Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
3
878

Fakss jau tika izgudrots pirms 170 gadiem (1842) un pa to bija iespējams pārsūtīt parakstus un pat fotoattēlus ! Iiespaidīgi ?

Ceru, ka šeit mazākie spocēni zina vai vismaz ir dzirdējuši, kas ir fakss, peidžeris, tamogoči, tetris, telekarte, videokastes, videomagnetofoni, fotofilmiņa, Sony Walkman portatīvais kasešu atskaņotājs u.c. kādreiz tik populāras un plaši izmantotas lietas.

Šajā rakstā par faksa vēsturi (attēlu pārsūtišana pa vadiem). E-pasts uz papīra taustāmā veidā.

Telegrāfs sastāvēja no spoles, kuru varēja pārvietot starp diviem magnētiem. Spole ar elektriskās līnijas palīdzību tika savienota ar galvanometru otrajā galā.

1844. gadā tika atklāta telegrāfa līnija starp Baltimoru un Vašingtonu ASV, kurā izmantoja Morzi.

Aleksandrs Beins 1842. gadā izgudroja un patentēja pirmo faksa sistēmu.

Kā darbojas fakss?

Faksimilsakaru jeb faksa aparāts rindiņu pēc rindiņas ar tievu gaismas staru nolasa attēla vai teksta lappusi, nosakot tā spožumu tūkstošos atsevišķu punktu.

Tad aparāts noteiktā secībā nosūta pa telefonu līniju signālus, kas raksturo katra punkta spožumu. Uztvērējs faksa aparāts atkodē šos signālus un punktu pēc punkta reproducē oriģināla attēlu.

Ar tādu ierīču palīdzību bija izveidota pirmā līnija dokumentu pārraidīšanai, kas savienoja Parīzi un Lionu.

Vēlāk tika izveidots fototelegrāfs, kura galvenā sastāvdaļa bija fotoelements. Šī fototelegrāfa darbības princips jau ir līdzīgs mūsdienu skenēšanas iekārtām. Tajā tievs gaismas stars pārvietojās pa skenējamā zīmējuma virsmu, un kad gaismas stars atstarojās, tas nokļuva uz fotoelementa. Uz fotoelementa izveidojās strāva, kura bija proporcionāla atspoguļojošai virsmai. Tas jau ļāva iegūt attēlu ar pelēkas krāsas gradāciju.

Vēlāk tika izveidots fototelegrāfs, kura galvenā sastāvdaļa bija fotoelements. Šī fototelegrāfa darbības princips jau ir līdzīgs mūsdienu skenēšanas iekārtām. Tajā tievs gaismas stars pārvietojās pa skenējamā zīmējuma virsmu, un kad gaismas stars atstarojās, tas nokļuva uz fotoelementa. Uz fotoelementa izveidojās strāva, kura bija proporcionāla atspoguļojošai virsmai. Tas jau ļāva iegūt attēlu ar pelēkas krāsas dažādiem toņiem.

1842gads Aleksandrs Beins... Autors: Werkis2 Fakss pirms 170 gadiem? Attēlu pārsūtīšana pa vadiem 1842. gadā?
1.

1842.gads. Aleksandrs Beins. Svārsta Telegrāfs.

Aleksandrs Beins 1842. gadā izgudroja pašu pirmo faksa sistēmu pasaulē.Vārds Fax ir saīsinājums angļu vārdam "facsimile transmission", kas tulkojas kā - "dokumenta vai attēla kopijas precīzs sūtījums."

Beina aparāta galvenā sastāvdaļa bija svārsts, kas skenēja attēlu un pārraidīja elektriskos impulsus uz citu šāda pašu aparātu.

Pirmais faksa ziņojums tika sekmīgi pārraidīts Lielajā izstādē Londonā 1851. gadā. Mūsdienu faksa aparāti, kas izmanto ciparu signālus un īpašus kodus, darbojas ātri un precīzi.

1846gads nbspAleksandrs... Autors: Werkis2 Fakss pirms 170 gadiem? Attēlu pārsūtīšana pa vadiem 1842. gadā?
2.

1846.gads.  Aleksandrs Beins. Ķīmiskais Telegrāfs.

