Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
2
362

Sveiki!

Nedaudz pastāstīšu par optiskajiem filtriem ko izmanto fotogrāfēšanā un mazliet par to, kā tos izmantot un kam tie domāti.

Sāksim ar to, ka vēlama būtu kāda nedaudz profesionālāka kamera par lētā gala kompaktkamerām vai telefonu. Protams, šis tas var arī sanākt no jebkuras kameras. Tomēr, kamerām, kurām ir iespēja uzlikt manuālo kontroli, un vēl labāk, ja tās objektīvam var piestiprināt kādu filtru, būtu pat ļoti ieteicamas. Un šeit es nerunāju tikai par tūkstošiem eiro dārgām kamerām. Sākot ar kādi 300 eiro var dabūt jau ļoti labu kameru.

Ja nu tomēr tavai kamerai nav kur piestiprināt tos filtrus, tad nu tie būs jātur pašam, vai jāizdomā, ka tos pielikt.

Labi bet tagad ķersimies pie... Autors: zmpi Fotogrāfēšana, mazliet par optikas filtriem
1.

Labi, bet tagad ķersimies pie lietas. Parasati filtri nāk skrūvējami pie attiecībās kameras objektīva. Citreiz arī izmanto speciālus filtru turētājus, ko piemontē pie kameras objektīva, un tad var ātri un ērti tajā ielikt kādu filtru vajag. Tas kāda izmēra vai veida filtru izvēlēties ir atkarīgs no tavas kameras objektīva. Ja gri skrūvējamu, tad jāskatās cik liels ir diametrs tavam objektivam. Tas ir rakstīts katra objektīva priekšpusē, tad arī tik pat lielu filtru tev vajadzēs. Ja lietosi filtru turētāju, tad arī tam tev vajadzēs izvēlēties pareizu izmēra adapteri. Jāatceras, ka ar filtra turētāju varēs ātri un ērti mainīt filtrus, bet diemžēl ne visu. Ir tādi kuri der tikai pieskrūvējami.

Ebaya ir nopērkami ļoti lēti un diezgan labi filtri. Lai gan, jo filtrs lētāks, jo tas vairāk samazina attēla asumu un kvalitāti, tomēr tās izmaiņas ir tik sīkas, kas pamanīt ir pagrūti.

Kā pirmo minēscaronu UV... Autors: zmpi Fotogrāfēšana, mazliet par optikas filtriem
2.

Kā pirmo minēšu UV filtru. Digotālo fotokameru ērā šim filtram īstas nozīmes nav, jo tikai retais UV filtrs rada kaut mazliet pamanāmas izmaiņas krāsu kvalitātē, bet pasliktina attēla asumu. Digitālie sensori paši labi tiek galā ar UV gaismu, tāpēc šis filtrs der tikai kā aizsargs objektīva priekšējai lēcai. Labi noder, piemēram, ja staigā ar kameru pa mežiem, kur zari sitās pret objektīvu un to var vainu sasmērēt, vai pat saksrāpēt. Ja ir šāds lēts filtrs, tad sabojāts tiks tikai tas, un to nebūs problēmas nomainīt. 

ND filtrs Scaronis... Autors: zmpi Fotogrāfēšana, mazliet par optikas filtriem
3.

ND filtrs. Šis patumšina attēlu, tādā veidā liekot kamerai izmantot ilgāku ekspozīciju, lai uzņemtu bildi. Kāpēc tas vajadzīgs? Tas var palīdzēt ļoti saulainas dienas laikā, kad tava kamera nespēj uzņemt labu bildi dēļ lielā apgaismojuma, un tā iznāk pārāk gaiša. Bet galvenokārt to izmato, lai fotogrāfētu plūstošu ūdeni, vai mākoņus, tā piedodot tiem plūstošu un tādu kā miglainu skatu. 

Filtri ir nopērkami ar dāžadām tumšuma pakāpēm, bet ir arī tādi, kuriem var regulēt tumšumu. 

Scaroneit piemērs kā mainās... Autors: zmpi Fotogrāfēšana, mazliet par optikas filtriem
4.

Šeit piemērs, kā mainās ūdens izmantojot ND filtru. 

GND filtrs jeb ND filtrs... Autors: zmpi Fotogrāfēšana, mazliet par optikas filtriem
5.

GND filtrs, jeb ND filtrs, kurš nosedz tikai pusi filtra. Vienā pusē ir atstāts parasts stikls, bet otra ir tonēta. Ir pioeejami ar dāžadas pakāpes tonējumiem un toņa pārejas asumu. Šos filtru var izmantot fotogrāfējot liela kontrasta apstākļos. Tad šo filtru arī pagriež tā lai, piemēram, tumšā puse ir debesu daļā (augšpusē), gaišā, zemes daļā (lejā), tā iegūst kontrasta izlīdzināšanos, un var vēl kādu labāku efektu iegūt. Ar HDR bildēm arī kontrstu vr likvidēt, bet ar šo filtru var iegūt daudz labākus efektus. 

