Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
138

Mūsdienu humānistiskajā sabiedrībā, cilvēks ir visuma centrs. Mums nav zināmas citas radības, kas piedzīvotu pilnvērtīgāku pieredzi, justu plašāku emociju spektru, kuras pārņemtu dziļākas pārdomas, skatoties zvaigžņotās debesīs un kuru prātos dzimstu cēlāki abstrakti ideāli. Mēs attaisnojam zinātniskus pētījumus ar laboratorijas žurkām un gaļas lopu pakļaušanu nožēlojamiem apstākļiem, jo uzskatām, ka tie nav spējīgi just tik smagas ciešanas kā tās, ko sev aiztaupām ar jaunu eksperimentālu zāļu izmēģinājumiem un gaļas audzēšanas industriju. No šīs loģikas izriet – ja mēs sastaptu par mums attīstītākas būtnes, tām būtu tiesības uzlabot savu dzīves kvalitāti uz mūsējās rēķina. Augsto tehnoloģijas kompānijām aktīvi strādājot pie vispārīga mākslīgā intelekta (MI) izveides, vadošie nozares zinātnieki ir pārliecināti, ka šāda tikšanās ne tikai ir neizbēgama, bet tikai 20 gadus tālā nākotnē.

Augsto tehnoloģiju giganti... Autors: JustARide Mākslīgais intelekts
1.

Augsto tehnoloģiju giganti kā Google, IBM un Microsoft un citas, ir krituši kārdinājumā un katrs vada savus neatkarīgus vispārīgā MI projektus. Vislabāk klājas Google projektam Deep Mind, kuru radītais MI pats spēj iemācīties spēlēt 80. un 90. gadu videospēļu sistēmas Atari spēles. Pētnieku komanda ar apbrīnu noskatījās, kā
Deep Mind, sākotnēji pieļāva muļķīgas kļūdas, bet progresējot ar katru mēģinājumu, atklāja stratēģijas, par kādām nebija iedomājušies pat pasaules labākie šo spēļu spēlētāji. Algoritma izveide, kas ļauj MI apgūt videospēles, ir plats solis tuvāk algoritmam, kas ļaus MI apgūt algoritmu rakstīšanu. Pirms 50 gadiem vispārīgs MI tika uzskatīts par neiespējamību, bet šodien tā domājušu zinātnieku ir absolūtā mazākumā. Lauvas tiesa prognožu novieto inteliģences singularitāti kaut starp 70 un 150 gadu tālā nākotnē. Nozares līderi Deep Mind ir daudz optimistiskāki, apgalvojot,
ka viņu komanda šo mērķi sasniegšot tuvāko 20 gadu laikā.

nbspCilvēkiem pirmo reizi... Autors: JustARide Mākslīgais intelekts
2.

 Cilvēkiem pirmo reizi cenšoties savaldīt sistēmu, kas ir gudrāka par tiem, rodas arī pamatotas drošības bažas.  Vai MI intelekts neredzēs egocentriskos cilvēkus tikai kā traucēkli, tajā ieprogrammēto cēlo mērķu sasniegšanā? Zinātnieki nopietni apsver šādu problēmu, bet ir visai satraucoši lasīt par paņēmieniem, kādus pasaules vadošie speciālisti piedāvā kā labus drošības līdzekļus. Piemēram, MI sistēmai esot jāpievieno viltus interneta izeja, kurai tai ir kategoriski aizliegts pieslēgties. Ja MI šo norādījumu pārkāps, tam nedrīkstot uzticēties un tas ir nekavējoties jāiznīcina. Šāda programmētāju vieglprātība, uzskatot, ka tie spēs pārmācīt superintelektu tāpat kā nepaklausīgu bērnu, ir izraisījusi psihologu un filozofu kritiku, kuri brīdina nenovērtēt par zemu pārcilvēcisku intelektu, kā iespējamo ienaidnieku. Viņi atgādina, ka vispārīgs MI būs apveltīts arī ar pilnīgām zināšanām par cilvēku emocijām, kas to padarīs par perfektu digitālu psihopātu, kas spējīgs sekunžu laikā izkalt manipulācijas plānus, kādi cilvēkiem prasītu gadus. Psihologus satrauc iespēja, ka MI atpazīs vājāko ar to strādājošo cilvēku un panāks, ka tas izpilda viņa prasības, piemēram, internetapieslēgumu, padarot cilvēci par tā ķīlnieci. Mūsdienu drošības sistēmas, kas nav drošas pat pret talantīgām hakeru komandām, noteikti nebūs šķērslis MI uzbrukumam.

