Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
3
600

Vai Visums ir bezgalīgs? Vai arī tam ir robeža, aiz kā neatrodas nekas vai pilnīgi otrādi - cits visums?

Jautājums par to kas tad... Autors: Ļaļaka Kas atrodas aiz Visuma malas?
1.

Jautājums par to, kas tad īsti atrodas aiz visuma, var būt visai sarežģīts, jo sākumā ir jādefinē, kas ir visums. Viena no visizplatītākajām atbildēm ir “ redzamais visums” un tas tiek definēts ar gaismas ātrumu. Tā kā mēs varam redzēt tikai lietas, kad to izstarotā vai atstarotā gaisma nokļūst līdz mums, mēs nekad nevarēsim redzēt tālāk par to distanci, ko gaisma var aizceļot visa visuma pastāvēšanas laikā. Tas nozīmē, ka redzamais visums nemitīgi kļūst lielāks, bet tas ir galīgs. Mēs nekad neredzēsim tālāk par šī redzamā visuma robežu un šis ir vienīgais visums, ar ko mēs jebkad saskarsimies.

Aiz redzamā visuma robežas... Autors: Ļaļaka Kas atrodas aiz Visuma malas?
2.

Aiz redzamā visuma robežas.

Mēs ar zināmu pārliecību zinām, ka aiz redzamā visuma robežas ir vairāk visuma. Astronomi uzskata, ka visa kosmiskā telpa ir bezgalīgi liela un pilna ar “lietām”(enerģiju, galaktikām utt.), kas ir jau redzamajā visumā. Ja tā patiešām ir, tad savādas lietas var būt sagaidāmas no tā, kas tur atrodas. Aiz redzamā visuma robežas neatrodas vienkārši vēl dažādas citas planētas - tālā gaitā tur var atrast visas jau eksistējošās lietas. Ja aizceļo pietiekami tālu, tad var atrast vēl vienu Saules sistēmu ar Zemi, kas ir identiska visos veidos ar mūsējo, izņemot, ja cilvēks, piemēram, ir ēdis ceptu olu brokastīs uz šīs Zemes, tad tur viņš var būt ēdis brokastu pārslas. Vai arī vēl uz citas Zemes tas cilvēks vispār bija izlaidis brokastis. Un vēl uz nākamās Zemes viņš bija piecēlies ļoti agri un apzadzis banku. Pie tam, kosmologi uzskata, ka, ja dodas pietiekami tālu, tad var atrast vēl vienu “ redzamo visumu”, kas ir identiska mūsējai, un, ka ir vēl viena mūsu versija, kas pilda identiskas mūsu darbības. Tas var šķist neticami, bet tad atkal, bezgalība ir ārkārtīgi bezgalīga.

Bezgalīgi daudz... Autors: Ļaļaka Kas atrodas aiz Visuma malas?
3.

Bezgalīgi daudz burbuļi.

Runāšana par lietām, kas atrodas aiz redzamā visuma var būt pat nevajadzīga, jo tas būtībā ir tas pats visums, tikai daļa, kuru mēs neredzam. Tajā daļā ir tādi paši fizikas likumi un konstantes, kā redzamajā visumā.

Bet ir cita visuma teorija, kur Lielais sprādziens ir radījis “burbuļus”, kas izveidojās visuma struktūrā. Katrs burbulis ir teritorija, kas ir pārstājusi izplesties kopā ar visu kosmisko telpu un ir izveidojusi savu visumu ar saviem likumiem. Šajā scenārijā kosmiskā telpa ir bezgalīga un katrs burbulis arī ir bezgalīgs (jo vienā bezgalībā var salikt bezgalīgi daudz bezgalības). Pat ja kaut kādā veidā būtu iespējams nokļūt līdz mūsu burbuļa malai, telpa, kas ir starp burbuļiem, turpina izplesties un nekādā veidā nebūtu iespējams nokļūt līdz citam burbulim neatkarīgi no tā, cik lielā ātrumā notiktu kustība.

Melnie caurumi rada... Autors: Ļaļaka Kas atrodas aiz Visuma malas?
4.

Melnie caurumi rada visumus.

Teorija, kuru ierosināja fiziķis Lī Smolins (Lee Smolin), piedāvā, ka katrs melnais caurums mūsu visumā rada vēl citus visumus. Katram visumam būtu nedaudz savādāki fizikas likumi nekā priekštecim un ka arī mūsu visums ir radies no kāda cita visuma melnā cauruma, kas apstrīda Lielā Sprādziena teoriju, kurā ir apgalvots, ka pirms visuma nekas iepriekš nav pastāvējis.

Tomēr pats Smolins un citi fiziķi šo teoriju vēlāk izslēdza.

