Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
378

Smalko daļiņu piesārņojums 2014. gadā izraisīja teju pusmiljons priekšlaicīgus nāves gadījumus Eiropā, saskaņā ar Eiropas Vides aģentūru. Gaisa piesārņojuma problēma neaprobežojas ar kontinenta industriālākajām valstīm – arī Latvijā un Lietuvā piesārņojuma līmenis ir bīstami augsts, apdraudot mūsu veselību un labklājību.

Scaronāda veida gaisa... Autors: Tautas Spogulis Gaisa piesārņojums saistīts ar PUSMILJONS nāves gadījumiem gadā!
1.

Šāda veida gaisa piesārņojums izraisa cilvēkos sirds, elpošanas problēmas, neatgriezeniskas DNS mutācijas, kā arī samazina paredzamo dzīves ilgumu. Smalko daļiņu piesārņojums sastāv galvenokārt no dažādu vielu vai materiālu cietām, sīkām daļiņām, vai šķidruma pilieniem, kas atrodami gaisā vai Zemes atmosfērā. Lielākā daļa no šī piesārņojuma rodas atmosfērā ķīmisku reakciju rezultātā no industriālā, automobiļu un enerģijas ražošanas radītā piesārņojuma. Bet tie nav visi piesārņojuma avoti – tajā, piemēram, iekļaujas arī gaisā sastopamās baktērijas.

Dažu veidu piesārņojumu var redzēt ar neapbruņotu aci (smiltis, putekļi, sodrēji), bet dažu atklāšanai nepieciešams elektronu mikroskops. Galvenais risks no šī visa rodas, jo daļiņas ir tiešām tik smalkas, ka tās var viegli ieelpot, kā rezultātā tās nonāk mūsu plaušās, mazākās partikulas – var pat nonākt asinsritē un radīt paliekošas sekas.

Eiropas Vides aģentūras (EVA) jaunākā publikācija norāda uz to, ka 2014. gadā smalko daļiņu gaisa piesārņojums izraisīja 399 000 priekšlaicīgus nāves gadījumus Eiropā. Šis skaitlis gan ir aplēse, balstoties uz nacionālo iestāžu iesniegto informāciju un datiem, ko pēcāk EVA izanalizēja. Tas ir 8 procentu samazinājums uz visas Eiropas fona, salīdzinot ar 2013. gada aplēsēm. Latvijā, Igaunijā un Lietuvā situācija gan pasliktinājās. Kopumā no gaisa piesārņojuma 2014. gadā Eiropā mira aptuveni 534 471 cilvēku.

Viena no bēdīgākajām ainām... Autors: Tautas Spogulis Gaisa piesārņojums saistīts ar PUSMILJONS nāves gadījumiem gadā!
2.

Viena no bēdīgākajām ainām tieši mūsu valstī ir PM 2.5 piesārņojuma jomā. Šis apzīmējums norāda uz daļiņām gaisā, kas ir 2.5 mikronus lielas diametrā vai mazākas – pašas bīstamākās, jo var viegli nonākt mūsu elpceļos. Turpretim PM 10 norāda uz daļiņām, kas ir 10 mikronus lielas vai mazākas, iekļaujot sevī ar PM 2.5 partikulas. Saskaņā ar pētījuma statistiku, Latvijā bija novērojami 109.4 priekšlaicīgi nāves gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem. Salīdzinājumam tajā pašā gadā, uz 100 000 cilvēkiem bija 12.4 nāves gadījumi no satiksmes negadījumiem; 19.0 no pašnāvībām; un 299.3 no vēža.

Neskatoties uz tā gada... Autors: Tautas Spogulis Gaisa piesārņojums saistīts ar PUSMILJONS nāves gadījumiem gadā!
3.

Neskatoties uz tā gada bēdīgo ainu, situācija tomēr uzlabojas – ir redzami samazinājumi nāves gadījumos, piesārņojuma apjomos, kā arī lielākā daļa valstu virzās uz “zaļāku” politiku. Eiropas Vides aģentūras ģenerāldirektors Hans Bruyninckx uzskata, ka mums kā sabiedrībai nebūtu jāsamierinās ar piesārņojuma sekām. “Ar stingru rīcību un gudrām investīcijām videi draudzīgākā transportā, enerģijā un lauksaimniecībā mēs varam gan mazināt piesārņojuma problēmu, gan uzlabot mūsu dzīves kvalitāti,” viņš turpināja. Nobeidzot, šai satraucošai situācijai nav jābūt bēdīgām beigām un visdrīzāk tādas arī nebūs. Katrs no mums var dot savu kripatiņu ieguldījuma caur “zaļāka” dzīvesstila piekopšanas dažādās jomās – transports, apkure, elektrība, ēdiens utt., arī neapstājoties tikai pie gaisa piesārņojuma mazināšanas.

