Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
26

Mūsdienās ierīces, kuras bieži izmantojam informācijas uzzināšanai un citām darbībām ir datori, tāpēc nolēmu pastāstīt kādi ir to veidi.

P.S. Šeit nav iekļauti visi veidi, jo nevaru atrast par visiem informāciju.

Klēpjdatorsnbspjebnbsppiezīmjdatorsnbsplaptopnbspnotebook ir mazs līdznēsājamsnbsppersonālais dators kas parasti sver 16 kilogramus atkarībā no izmēra materiāliem un citiem faktoriemKlēpjdatori parasti tiek darbināti ar vienu galvenonbspbaterijunbspvai ar ārēju maiņstrāvas adapteri kas uzlādē bateriju vienlaicīgi piegādājot enerģiju datoram Daudziem datoriem ir arī 3 voltu baterija kas darbina pulksteni un citas norises elektrības pārrāvuma gadījumā Visi datora komponenti izņemot baroscaronanas bloku ir iebūvēti korpusā Dažiem klēpjdatoriem ir arī iebūvēts baroscaronanas bloks Korpusam ir atvāžams vāks kas saturnbspLCD ekrānunbspun aizvērtā stāvoklī nosedznbsptastatūruKlēpjdatori parasti satur visus tos pascaronus komponentus ko parastie datori tādējādi tie var nodroscaronināt tādu pascaronu funkcionalitāti kā parastie datori Tā kā scaroneit to pascaronu funkcionalitāti nākas ievietot mazākā tilpumā un ir nepieciescaronams mazāks elektrības patēriņscaron dzesēscaronanas problēmu un baterijas ietilpības dēļ komponentiem bieži vien ir vājāki parametri un augstāka cena kā analogiem parasto datoru komponentiem Klēpjdatoriem lielākā daļa komponentu parasti ir integrētanbsppamatplatēnbspun nav nomainām... Autors: Kristīne Vrubļevska Dažādi datori!
1.

Klēpjdators jeb piezīmjdators (laptop, notebook) ir mazs līdznēsājams personālais dators, kas parasti sver 1-6 kilogramus, atkarībā no izmēra, materiāliem un citiem faktoriem.

Klēpjdatori parasti tiek darbināti ar vienu galveno bateriju vai ar ārēju maiņstrāvas adapteri, kas uzlādē bateriju, vienlaicīgi piegādājot enerģiju datoram. Daudziem datoriem ir arī 3 voltu baterija, kas darbina pulksteni un citas norises elektrības pārrāvuma gadījumā. Visi datora komponenti (izņemot barošanas bloku) ir iebūvēti korpusā. Dažiem klēpjdatoriem ir arī iebūvēts barošanas bloks. Korpusam ir atvāžams vāks, kas satur LCD ekrānu un aizvērtā stāvoklī nosedz tastatūru.

Klēpjdatori parasti satur visus tos pašus komponentus, ko parastie datori, tādējādi tie var nodrošināt tādu pašu funkcionalitāti kā parastie datori. Tā kā šeit to pašu funkcionalitāti nākas ievietot mazākā tilpumā un ir nepieciešams mazāks elektrības patēriņš (dzesēšanas problēmu un baterijas ietilpības dēļ), komponentiem bieži vien ir vājāki parametri un augstāka cena kā analogiem parasto datoru komponentiem. Klēpjdatoriem lielākā daļa komponentu parasti ir integrēta pamatplatē un nav nomaināmi.

Lieldatorsnbspangļunbspmainframe ir dators ar ļoti lielu operatīvo un arī iekscaronējo atmiņu To parasti izmanto lielas iestādes valdības uc Atscaronķirībā no superdatoriem lieldatoriem ir raksturīga liela IO kapacitāte un laba savietojamība ar iepriekscaronējām versijām mūsdienu lieldatori spēj darbināt pat 30 gadus vecas programma... Autors: Kristīne Vrubļevska Dažādi datori!
2.

Lieldators (angļu: mainframe) ir dators ar ļoti lielu operatīvo un arī iekšējo atmiņu. To parasti izmanto lielas iestādes, valdības u.c. Atšķirībā no superdatoriem, lieldatoriem ir raksturīga liela IO kapacitāte un laba savietojamība ar iepriekšējām versijām (mūsdienu lieldatori spēj darbināt pat 30 gadus vecas programmas).

Minidatorsnbspangļunbspminicomputer ir mazākunbspdatorunbspklase kura attīstījās 1960 gados un tika pārdota ievērojami lētāk kānbsplieldatorinbspun vidēja izmēra datori no IBMnbspun tā konkurentiem Tagad tas ir reti pielietots nosaukums kurscaron tika vēsturiski izveidots 1950 gadu sākumā kadnbspMasačūsetsas Tehnoloģiju institūtsnbspnodeva ekspluatācijā 16 pozīciju datorunbspWhirlwind 1 kurā pirmo reizi bija izmantotanbspferītu gredzenu atmiņ... Autors: Kristīne Vrubļevska Dažādi datori!
3.

