Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
226

Iepriekšējo daļu vari izlasīt
Lietuvas latvieši(24)

Nākošā dienā varam pārvietoties zem jumta. Sākas bezjēdzīga gaidīšana un neviens nevar pateikt cik ilgi. Tas atkarīgs no bēgļu pieplūduma , lai var piepildīt dzelzceļa vagonu . Kārtība tāda, ja to par kārtību var saukt – uz Baltijas valstīm (Lietuvu, Latviju, Igauniju) savi vagoni un tie tiek sūtīti uz Kaļiņingradu, uz citām valstīm atkal pa virzieniem vai citām pazīmēm citi. Kad vajadzīgais cilvēku skaits savākts, nokomplektēto vagonu piekabina preču vilciena sastāvam, kas dosies austrumu virzienā. Gaidījām apmēram nedēļu kopā ar dažādu tautību un valodu cilvēkiem no dažādām pasaules malām. Mūsējais Elbes krasts bija stāvs un kokiem noaudzis , bet otrs - zems un maz apdzīvots , redzamas pļavas un lauki. Vairākas reizes biju nokāpusi lejā līdz upei, lai apskatītu kā apsargā robežu. Lejā gar upi apm. 2 m plata rūpīgi noķemmēta smilšaina josla un sargkareivji redzamības attālumā. Joslai nedrīkstēja virsū kāpt, bet aizlieguma uzturēties šajā pusē nebija. Vakaros rīko izklaides. Pūtēju orķestris spēlē deju mūziku un tauta izklaidējas kā kurš prot, uzbūvēta pat deju grīda. Beidzot pienāk diena, kad kāpjam preču vagonā un sāk mūs bīdīt pa sliežu ceļiem mums nesaprotamos virzienos. Mūsējais vagons nav pēdējais sastāvā, vēl ir vairāki preču vagoni aiz mums. Mums nekādas apsardzes nav, bet pie vairākiem preču vagoniem ir uz platformiņas pa kareivim. Kādas preces veda pārējos preču vagonos? Iepriekšējā rakstā bija minēts, ka Staļins pieprasīja Vācijai samaksāt 20 miljardus dolāru lielas reparācijas, no kurām puse pienāktos PSRS. Vēlāk tika panākta vienošanās, ka reparācijas tās saņems katra no savas okupācijas zonas.
Reparāciju saņemšana ritēja jau ar pilnu jaudu. Reparācijas ievāca visi Sabiedrotie. Pazīstamākā reparāciju forma bija rūpniecības iekārtu demontāža un izvešana, kā arī izejvielu un materiālu konfiskācija. PSRS un Lielbritānija bija aktīvākas šajā ziņā. Viena no reparāciju formām bija arī karagūstekņu darbaspēka izmantošana.
Toreiz vēl pat iedomāties nevarēju, ka pēc desmit gadiem man pašai būs pilnīgi negaidīti izvēlēta profesija uz visu mūžu un būs pat jāstrādā kādu laiku ar šādām reparācijas ceļā iegūtām iekārtām. Rīgā. 1944.g. 12.oktobrī vācieši atkāpjoties uzspridzināja visas telekomunikāciju iekārtas, pirms tam jau izvedot uz Vāciju daudzas ražošanas iekārtas, arī no VEF.. Tagad ar steigu Vācijā tika demontētas iekārtas un tās ceļo pretējā-austrumu virzienā. Piem. Šcecinas ATC tika demontēta jau 1945.g un atvesta uz Rīgu un 1946. g. uzstādīta GATC. Pat no sagrautās Berlīnes demontētās iekārtas nonāca Rīgā. Iekārtu demontāžu visbiežāk veica nespeciālisti – armijas cilvēki. Sajauca komplektāciju, sabojāja nozaudēja tehnisko dokumentāciju u.t.t. Arī tālsakaros trofeju iekārtu daudz.
TELEKOMUNIKĀCIJU VĒSTURES III daļas 289. l.p.p ir atrodams ieraksts :(1955.g.) ...R.Balklava izgatavoja trofeju iekārtu tehnisko aprakstu tulkojumus no vācu valodas....
Šo nelielo frāzi pievienoju kā pierādījumu tiem, kas netic šādiem manis aprakstītiem pagātnes notikumiem.
Turpinām ceļojumu uz austrumiem. Esam kaut cik normāli jau nokļuvuši līdz Berlīnei. Tagad vairāk stāvam uz vietas nekā braucam. Cik skats var pārredzēt – tikai drupas, nevienas nesagrautas ēkas. Netīrība. Vakaros dzelzceļa sliežu tuvumā ugunskuri, pie tiem skrandaini , izsalkuši bērni, pieaugušos pat neredz. Tā nīkstam gandrīz 3 dienas dažādās Berlīnes vietās gaidot, kamēr kāds sliežu ceļš atbrīvosies braukšanai, lai atkal gabaliņu pabrauktu. Negribu daudz aprakstīt piedzīvotās neērtības braucot šādos apstākļos. Minēšu tikai dažas no tām: tualetes un ūdens šādos preču vagonos nav, visu ceļojuma laiku, pat naktīs nevaram noģērbt virsdrēbes. Varbūt labi, ka nav gandrīz nekā ēdama, tad tualete arī maz vajadzīga. Laimīgi izkļūstam no Berlīnes, kur visi sliežu ceļi kā viena vienīga padomju laiku bezmaksas tualete.
Nokļūstam Polijā un pārvietojamies daudz ātrāk. Stacijās te poļi nāk pie bēgļu vagoniem un piedāvā pārtikas produktus apmaiņā pret vērtslietām. Mums tādu nav. Izrādās , ka tēvam ir krievu červonci. Tos poļi arī ņem. Izdodas iegādāties svaigu maizi. Piedāvā arī desas, bet tās neriskējam pirkt, jo runā, ka varētu būt pat cilvēku gaļa iekšā. Precīzu maršrutu no Berlīnes līdz Kaļiņingradai neatceros, bet braukšana noritēja veiklāk un vairs jaunus vagonus nekabināja sastāvam klāt. Viens nelāgs atgadījums no Polijas vēl ir atmiņā. Vilciens apstājies, neko atkal nevar zināt cik ilgi stāvēs. Tas pats tualetes jautājums jārisina. Vēl viena skuķe, mazliet vecāka par mani, steidzam uz tuvākajiem krūmiem, kārtojam savas neatliekamās darīšanas, vilciens nosvelpjas un sāk kustēties. Labi, ka tie garie vilcienu sastāvi ļoti lēni uzņem ātrumu, skrienam cik jaudas, bet savu vagonu vairs nevaram panākt. Laimīgi izdevās uzrausties uz priekšpēdējā vagona trepītēm un uz platformiņas. Nobraucām apm. 70 km. bez apstāšanās. Vecāki satraukušies, taču redzēja, ka paspējām. Nosalām gan, jo laiks bija rudenīgs, lai uz vaļējas platformas bez mēteļa brauktu, jo to biju atstājusi vagonā, lai krūmos vieglāk.