0
378

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [27]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
ķesters avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa TestētājsMedaļa Students
  ķesters 15.01.18 13:10
 
6
0

Nu labi vien ir, varētu tos ciparus augstākus dabūt par cik cilvēks tāds ''zaraza'' vien ir.

Zigzig avatars
Medaļa Sponsora favorītsMedaļa Latvijas politikaMedaļa Admins iesaka
  Zigzig 15.01.18 07:26  
 
5
0
Toties Ķīnā piesārņojums ir pavisam citā līmenī.

Charged avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa TribīneMedaļa Nedēļas hīts #2
  Charged 15.01.18 04:01
 
4
0

  

Tautas Spogulis avatars
Medaļa SensācijaMedaļa Admins iesakaMedaļa Redaktors iesaka
  Tautas Spogulis 15.01.18 13:13
 
3
0

atbildot uz ķesters komentāru " Nu labi vien ir, varētu tos ciparus aug... "

Piesārņojumu ieelpo arī dzīvnieki.

Tautas Spogulis avatars
Medaļa SensācijaMedaļa Admins iesakaMedaļa Redaktors iesaka
  Tautas Spogulis 16.01.18 21:50
 
3
0

atbildot uz Varenais Komentētājs komentāru " Pilnīgi no konteksta un avotiem izrauti... "

1) Ja uzspiestu uz raksta avotu, tad tur ir pieejams tiešs links uz pilno EVA ziņojumu.

2) Tev kāds maksā par melu izplatīšanu vai to dari brīvprātīgi?

3) Kur Tev daba izdala šādos daudzumos vielas, kas nāk no rūpnīcām, automobiļiem, enerģijas ražošanas u. tml. avotiem, kas sastāda lielāko daļu no gaisa piesārņojuma? Tev tiešām neapnīk pie katra raksta izteikt faktiem neatbilstošu viedokli? Kāpēc PM 10 un PM 2.5 daļiņas nav sastopamas bīstamos līmeņos (vai vispār būtiski redzamos) vietās, kur ir minimāla cilvēku aktivitāte?

4) Varbūt izpēti tēmu pirms centies klaji maldināt citus cilvēkus. Stāsti kādus melus vēlies par klimata pārmaiņām, bet par gaisa piesārņojumu Tu neko nevari teikt, jo tas ir neapgāžams 100% fakts, no pilnīgi visiem iespējamiem skatupunktiem, ka cilvēku aktivitāte ir galvenais iemesls gaisa piesārņojumam. Nav nekur Eiropā supervulkāni vai smilšu vētras. (un smiltis vispār neatbilst ne PM 10, ne PM 2.5 definīcijai, bet protams, lai to zinātu, vajadzētu arī kaut ko saprast par tēmu, nevis tikai publicēt tukšu ideoloģiju)

5) Ir gan jāceļ "panika", jo tas ir neapgāžams fakts, ka noteikts PM 10 un PM 2.5 daļiņu sastāvs gaisā izraisa NOPIETNAS veselības problēmas cilvēkos, kas būtiski samazina gaidāmo dzīves ilgumu un noved pie neskaitāmām dzīves kvalitāti samazinošām problēmām. Varbūt uzjautā Ķīnai par viņu pieredzi.

rasiks avatars
Medaļa Patīk rakstsMedaļa Dienas domaMedaļa Krustvardu recidivists
  rasiks 20.01.18 17:22
 
3
0

Interesants raksts.

Anonīms
Drl 04.02.18 20:24  
 
2
0
Es uzskatu ka visbriesmīgākās ir adatveida sitkla un kvarca daļiņas ko plaši izmanto elekronikas plastmasu un korpusu iazgatavošanā kompozītmateriāli tāpēc kad dezināsi kaparsus uzmanies no balta pulvera kas izraisa niezi. Šīs daļiņas ilgtermiņā var būt briesmīgākas pat par dzīvsudrabu.
Tautas Spogulis avatars
Medaļa SensācijaMedaļa Admins iesakaMedaļa Redaktors iesaka
  Tautas Spogulis 17.01.18 13:57
 
2
0

atbildot uz kakasy komentāru " Daudzkas var izraisīt pāragru nāvi ne t... "

Visa raksta mērķis ir noradīt uz to, ka dzīvi mēs paši sev čakarējam, šādi darot. Tāpēc tam piekrītu. Protams, planetā izdzīvos visu, ko tai metīsim virsū. Bet mēs un daudzas dzīvnieku sugas? Varbūt tomēr nē.

Kā arī protams - daudz kas izraisa pāragru nāvi, daudzas no tām lietām mēs nevaram ietekmēt. Tieši tāpēc raksts ir par lietu, kuru varam ietekmēt - nav jēgas baidīt cilvēkus, ja tas ir pilnībā ārpus viņu spējām. Šeit katra indivīda rīcība ir daļa no problēmas vai daļa no risinājuma.