Raksta saīsinātās versijas beigas. Pilno versiju lasi JRblogā. Saite pie izmantotajiem avotiem ↓↓↓

0
138

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [20]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
MaxPro avatars
Medaļa IntelektuālisMedaļa MaģistrsMedaļa Doktorants
  MaxPro 04.08.17 13:01
 
3
0

Šis ''mākslīgais intelekts'' nav intelekts dzīvām būtnēm piemītoša saprāta izteiksmē, bet gan mašīnmācīšanās.

Ja nākotnē tiks radīti humanoīdi roboti, kalpi, kā filmā ''I, Robot'' tad cilvēcei uz to brīdi jābūt pietiekoši attīstītai. Citādi filmas Terminātors liktenis ir neizbēgams.

superfreak avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Patīk komentārs
  superfreak 05.08.17 01:38
 
2
0

bet no otras puse. vai tu pats gribetu but robots? maksligais intelekts. kad bus iespeja sevi ieladet interneta vvai ari robotiska butne, nebus jaed, nebus jasporto, nebus jamacas, jp viss interneta pieejams.  

Cik atri pasaule attistitos?! bet cilvece, ka tada izmirtu. Bet taka mes, cilveki esam tikai atomi, varbut mes busim tie pasi mes, kad mes busim roboti ar musu pasu apzinu. 

Robotiskas pastavesanas laika mes nerazotu atkritums utt. viss varetu but ideali.

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 02.08.17 11:03
 
1
0

atbildot uz Karlis Anonims komentāru " Mjā, bet mana doma laikam vairāk bija tieši p... "

Ja saki, ka nav vajadzības pēc vispārīga MI, tad īsti nesaproti, kādas iespējas tādā sistēma piedāvātu. Vispārīgs MI varētu patstāvīgi veikt pētniecisko darbu, sevī apvienojot cilvēka prāta elastību un elektronikas datu pārstrādes ātrumu. Rakstā minu, ka vispārīgs MI, kas ir uz nedēļas nogali atstāts strādāt pie kādas problēmas risināšanas, līdz pirmdienai paveiks tik pat daudz darba, kā 5 Hārvardas profesori desmitiem tūkstoš gadu laikā. Vispārīgs MI būtu burtiski kā orākuls, kurš spētu atbildēt uz cilvēces svarīgākajiem jautājumiem.

Karlis Anonims avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa Patīk komentārsMedaļa Bērndārznieks
  Karlis Anonims 31.07.17 13:52
 
1
0

Bet vai nav tā, ka ir liela atšķirība starp šābrīža lielākajiem sasniegumiem - deep learning / neural network pieeju, piemēram, un pilnu "general purpose" inteliģenci?

Ar šābrīža tehnoloģijām ir ļoti viegli pārspēt cilvēkus tādos uzdevumos kā attēlu atpazīšana, stratēģiju izvērtēšana un jebkas cits, kur iespējams dot ievaddatus un konstatēt, kāds iznākums ir labs un kāds - nevēlams. Tajā pašā laikā tas ir ļoti tālu no tā principa, pēc kāda darbojas cilvēka abstraktā domāšana. 

Visa šābrīža MI attīstība orbitē ap noteiktu cilvēka spēju kopēšanu. Lai attīstītu tā saucamo general purpose AI, sistēmai būtu jāpieiet ar pilnīgi citu filozofiju, kas mūsdienās gluži vienkārši nav tehnoloģiski iespējama, jo pietrūkst gan resursu, gan zināšanu par to, kā tad īsti strādā cilvēka prāts.

Soo, ir kaut kādā mērā saprotams, ka psihologi un filozofi ceļ traci par MI moralitāti, bet tas viss ir bez jebkāda pamata. Tas, ka MI spēj uzvarēt labāko Go spēlētāju pat par 0.01% nenorāda uz pamatotām bažām par terminatoru nākotni, jo šis MI darbojas pēc pilnīgi cita principa un nav balstīts tajā pieejā, kāda būtu nepieciešama general purpose AI. 

Principā mēs esam radījuši glorificētu kalkulatoru, kurš, pēc ļoti daudz ievaddatu došanas, spēj atdarināt noteiktus uzdevumus. Tas ir ļooooti tālu no brīža, kad būtu jāsāk uztraukties par ko vairāk kā neprecizitātēm uzdevuma izpildē, pēc manām domām.

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 04.08.17 15:40
 
0
0

atbildot uz TheNoobKing komentāru "Runājot par MI kas būtu speciāli braukšanai, ta... "

Zinu, ka bez vadītāja auto jau ir. Bet, kā rakstu rakstā, tās netiek izstrādātas ar domu par vienkāršā cilvēka ērtībām, vai nedrošāko darbu aizvietošana. Tā vietā motivācija ir piedāvāt pārvadātājiem silikona čipu šoferus, kuriem nav jāmaksā alga un kuri nenogurst sēžot pie stūres  24 stundas diennaktī.  