1846.gadā Aleksandrs Beins pamatīgi uzlaboja telegrāfa pāraides ātrumu izmantojot caurduramās papīra lentes šāda veidā uzlabojot paziņojumu nosūtīšanas sistēmu.

Tā kā tā laika telegtāfi, morze u.c. bija ļoti lēni dēļ daudzo mehanisko detaļu, tādēļ Beins izdomāja, ka varētu izmantot, speciālā ķimskā maisijumā (amonija nitrāta un kālija ferocianīdu) iemērktu papīru kuram pievadot signālu un elektrību parādās zilas zīmes.

Beina ķīmiskais telegrāfs tika izmēģināts Francijā starp Parīzi un Lilli, Beina telegtāfs spēja pārraidīt 282 vārdus 52 sekundēs, kas bija krietni ātrāk par morzi, ar kuru varēja pārraidīt aptuveni 40 vārdus minūtē. Vēlāk Beina Telegrāfs tika izmantots starp Angliju un Ameriku, bet tas tā arī nenonāca plašākā lietošanā.

Pirmais praktiskais un komerciāli darmobjošais fakss bija Pantelegrāfs, kuru 1861. gadā izgudroja Džiovani Kaselī.

1848gads Frederiks Beikvels... Autors: Werkis2 Fakss pirms 170 gadiem? Attēlu pārsūtīšana pa vadiem 1842. gadā?
3.

1848.gads. Frederiks Beikvels. Nedauz uzlabota Beina Teelgrāfa versija.

1851gads EXPO London Lielā... Autors: Werkis2 Fakss pirms 170 gadiem? Attēlu pārsūtīšana pa vadiem 1842. gadā?
4.

1851.gads. EXPO London. Lielā Londonas izstāde.

Šajā izstādē bez faksa aparāta (Tika nosūtīts ziņojums) tika demonstrētas arī citas interesantas ierīces, piemēram, dēļu barometrs (mazie dīķi dzīvojošie asinsūcēji) un jaunākais Colt Navy (Ranger) 1851 revolveris u.c. Aptuveni 13 000 dažādu lietu no citām Britu kolonījām, Eiropas un Amērikas. Dēļu barometrs esot darbojies diezgan precīzi un dēles esot paredzējušas 12 vētru tuvošanos.

1861gads Džiovanni Kastelī... Autors: Werkis2 Fakss pirms 170 gadiem? Attēlu pārsūtīšana pa vadiem 1842. gadā?
5.

1861.gads. Džiovanni Kastelī. Pantelegrāfs. (pantelegrāfs = pantogrāfs + telegrāfs).

Kastellī telegrāfs “nolasīja” attēlu, kas bija uzzīmēts uz papīra ar tinti, kura bija izgatavota no elektrību vadoša materiāla. Viņa Pantelegrāfs tika izmantots komerciāli 11 gadus pirms telefona izgudrošanas. Tas bija pirmais komerciāli izmantotais fakss. Ar tādu ierīču palīdzību bija izveidota pirmā līnija dokumentu pārraidīšanai, kas savienoja Parīzi un Lionu. Pēc neilga laika pie šīs līnijas tika pieslēgtas arī citas pilsētas. Pantelegrāfu pārsvarā izmantoja bankas, lai pārbaudītu cilvēku parakstus. Ar pantelegrāfu varēja pārsūtīt arī nelielus zīmējumus.

Ātrums: 25 ar roku rakstīti vārdi - 108 sekundēs.

niversālā telegrāfa (pantelegrāfs = pantogrāfs + telegrāfs) izgudrošanas.

Kastelī sistēma uzskatāma par pirmo praksē ieviesto faksu (attēla pārraide pa telegrāfa līniju).
Eksperimenti tika sākti 1855. gadā un tika 1857. gadā tika turpināti Parīzē, kur Kastelī sastapa vienu no kaislīgākajiem atbalstītājiem - Napoleonu III. Ar imperatora atbalstu Kastelī rīcībā bija visas Francijas tīkls. 1860. gada novembrī sākās īsti starppilsētu eksperimenti līnijā Parīze - Amjēna.

1863. gadā Francijas likumdošanas orgāni deva oficiālu atļauju izmantot pantelegrāfu līnijā Parīze - Marseļa. 1865. gadā pantelegrāfs sāka darboties starp Parīzi un Lionu. Darbība tika pārtraukta 1870. gadā, pēc Sedanas sagrāves, plānojot jaunas trases.

