Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
2
128

Vai tu jebkad esi pamanījis, ka daudzi linki (saites, URL) sākas ar "http://", tomēr atrodas arī lapas, kuru linki sākas ar "https://"? Droši vien esi pamanījis papildus "s" burtu tad, kad tu apmeklē mājaslapas, kurās glabājas vai atrodama sensitīva informācija, kā piemēram, tad, kad Tu apmaksā ikmēneša rēķinu.

Bet no kurienes scaronis... Autors: ytteroy SSL sertifikāts = drošs internets. Kas tas ir un kā to iegūt?
1.

Bet no kurienes šis "s" nāk, un ko tas nozīmē? Vienkāršā valodā, šis "s" nozīmē to, ka savienojums starp Tevi un mājaslapu ir šifrēts, lai urķi (hackers) nevarētu pārtvert Tavus datus. Tehnoloģija, kas nodrošina šo papildus "s", ir SSL, kuras pilnais nosaukums ir Secure Sockets Layer (Drošligzdu slānis).

Kas ir SSLKad Tu ievadi... Autors: ytteroy SSL sertifikāts = drošs internets. Kas tas ir un kā to iegūt?
2.

Kas ir SSL?
Kad Tu ievadi informāciju mājaslapā bez SSL, tā var tikt pārtverta un nokļūt ļaundaru rokās. Šī informācija var būt jebkas - sākot no bankas konta detaļām, līdz pat augsta līmeņa informācijai, kuru ievadi, lai iegūtu piedāvājumu. Urķu (hakeru) vārdnīcā, šī "pārtveršana" bieži tiek saukta par "man-in-the-middle uzbrukumu". Reāls uzbrukums var notikt daudzos veidos, bet visbiežākais ir šāds: urķis (hakeris) izvieto mazu, neatklātu programmu uz servera, kur atrodas attiecīgā mājaslapa. Programma fonā gaida, kamēr mājaslapas apmeklētājs sāk ievadīt informāciju mājaslapā, un programma sāk savu darbu. Tā iegūst apmeklētāja ievadīto informāciju un nosūta no programmas īpašniekam. Bet, ja Tu apmeklē mājaslapu, kura tiek aizsargāta ar SSL, pārlūks mēģinās izveidot drošu savienojumu ar webserveri, izmantojot SSL sertifikātu, kurš nodrošinās drošu savienojumu starp Tevi un mājaslapu. Šis savienojums būs drošs, tāpēc neviens, izņemot tevi un mājaslapu, kurā Tu ievadi informāciju, neredzēs, ko Tu ievadi.
Šis savienojums notiek uzreiz un tev nav jāveic nekādas darbības. Tev tikai ir jāapmeklē lapa, kurai ir aktīvs SSL sertifikāts un voalā - Tavs savienojums starp mājaslapu un Tevi ir drošs.

Vai SSL ir saderīgs ar SEOJā... Autors: ytteroy SSL sertifikāts = drošs internets. Kas tas ir un kā to iegūt?
3.

Vai SSL ir saderīgs ar SEO?
Jā! Primārais iemesls SSL izmantošanā ir drošs savienojums starp mājaslapu un apmeklētāju, tomēr sertifikāts uzlabo arī SEO reitingu. Saskaņā ar Google Webmasters, SSL ir daļa no meklēšanas rezultātu reitinga algoritmiem.

Kā es varu zināt vai... Autors: ytteroy SSL sertifikāts = drošs internets. Kas tas ir un kā to iegūt?
4.

Kā es varu zināt, vai mājaslapai ir SSL sertifikāts?
Apmeklējot mājaslapu, kurai ir SSL, ir skaidri redzamas daudzas atšķirības.

1. Links (URL) sākas ar "https://", nevis "http://".
2. Tu redzēsi mazu, zaļu bloku pirms linka.
3. Sertifikāts ir aktīvs. Ja mājaslapas links sākas ar "https://", tas nenozīmē, ka mājaslapa ir droša. Ja mājaslapas SSL sertifikāta termiņš būs beidzies - tā vairs nebūs droša. Parasti, ja sertifikāts ir beidzies, "https://" krāsa, ierastās zaļās vietā, būs sarkana. 

