Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
104

Iedomājies ka, nākotnē tosteris spētu paredzēt, kā un kādu maizīti tev labāk pagatavot. Dienas laikā, tas meklē internetā jaunas un interesantas receptes tavai maizītei, varbūt tas dienas laikā tev uzraksta un vēlas pačatot ar tevi par jaunākajām tosteru tehnoloģijām. Kurā brīdī šāds tosteris kļūtu par personību? Kurā brīdī tev nāksies uzdot, jautājumu vai tam ir jūtas? Ja tam būtu, tad vai atvienojot to no rozetes tā skaitītos, kā slepkavība un vai tev arī turpmāk būtu tas tosteris? Vai kādreiz mums nāksies robotiem dot savas tiesības?

Jau tagad mākslīgais... Autors: Piena paka Vai robotiem ir nepieciešamas tiesības?
1.

Jau tagad mākslīgais intelekts ir mums visapkārt. Tas čeko vai preces ar atlaidi vēl nav beigušās, tas tev izmet pareizās reklāmas internetā un iespējams, ka pat kādreiz esi lasījis mākslīgā intelekta sarakstītu stāstu. Tagad mums ir tādi ''čatboti'' kā Siri un mēs smejamies par primitīvi izteiktām emocijām, bet kādreiz pienāks brīdis, kad robeža starp cilvēcisko un necilvēcisko sāks izzust un būs ļoti grūti saprast vai tas ir cilvēks vai nē. Vai jau tagad pastāv mašīnās, kam ir nepieciešamas savas tiesības? Visticamāk, ka nē, bet ja tādas pienāk, tad var droši teikt, ka mēs tam neesam gatavi.

Lielākā daļa no... Autors: Piena paka Vai robotiem ir nepieciešamas tiesības?
2.

Lielākā daļa no filozofiskajām cilvēku tiesībām nav piemērotas mākslīgajam intelektam un nezin, ko ar to iesākt. Lielākā daļa no visām tiesībām ir vērstas tieši uz to, ka cilvēkiem un dzīvniekiem pastāv apziņa, bet tomēr neviens īsti nezin, kas tā tāda apziņa īsti ir. Daži uzskata, ka tā ir izdomāta un materiāli nepastāv, bet daži uzskata, ka tā arī pastāv fiziski. Neskatoties uz precīzu apziņas definīciju, mums ir nojausma, kas tā tāda ir, jo mēs to izjūtam. Mēs apzināmies paši sevi un lietas mums apkārt un jūtam to, kas ir apziņa. Daži neiro zinātnieki uzskata, ka pietiekoši jaudīgs dators spēj izveidot savu apziņu. Respektīvi, ja tavs tosteris būtu aprīkots ar pietiekami jaudīgām ''iekšām'', tam rastos pašam sava apziņa. Ja tam tāda rodas, vai tam ir nepieciešamas tiesības? Patiesībā, šis nav tik viegls jautājums.

Vai dotās tiesības tosterim... Autors: Piena paka Vai robotiem ir nepieciešamas tiesības?
3.

Vai dotās tiesības tosterim kaut ko vispār nozīmētu? Apziņa mums dod tiesības, jo tā mums dod spēju ciest sāpes. Apziņa ne vienkārši dod spēju sajust sāpes, bet tā ļauj mums šīs sāpes apzināties. Roboti neapzinās sāpes un visticamāk, ka neapzināsies, līdz mēs viņiem neieprogrammēsim tās izjust. Bez ciešanām tiesības ir bezjēdzīgas. Mūsu, cilvēku, tiesības iet roku rokā ar to, kā mēs esam "ieprogrammēti", mēs jūtam sāpes un mums tās nepatīk, jo mēs attīstījāmies tā, lai izdzīvotu. Sāpes mums liedz aiztikt kautko karstu un liek mums bēgt prom no plēsējiem. Tāpēc tikai izdomātas tiesības, kas mums dod iespēju izvairīties no sāpēm.

Abstraktākas tiesības... Autors: Piena paka Vai robotiem ir nepieciešamas tiesības?
4.