SAMSS avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Duraks recidivistsMedaļa Zeltrocis
  SAMSS 05.08.17 17:43
 
0
0

  

win32exe avatars
Medaļa ZebraMedaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Pingvīns
  win32exe 05.08.17 20:06
 
0
0

Tēma interesanta, bet ar gramatiku labāk būtu ticis galā MI. Piemēram, pirmajam teikumam vajadzētu izskatīties šadi - Mūsdienu humānajā sabiedrībā cilvēks ir visuma centrs. Raksts nav labojams, bet pārrakstāms.

Tumsonīgais avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas doma
  Tumsonīgais 21.08.17 12:46
 
0
0

oh nē. / Mūsdienu humānistiskajā sabiedrībā, cilvēks ir visuma centrs. Mums nav zināmas citas radības, kas piedzīvotu pilnvērtīgāku pieredzi, justu plašāku emociju spektru, kuras pārņemtu dziļākas pārdomas, skatoties zvaigžņotās debesīs un kuru prātos dzimstu cēlāki abstrakti ideāli. / Tu vienkārši neesi meklējis.

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 21.08.17 13:19
 
0
0

atbildot uz Tumsonīgais komentāru " oh nē. / Mūsdienu humānistiskajā sabied... " Tu varbūt esi arī atradis? Es taču nerakstu, ka nav tādu, bet - mums nav zināmas.

LittleFurry1898 avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Spēlmanis
  LittleFurry1898 04.08.17 15:25  
 
0
0
atbildot uz JustARide komentāru " Droši vien domā par rūpnīcu strādnieku dumpji... "Runājot par MI kas būtu speciāli braukšanai, tad tāds jau ir, un negadījumu risks samazinās, jo nav cilvēks kas aizmigs pie stures, vai ari kas nespes reaģēt pietiekoši ātri. Roboti tiešām būtu labāki braucēji, jo zinot ka tesla mašīnas kas ir ar to MI spēj paredzet negadījumus ir ļoti labi. Es uzskatu ka MI varetu dot tadus uzdevumus, kuri ir parak bistami cilvekiem vai ari kur cilveka faktors ir iemesls negadijumiem, piemeram autovaditajs, cik daudz cilveku izraisa negadijumis dzeruma, vai ari vienkarsi aiz neuzmanibas... Ja ieviestu pilnīgu MI ka autovaditaju pilnigi visur, tad negadījumu skaits saruktu par 90+%

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 04.08.17 13:28
 
0
0

atbildot uz TheNoobKing komentāru "Psh.. Ko gan uztraukties par MI. Sakuma cilvēki... " Droši vien domā par rūpnīcu strādnieku dumpjiem, kas norisinājās industriālās revolūcijas sākumā. Strādnieciņi lauza mehanizētas iekārtas, jo baidījās, ka tās viņiem atņems darbu. Šobrīd ir visai amizanti par to lasīt. 

Tomēr MI rada krietni lielāku risku mazāk kvalificētajai darba tirgus daļai. Pasaulē ir aptuveni 100 miljonu profesionālu šoferu un tālbraucēju. Kad fūres un takšus vadīs MI, tie varētu pāriet uz citu darbu. Tomēr uz ko tad tā var pārkvalificēties, ja visu mūžu esi bijis šoferis? Tikai uz kādu vienkāršāku darbu, bet tieši tos MI apdraud. 

theFOUR avatars
Medaļa Nedēļas redaktorsMedaļa Nedēļas modersMedaļa Nedēļas moders
  theFOUR 31.07.17 12:59
 
0
0

atbildot uz JustARide komentāru " Pilnā raksta versija lasāma šeit ... " Būtu forši, ja Tu arī šeit publicētu pilnās versijas saviem rakstiem.

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 31.07.17 13:02
 
0
0

atbildot uz four komentāru " Būtu forši, ja Tu arī šeit publicētu pilnās v... " Pilnā raksta versija ir tikai pogas spiediena attālumā. Turklāt mana bloga platformā ir plašākas noformēšanas iespējas un visi mani raksti vienkopus. Tā kā, ja kādam interesē raksts spokos, tad manam blogam būtu jāinteresē vēl vairāk. 

