Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
2
521

Latvijas Padomju Sociālistiskā Republikā jeb Latvijas PSR tika ražoti daudz dažādi gan pārtikas produkti, gan vieglās rūpniecības produkti. Pirmām kārtām augsti attīstīta bija audumu rūpniecība, šujot virsdrēbes un kleitas tādās fabrikās kā "Rosme", "Avangards", "Brīvība", "22. jūlijs", "Spartaks", "Latvija" u.c. Tika ražoti arī kokvilnas audumi ("Rīgas manufaktūra", "Zasulauka manufaktūra", "Boļševička", "Sarkanā tekstilniece", "Juglas manufaktūra" ), vilnas audumi (kombināts "Parīzes komūna", "Rīgas tekstils", fabrikas Kuldīgā un Limbažos), linu audumi (Jelgavas linu kombināts, tekstilkombināts "Boļševička" un Mazsalacas tekstilfabrika) un zīda audumi ("Rīgas audums" ). Protams, tika ražoti arī apavi ("Pirmais maijs", "Rekords", "Ērglis", Liepājas apavu fabrika, Daugavpils ādu un apavu kombināts, "Kosmoss",) un kažokādas ("Elektra" )

Plaša patēriņa priekšmetus un suvenīrus ražoja tādās fabrikās kā "Māksla", "Suvenīrs", "Somdaris".

Protams, tika ražoti arī neskaitāmi pārtikas produktu veidi, piemēram, tādi kā cukurs, kondetorijas izstrādājumi, konservi, zivju izcelsmes produkti, gaļas izstrādājumi un piena produkti.

Bet Padomju Latvijā galvenā rūpniecības produkcija bija mašīnbūves, elektronikas un enerģētikas nozaru starpprodukti. Tika uzceltas elektromašīnbūves, dīzeļu, elektroaparātu, mikroautobusu, elektrospuldžu, hidrometeoroloģiskās aparatatūras, metālizstrādājumu, lektroinstrumentu, motoveloķēžu, slaukšanas aparātu un būvinstrumentu, celtniecības un ceļu būves mašīnu remonta u.c. rūpnīcas. Bija arī radiotehnikas rūpnīca, elektrotehnikas rūpnīca ("VEF" ), mopēdu rūpnīca, Bioķīmisko preparātu rūpnīca, Rīgas laku un krāsu rūpnīca, Rīgas ķīmiskais kombināts, gumijas izstrādājumu rūpnīca, Polietilēna izstrādājumu rūpnīca, lokomatīvju remontu rūpnīca, Sintētiskās šķiedras kombināts, ķīmisko reaktīvu rūpnīca, kuģu run zvejas kuģu remonta rūpnīca, kuģu būvētava.

Protams, tika ražotas arī mēbeles un finieris dažādās Latvijas pilsētās. Bet ne tikai mēbeles, bet aŗī sērkociņu kastītes (1967. gadā Padomju Latvijā saražoja 792 000 sērkociņu kārbiņu). Arī celuloze un papīrs, sīferis, cements, kaļķis, ģipsis, drenu caurues, būvmateriāli, stikls un saliekamās dzelzsbetona konstrukcijas.

Manuprāt, visinteresantākais, runājot par Padomju Latvijas ražošanu, ir tas, ka Latvijas PSR bija 100% monopols visā PSRS tādiem produktiem kā slaukšanas iekārtas, metālciršanas iekārtu rezerves daļas, pievadķēdes, telefonu automātisko komutatoru iekārtas, baltais cinka pigments, mikroautobusi un elektrovilcienu elektroaprīkojums.

Laikam lieki teikt, ka gandŗīz nekas no tā visa vairs netiek ražots. ALFA vairs ražo tikai uz pasūtījumiem un ļoti maz, cukurs vairs netiek ražots, par autobusiem, kuģiem un vilcieniem aŗī būtu lieki runāt. Tā nu pamazām Latvijā ar katru gadu tiek ražots aizvien mazāk un mazāk..

Nedaudz sīkāk pastāstīšu par Radio Konstruktoru "Posik".

Radio konstruktoru... Autors: Lords Lanselots Kas tika ražots padomju Latvijā, bet vairs netiek ražots mūsdienu?
1.

Radio konstruktoru "Poisk" sāka ražot 1987.gadā, Latvijā. Izmantojot radio konstruktora plati un komplektā dotās mikroshēmas undažādas detaļas, varēja salikt 10 dažādu radiosakaru ierīču variantus. 11.variants ir maza izmēra tiešās intensitātes radio uztvērējs, kam bija atsevišķa iespiedshēmas plate un korpuss. 

 Autors: Lords Lanselots Kas tika ražots padomju Latvijā, bet vairs netiek ražots mūsdienu?
2.
 Autors: Lords Lanselots Kas tika ražots padomju Latvijā, bet vairs netiek ražots mūsdienu?
3.
 Autors: Lords Lanselots Kas tika ražots padomju Latvijā, bet vairs netiek ražots mūsdienu?
4.
 Autors: Lords Lanselots Kas tika ražots padomju Latvijā, bet vairs netiek ražots mūsdienu?
5.
 Autors: Lords Lanselots Kas tika ražots padomju Latvijā, bet vairs netiek ražots mūsdienu?
6.
 Autors: Lords Lanselots Kas tika ražots padomju Latvijā, bet vairs netiek ražots mūsdienu?
7.
 Autors: Lords Lanselots Kas tika ražots padomju Latvijā, bet vairs netiek ražots mūsdienu?
8.
 Autors: Lords Lanselots Kas tika ražots padomju Latvijā, bet vairs netiek ražots mūsdienu?
9.
Ja velies atcerēties bērnību... Autors: Lords Lanselots Kas tika ražots padomju Latvijā, bet vairs netiek ražots mūsdienu?
10.

Ja velies atcerēties bērnību, šo Radio konstruktoru, kā izrādās, var iegādāties iekš ebay!

2
521

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [36]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
LumberjackMe avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa VienotībaMedaļa Vidusskolnieks
  LumberjackMe 26.10.17 12:32
 
39
2

Noteikti neesmu Padomijas fans- es labi atceros savu bērnību tajā valstī un lielāko daļu no Padomju Savienībā ražotajām rotaļlietām, kā arī citiem rūpniecības brīnumiem, es redzēju tikai bildēs no Maskavas Tautsaimniecības izstādes un ne veikala plauktos.

Bija mums sētā bērni, kuriem bija visādas interesantas mantas, bet tiem vecāki neļāva spēlēties ar nekomunistu un ebreju bērniem- mācīja celt gaisā degunu.

Man reizēm stāsta cik labi bija Padomju laikos un bieži tie ir gados jauni cilvēki, kuru vecāki vai vecvecāki ir zaudējuši savas privilēģijas.

Vēsture ir visneskaidrākā no zinātnēm, jo to raksta tas, kurš dotajā brīdī ir piekāvis kādu citu un nevajag man stāstīt cik viss labi bija toreiz- kādam bija ļoti labi, bet kādam ļoti slikti. Tieši tāpat kā tagad!

Labāki laiki pienāks, kad mainīsim savu attieksmi pret citiem cilvēkiem- nepiedienīgus plikumus parasti saskata tie, kuri nespēj pretējā dzimuma pārstāvī saskatīt cilvēku, bet gan tikai savas seksuālās iekāres objektu. Diemžēl es neesmu izņēmums, tomēr es apzinos savu nepilnību un mācos mainīt savu dzīves uztveri.

Domāju, ka nav ko skatīties un "laizīties" kā bija toreiz, bet ir jāskatās šodienas realitātē un šodien jābūvē rītdiena.

Mana mīļākā diena ir šodiena!

Tas laikam ir citāts no Vinnija Pūka grāmatas.

pecbucis avatars
Medaļa TrumpeMedaļa Dienas domaMedaļa 1/13 kūciņas
  pecbucis 26.10.17 11:27
 
30
0

Toties tagad ir koka sūdiņi ar iededzinātām latvju rakstu zīmēm.

9K116 avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  9K116 26.10.17 11:08
 
17
0

Štrunts par bērniem domātiem konstruktoriem, pa Latviju joprojām braukājošie dīzeļvilcieni un elektrovilcieni ir vietējā ražojuma

Drakonvīrs avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa Patīk rakstsMedaļa Mobiļņiks
  Drakonvīrs 26.10.17 21:12  
 
10
1
atbildot uz Lords Lanselots komentāru " Nav pat jāskatās uz "krutajām ēkām", var piev... "Nu nevajag. Es pats ceturto gadu dzīvoju jaunbūvē, pirms tam visu mūžu padomju piecstāvenēs.Tad lūk, tas ir kā diena pret nakti. Skaņu un siltumizolācija ideāla, plānojums ērts, rēķini zemi.Atceros 1982 vai 83 ievācāmies tikko uzceltā mājā - sīkremontus taisijām teju līdz 90 gadam. Tā kā nerunā par padomju kvalitāti.

Lords Lanselots avatars
Medaļa DeputātsMedaļa Holly ShitMedaļa Twittera čoms
  Lords Lanselots 26.10.17 13:11
 
9
0

atbildot uz Foxtrot2 komentāru " Sakot ka esot sliktas kvalitātes, bet paldies... " Nav pat jāskatās uz "krutajām ēkām", var pievērst uzmanību arī mazāk svarīgāk ēkām, tas ir, džīvojamajām. Jaunbūves jau ir ar pelējumu, šķībām grīdam un plaisam sienās, pat 10 gadus nenostāvot. Padomju laiku ēkas stāv jau gadus 50 un nostāvēs tik pat, ja ne vairāk. Par bibliotēku maksā valsts, bet par dzīvokļiem maksājam mēs no savām kabatām. Es jūtos drošāk, dzīvojot un tērējot naudu vecajiem dzīvokļiem, nevis jaunajiem, kuri ej nu sazin cik ilgi vēl nostāvēs uz vietas

Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 26.10.17 10:52
 
8
0

WOW, ne tuvu nestāv Lego konstruktoriem

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 08.11.17 11:18
 
9
1

Nevajag te padomju propagandu stumt! LPSR laikos neuzbūvēja NEVIENU rūpnīcu kas ražotu mantas tikai civilājām vajadzībām. Visas kas tika būvētas tika būvētas armijas vajadzībām, un tikai fonā ražoja mantas ikdienai. Alfa - primāri armijas vajadzībām, praktiski neko neražoja ikdienai Komutators - armijas sakaru iekārtas Tranzistors - armijas elektronika Olaines ķimijas rūpnīcas - sagataves ķimiskajiem un bioloģskajiem ieročiem, zāles armijas vajadzībām

Vel bija pāris nelielas rūpnīcas kuras tika svaigi uzbūvētas, nevis uz pirmās Latvijas laikā dibinātajām veidotās..

Kuģus jprojām būvē,un remontē Vilcienus remontē, modernizē un arī mazā skaitā rāžo Elektroniku - ražo, bet ne plaša patēriņa, bet gan šauri specializētu Liela daļa pārtikas rūpnīecības strādā. Bioloģiskā rūpniecība - zeļ un plaukst Krāsas, lakas - ražo, un eksportē. Nu neražo autobusus- nu štrunts, kam viņi tādi krāmi būtu vajadzīgi? Pats brauktu ar tādu ? Vienīgā nozere kas nevajadzīgi tika nolikvidēta ir cukura ražošana - to varēja pārveidot par spirta ražošanu.. Tā kā nevajag to padomju idialoģiju stūķēt iekšā...

P.S radio konstruktorus starp citu arī ražo - var nopirkt ARGUS veikalā

 Kokapstrādē arī notiek, un ir liels eksorta tirgus.. 

Vel piebilde - vieglāk un ātrāk ir nosaukt ko pirmās Latvijas laikā neražoja, nevis nosaukt ko ražoja, jo ražoja gandrīz visu.

kakasy avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa AspazijaMedaļa Komiķis
  kakasy 27.10.17 07:56
 
7
0

atbildot uz Drakonvīrs komentāru "atbildot uz Foxtrot2 komentāru " Sakot ka esot ... " Es pat bērnībā atceros, kā tās mājas cēla. Mēs puiki bieži pa stroikām daudziājāmies un nekas toreiz nebija jānorobežo. Pulkstens pieci, visa stroika tukša, pilnas vannas ar tikko sajauktu javu, nu tad mums bija prieki, spēlējām mūrniekus. Ko labu var uzcelt ar tādu attieksmi?

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 26.10.17 11:02
 
7
0

Interesanti    

kakasy avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa AspazijaMedaļa Komiķis
  kakasy 26.10.17 16:04
 
7
0

Vai tikai šis? Es teiktu, ka ļoti daudz kas. Tāpat ļoti daudz kas, ko ražoja pirms, piemēram, 50 gadiem, netiek ražots vispār nekur vairs. Kas tur neparasts?

Elektroniskais konstruktors gan bija laba manta, ļoti noderīga elementāru elektrisko slēgumu apguvei.

Tas kurš savāds avatars
Medaļa Spoks
  Tas kurš savāds 24.11.17 12:39  
 
6
0
atbildot uz Grey Wolf komentāru " Nevajag te padomju propagandu stumt! LP... "

Komentārs vietā, bet... BET ir mazs rūgtums par toka Latvieši NEGRIBĒJA to visu visu turpināt kaut ar àrzemju investoru piesaisti. Un nevajag te aizstāvēt vai kā citādi celt saulītē 90o gadu Latvijas valdību. Tagad pie lietas. Rīgā, Kurzemes prospektā jauc nost RRR... Ražoja nu nekādas premium klases audiotehniku. 90o vidū šeit bija Pioneer pārstāvji un vēlējās iegādāties šo rūpnīcas kompleksu, bet tā laika privatizētāju pasūtīja d... tik daudz investīciju cik nav 10 gadu valsts budžeti kopā. Pioneer zināja kādas klases speciālisti te ir. Cik strādīgi ir Latvieši... Un šiet atradās "absolūtā klusuma audio laboratorija" baltijā. Ja ne pat visā ziemeļu reģionā. Pārdeva Leišiem pa 4 miljoni... Vai tie šodienas 4 miljoni ir tā vērti ja šī rūpnīca šodien strādātu kā Pioneer rūpnīca? Nodokļos katru mēnesi būtu 4 miljoni... Darba vietas, loģistikas uzņēmumi. Un atkal nodokļu ieņēmumi būtu. Nebutu jāceļ palikušajiem viņi. Par RAF un RVR piekrītu. Nvar cīnīties ar pasaules grandiem. Mans subjektīvais skatījums par LPSR un citiem komentāriem.
kartupelis ar mugurkaulu  avatars
Medaļa Joda olaMedaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Senču ola
  kartupelis ar mugurkaulu 26.10.17 16:44  
 
6
0
Neesmu krievu okupācijas laikā dzīvojis,bet Mongolijā visus radioaparātus vēl joprojām sauc par SPĪDOLĀM!!!

Foxtrot2 avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Trumpe
  Foxtrot2 26.10.17 13:01
 
6
0

atbildot uz 9K116 komentāru " Štrunts par bērniem domātiem konstrukto... " Sakot ka esot sliktas kvalitātes, bet paldies mūsu tēviem un vectēviem kas šos tik kvalitatīvi salika, ja vēl tagad šie kursē. Ja būtu slikta kvalitāte tad mēs būtu bez vilcieniem. Turpinot šo teorēmu par padomju kvalitāti varam salīdzināt divas augstcelnes Rīgā. Viena no tām ir Latvijas nacionālā bibliotēka un otra Ziņātņu akadēmija. Vienu cēla Paomju gados un remonts nav veikt Dievs vien zina kad, bet LNB jau remontēja pēc gada ja nemaldos. Jo re brāķis sanāca. un tā ar visām jaunlaiku būvēm, kad izrādās šur tur ūdens gāžas iekšā vai vēl kāda liksta. Par konstruktoriem runājot man bērnībā nācies ne vienu vien salikt. Gan radioaparātus, gan pastiprinātājus, tagad arī lieku kopā. Pēdējais ir LED segmentu pulksteni, kalendāru un termometru vienā korpusā.

marsinsh@speles avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa 1/13 kūciņasMedaļa Trumpe
  marsinsh@speles 26.10.17 17:04
 
8
2

~50 gadus ražojām ... Nu ko arī ražojām. Paveicās, ka bijām aiz priekškara, un bija kas pērk, jo citu mantu ta nemaz nebija ...

Par pirmskara VEFu, tā jau ir cita saruna ... Minoxi, u.t.t.

aris1188 avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Patīk rakstsMedaļa Sertificēts spoks
  aris1188 26.10.17 10:51
 
7
2

kapēc viss raksts tikai vienam produktam ? 

Drakonvīrs avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa Patīk rakstsMedaļa Mobiļņiks
  Drakonvīrs 27.10.17 09:56  
 
3
0
atbildot uz kakasy komentāru "Drīzāk rietumu ietekme dara savu Visi tādi tol... "Nu gribam takš labi un gudri izskatīties..

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 08.11.17 12:02
 
4
1

atbildot uz pecbucis komentāru " Toties tagad ir koka sūdiņi ar iededzin... "

toreiz bija veseli veikali, kas tirgoja vel lielākus mēslus, un kombināts Daiļrade, kas masveidā tos štancēja.. tagad vismaz saražo cik vajag, nevis rūpnieciskos apmēros.. 

Verņjom vsjo v zad avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Patīk komentārsMedaļa Patīk komentārs
  Verņjom vsjo v zad 19.04.18 17:22
 
3
0

atbildot uz Tas kurš savāds komentāru "Komentārs vietā, bet... BET ir mazs rūgtums par... "

Tur jau tie sūdi,ka pēc visiem apvērsumiem,varas maiņām un revolūcijām,parasti pie šprices tiek nekaunīgākie,kas pašu dumpi pārlaida kaut kādās ministrijās,kā zema ranga ierēdnīši,bet saoduši lielo piķi,izlīda kā tarakāni. Kas tik mums tai valdībā sākumā nesēdēja..izbijuši oficianti,zaglīgi komjaunieši un caurkrituši fiziķi,bet diemžēl neviena tautsaimnieka.  

kakasy avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa AspazijaMedaļa Komiķis
  kakasy 27.10.17 09:43
 
2
0

atbildot uz Drakonvīrs komentāru "Man tādas pašas atmiņas, vēl jaunceltnēs kariņu... " stroikās, stroikās!

polis2 avatars
Medaļa Spoki flameMedaļa NostradamsMedaļa Bots
  polis2 26.10.17 17:07
 
3
1

atbildot uz Lords Lanselots komentāru " Nav pat jāskatās uz "krutajām ēkām", var piev... " Nu,nu...Ja Tu zinātu patiesību par padomju ēku konstruktīvajām īpašībām,diez vai tā domātu...