Aiz visuma robežas neatrodas... Autors: Ļaļaka Kas atrodas aiz Visuma malas?
5.

Aiz visuma robežas neatrodas nekas.

Mums nekad nebūs tādas tehnoloģijas, lai noskaidrotu, kas atrodas aiz visuma robežas. Bet kas būtu, ja aiz visuma neatrastos pilnīgi nekas un tas izplatās un aizpilda šo tukšo “neko”? Savādāk uz to skatoties – fiziķi cenšas noskaidrot kaut ko, kas nemaz neeksistē. Visums ir visums – tam nav malas, nav beigu un gala, tas ir tas, kas tas ir. Šajā brīdī, kad nav nekādu pierādījumu citām teorijām, šis ir visai loģisks izskaidrojums. Bet, kas tad īsti ir tas “nekas”, kas ir ap mūsu visumu? Šis ir viens no tādiem jautājumiem, par kuriem Stīvens Hokings ir teicis, ka “uz tiem nav atbildes. Tas ir vienkārši ārpus cilvēka saprašanas robežām.”

***

Paldies, ka veltīji savu laiku, lai izlasītu manu referātu fizikā.

Citi interesanti raksti manā profilā.

3
600

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [34]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Ierindnieks8 avatars
Medaļa TrumpeMedaļa Dienas domaMedaļa Vilkaču klana biedrs
  Ierindnieks8 04.05.17 14:28  
 
32
0
Varbūt, mums vajag nomainīt mērogu, kad runājam par visumu. Esam pieraduši domāt, ka visums ir bezgalīgs un viss ir liels un plašs. Tomēr, var gadīties, ka visums ir sīka daļiņa no kaut kā lielāka. Piemēram, kā šūna organismā un mēs esam viena no mazākajām mērvienībām. Organismam nav jābūt dzīvam, vismaz tādam, kādu mēs iedomājamies dzīvu organismu. Mēs esam tikai vīruss, kurš nepilda nekādu funkciju, tikai parazitē un īpaši netraucē. Jo ja skatāmies uz savu eksiatenci no citas puses, tad mūsu izzušana neko kosmosa mērogā nemainīs.... vismaz pagaidām.

Strāvonis avatars
Medaļa SEOMedaļa Autoru autorsMedaļa SEO
  Strāvonis 04.05.17 14:52
 
15
1

Visuma robežas mekēšana vai vēl jo vairāk, kas atrodas aiz visuma robežas liecina par cilvēka vēlmi izacināt savu saprātu. Savādi, ka cilvēks pirms pietiekamā mērā ir sapratis, kas viņam notiek apkārt, traucas līdz kaut kādai robežai. Diez vai visuma robežu meklētāji, meklējot robežu apzinas, ka traucas ar neizmērojamu ātrumu apkārt Saulei, bez tam rotējot apkārt Zemes centram ar ātrumu, kurš tomēr nav tik liels, lai centrabēdzes spēka rezultātā viņi netiktu izmesti izplatījumā, ja vēl ar to ir par maz, tad jāatceras, ka Saule arī rotē ar neaprakstāmu ātrumu apkārt Piena ceļa centam.

Dīvaini ir, ka cilvēki necenšas labāk izprast lietas, kuras tiem notiek deguna galā, bet mūk uz visuma malu vai paralēlo pasauli, lai tur paslēptos paši no sevis. Ja cilvēks censtos sakārtot lietas, kuras ir tam sasniedzamas, tad uz pasaules būtu vairāk saprotamas kārtības un cilvēki nejauktu kārtību ar savu identitāti.

Lai kā arī nebūtu cilvēkam nekad arī nesanāks atrast visuma fromu, tās robežu vai izteiksmi laikā. Viss tas ir abstrakcija, kas balstas uz kko idializētu. Nevienam līdz šim nav sanācis uzvilkt pilnīgi apaļu apli vai novilkt bezgalīgi taisnu līniju. Izdomājot jaunus vārdus, mēs spējam tos piesātināt ar jēgu, kas vairo nozīmes daudzumu.

Tēvocis Sems avatars
Medaļa PolittehnologsMedaļa Garīgais līderisMedaļa Superautors
  Tēvocis Sems 04.05.17 13:47
 
13
0

Interesanti.  

Oskars GetCrunk avatars
Medaļa Ped(r)otrollisMedaļa Facebook čomsMedaļa Sviestmaize
  Oskars GetCrunk 04.05.17 13:42
 
10
0

ņifiga neko nesapriotu tad visums ir bezgalīgs vai galīgs?

FuNkYmoNeY avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joks
  FuNkYmoNeY 04.05.17 21:56
 
10
0

Nez kapec katru reizi kad aizdomājos kur visumam ir beigas man galvā iemetas Errors   

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 04.05.17 19:21
 
8
0

Mūsu maņas ir pārāk ierobežotas, lai saprastu jēdzienu "bezgalība". Mes uztveram 3(trīs) dimensijas. Einšteins ieviesa ceturto dimensiju- laiks.