Pantelegrāfs kā publisko pakalpojumu pamats darbojās arī starp Londonu un Liverpūli. Taču šī programma tika apturēta, kad 1864. gada ekonomiskā krīze smagi skāra Angliju un arī finansu sabiedrību, ar kuru Kaselli bija vienošanās.

Pat Krievija interesējās par pantelegrāfu, taču ne publiskam pakalpojumam. Tas tika izmantots, lai sūtītu ziņas starp impēriskajām mītnēm Sanktpēterburgā un Maskavā.

Citiviņa izgudrojumi bija: elektriska torpēda kuģiem, kura, netrāpījusi mērķim, atgriežas palaišanas vietā; hidrauliskā prese; instruments lokomotīves ātruma mērīšanai

1862gads Bonelī Typo... Autors: Werkis2 Fakss pirms 170 gadiem? Attēlu pārsūtīšana pa vadiem 1842. gadā?
6.

1862.gads. Bonelī. Typo telegrāfs.

1881gads Scaronelfords... Autors: Werkis2 Fakss pirms 170 gadiem? Attēlu pārsūtīšana pa vadiem 1842. gadā?
7.

1881.gads. Šelfords Bidvels. Telefotogrāfija.

1888gads Eliscarona Grejs... Autors: Werkis2 Fakss pirms 170 gadiem? Attēlu pārsūtīšana pa vadiem 1842. gadā?
8.

1888.gads. Eliša Grejs. Teleautogrāfs.

Teleautogrāfs darbojās noraidot elektriskus impulsus uz otru šādu aparātu kuram bija piestiprināts irbulis-pildspalva. jeb vienkārši cilvēks vienā galā raksta ar pildspalvu, kas ir pievienota teleautogrāfām un otrā galā tas tiek uzrakstīts ar piestiprināto pildspalvu, ģeniāli, bet vienkarši :D

Vēlāk Fosters Ritčijs uzlaboja teleautogrāfu un ar to bija iespējams rakstīt un tajā pašā laikā runāt pa telefonu.

Teleautogrāfs bija ļoti populārs parakstu pārrsūtišanais lielos attālumos, tas bija populārs bankās, slimnīcās un citās ar dažādiem papīriem un dokumentiem saistītās iestādēs

1888gads Eliscarona Grejs... Autors: Werkis2 Fakss pirms 170 gadiem? Attēlu pārsūtīšana pa vadiem 1842. gadā?
9.

1888.gads. Eliša Grejs. Teleautogrāfs / Telefons.

Eliša Grejs tiek uzskatīts par sintezatora izgudrotāju.Viņš neveiksmīgi apstrīdēja tiesā Aleksandra Bella tiesības uz telefona patentu, jo iesniedza telefona patenta pieteikumu gandrīz vienlaicīgi ar Bellu.
 

1895gads Ernests Humels... Autors: Werkis2 Fakss pirms 170 gadiem? Attēlu pārsūtīšana pa vadiem 1842. gadā?
10.

1895.gads. Ernests Humels. Telediagrāfs.

3
878

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [16]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
ČOPERS avatars
Medaļa SuperautorsMedaļa CūceneMedaļa Uberdraugs
  ČOPERS 11.04.14 16:03
 
11
2

Fakss ir kā taustāms ēpasts.

wtfs avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa MaģistrsMedaļa Doktorants
  wtfs 18.09.14 16:39
 
7
0

Faks jau tika izgudrots pirms 170 gadiem

es domāju, ka faks bija jau senāk

Werkis2 avatars
Medaļa SEOMedaļa Gada raksts 2014Medaļa Sensācija
  Werkis2 26.01.16 21:05
 
4
0

atbildot uz Chuvaks komentāru " Vecais tu tikko man izglābi skolā vienu... " Atsaucēs avots spoki.lv ha ha hā !