Standarta veids kā izmato... Autors: zmpi Fotogrāfēšana, mazliet par optikas filtriem
6.

Standarta veids, kā izmato šo filtru. 

Radot efektu Filtra... Autors: zmpi Fotogrāfēšana, mazliet par optikas filtriem
7.

Radot efektu. Filtra tumšajai pusei atrodoties labā pusē. 

CPL filtrs Scaronis filtrs... Autors: zmpi Fotogrāfēšana, mazliet par optikas filtriem
8.

CPL filtrs. Šis filtrs palīdz novērs gaismas atstarošanos no dažādiem objektiem. Tas ir grozām, atšķirībā no iepriekšējiem filtriem. Kad gribi uzņemt attēlu, tad nofokusē uz to un grozot filtru, atrodi pareizo lenķi, lai tas palīdzētu samazināt atstaroto gaismu. Ļoti labi palīdz fotogrāfējot ūden, kad ir mazi vilnīši. 

Tāpēc, ka šo filtru ir jāgroza un tai pat laikā kamera ir jātur diezgan nekustīgi, tad var rasties problēmas, ja tavai kamerai nav speciālas vietas filtru pieskrūvēšanai, vai grozām filtru turētājs. 

CPL filtrs darbībā Autors: zmpi Fotogrāfēšana, mazliet par optikas filtriem
9.

CPL filtrs darbībā.

CPL filtrs darbībā Autors: zmpi Fotogrāfēšana, mazliet par optikas filtriem
10.

CPL filtrs darbībā.

Izmantotie avoti:
http://Gūgle
2
362

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [13]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 24.11.14 01:04
 
10
1

Iesaku pirms pamācību rakstīšanas iepazīties ar pareiziem terminiem un specifikācijām.

Nedaudz palabošu. UV filtri lieliski noder kalnos un labiem filtriem nav aberācija (bilde nepaliek mīksta).

Neitrālais filtrs netika radīts galvenokārt tāpēc, ka kādam vajadzēja fočēt ūdeni.

Graduālos filtrus nevar salīdzināt ar HDR foto un nevar teikt, ka ar graduālo filtru var iegūt labākus efektus. Šīs ir divas dažādas lietas. Dažādas fotografēšanas tehnikas.

Par cirkulāro polarizāciju viss ok. Un tad te vēl ir jāliek tādi termini kā fokusa attālums gaismasspēja, redzes leņķis...jo foto leksikā nav tāds "cik lielu laukumu uztver kamera ar objektīvu".

Un konversācijas, un tele lēcas nav filtri.

+ Digitālajām kamerām iebūvēti ir digitālie efekti, kas imitē filtrus, bet dzīvē filtri ir pavisam kas cits. Piemēram, ja lietosi sarkano filtu melnbaltajā foto, tad efekts būs daudz labāks utt.

Bet prieks, ka tu pats centies kaut ko iemācīties. Nākotnē noteiki nopērc kādi grāmatu. Pirmā, ko iesaku ir Sjūzenas Zontāgas grāmata ""Par fotogrāfiju".

zmpi avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Sponsora favorīts
  zmpi 30.11.14 11:43
 
4
0

atbildot uz biggs komentāru " Nu fak cilvēki, kas ar jums notiek kā agrāk f... " Protams ar programmām un filtriem var iegūt, šķietami fantastiskus attēlus, bet tieši tāpēc arī bilžu vērtēšanas kritēriji tagad ir krietni augstāki. Bildes kas pirs 20 gadiem rotāja žurnālu vākus, iespējams šodien būtu tikai tāds skaists attēls, ko iemest instagramā un viss. 

Fotogrāfs ir mākslinieks, nevis jebkurš cilvēks ar milzīgu somu, pilnu ar demitiem tūkstošus vērtām lietām. 

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 29.11.14 21:33
 
3
0

atbildot uz Mr RED komentāru " Tā kā labi māku apieties ar PS lig... "  

Mācēt apieties ar datoru ir labi, bet tikai filtrs priekšā lēcai spēj izmainīt gaismas spektru. Dators tikai simulē, kas, protams, neatbilst patiesībai.

Un ir dinamiskais platums.

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 30.11.14 11:24
 
2
0

atbildot uz cilveksarkameru komentāru " Kas tu muļķis esi? Tie agrākie fotogrāfi, kur... " Nav uzreiz citus par muļķiem jāsauc  varu saderēt, ka tu arī visās jomās neēsi kompotentākais cilvēks

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 29.11.14 23:22
 
3
1

atbildot uz biggs komentāru " Nu fak cilvēki, kas ar jums notiek kā agrāk f... " Kas tu muļķis esi? Tie agrākie fotogrāfi, kurus pieminēji, šos filtrus arī izdomāja, jo viņiem nebija digitālas kompensācijas, kas tagad ir fotoaparātos. Domā ar galvu!!