Tautas Spogulis avatars
Medaļa SensācijaMedaļa Admins iesakaMedaļa Redaktors iesaka
  Tautas Spogulis 28.02.18 17:03
 
2
0

atbildot uz superfreak komentāru " jaa, tev gaisa piesarnojums nogalinas v... "

...? Nelietoju ne 2 paciņas cigarešu dienā, ne piecus alīšus pēc darba. Domāju, ka pašam jādomā plašākos mērogos. Tavi piemēri ir cilvēka inviduāla vēlme lietot narkotiskas vielas. Šeit ir runa par piesārņojumu, kuru neviens brīvprātīgi neuzņem un, kas pastāv vienmēr mums apkārt bez mūsu interešu pārstāvēšanas.

kakasy avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa AspazijaMedaļa Komiķis
  kakasy 17.01.18 09:33
 
1
0

Daudzkas var izraisīt pāragru nāvi ne tikai gaisa piesārņojums. Pat tādas lietas un procesi, par kuriem pat ne tuvu nenojaušam. Fakts, ka dabā (tajā skaitā gaisā) tiek izmests parāk daudz cilvēka radītu mēslu, par to diez vai kāds vairs šaubās. Planēta no tā bojā neies, bet dzīvi dažām sugām pačakarēs gan.

superfreak avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa Dienas domaMedaļa Patīk komentārs
  superfreak 28.02.18 22:16
 
1
0

atbildot uz Tautas Spogulis komentāru "jaa, tev gaisa piesarnojums nogalinas vairaak n... "

nedomaju tev kaa personai uzbrukumu lol! 

Tas tads vidusmera cilveks, izbliez paris cigas diena un kadus paris alinus...

prettits avatars
Medaļa PingvīnsMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  prettits 21.01.18 21:20
 
1
0

Pusmiljons nemaz nav tik daudz un cilvēki ir jāvērtē individuāli, jo katra ķermenis reaģē savādāk. Tas ir kā ar smēķēšanu cits kūpina visu mūžu un nodzīvo līdz saviem 90 gadiem cits pasmēķē pāris mēnešus un sāk attīstīties vēzis.  

veiksmīGais avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Gada raksts 2012Medaļa Dienas joks
  veiksmīGais 15.01.18 21:27
 
2
1

Cilvēki valstī tiek indēti un tas ir fakts, neviens arī necels paniku un mēdijos neteiks, kuras pilsētas ir piesārņotākās, topā protams ir Rīga, Ventspils arī neatpaliek ar savu naftas un gāzu smirdēšanu, Latvijā no vēža iet bojā vairāk nekā no visādiem nelaimes gadījumiem un tas nav normāli

cakiits avatars
Medaļa Darts VeidersMedaļa TeamworkMedaļa Gods kalpot Latvijai!
  cakiits 16.01.18 11:11  
 
0
0
Eko sistema ir izzageta, tapec tik sasoditi sabojats gaiss

aivarc avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Dienas domaMedaļa Nostradams
  aivarc 16.01.18 21:01
 
0
0

atbildot uz ķesters komentāru " Nu labi vien ir, varētu tos ciparus aug... "

varbūt sāc ar sevi, iebāz galvu dūmenī...

LittleFurry1898 avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Spēlmanis
  LittleFurry1898 24.02.18 16:05
 
0
0

atbildot uz IgnisDei komentāru " Protams, ka Latvija un tās pārējās valstis i... "

Godīgi sakot manis pēc kaut vai visa cilvēce var izmirt, jo kuru gan var vainot, paši mēs bendējam sevi un visu kas apkārt.

mazais28 avatars
Medaļa VienotībaMedaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Vampīru klana biedrs
  mazais28 13.04.18 06:25
 
0
0

  

Tautas Spogulis avatars
Medaļa SensācijaMedaļa Admins iesakaMedaļa Redaktors iesaka
  Tautas Spogulis 01.03.18 17:33
 
0
0

atbildot uz superfreak komentāru " nedomaju tev kaa personai uzbrukumu lol! ... "

Neuztvēru personīgi, vienkārši nepiekritu tādam skatījumam. Es saprotu Tavu domu - tādi cilvēki arī ir un sev viņi noteikti nepalīdz. Bet tā vienmēr paliek cilvēku izvēle darīt tādas lietas tik nopietnos mērogos. Gaisa piesārņojums tomēr ir cita tipa problēma - tāda, kur neviens no mums brīvprātīgi neizvēlas elpot šādu gaisu.

Anonīms
Anonīms 28.02.18 19:43
 
0
0

daudz vairāk par pus milijonu, daudz vairāk

Crop avatars
Medaļa Bronzas ninjaMedaļa Joda olaMedaļa Sudraba ninja
  Crop 29.01.18 05:41
 
0
0

mhh