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 01.08.14 20:52
 
4
0

Ja godīgi tad man viss joprojām ir vienā miglā tīts, kas izdomāja datoru utt. 

kapuracējs avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Trešās Adventes mirdzums
  kapuracējs 20.09.15 17:04
 
3
0
atbildot uz Werkis2 komentāru " Nē, ņemot vēra, ka man parasti kādi 10 , ja ne... "O.k. Bet tā torpēda gan būtu feins izgudrojums- netrāpa pretiniekam,griežas atpakaļ un nolaiž pa burbuli savu kuģi.

Werkis2 avatars
Medaļa SEOMedaļa Gada raksts 2014Medaļa Sensācija
  Werkis2 20.09.15 16:23
 
2
0

atbildot uz kapuracējs komentāru " Varbūt Bells? nevis Beins? ja kļūdos... " Nē, ņemot vēra, ka man parasti kādi 10 , ja ne vairāk avoti

The first fax machine was invented by Scottish mechanic and inventor Alexander Bain.

 

Fax Machine

In 1843, Alexander Bain received a British patent for “improvements in producing and regulating electric currents and improvements in timepieces and in electric printing and signal telegraphs”, in laymen's terms a fax machine.

Several years earlier, Samuel Morse had invented the first successful telegraph machine and the fax machine closely evolved from the technology of the telegraph.

 

The earlier telegraph machine sent morse code (dots & dashes) over telegraph wires that was decoded into a text message at a remote location.

PNPAPN@speles avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  PNPAPN@speles 23.04.15 18:35
 
2
0

Vel agrak bija ZIMJU telegrafs-mehaniskas pariktes ,novietotas redzamibas attaluma....kas redzetas zimes radija talak pa kedi(tas vadija cilveki-operatori, kas pat vareja nezinat ko nozime vinu raditas zimes).Sliktas redzamibas laika,vai ,,operatora,, dzeruma del , vareja ieviesties kludas ,kuras tika laistas talak un beigas sanaca tadi brinumi.... (ka ar ,,kluso telefonu,,)...

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 06.07.17 12:39
 
1
0

bez fotoelementa, nevar nolasīt  tekstu, fotogrāfijas ar klasisko faksa aparātu nenosūtīsi- atnāks kautkas briesmīgs  klasiskie faksa aparāti, paŗraida tika vienu krāsu melnu, jo klasiski tiek izmantots termopapīrs, kur nemaz pustoņi nav iespējami..  

Mūsdienās, neviens vairs tādus neizmanto- jo ērtāk ir ieskanēt un nosūtīt caur e-pastu, vai vienkārši nofotogrāfēt un uzreiz pārsūtīt... agrāk faksam bija juridisks spēks, tagad vairs nē, tam ir tikai informatīva nozīme.. (arī e-pastam).. jurisisks spēks ir tikai orģinālam

wtfs avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa MaģistrsMedaļa Doktorants
  wtfs 18.09.14 16:40
 
1
0

atbildot uz biggs komentāru " Ja godīgi tad man viss joprojām ir... " Bils Geitss izgudroja datoru vai ne ?

Matiss112 avatars
Medaļa TeamworkMedaļa SviestmaizeMedaļa Trumpe
  Matiss112 22.04.14 15:34
 
1
0

ienacu titulbildes pēc... izskatījās pē veca ložmetēja... a te par vecu faksu..

+

Foxdais avatars
Medaļa BakalaursMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Twittera čoms
  Foxdais 10.04.14 23:13
 
3
2

Pelnīts +!

SAMSS avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Patīk komentārsMedaļa Zoles recidivists
  SAMSS 13.03.17 19:07
 
0
0

  

exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa UberautorsMedaļa Gada RAKSTS 2017
  exkluzīvais 11.03.17 12:27
 
0
0

  

kapuracējs avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Trešās Adventes mirdzums
  kapuracējs 20.09.15 17:06
 
0
0
atbildot uz PNPAPN@speles komentāru " Vel agrak bija ZIMJU telegrafs-mehaniskas pari... "Šitas ir " Grāfs Montekristo" aprakstīts.

kapuracējs avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Trešās Adventes mirdzums
  kapuracējs 19.09.15 21:11
 
0
0
Varbūt Bells? nevis Beins? ja kļūdos nesodi bargi,neesmu enciklopēdija.

kapuracējs avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Trešās Adventes mirdzums
  kapuracējs 19.09.15 21:09
 
0
0
Varbūt Bells? nevis Beins?