Minidators (angļu: minicomputer) ir mazāku datoru klase, kura attīstījās 1960. gados un tika pārdota ievērojami lētāk kā lieldatori un vidēja izmēra datori no IBM un tā konkurentiem. Tagad tas ir reti pielietots nosaukums, kurš tika vēsturiski izveidots 1950. gadu sākumā, kad Masačūsetsas Tehnoloģiju institūts nodeva ekspluatācijā 16 pozīciju datoru Whirlwind 1, kurā pirmo reizi bija izmantota ferītu gredzenu atmiņa.

Personālais... Autors: Kristīne Vrubļevska Dažādi datori!
4.

Personālais dators (angļu: Personal computer vai PC) ir jebkurš dators, kura cena, izmērs un veiktspēja ir pielāgota individuālai lietošanai un ir paredzēta speciāli gala patērētājam, kurš ar šo iekārtu var darboties patstāvīgi un neatkarīgi.

Mūsdienās personālais dators var būt gan kā galda dators, portatīvais jeb klēpjdators vai planšetdators. Vispopulārākās operētājsistēmas personālajam datoram ir Microsoft Windows, Mac OS un Linux, kamēr vispopulārākais mikroprocesors ir x86 tipa. Personālā datora programmnodrošinājums pamatā sastāv no teksta redaktoriem, tabulu redaktoriem, datubāzu programmām un spēlēm, kā arī no neskaitāmām cita veida programmām. Mūsdienās personālajam datoram bieži vien ir ātrgaitas interneta pieslēgums, kas ļauj lietotājam piekļūt vispasaules tīmeklim un daudzu citu veidu resursiem.

Personālais dators var būt gan kā mājas, gan kā darba dators, kas atrodas lietotāja darba vietā un ir saslēgts lokālajā tīklā ar citiem darba datoriem.

Atšķirībā no agrīnajiem personālā datora lietotājiem, kuriem bija pašiem jāraksta datorprogrammas, lai varētu produktīvi izmantot savu datoru, mūsdienās datora lietotājiem ir plaša pieeja komerciālajām un nekomerciālajām datorprogrammām, kuras ir viegli instalējamas un saprotamas.

PlaukstdatorsnbspjebnbspPDAnbsppersonālais digitālais asistents ir plaukstā turamas ierīces kuras sākotnēji tika izmantotas kā piezīmju grāmatiņas unvai dienas kārtības plānotāji taču ar gadiem ieguva plascaronāku pielietojumu Vienkārscarons PDA parasti sevī ietvernbsppulksteninbspkalendārunbspar plānotāju darbu sarakstu piezīmju blociņu un vienkārscaronunbspkalkulatoru Mūsdienīgi PDA var tikt pieslēgtinbspinternetam izmantojot bezvadu vadu vainbspmobilo tālruņunbsptehnoloģijas Kā priekscaronrocība jāmin arī datu sinhronizācijas iespēja ar personālo datoru PCMūsdienīgs plaukstdators parasti ir spējīgs kalpot arī kā mūzikasvideo atskaņotājs diktofons attālinātās kontroles pults piemēram TV spēļu konsole mobilais tālrunis portatīvais TV u cMūsdienās plaukstdatorus ir izkonkurējuscaroninbspviedtālruņ... Autors: Kristīne Vrubļevska Dažādi datori!
5.

Plaukstdators jeb PDA (personālais digitālais asistents) ir plaukstā turamas ierīces, kuras sākotnēji tika izmantotas kā piezīmju grāmatiņas un/vai dienas kārtības plānotāji, taču ar gadiem ieguva plašāku pielietojumu. Vienkāršs PDA parasti sevī ietver pulksteni, kalendāru ar plānotāju, darbu sarakstu, piezīmju blociņu un vienkāršu kalkulatoru. Mūsdienīgi PDA var tikt pieslēgti internetam, izmantojot bezvadu, vadu vai mobilo tālruņu tehnoloģijas. Kā priekšrocība jāmin arī datu sinhronizācijas iespēja ar personālo datoru (PC).

Mūsdienīgs plaukstdators parasti ir spējīgs kalpot arī kā mūzikas/video atskaņotājs, diktofons, attālinātās kontroles pults (piemēram, TV), spēļu konsole, mobilais tālrunis, portatīvais TV u. c.

Mūsdienās plaukstdatorus ir izkonkurējuši viedtālruņi.

Planscaronetdatorsnbspir... Autors: Kristīne Vrubļevska Dažādi datori!
6.

Planšetdators ir pārnēsājams dators, kam informācijas ievade galvenokārt notiek izmantojot skārienjūtīgo ekrānu, nevis tastatūru vai peli kā, piemēram, personālajam datoram. 