Kā es varu iegūt SSL... Autors: ytteroy SSL sertifikāts = drošs internets. Kas tas ir un kā to iegūt?
5.

Kā es varu iegūt SSL sertifikātu savai mājaslapai?
Ar vien biežāk tiek izveidoti uzņēmumi, kuri nodrošina SSL sertifikātu iegūšanu. Retāk -bezmaksas SSL sertifikātu iegūšanu. Šajā rakstā apskatīsim, kā iegūt bezmaksas SSL sertifikātu, kurš pilnīgi ne ar ko neatšķiras no sertifikāta, par kuru ir izdoti vairāki simti eiro. Viens no jaunākajiem, bet tajā pat laikā augošākajiem uzņēmumiem ir Let's Encrypt, kas nodrošina bezmaksas SSL sertifikātu uz neierobežotu laiku (sertifikāta atjaunošana ik pēc 3 mēnešiem). Diemžēl, sertifikāts tiek piešķirts uz trīs mēnešiem, tāpēc sertifikāts ir jāatjauno ik pēc trīs mēnešiem. Uzņēmumiem, kuru prioritāte nav SSL sertifikāta nodrošināšana, bet vēlas nodrošināt drošu savienojumu starp apmeklētāju un mājaslapu, īsais sertifikāta derīguma termiņš ir problēma, tāpēc iesakām izvēlēties mājaslapu uzturētāju, kurš nodrošina automātizētu SSL sertifikāta izveidi un tā termiņa pagarināšanu.
Faktiski, Latvijā ir tikai daži mājaslapu uzturēšanas pakalpojumu sniedzēji, kuri piedāvā bezmaksas SSL sertifikātu. Vienu no šādu pakalpojumu sniedzējiem varat atrast avotā. 

 Autors: ytteroy SSL sertifikāts = drošs internets. Kas tas ir un kā to iegūt?
6.
2
128

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [13]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
badroot avatars
Medaļa BakalaursMedaļa Spoki flameMedaļa Caca
  badroot 20.06.16 20:31
 
6
0

Nu arī SSL nav perfekts, autoram ieteiktu sīkāk papētīt Heartbleed. Vēl tas ka lieto SSL nenozīmē, ka tavā darba vietā kāds to neskatās. Dārgā gala firewall piemēram PaloAlto, norošina man in the midle funkciju, kur visu lielais brālis (tava priekšniecība) saņem nešifrētu. Lielajam brālim arī ir iespēja vajadzības gadījumā ielikt savu iekārtu pa vidu starp tevi, provaideri un gala resursu. Tehnoloģija sarežģīta, bet ne neiespējama.

drumsibumsi avatars
Medaļa JubilārsMedaļa Dienas domaMedaļa Spoks
  drumsibumsi 20.06.17 01:34  
 
5
0
Ja ļaunatūra tika izmitināta serverī, kurā atrodas mājaslapa, tad nekāds SSL vairs neko neglābs. SSL nodrošina datu aizsardzību no klienta datora līdz servera programmatūrai. Ja serveris ir vai tiek uzlauzts, tad SSL pīpē maliņā.

ĪstensDullaisDauka avatars
Medaļa Most WantedMedaļa ZebraMedaļa Dienas joks
  ĪstensDullaisDauka 17.06.16 08:55
 
4
0

Cik zinu, zaļs, dzeltens adreses joslā ir atkarīgs no sertifikāta. var arī nebūt neiekrāsots nekas... Tas liecinot pat drošības pakāpi...

Gugulis6 avatars
Medaļa Mazā, spoki Tevi mīl!Medaļa VidusskolnieksMedaļa Spoks
  Gugulis6 13.03.17 09:48
 
3
0

Nezinātājiem raksta daļa, kur tiek aprakstīta sertifikāta iegūšana, neko nedos. Ko darīt ar šo iegūto sertifikātu? Kā to pievienot mājaslapai, web projektam, utt? Ja pašam nav serveris, bet lapa hostējas citur? Ar ko atširas dažādu pakāpju SSL? Kā tieši notiek šifrēšana, kuras paketes, vai visa informācija vai tikai daļa, kāds šifrēšanas algoritms? Ļoti skopa informācija. Ja veido šādu rakstu, tad varbūt jāpiedomā vairāk.   

