātā divus iepriekšējos, kas saistīti ar stārķu izārdītajām mājām.

Bet varbūt es velti satraucos. Izskatās, ka stārķi ir savairojušies daudz. Kā jūs domājat?

Pirmais stāsts.

Jau pagājuši vairāki gadi, taču nevar izdzēst no atmiņas notikušo. Kāds jaunais stārķis bija savainojies, un rūpes par viņu uzņēmās kāda bezdarbniece. Kad stārķis atlaba, visi gājputni jau bija aizlidojuši. Stārķa saimniece turpināja rūpēties par viņu, gādājot pārtiku un iemitinot savā kūtī. Pagāja ziema. Kundze devās darbā uz 4 km attālo pagasta centru. Un tā kādu dienu stārķis sāka pavadīt savu saimnieci uz darbu. Kamēr viņa strādāja, stārķis uzturējās tuvumā. Pastaigājās pa centru, nebaidījās no cilvēkiem. Vakarā abi devās uz mājām. Brīvajās dienās saimniece bija mājās, taču stārķis bez saimnieces mēdza tomēr aizlidot uz centru .Un tad kaut kas atgadījās. Kāda pirmsskolas vecuma meitene tuvojās stārķim( meiteni neviens neatturēja) un spēra ar kāju putnam . Putns ar knābi aizstāvējās. Bļāviens pamatīgs, un tad attapās arī vecāki, ka tāds mežonis ir bīstams viņu lolojumam. Spriedums bija īss un nepārsūdzams. Putns tika noķerts. Savērpts kakls. Saimniece satraukusies veltīgi gaidīja stārķi vairākas dienas, taču stārķis vairs neatgriezās. Tad, kad cilvēki ierosināja, rakstīt raidījumam Bez tabu, viņa lūdza to nedarīt

Otrais stāsts.

Un atkal pavasaris. Tiek novākta vecā elektrolīnija ceļmalā. Uz viena no stabiem jau vairākus gadus mita stārķu ģimene. Taču elektriķus nekas nespēja atturēt, jo jāpilda rīkojums. Stabs vēl pāris gadus stāvēja, bet, stārķi pariņķojuši, neuzdrošinājās tur atjaunot ligzdu. Bez tam jau arī to nevarēja izdarīt, to pat putns atskārta, jo vienīgie atbalsta punkti šķēršņi bija noņemti.

Trešais stāsts.

Pagājušajā gadā stārķis atlidoja 27.martā, taču šogad divas nedēļas vēlāk. Toties cilvēki bija pasteigušies , jo pie mājas tika nozāģēts elektrolīnijas stabs, uz kura jau gadus piecus bija mitinājusies stārķa ģimene.Vadi jau pērn bija novākti. Sezonas laikā, palūkojoties pa logu, mēdzām domās sasveicināties ar stārķiem. Vērojām, kā kārto savu mājokli, cik ilgi perēs, cik varētu būt mazuļu ligzdā, kā vecāki apmāca mazos stāŗķēnus dzīves gudrībām. Šogad stārķi atlidoja tikai dažas dienas pēc ligzdas nogāšanas. Jau ir pirmais maijs, bet stārķi vēl arvien bezcerīgi riņķo ap vietu, kur bija viņu ligzda. Mēģina ligzdu vīt uz tuvumā esošā transformatora mājas slīpā jumta, bet velti ; viss slīd nost. Jau pagājušas deviņas dienas, un stārķi uzbūvējuši ligzdu skursteņa galā netālu no iepriekšējās vietas.

3stāsts Autors: korvete Skumjie stāsti
1.

3.stāsts

1stāsts Autors: korvete Skumjie stāsti
2.

1.stāsts

0
421

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [12]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
korvete avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  korvete 12.05.15 15:54
 
7
0

atbildot uz Zofija komentāru " Ja es būtu Jūsu vecumā, tad man nebūtu vaja... "

 

Nu ko, Jūs mani izaicinājāt! Diezin, vai Jūs tad bijāt dzimis. Taču es ļoti labi atceros, kā ienāca elektrība laukos, cik grūts un smags toreiz  elektriķiem bija šis darbs.Visu cieņu viņiem. Tehnikas nekādas. Pat pienācīgi dzīves apstākļi viņiem nebija. Līdz vēlam rudenim nakšņoja šķūņos un pārtika no sausās barības visu nedēļu.