Planšetdatori ir samērā jauns datoru veids, kas parādījās 2000. gadu sākumā, bet savu plašāku izplatību ieguva tikai ap 2010. gadu, kad tirgū parādījās kompānijas Apple Inc. izstrādātais planšetdatora iPad modelis.

Planšetdatori pēc pielietojuma veida var tikt iedalīti personālajos planšetdatoros un interneta planšetdatoros.

Planšetdatori mēdz ievērojami atšķirties no citiem datoru veidiem, tiem ir vairākas priekšrocības un trūkumi. Planšetdatori ir brīvi izmantojami apkārtējā vidē, piemēram, tos var ērti lietot stāvot vai guļot. Tie arī aizņem daudz mazāk vietas. Skārienjūtīgais ekrāns pieļauj daudz ērtāku programmu izmantošanu, kam uz personālā datora būtu nepieciešama peles palīdzība, piemēram, zīmēšana, attēlu rediģēšana, dažādu veidu datorspēļu spēlēšana, tomēr tas padara lēnāku datu ievades ātrumu, kam būtu nepieciešama tastatūra, piemēram, rakstot tekstus. Daudziem planšetdatoriem gan ir iespēja pieslēgt tās pašas perifērijas ierīces, ko personālajiem datoriem, tai skaitā arī tastatūru un peli.

Dominējošās planšetdatoru operētājsistēmas 2013. gada beigās ir iOS, kas ir kompānijas Apple izstrādāta, slēgta mobilā operētājsistēma, kas pieejama tikai šīs kompānijas produkcijā, un Google Android, kas ir atvērtā koda projekts, kuru izstrādājusi kompānija Google inc. Šo divu operētājsistēmu panākumus nosaka milzīgais lietotņu jeb lietotņu klāsts un atbalstošo iekārtu izplatība. Apple gadījumā — iPad un iPad mini produktu pārdošanas panākumi, Android gadījumā — Samsung Galaxy Tab, Acer Iconia, Asus EEE pad un citu pārdošanas panākumi.

Ir pieejamas arī citu izstrādātāju operētājsistēmas, tostarp Microsoft Windows 8, Samsung Bada, HP WebOS, Linux u.c., tomēr nelielā lietotņu izstrādātāju atbalsta dēļ tām nav izdevies piesaistīt vērā ņemamu lietotāju loku.

1
26

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [9]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 27.03.18 17:09
 
4
0

Nu tad beidzot esmu sagaidījusi šo! Labs rakstiņš++

kaķūns avatars
Medaļa Gada Spoks 2015Medaļa Gada SPOKS 2016Medaļa Gada SPOKS 2017
  kaķūns 27.03.18 18:04
 
2
0

atbildot uz Kristīne Vrubļevska komentāru " ja kaut kas nepatīk var nelasīt, jā NEBIJA LA... "

Es nebaidos no caps lock   

kaķūns avatars
Medaļa Gada Spoks 2015Medaļa Gada SPOKS 2016Medaļa Gada SPOKS 2017
  kaķūns 27.03.18 18:00
 
1
0

atbildot uz Kristīne Vrubļevska komentāru " jā zinu, nebija laika "

Srsly? Nebija laika uztaisīt copy-paste rakstu?     

Kristīne Vrubļevska avatars
Medaļa Praida olaMedaļa BērndārznieksMedaļa Testu veidotājs
  Kristīne Vrubļevska 27.03.18 17:17
 
0
0

atbildot uz lūcija ... komentāru " Nu tad beidzot esmu sagaidījusi šo! Lab... "

jā zinu, nebija laika

Charged avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa TribīneMedaļa Nedēļas hīts #2
  Charged 27.03.18 17:44
 
0
0

Raksts tiešām super  

Kristīne Vrubļevska avatars
Medaļa Praida olaMedaļa BērndārznieksMedaļa Testu veidotājs
  Kristīne Vrubļevska 27.03.18 18:02
 
0
0

atbildot uz kaķūns komentāru " Srsly? Nebija laika uztaisīt copy-paste rakst... "

ja kaut kas nepatīk var nelasīt, jā NEBIJA LAIKA!!!

Kristīne Vrubļevska avatars
Medaļa Praida olaMedaļa BērndārznieksMedaļa Testu veidotājs
  Kristīne Vrubļevska 27.03.18 18:05
 
0
0

atbildot uz kaķūns komentāru " Es nebaidos no caps lock    ... "

tā nebija domāta kā iebiedēšana

Anonīms
Ehe 28.03.18 00:49  
 
0
0
Workstation?
SAMSS avatars
Medaļa AutoklikerisMedaļa AspazijaMedaļa Zoles recidivists
  SAMSS 27.03.18 18:10
 
0
1