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 29.11.14 22:03
 
2
0

Ūdens sapludinātība ir atkarīga no aizvara ātruma.

Mr RED avatars
Medaļa BakalaursMedaļa TeamworkMedaļa Maģistrants
  Mr RED 25.11.14 00:58
 
2
0

Tā kā labi māku apieties ar PS lightroom, tad jāsaka, ka vienīgais, kas mūsdienu digitālajai fotogrāfijai noder visvairāk, ir ND filtrs. Pats to arī izmantoju ikdienā, lai veiktu panoramēšanu (panning), un zvērīgi saulainās un kontrastainās dienās uzlabotu dinamisko diapazonu (dynamic range). Pārējie filtri, lai arī cik viņi labi izskatītos, ir pilnībā emulējami lightroomā (ar ieteicamu nosacījumu, ka bilde ir RAW vai TIFF fails).  Jāsaka, ka CPL filtrs priekš manis bija jaunums.

Paldies par rakstu!

KashinsDaWeeD avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas doma
  KashinsDaWeeD 24.11.14 23:32
 
2
0

O! Man pilnīgi visi minēto filtru tipi ir... ND un GND pat visai lielā klāstā (patīk paeksperimentēt ar ļoti lieliem exposure time) Vēl boonusā no tiem lētajiem - šad tad pielieku zvaigžņu filtru (ebay pa kkādiem 2$ ar piegādi), man ir 8* - visām gaismām pieliek 8 starus - var dabūt tādas bildes, kā ziemassvētku kartiņas bez nekādas pēcapstrādes

zmpi avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Sponsora favorīts
  zmpi 24.11.14 07:19
 
2
0

atbildot uz cilveksarkameru komentāru " Iesaku pirms pamācību rakstīšanas ... " Paldies. Turpmāk to ņemšu vērā, jo tiešām tikko tik sāku ar tām lietām tā īsti nodarbotie.  

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 29.11.14 22:26
 
2
1

atbildot uz cilveksarkameru komentāru " Iesaku pirms pamācību rakstīšanas ... "

Nu fak cilvēki, kas ar jums notiek kā agrāk fotogrāfi centās un gaidīja isto moment, lai varētu uzņemt vienkārši neaprakstāmus foto, bet te uzlieku filtru utt. ši jau vairs nav fotogrāfēsanas mākla, bet vienkārš foto konveijers 

laurisl6 avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa TrumpeMedaļa Bakalaurs
  laurisl6 24.11.14 01:37
 
2
1

atbildot uz cilveksarkameru komentāru " Iesaku pirms pamācību rakstīšanas ... " Ha, kritizēt jau visi māk, bet kā vienkāršam lasītāja vieglāk saprast domu bez super saredžītiem vārdiem, velns zin kādiem profiņu terminiem ko tāpat neacerēšos.

Tāka man raksts patika!!!

spoku dienas doma

ugnotbug avatars
Medaļa NāvīteMedaļa TrumpeMedaļa Dienas joks
  ugnotbug 07.12.14 17:37
 
0
0

Tas neveiklais moments, kad raksta autoram nav lielas saprašanas par raksta subjektu... 

Mr RED avatars
Medaļa BakalaursMedaļa TeamworkMedaļa Maģistrants
  Mr RED 02.12.14 01:59
 
0
0

atbildot uz cilveksarkameru komentāru "   Mācēt apieties ar datoru ir labi, be... " Terminu dēvē divējādi - ekspozīcijas platums un dinamiskais diapazons.  Tam, kas šajā gadījumā atbilst un, kas neatbilst patiesībai nav nozīmes, ja rezultātus iespējams iegūt identiskus. Par to esmu pārliecinājies pats. No tādas hromatiskās aberācijas tiek vaļā gan ar filtru, gan ar programmu - vienlīdz labi. Galvenais, lietojot gan filtrus, gan Lightroom, ir zināt, ko pats vēlies panākt, un nepāršaut pār strīpu (pilnībā izmainot to, ko patiesībā redzēji). Vismaz es personīgi neatbalstu šāda veida fotogrāfiju. Bet, nu, fakts, ka visi šajā rakstā minētie filtri, kopā ņemot, maksās lētāk nekā pats Lightroom. Un ar pārgaismotām debesīm galā tiktu tikai GND filtrs. APS-C un Full frame sensoram, protams, būtu nospļauties uz to visu, bet atkal - cena... Tā kā tiem filtriem ir neatņemama nozīme arī tagad.