Mans brālēns arī bija elektriķis , taču aizgāja bojā negaisa laikā, kad atradās stabā. Vīrs strādāja par elektromontieri, būvēja jaunas sakaru līnijas, nomainīja vecās. Arī šeit bija grūtību atliku likām. Taču gribu bilst jau par vēlāku laiku - 6o.gadu beigas. Mums ierādīja siena pļaujai 0,5 ha zālāju gabalu . Taču šeit atradās transformators, zem kura un vēl arī  ārpus auga gadiem nepļauta zāle. Tā kā šeit bija veikti pārbūves darbi, tad  stabi arī atradās, samesti kaudzē, bet apmēram 50- 70 m tālāk izolātori ar visiem kāšiem ,saritināti vadi ieauguši zālē. Un tā visa ģimene, ieskaitot arī  mazgadīgos bērnus un vecomāti, nevienam nesūdzēdamies, ķērāmies pie darba. Pagāja 2 gadi un sovhoza agronomei šis gabals bija ļoti kārdinošs un tīkams. Katrā darbā ir savi plusi, bet bez mīnusiem arī neiztikt. Tā kā elektrolīnija gāja pāri sakņu dārzam. Mēs netikām brīdināti, un divas reizes arī tas cieta.

Rakstīju stāstus par stārķiem,jo mani satrauc neiejūtība un cietsirdība. Kas mēs būtu, ja daba būtu bez augiem , kokiem un tajā mītošām radībām?  Tādēļ silti iesaku piecreiz nomērīt, bet nogriezt vienreiz.

wtfs avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa MaģistrsMedaļa Doktorants
  wtfs 13.05.15 11:16
 
5
0

Paldies par stāstiem!

Man stārķis mājai uz kores mēdz sēdēt. Skats iespaidīgs, ka kaut kas tik liels sēž uz jumta. Nebaidās arī no dārza traktora, vienmēr ir klāt, kad pļauju Sakot vienīgi, ka tas sētā varot čūskas atnest, bet nez vai tas pilsētā ir aktuāli.

Sasha Aleksandrs avatars
Medaļa nolaifersMedaļa Kapteinis HuksMedaļa Rainis
  Sasha Aleksandrs 11.05.15 11:24
 
5
0

Tiešām skumji stāstiņi.

PNPAPN@speles avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  PNPAPN@speles 01.04.16 12:32
 
3
0

Tik labs raksts un tik maza atsauksme ,diemzel .Par sudiem vairak interese...

BlairW avatars
Medaļa PingvīnsMedaļa Zemes olaMedaļa Spoks
  BlairW 11.05.15 22:11
 
2
0
;( Aizkustināja līdz sirds dziļumiem.Man pašai netālu no mājam ir vairākas stārķu ģimenes.Katru pavasari un rudeni viena no ģimenēm vairākas reizes pārlido pāri mūsu dārzam,sasveicinoties vai atvadoties.Stārķi ir vieni no jaukākajiem radījumiem uz Zemes
korvete avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  korvete 12.05.15 09:05
 
1
0

atbildot uz fufuu  komentāru " Jā uzkāpi gan uz varžacs, jo redz,... " Ja es būtu Jūsu vecumā, tad man nebūtu vajadzīgs Jūsu nekorektais aizrādījums. Vieglāk ir izgāzt žulti .

korvete avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  korvete 11.05.15 20:53
 
1
0

atbildot uz fufuu  komentāru " Žēl putnu, kam jāmeklē jaunas māja... " Trešajā stāstā nebija minēts, ka Latvenergo noārdījis ligzdu. Tātad esmu nevis īdējusi, bet kādam uzkāpusi uz varžacīm.

egaegaega avatars
Medaļa NostradamsMedaļa KomiķisMedaļa Rainis
  egaegaega 11.05.15 15:19
 
1
0
Akd

korvete avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  korvete 11.05.15 14:30
 
1
0

atbildot uz InCo  komentāru " Oj nu nevajag Latvenergo par bubuļ... " Man nav īpašuma.Šis stabs atradās lielā ceļa malā, daļā, kas ir ceļu daļas pārraudzībā. Es konstatēju tikai faktu nevis čīkstu. Braucu autobusā pie ārsta - ligzda ir, braucu atpakaļ - ligzdas vairs nav. Un runājot par trešo stāstu - vienaldzīgs var palikt tikai cietsirdis.

Blūberijs avatars
Medaļa SensācijaMedaļa BestsellersMedaļa Ziņnesis
  Blūberijs 12.04.17 22:07  
 
0
0
atbildot uz Zofija komentāru " atbildot uz fufuu  komentāru " Jā uzkāpi... "Visu cieņu.

exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa UberautorsMedaļa Gada RAKSTS 2017
  exkluzīvais 12.04.17 10:40
 
0
0

  

korvete avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  korvete 12.04.16 20:20
 
0
0

atbildot uz Reinards komentāru " Kamēr pats/pati nepadzīvosi laukos un n... "

 

Piedodiet, taču esmu lauciniece. Pilsētniece biju 4 gadus, kad mācījos augstskolā. Gribētos zināt jūsu domas par sekojošo. Kas ir kaitīgāks stārķis ar savu dzīves veidu vai indes, ar kurām apkaro nezāles pat ļoti tuvu apdzīvotām vietām ?