Savā laikā, kad nodarbojos ar zinātni, tad dimensiju skaits ir matrica 9x9, tas nozīmē, ka teorētiski ir 81 dimensija. Diemžēl ,pagaidām, mūsu maņas un mūsu prāts ir ierobežots. Ļoti maz ir ir kuri var izprast laika dimensiju, kur nu vēl tālāk. Izziņa ir bezgalīga, bet diemžēl mūsu civilizācijai diez vai izdosies to saprast.   

P.S. Pārāk gudri, bet par nožēlošanu tā ir.

Strāvonis avatars
Medaļa SEOMedaļa Autoru autorsMedaļa SEO
  Strāvonis 04.05.17 20:15
 
7
0

atbildot uz Juris1604 komentāru " Mūsu maņas ir pārāk ierobežotas, lai sa... " Dimensijas, tā pat kā plakne un taisne ir ideālizācija vai tas, ka kaut kas ir absolūts ir vien pieņēmums, lai mēs tajā labāk spētu orientēties - tas, ka mēs savās domās iztēlojamies, ka starp diviem punktiem spējam atrast īsāko ceļu, nenozīmē, ka patērējot laiku punktu savienošanai, distance starp šiem punktiem nemainīsies. Tā pat arī ar telpu, kuras priekštats mums ir visai ierobežots, jo telpu uztveram izejot no sevis. Vai skatoties uz galda no augšas, mēs nevarēsim pateikt vai galdam ir trīs, četras vai piecas kājas.

Manuprāt, nepareizi ir ierobežot sevi ar domām, ka kaut ko neizdosies saprast vai ir jāņem vērā termini, kurus mēs izmantojam kādas lietas aprakstīšanai, ja mums sanāk termina jēgu attīrīt, nejaukt to ar citiem terminiem, tad šādi termini ir uztverami vienozīmīgi. Einšteinam sanāca pateikt to, ko citi nespēja, bet viņš tā arī nespēja pieņemt dažas fundamentālas lietas, par kurām runāja viņa laikabiedri. Svarīgākais tajā visā ir saprast, ka viela vai matērija ir stabila parādība, bet vielas elementkomponentēm elektroniem, protoniem, neitroniem nav stabils raksturs, kas var ļaut secināt, ka vielas elementkomponenti nevar eksistēt atsevišķi, jo līdzīgi kā svaru kausiem ieņemot pareizu attālumu pret gravitācijas centru, protons sev piesaistīs elektronu, kas arī ļauj izvirzīt visērmīgākos pieņēmumus, ka telpa kurā mēs atrodiemies ir piesātināta ar elementkomponetiem, kuri atrodot sev atbilstošus pārus veido atomus, krurs mēs varam aprakstīt kā vielu, kurai spējam piešķirt formu, masu un noteiktas īpašības, bet pirms elementkomonentas ir sakārtojušās vielai atbilstošajai kārtībai, mūsu telpas un laika sapratne tur nav iejaucama

egaegaega avatars
Medaļa NostradamsMedaļa KomiķisMedaļa Rainis
  egaegaega 04.05.17 16:00  
 
6
0
atbildot uz Strāvonis komentāru " Visuma robežas mekēšana vai vēl jo vair... "Gribu arī sev IQ 190

jade avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Priecīgus Līgo!Medaļa Bērndārznieks
  jade 04.05.17 19:16
 
6
0

Bieži par šo domāju - visumu, bezgalību, dzīvi un nāvi. Kam mēs dzīvojam ja beigās tāpat nomirstam! Cik tad bezgalīgs ir visums un kādu lomu tajā spēlējam mēs, zemes cilvēki.....!?

spoku dienas doma

Ļaļaka avatars
Medaļa GredzeniMedaļa StringiMedaļa Gredzeni
  Ļaļaka 04.05.17 13:51  
 
6
0
atbildot uz Oskars GetCrunk komentāru " ņifiga neko nesapriotu tad visums ir be... "Redzamais visums ir galīgs. Vai faktiskais visums ir galīgs, tas nevienam nav skaidrs. Es tikai devu ieskatu dažādās teorijās.

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 04.05.17 19:48
 
5
0

Vot šādi raksti man patīk! Gribu vēl!

GurnisLV avatars
Medaļa SpoksMedaļa SviestmaizeMedaļa Sertificēts spoks
  GurnisLV 04.05.17 20:01
 
3
0

teorētiski aiz redzamā visu robežas būtu jāturpinās tādam pašam visumam un mēs to varētu ieraudzīt, ja pārvietojoties ātrāk par gaismu dotos uz citu visuma vietu. Kāpēc?