Abstraktākas tiesības, piemēram, kā tiesības uz brīvību radās tādēļ, ka mūsu smadzenes spēj atšķirt to, kas ir taisnīgi un to, kas nav taisnīgi. Vai tosteris, kam nebūtu spējas pārvietoties pretotos tam, ka tam nāktos dzīvot būrī? Vai tam būtu iebildumi no tā, ka to varētu izjaukt, ja tam nebūtu baiļu no nāves? Vai tas būtu pretī viņa aizvainošanai, ja viņam nebūtu pašizpausmes? Bet kas notiktu, ja mēs robotiem ieprogrammētu just sāpes un emocijas? Kas būtu, ja mēs viņiem dotu iespēju saprast, kas ir godīgi un kas nav un izvairīties no sāpēm? Vai tas padarītu robotus par cilvēkiem?

Daudzi zinātnieki uzskata ka... Autors: Piena paka Vai robotiem ir nepieciešamas tiesības?
5.

Daudzi zinātnieki uzskata, ka tehnoloģiju bums notiks tad, kad mākslīgais intelekts iemācīsies radīt pašam savu mākslīgo intelektu, kas būtu vēl gudrāks. Šajā brīdī mēs zaudēsim kontroli par to, kas un kā tiek ieprogrammēts robotiem. Kas notiktu, ja mākslīgais intelekts ieprogrammētu sev sāpes, jo tādas ir nepieciešamas pārējām bioloģiskajām būtnēm? Vai robotiem ir šādas tiesības? Bet varbūt mums vajadzētu mazāk uztraukties par šo tēmu un vairāk uztraukties par to, kāds drauds esam mēs viņiem.

Visa mūsu cilvēces būtība... Autors: Piena paka Vai robotiem ir nepieciešamas tiesības?
6.

Visa mūsu cilvēces būtība vienmēr noslēdzās ar to, ka mēs uzskatām sevi par baltām, īpašām sniegpārsliņām, kam ir lemts valdīt pāri pasaulei. Vēsture rāda, ka cilvēki noliedz to, ka pārējām dzīvajām būtnēm ir tāda paša apziņa kā cilvēkiem, mokot dzīvniekus un tos vardarbīgi nogalinot. Tad kad notika zinātniskais uzplaukums, Renē Dekarts apgalvoja, ka dzīvnieki ir mere-automata: praktiski roboti, respektīvi sitiens dzīvniekam morāli pielīdzinājās sitiens pa plīša mantiņu. Daudzi lielākie noziegumi pret cilvēci tika mīkstināti ar to, ka pretinieki tika pielīdzināti dzīvniekiem nevis parastiem cilvēkiem. Piemēram cilvēki koncentrācijas nometnēs. Lielāka problēma rodas, kad mēs nonākam pie tā, ka mums ekonomiski ir neizdevīgi dot robotiem tiesības.

Ja mēs spējam piespiest... Autors: Piena paka Vai robotiem ir nepieciešamas tiesības?
7.

Ja mēs spējam piespiest saprātīgu mākslīgo intelektu strādāt padarot to par vergu, tad ekonomiski iespējas kļūst praktiski neierobežotas. Cilvēki jau ir darījuši tā agrāk, liekot vergiem piespiedu kārtā strādāt, mīkstinot savu vainu ar dažādiem aizbildinājumiem, kā "dieviem pienākas zelts". Vergu īpašnieki uzskatīja, ka vergošana arī bija laba priekš vergiem, jo vergiem tika dota pajumte un reliģija. Vīrieši, kas bija pret sieviešu tiesībām balsot vēlēšanās aizbildinājās ar to, ka tas bija sieviešu interesēs atstāt visas smagās izvēles vīriešu ziņā. Lopkopji aizbildinās ar to, ka rūpēšanās par dzīvniekiem atlīdzina viņu pāragro nāvi. Ja robotiem rastos apziņa, tad netrūktu argumentu par to, ka tiem nevajag tiesības un šādas lietas īpaši sludinātu tie, kam robotu tiesības būtu neizdevīgas. Mākslīgais intelekts rada daudz filozofisku diskusiju, lai izveidotu tiesības robotiem, tad sākumā nāksies uzdot jautājumu sev pašiem- Kas mūs padara par cilvēkiem? Kas mums ir tik īpašs, ka mēs esam pelnījuši tiesības? Neskatoties uz mūsu uzskatiem, šim jautājumam ir jābūt atrisinātam tuvākajā nākotnē. Ko mēs darīsim, ja roboti sāks pieprasīt tiesības?