Par siltas zupas scaronķīvi... Autors: rasiks Lietuvas latvieši (25)
1.

Par siltas zupas šķīvi varējām pasapņot.

1
226

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [12]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
rasiks avatars
Medaļa Sponsora favorītsMedaļa AutoklikerisMedaļa Sensācija
  rasiks 21.05.14 11:00
 
4
0

atbildot uz wtfs komentāru " to visu ceru nākotnē šeit izlasīt. ieteicu ... " Par šādu tikšnos ar mācītāju Urdzi jau rakstīju Lietuvas latvieši (6). Mamma  vēl citā reizē brauca tikties  ar mācītāju Rīgā, Liepājas ielā, jo viņš no Rīgas nedrīkstēja izbraukt. Mācītājs Urdze bija turpat Oldenburgā kur mani radiņi, tāpēc šīs tikšānās bija tik svarīgas.

rasiks avatars
Medaļa Sponsora favorītsMedaļa AutoklikerisMedaļa Sensācija
  rasiks 21.05.14 10:42
 
4
0

atbildot uz wtfs komentāru " es laikam aizsteidzos notikumiem pa priekšu... " Es pie māsīcas ciemojos 6 nedēļas  1986.gadā. Braukšna ar vilcienu  tikai caur Maskavu un filtrs ir sava stāsta vērts.

rasiks avatars
Medaļa Sponsora favorītsMedaļa AutoklikerisMedaļa Sensācija
  rasiks 21.05.14 10:15
 
4
0

atbildot uz wtfs komentāru " ieraudzīju kārtējo nodaļu un aizgā... " Varbūt neesmu precīzi uzrakstījusi. Dejas orgnizēja uzvarētāji - krievu armija. Viņi arī bija galvenie dejotāji, pat bez dāmām laida savas častuškas vaļā. Bija starp bēgļiem arī daudz  krievu, ukraiņu u.c. austrumu tautu civilo pārstāvju, kas te bija atsūtīti piespiedu darbos un tagad sazagušies  gaidīja vagonus, lai dotos mājās. Tiem arī prieki lieli. Vienā rakstā stāstīju, ka vācu laikā  pie mums uz laiku arī bija viena ģimene nometināta un vēlāk viņus uz kaut kādiem piespiedu darbiem nosūtīja. Varu par to spriest tikai savas saprašanas līmenī.

Mani vecvecāki palika otrā Elbas krastā. Viņiem pirmie gadi bija pat grūtāki kā mums, jo dzīvojuši pilnīgā pusbadā. Kā mana māsīca vēl tagad atceras, ka esot uzlasījusi pat citu apgrauztas ābolu serdes un sūkājusi. Tas noticis tik ilgi (1949.g) kamēr sabiedrotie attapušies, ka zonas jāapvieno  un jāsāk Vācijas attīstība, jo citādi tas kavējot arī  citu Rietumeiropas valstu attīstību.