PNPAPN@speles avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  PNPAPN@speles 08.02.18 00:36
 
1
0

atbildot uz Ķēniņu Rāpslis komentāru " Nesaprotu kāpēc vienmēr pat viskvalitat... "

Skaudiba ,nenovidiba, ta to sauc.   

exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa UberautorsMedaļa Gada RAKSTS 2017
  exkluzīvais 18.02.17 22:41
 
1
0

  

SAMSS avatars
Medaļa Duraka 3000 spelesMedaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Zoles 3000 speles
  SAMSS 18.02.17 21:41
 
1
0

  

ytteroy avatars
Medaļa VidusskolnieksMedaļa Moderatora favorītsMedaļa Trumpe
  ytteroy 10.07.16 20:26  
 
1
0
atbildot uz ĪstensDullaisDauka komentāru " Cik zinu, zaļs, dzeltens adreses joslā ... "Iekrāsots zaļā krāsā būs jebkurā gadījumā - galvenais, lai ir derīgs sertifikāts. Ja tā termiņš būs beidzies un lapu apmeklēsi caur https, tad https krāsa būs sarkana, lai brīdinātu apmeklētājus. Ja nemaldos, dzeltens ir tad, ja lapai ir derīgs sertifikāts, bet tajā lapā atrodas saturs, kuram nav sertifikāta (piem. attēli, kuri sākas ar http).

aumy avatars
Medaļa Gada RAKSTS 2016Medaļa NostradamsMedaļa Ziņnesis
  aumy 08.02.18 00:34
 
0
0

hmmm...

PukaChabra avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa TeamworkMedaļa Students
  PukaChabra 19.06.17 23:25  
 
0
0
atbildot uz Ķēniņu Rāpslis komentāru " Nesaprotu kāpēc vienmēr pat viskvalitat... "Iespējams tāpēc, ka nebūt ne viss ir patiesība: SSL nekādi neizslēdz man in the middle - tas var būt gan proksī, gan rūterī, gan firewall, jo daļa no HTTPS sesijas nodibināšanas ir atslēgu apmaiņa, ko var pārķert. Tāpat tas neaizsargā no noklausīšanās gan uz servera, gan tava datora, panacejas te nav. Kārtības labad varēja arī piebilst, ka tikai datu šifrēšanai pārraides laikā sertifikātu var uzģenerēt arī pats, CA pie izdošanas tikai apstiprina, ka to izdevuši viņi, tālāk jau tikai tavs browseris izdomā vai uzticēties šim izdevējam un uzskatīt sertifikātu par leģitīmu vai ne.
Ķēniņu Rāpslis avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Latvijas politikaMedaļa Dienas doma
  Ķēniņu Rāpslis 19.06.17 21:19
 
0
0

Nesaprotu kāpēc vienmēr pat viskvalitatīvākajiem rakstiem, kuros nav nekas nepatiess, vienmēr kāds viens vai divi cilvēki iemanīsies iemest mīnusu.

ytteroy avatars
Medaļa VidusskolnieksMedaļa Moderatora favorītsMedaļa Trumpe
  ytteroy 13.03.17 23:49
 
0
0

atbildot uz Gugulis6 komentāru " Nezinātājiem raksta daļa, kur tiek apra... " ar uzstādīšanu tagad nevajadzētu būt problēmām arī iesācējiem - daudzi hostingi, arī Latvijā, piedāvā automātiski uzstādīt bezmaksas SSL sertifikātu. Kad veidoju rakstu, nebiju aizdomājies arī par sīkāku analīzi (DV, OV, EV sertifikāti). Ja kādu būs ieinteresējusi šī tēma, tad nešaubos, ka vairāk info tiks meklēts googlē. 

ytteroy avatars
Medaļa VidusskolnieksMedaļa Moderatora favorītsMedaļa Trumpe
  ytteroy 13.03.17 23:38
 
0
0

atbildot uz Anonīms komentāru " man spokiem nav nekāds s beigās, tātad ... " SSL sertifikāts faktiski ir uzlikts, bet netiek izmantots. http://image.prntscr.com/image/6f2c4dd67f2d4265a37f82afb44d9543.png