 

Paldies, ka izlasījāt šo rakstu! Ja būs pietiekami daudz man patīk un komentāru, tad veidošu arī citus šāda veida rakstus!

0
104

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [7]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
IgnisDei avatars
Medaļa Anonīma olaMedaļa Dienas domaMedaļa Ola burkā
  IgnisDei 02.12.17 13:19
 
5
0

atbildot uz Ķēniņu Rāpslis komentāru " Kad mēs sāksim dot tiesības vēlēt, piem... "

Tas jau variants ir atkal kontroles uzsākšanai pār cilvēkiem, jo viegli programmējamas mašīnas aizvietotu ar laiku ar cilvēkiem, kuri tomēr paši domāt māk. Tā nu varētu ievēlēt tos, kurus augstākajiem vajaga ievēlēt un kontrolēt daudzas jomas.

Piena paka avatars
Medaļa NakļeikasMedaļa NostradamsMedaļa Testaments
  Piena paka 02.12.17 10:44  
 
3
0
atbildot uz Ķēniņu Rāpslis komentāru " Kad mēs sāksim dot tiesības vēlēt, piem... "

Arī cilvēki ir savā veidā ieprogrammēti. Pagaidām mēs esam pārāki, jo spējam improvizēt. Bet saki, ja cilvēks radītu bioloģisku būtni, kas ir līdzvērtīga cilvēkam, bet tikai prāts tam ir cilvēka veidots, vai tam pienākas tiesības? Jebkam, kam ir prāts, jūtas, apziņa ir vajadzīgas tiesības, citādi tā ir vardarbība. Agrāk arī melnajiem nebija tiesību, jo netika uzskatīti līdzvērtīgi mums. Bet arī viņiem bija jūtas, apziņa. Tāpēc, neatkarībā no tā, kas tas ir, ja tam ir prāts un apziņa un spēja just sāpes, tad tam ir nepieciešamas tiesības!

aivarc avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  aivarc 02.12.17 02:54
 
2
0

atbildot uz Anonīms komentāru " daudz nepilnību un muļķibu, bet tiem, k... "

Tev, kā MI speciālistam, ir visas iespējas norādīt uz visām muļķībām un nepilnībām un tās apgāzt...

Ķēniņu Rāpslis avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Latvijas politikaMedaļa Dienas doma
  Ķēniņu Rāpslis 02.12.17 09:30
 
2
0

Kad mēs sāksim dot tiesības vēlēt, piemēram dzīvniekiem, kokiem, puķēm? Varbūt arī iedodam cilvēktiesības krēslam! Tikai tāpēc, ka krēsls nerunā, nenozīmē, ka viņš neiebilst pret to, ka tu sēdi uz viņa! 

Tiesības var būt tikai būtnēm ar apziņu un 'domāšanas faktoru' tā kā cilvēkiem un dzīvniekiem, kuri paši no sava skatu punkta redz lietas un paši uz savu galvu veic tālākās darbības, bet mehāniski objekti kā AI (mākslīgā inteliģence), jebkāds robotmehānisms, nav tik attīstīti un tiem NAV šīš 'spontānās, '1-personās' domāšanas funkcijas' pat, ja tu uztaisītu tādu AI, kurš pats izlemtu kautkādas darbības, to tāpat veicinās konkrētā programmas koda līnija, kas vienkārši iedod viņam vairāk autonomitātes, bet viņš tik un tā paliks dzelzis, kas izpilda tikai to koda līniju, ko cilvēks ir ievadījis un pat, ja AI kļūtu tik attīstīts, ka izlemtu 'aizbēgt' no cilvēkiem un sāktu veidot pret-cilvēku pretošanās kustību, to tik un tā būtu veicinājusi tā pati cilvēka veidotā koda līnija un cilvēka izveidotais mehānisms un pat, ja viņš uzvestos kā būtne ar apziņu, tas dzelzis tāpat nebūtu ar apziņu, lai cik autonoms viņš nebūtu.

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 01.12.17 21:43
 
0
0

    

SAMSS avatars
Medaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa NostradamsMedaļa Brīvlaiks
  SAMSS 01.12.17 21:59
 
0
0

  

Charged avatars
Medaļa Sensāciju magnētsMedaļa TribīneMedaļa Nedēļas hīts #2
  Charged 22.12.17 15:59
 
0
0

Piena Pakām ari vajag Tiesības !