Par savu vecāku izvēli man grūti spriest. Būtu cita izvēle, nebūtu tādu rasika rakstu. Es par savu dzīvi nekad neesmu žēlojusies, mani piedzīvojumi ir mana bagātība .

 

Deviņvīruspēks avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas joks
  Deviņvīruspēks 21.05.14 12:52
 
3
0

Rakstu nelasīju, bet ku' garšīg' zupiņ' attēlā! 

SAMSS avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Patīk komentārsMedaļa Zoles recidivists
  SAMSS 13.03.17 18:24
 
2
0

  

exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa UberautorsMedaļa Gada RAKSTS 2017
  exkluzīvais 03.03.17 15:42
 
2
0

  

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 03.03.17 12:24
 
2
0

  

rasiks avatars
Medaļa Sponsora favorītsMedaļa AutoklikerisMedaļa Sensācija
  rasiks 21.05.14 10:33
 
2
0

atbildot uz wtfs komentāru " laikam kā kuram kā kurā zonā. man kanādas o... " Kāda tur vēl izsaukšana. Vai no Sibīrijas, kur vecākii bija 1949-1958.g. Vecvecāki un krustmāte vēlāk dzīvoja arī ļoti labi, mazā māsīca, kas serdes lasīja, vēlāk Anglijā studēja un tagad vēl dzīvo Vācijā. Vecvecāki un krustmāte sen atdusas Oldenburgas kapsētā.  

wtfs avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa MaģistrsMedaļa Doktorants
  wtfs 21.05.14 10:45
 
0
0

atbildot uz rasiks komentāru " Es pie māsīcas ciemojos 6 nedēļas  198... " to visu ceru nākotnē šeit izlasīt. ieteicu sievai arī visu izlasīt pa vasaru brīvā brīdi. 80tajos laikam drusku jau brīvāk bija. vai ātrāk nebija domas jeb neuzdrošinājāties par to pat domāt? vēl man stāstīja arī, kad ārzemnieki šurp brauca. cik tur tos km no rīgas tikai drīkstēja un melna volga vislaik sekojusi.

wtfs avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa MaģistrsMedaļa Doktorants
  wtfs 21.05.14 10:37
 
0
0

atbildot uz rasiks komentāru " Kāda tur vēl izsaukšana. Vai no Sibīrijas, ku... " es laikam aizsteidzos notikumiem pa priekšu :)

bet nu piemēram  70tajos nevarēja aicināt ciemos un tā? saprotu, ka daži tā aizšmauca, bet ne visi. tētis visādus gadījumus stāstīja, kā pa ceļam sataisīja šmuguļus, lai netiek līdz lidostai nemaz, lai gan formāli nevarēja personai ļaut braukt pie brāļa piemēram.

wtfs avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa MaģistrsMedaļa Doktorants
  wtfs 21.05.14 10:20
 
0
0

atbildot uz rasiks komentāru " Varbūt neesmu precīzi uzrakstījusi. Dejas org... " laikam kā kuram kā kurā zonā. man kanādas onkulis stāstīja, ka ticis dīpīšos (DP Camps). Zelta dzīve bijusi, ēdināšana, izklaides, minimāli pienākumi. Cits onkulis kalifornijā stāsta, ka dzimis dīpīšos, bet pēc pārcelšanās uz ameriku arī nekāda zelta dzīve nav bijusi uzreiz, pat diezgan skarba.

vai vecvecāki pēcāk nevarēja tuvieniekus izsaukt pie sevis. kaut kā tur padomijā bija, ka tuvi radi varēja savējos aicināt. lai vai kā, tomēr padomijas laikos ļaudis tiecās tikt rietumos.

wtfs avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa MaģistrsMedaļa Doktorants
  wtfs 21.05.14 09:32
 
0
0

ieraudzīju kārtējo nodaļu un aizgāju uztaisīt papildus kafiju :)

atkal radās vairākas pārdomas:

1) apbrīnojami, ja cilvēki tādos apstākļos vēl dejo un pat būvē deju grīdas. pieņemu, ka labi paēduši un izgulējušies viņi tur nebija. kā tāds cilvēks vēl var dejot!

2) tomēr brīnos par jums, ka izvēlējāties labprātīgi doties uz Latviju, zinot, ka te ir komunisti. lai gan vācijā jau bija tas pats, tomēr vācija. īsti gan nezinu, vai bēgļus austrumvācijā visus pēcāk tāpat sūtijā atpakaļ jeb izdevās tur kādam arī palikt.

3) vāciju sagrāva drupās, sadalīja, iekārtas un izejvielas izveda, vīriešu deficīts liels. kā tāda valsts 50 gados var atkal izaugt par pirmo valsti eiropā un trešo pasaulē! japānai ir līdzīgs stāsts. gribot, negribot jāatzīst, ka tas ir tautas nopelns. pie tam atstājot visas uzvarētājvalstis sev aizmugurē, izņemot asv, kas ir īpašs gadījums. cik saprotu, tad asv ieguva inteliģences un smalkāko tehnoloģiju trofejas, kas tiem visai daudz palīdzēja aukstajā karā un pat tagad.