Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
14

Raudāt var ne tikai aiz priekiem un bēdām...

Vai zini kas ir kopīgs... Autors: uzzīmēts Raudi, lai radītu elektrību!
1.

Vai zini kas ir kopīgs cilvēku asarām un olu baltumiem? Jaunākie pētījumi no Īrijas vēsta, ka abi šie materiāli var radīt elektroenerģiju, pateicoties to sastāvā esošajam fermentam - lizocīmam. Kā vēsta 2. oktobrī publicētais pētījums žurnālā „Journal of Applied Physics”, tad šis ferments ir atrodams arī zīdītāju pienā un siekalās. Lizocīms ir antibakteriāls, tas uzbrūk baktēriju šūnu sieniņām un vājina tās.

Kad lizocīms ir... Autors: uzzīmēts Raudi, lai radītu elektrību!
2.

Kad lizocīms ir kristalizējies, tam piemīt īpašība, ko sauc par pjezoelektriskumu – tas nozīmē, ka ferments var pārvērst mehānisko enerģiju elektroenerģijā. Lai gan nosaukums varētu šķist svešs un nedzirdēts, pētījuma autors Aimee Stapleton (fizikas studiju maģistrants Īrijā, Limerikas universitātē), uzsver: „pjezoelektriskums tiek lietot mums visapkārt”. Piemēram, tādi pjezoelektriskie materiāli kā kvarca kristāli tiek izmantoti mobilajos tālruņos un dziļūdens hidrolokatoros. Arī tādiem materiāliem kā kauliem, kokam, cīpslām un olbaltumvielām (ieskaitot kolagēnu un keratīnu) ir pjezoelektriskās īpašības.

bdquoSpēja radīt elektrību... Autors: uzzīmēts Raudi, lai radītu elektrību!
3.

„Spēja radīt elektrību no šīs konkrētās olbaltumvielas (lizocīma) līdz šim nebija atklāts” stāsta pētījuma autors Stapletons. Lai izpētītu lizocīmu pjezoelektriskās īpašības, zinātnieki uzklāja kristalizētu fermentu uz plēves. Tad pētnieki šīm plēvēm pielietoja mehānisku spēku un piefiksēja radušos elektroenerģijas daudzumu. Zinātnieki atklāja, ka lizocīms var radīt elektroenerģiju tāpat kā kvarcs. Bet tas, atšķirībā no kvarca, ir bioloģisks materiāls, tādēļ lizocīmam varētu būt arī medicīnisks pielietojums. „Lizocīmi nav toksiski, tāpēc tiem var būt daudz inovatīvu pielietojumu, piemēram, elektroaktīvie, pretmikrobu pārklājumi medicīniskajiem implantiem”, sacīja Stapletons. Pētnieki uzskata, ka nākotnē lizocīmus varētu izmantot, lai pastiprinātu cilvēku ķermeņos izmantotās biomedicīnas ierīces. Fermenti arī var tikt izmantoti, lai uzturētu un kontrolētu medikamentu izdalīšanos organismā. Tomēr, lai fermentu izmantotu šādiem nolūkiem ir nepieciešams veikt vairāk pētījumu.

Izmantotie avoti:
http://livescience.com
0
14

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [0]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes