Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
spoki fosilijas ikona Fosilija
0
149

Visi zin to sajūtu, kas rodas, kad saproti, ka kaut kur šito jau esi redzējis.. Bet kur? Laikam nosapņoju! Jā, arī man tā ir bijis neskaitāmas reizes. Lai ko tu arī neticētu par gariem, citām dzīvēm un dimensijām (arī es reizēm noticu), šis ir tas, kā zinātne skaidro deja-vu!

Zinātne scarono skaidro ar... Autors: Fosilija Kas izraisa deja-vu sajūtu?
1.

Zinātne šo skaidro ar vismaz septiņām dažādām teorijām, bet vienkāršības labad, saīsināsim šo sarakstu līdz 3 galvenajām. Neņemsim vērā arī teoriju, ar kuru cenšas pierādīt, ka deja-vu sajūta rodas tikai epilepsiķiem, un tā kā es nekad neesmu nokritusi zemē raustoties spazmās, droši vien varam šo iespēju izslēgt.

Pirmā loģiski apskatāmā teorija saucas Duālā Apstrāde. Tas notiek tad, kad smadzenēs divas dažādas darbības, kuras parasti notiek reizē pēkšņi strādā ar nelielu nobīdi. Piemēram, tu stāvi uz skatuves un gatavojies runai un apstākļi tev apkārt ir līdzīgi situācijai, kādā biji pirms 10 gadiem, kad teici līdzīgu runu, bet tavas smadzenes nespēj precīzi atcerēties pirmo notikumu, līdz ar to smadzenes atceras tikai pazīstamu sajūtu, bet nespēj izskaidrot, kāpēc tā ir radusies.

Nākamā teorija runā par... Autors: Fosilija Kas izraisa deja-vu sajūtu?
2.

Nākamā teorija runā par nervu sistēmas funkcionēšanu nepareizi. Tā saka, ka vaina varētu būt tajā, ka neironi nestrādā pietiekami ātri, vai arī daži strādā ātrāk par citiem. Piemērs- tu noteikti nekad neesi redzējis alpaku staigājam augstpapēžu kurpēs, un ja esi, es tevi apskaužu, bet tev šo fenomenu redzot pieņemsim, ka tavas kreisās acs nervi un receptori strādā tikai nedaudz ātrāk par labās acs receptoriem. Kreisā acs redz alpaku, bet labā vēl ne. Informācija no kreisās acs vēl nav pārvērsta atmiņā, jo mijiedarbība notiek pārāk ātri, bet labajai acij ieraugot to pašu, tas šķitīs pazīstami neatkarīgi no tā, vai kreisās acs sniegtā informācija jau ir saglabājusies.

Trescaronā teorija norāda ka... Autors: Fosilija Kas izraisa deja-vu sajūtu?
3.

Trešā teorija norāda, ka,  ja jaunas situācijas apstākļi tev liekas kaut kur jau redzēti, liela iespēja, ka tie tiešām jau ir redzēti. Piemēram- aizej ciemos pie sava drauga un viņam ir tāds pats virtuves galds kā tavai omai, tu uzreiz nesapratīsi, no kurienes tev tāda pazīšanas sajūta. Šī teorija neatbalsta gluži sajūtu vai apstākļu principu kā pirmā, bet vairāk uzsver tieši priekšmetu svarīgumu.

Tātad, ceru, ka patika raksts, ja tā- zini, kas tarāms

/Skurda

Citi raksti: 

5 Bīstamākās vietas, kuras tu noteikti nevēlies apmeklēt 2

Kāpēc zilumi maina krāsu?

Kāpēc mums nav milzīgu zīdītāju?

0
149

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [10]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa UberautorsMedaļa Gada RAKSTS 2017
  exkluzīvais 18.04.17 22:52
 
9
0

Labi izskaidrots. Par pirmo piekrītu. 

Sharpen Armands avatars
Medaļa PirmavotsMedaļa Patīk komentārsMedaļa Dienas doma
  Sharpen Armands 18.04.17 23:15
 
6
0

Nepiekritīšu nevienai no šīm teorijām, jo man konkrēti tāds 1 izteikts dežavū tikai ir bijis, bija tā, ka braucu tieši uz 10 deju svētkiem un tur visi paliek skolās. Un es ''nosapņoju'' kā mēs visi tur no klases nesam ārā galdus un pēc tam kaut kādā koridorī daudzam bumbiņu. Un reāli tā arī notika. Vienīgais es tajā mirklī neko nepiefiksēju, es to pamanīju tikai daudz vēlāk, kad pats sāku par to domāt. Bet nu tie random momenti kad liekas, ka tā jau ir bijis -  es tos nepieskaitītu dežavū. Vienkārši mēs dzīvē daram tik daudz līdzīgas lietas, ka tas jau sāk likties kaut kur bijis, man tā ik pa laikam notiek.

JānisKJK avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa Admins iesakaMedaļa Sponsora favorīts
  JānisKJK 18.04.17 22:57
 
4
0

Tad jau manas smadzenes strādā ar ievērojamu nobīti bieži ir šāda sajūta un daudzas situācījas izdzīvoju pat vairāks minūtes zinot kkas notiks tālāk.

Balanss avatars
Medaļa MaskaMedaļa Burvju klana biedrsMedaļa Dienas doma
  Balanss 19.04.17 16:13
 
3
0

atbildot uz Jvkppp8901 komentāru " Man bija īsts de javu spānijā, nekad p... " Deja-vu arī ir teorija par to,ka mūsu dimensijas jaucas kopā,un citā visumā,kur tu dzīvo,tu to esi redzējis,taču ne uz šīs planētas.Tāpat kā Mandela effect.

Strāvonis avatars
Medaļa BergmanisMedaļa Patīk komentārsMedaļa Bergmanis
  Strāvonis 18.04.17 22:56
 
3
0

nav slikti mēģinājumi skaidrot šo parādību, lai gan lielākā daļa saprot, ko tas nozīmē  - es uzskatu, ka šī sajūta rodas pārslodzes rezultāta, ja tev ir gaidāms kaut kas svarīgs, bet tava neapziņa nav spējusi atgūties no informācijas vai iespaidiem, kuras sev uzkrāvi, tad neapziņa iesaista tavu apziņu informācijas vai sajūtu labākai sasaistei, tāpēc rodas sajūta, ka kādreiz jau esi ko līdzīgu piedzīvojis, lai gan drīzāk to varētu saukt par īslaicīgu sapni, kas tavām smadzenēm ļauj uz mirkli atgūties gaidāmajam notikumam. Vai līdzīgi ar tevis aprakstīto sajūtu, tava neapziņa var tevi pasargāt no briesmām, kuras neapzinātā līmenī var nojaust, bet kāda sev svarīga, gaidāma notikuma pēc ignorē.

LegoZubris avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa SviestmaizeMedaļa Sākumskolnieks
  LegoZubris 27.04.17 21:37  
 
0
0
Es dažreiz galvā vienkārši iedomājos ka, piemēram, pieeju pie loga, paskatos telefonā un pēc tam pablenžu ārā pa logu, pie kura gandrīz nekad neeju, uz tādu pusi kuru nekad neskatos... Un nākamajā dienā pašam nezinot Precīzi™ atdarinu iedomāto...

SAMSS avatars
Medaļa SpoksMedaļa RainisMedaļa Patīk komentārs
  SAMSS 25.04.17 07:37
 
0
0

  

sarkanais avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa SviestmaizeMedaļa Nostradams
  sarkanais 22.04.17 22:05  
 
0
0
atbildot uz Jvkppp8901 komentāru " Man bija īsts de javu spānijā, nekad p... "Man bija identiski tikai Vācijā.

Dr. Freeman avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas doma
  Dr. Freeman 21.04.17 11:37
 
0
0

Interesanti.   

jade avatars
Medaļa Priecīgus Līgo!Medaļa Dienas domaMedaļa Patīk raksts
  jade 18.04.17 23:29  
 
0
0
Man jau liekas, ka pirmā ir tā precīzakā.....