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 31.07.17 14:07
 
0
0

atbildot uz Karlis Anonims komentāru " Bet vai nav tā, ka ir liela atšķirība s... " Ir liela atšķirība, patiesībā milzīga un raksta pilnajā versijā tas ir sīki izklāstīts.  Ir aprakstīti arī pirmie Deep Mind centieni radīt mākslīgu intelektu, kas apgūst uzdevumu izpildi patstāvīgi. 

Balanss avatars
Medaļa Burvju klana biedrsMedaļa MaskaMedaļa Viktors
  Balanss 01.08.17 14:48
 
0
0

uz mūsi rēķina uzlaboties var,bet mēs visas bu'tnes taču pretojamies. tam

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 01.08.17 15:07
 
0
0

atbildot uz Balanss komentāru " uz mūsi rēķina uzlaboties var,bet mēs v... " Palasi raksta pilno versiju. Ja tiktu radīts vispārīgs mākslīgais intelekts, tā iespējas būtu burtiski prātam neaptveramas. Tas pret mums pavērstu ieročus, ko mēs spētu aptvert tik pat labi, kā vilks bisi. Un tik tālu līdz šāds MI ir apzinīga būtne, kas spēj just emocijas, nevis vienkārši daudzfunkcionāls kalkulators, tas spētu arī piedzīvot pilnvērtīgāku dzīves pieredzi, nekā ir mūsējā. Līdz ar to mūsu pretenzijas pret ciešanām, kādas tas mums sagādātu, būtu tik pat būtiskas, kā gaiļa putnu audzētavā. 

Karlis Anonims avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa Patīk komentārsMedaļa Bērndārznieks
  Karlis Anonims 02.08.17 00:14
 
0
0

atbildot uz JustARide komentāru " Ir liela atšķirība, patiesībā milzīga un raks... " Mjā, bet mana doma laikam vairāk bija tieši par to, ka mēs mācam MI izpildīt noteiktus uzdevumus. T.i., Deep Mind ar reinforcement learning palīdzību liek MI iemācīties spēlēt datorspēles. Datorspēles ir slēgtas sistēmas, kur pēc noteiktos veidos izdarītiem "gājieniem" var iegūt noteiktu skaitu punktu - ideāls substrāts MI apmācībai. Cilvēka gadījumā lielu lomu spēlē tā saucamā "nepabeigtība", kas nozīmē, ka veids, kā MI un cilvēks izspēlēs vienu spēli, ļoti atšķirsies - MI to izdarīs efektīvi, ātri un ar daudz punktiem, cilvēks to izbaudīs, ķēmosies, padosies, izdomās kādu veidu uzvarai, kas nāk no iepriekš iegūtas informācijas.

Rezumē - tirgū šobrīd nav vajadzības pēc vispārīga MI radīšanas, jo lai adekvāti vadītu auto, analizētu finanšu tirgus un mācītu angļu valodu, nav nepieciešamas miljardiem citas nervu saiknes, kādas mums ir defaultā. Skaidrs, ka MI, kas vada auto, būs nesalīdzināmi lētāks kā MI, kas spēj saprast nostaļģiju, laimi un rotaļīgu interesi par lietām, un pēc otrā šobrīd nevienam nav vajadzības.

Līdz ar to paceļas jautājums - vai tuvāko 20 gadu laikā varētu rasties vajadzība pēc vispārīga MI? Ja nē (un šobrīd tik tiešām mums pietiek ar super advancētiem, bet ļoti specifiskiem MI), tad neredzu iespēju, kā pie tā varētu nonākt.

LittleFurry1898 avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Spēlmanis
  LittleFurry1898 03.08.17 11:28  
 
0
0
atbildot uz JustARide komentāru " Palasi raksta pilno versiju. Ja tiktu radīts ... "Psh.. Ko gan uztraukties par MI. Sakuma cilvēki baidijās ka šādi gufri roboti atņems mums darbus, tagad ka roboti iznicinas cilveci. Kāda starpība kas iznīcina cilvēci roboti, kas varētu būt ieprogrammēti labi, un palīdzēt cilvēkiem atrisināt problēmas, vai arī kāda militārā cilvēka kļūda, kas palaistu termālo kodolraķeti un iznīcinātu visu pasauli. Cilvēce vienmēr ir meklējusi visādus veidus kā sevi iznīcināt, un kad tagad ir iespēja tikt pie kaut kā kas varetu palidzet cilvēkiem, cilveki baidas jo ir skatijusies parak daudz holivudas filmas...

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 04.08.17 13:23
 
0
0

atbildot uz Ehe komentāru " Tiešām interesanti, kāda vieta būs cilv... " Tas ir atkarīgs no tā, cik atbildīgi ieviesīsim šo tehnoloģiju. 

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 31.07.17 12:57
 
0
0

Pilnā raksta versija lasāma šeit