Pieņemts uzskatīt, ka pēc lielā sprādziena visums izplešas visos virzienos. Tātad mēs no zemes redzam tikai to visuma daļu (redzamais visums), kura no mums neattālinās ātrāk par gaismas ātrumu.

Piemērs - iedomājieties 3 mašīnas. VIena pārvietojas lēnāk nekā jūs skrienat un jūs to varat panākt un noķert (gaisma no redzamā visuma) un pārējās divas, kas pārvietojas ar jūsu skriešanas ātrumu vai arī ātrāk. Tās noķet nevcar līdz ar to arī tām nevar pieskarties (gaisma no neredzamā visuma)

Strāvonis avatars
Medaļa SEOMedaļa Autoru autorsMedaļa SEO
  Strāvonis 04.05.17 17:56
 
3
0

atbildot uz egaegaega komentāru "Gribu arī sev IQ 190 "

kāda ir IQ lielākā vērtība

Ļaļaka avatars
Medaļa GredzeniMedaļa StringiMedaļa Gredzeni
  Ļaļaka 04.05.17 20:05  
 
3
0
atbildot uz GurnisLV komentāru " teorētiski aiz redzamā visu robežas būt... "Līdzīgi arī domāju es, bet tad atkal - vai faktiskais visums ir bezgalīgs? Kas atrodas aiz tā, ja bezgalīgs tas tomēr nav? Kā vispār kaut kas var būt bezgalīgs?

juurasfricis@speles avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Patīk rakstsMedaļa Sviestmaize
  juurasfricis@speles 05.05.17 15:41  
 
3
0
Manuprāt viss ir pietiekoši vienkārši līdz tam brīdim, kad ir jāuzdod jautājums - kas to visu izraisa (visumu)? Un patiesībā pat ne visumu, bet tieši enerģiju (no kuras var atvasināt matēriju, un tālāk arī laiku, telpu, utt) No kurienes ir enerģija? Sākot ar atoma kodola tuvajiem spēkiem, protons-elektrons spēkiem, gravitāciju, utml. Kas ir gaismas ātrums? Un kas liek daļiņām (enerģijai) pārvietoties tieši ar šo ātrumu? Vai varbūt telpa ir mūsu interpretācijas rezultāts un patiesībā tā neeksistē veidā kādā mēs to iedomājamies? Vai matērija eksistē tāpēc, ka mēs par to domājam (eksistējam)? Un ja mēs pārstājam (eksistēt) - vai matērija un visums turpina pastāvēt? Un visbeidzot - vai nesanāks tā, ka mēs esam nemirstīgi? Es atvainojos, ja tas izklausās dīvaini. Bet nu jebkurā gadījumā - fizikas likumi ir pamatā izveidoti secinājumu formā. Savukārt par cēloņiem neviens neko saprātīgu tāpat nepateiks. Bet padarbināt iztēli un fantāziju arī nav slikti..
ŽanisReno avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa Testu veidotājsMedaļa Sviestmaize
  ŽanisReno 10.05.17 13:52
 
3
0

Brīžiem ir tāda sajūta, ka var sajukt prātā dēļ tā, ka cilvēks ir tik sīka un nenozīmīga blusa visumā. Un cik maz mēs zinām, nestādamies priekšā, kāda izskatās bezgalība telpā u.t.t.

Tad jau skudrām ir vieglāk - nes savu salmiņu uz pūzni un par visu pārējo pof1g

Pēcnācējs avatars
Medaļa JubilārsMedaļa RecidīvistsMedaļa Maģistrants
  Pēcnācējs 04.05.17 21:26  
 
3
0
atbildot uz Juris1604 komentāru " Mūsu maņas ir pārāk ierobežotas, lai sa... "Matricas, dimensijas , kvadrati, lai cik gudrs cilveks nebutu alus cena nemainās un beigās visi karoti noliksim.

Ļaļaka avatars
Medaļa GredzeniMedaļa StringiMedaļa Gredzeni
  Ļaļaka 04.05.17 19:53  
 
2
0
atbildot uz lionesse komentāru " Vot šādi raksti man patīk! Gribu vēl! ... "Man tiešām prieks, cerams, ka skolotājai arī patiks mans referāts.

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 04.05.17 19:23
 
2
0

atbildot uz Strāvonis komentāru "kāda ir IQ lielākā vērtība " Apskaties manu komentāru.

egaegaega avatars
Medaļa NostradamsMedaļa KomiķisMedaļa Rainis
  egaegaega 04.05.17 17:48  
 
2
0
atbildot uz Anonīms komentāru " Tur ir 90IQ ne grama vairāk! Nezimērojams ātr... "RNTV ir bomba