local-stats-pixel fb-conv-api

Latviešu tautas dejas.18

38 0

Jautājums-cik no Jums dejo tautasdejas?

Latvieši dejojuši jau sen, vēl pirms Kristus, pirms rakstu valodas rašanās. Taču savu deju sākām apzināt tikai 19. gadsimta 70. gados. Latviešu baleta vēsture sākas ar 1870. gadu, kad Rīgas Latviešu teātrī dziesmas un dejas bija jāizpilda aktieriem. Latviešu teātra tēvs, aktieris un režisors Ādolfs Alunāns bija arī mūsu pirmais profesionālais dejotājs. Bieži vien izrādēm tika angažēti dejotāji arī no Varšavas un Maskavas. Katrs sevi cienošs teātris veidoja savu dejotāju grupu un apmācību sistēmu. Tas nebija klasiskais balets, bet šķīsts prieks ar dejošanu, kur tika apvienoti tautas deju elementi ar dažādām pozīcijām no klasiskā baleta.

Mums līdz 20. gadsimta sākumam nebija sava Muzikālā teātra. Tikai vācu un krievu trupas. Ja pie mums brauca dejotāji, tie bija izcili Krievijas baleta teātru meistari. Kad tika dibināta Latviešu opera, 1918. gada rudenī, pirmajā uzvedumā bija arī balets. Pāris gadu, kamēr baletmeistars Mārtiņš Kauliņš 1911. gadā izveidoja pirmo profesionālā baleta trupu, dejotāji operas izrādēs izpildīja tikai divertismentus, veica uzveduma palīgfunkcijas.

1937. gadā Rīgā notika Aizsargu tautas deju un vingrošanas svētki, kuros vienlaikus uz estrādes piedalījās vairāk nekā 20 tautas deju kopas ar 720 dejotājiem. Latvijā bija aptuveni pusotra miljona iedzīvotāju, un svētku dalībnieku skaits proporcionāli iedzīvotāju daudzumam ir ievērojams! Tās vairs nebija vienkāršas tautas dejas, ko dancot zaļumballēs. Dejojām tā, kā horeogrāfi iecerēja vīzijā. No profesionalitātes mūs šķīra tas, ka visi nebijām mācījušies horeogrāfijas skolās, bet regulāri sanācām deju kopās un pulciņos. Dejojām sev par prieku, un horeogrāfi centās! Tie bija jau horeogrāfiski uzvedumi. 20. gs. 50. gados, līdz ar deju kolektīvu Daile un Sakta izveidošanos, profesionālā tautas deja nošķiras no amatierisma. Deju svētki, kuros piedalās tūkstošiem dejotpratēju, kļuvuši par īpašiem tautas svētkiem. Iedomājieties tikai – pēdējos deju svētkos vienkopus dancoja 15 000 dejotāju!

Šobrīd Latvijā ir vairāk nekā 800 tautas deju kopu, desmit moderno deju skolu, kur savu profesionālo meistarību dejot gribētājiem nodod bijušie starptautisko konkursu laureāti, profesionāli dejotāji. Slavenākie no tiem – Uldis Žagata, Jānis Purviņš, Jānis Ērglis, Agris Daņiļevičs.

« 1  2  3 »
38 0 18 Ziņot!
Ieteikt: 000
Spoki.lv logo
Spoki.lv

Komentāri 18

0/2000

respect autoram;) pats jau 13 gadus kā dejoju Latviešu tautas dejas!  visu cieņu Latvijas kultūras mantojums ir jāsargā ;) 

un dziesmusvētki manuprāt ir labākais dejotāju pasākums kāds vien ir ;) 

3 0 atbildēt

Nav laika ;)

1 0 atbildēt

Arī es dejoju tautas dejas un tagad iet sestais gads.

1 0 atbildēt

jauki, ka arī sevi redzu starp šīm bildēm :)

pati dejoju jau 11 gadus ;)

1 0 atbildēt

dejoju no 5 gadu vecuma, tagad man ir 15 gadi. dejošu līdz kapa malai. emotion

1 0 atbildēt

es agrāk dejoju - pat piedalījos dziesmu un deju svētkos...

Te kaids nu Latgolas doncoj???(Te kāds no Latgales dejo???)

0 0 atbildēt

dejoju tautas dejas.

un ir tiešām daudz skaistu deju, piemēram, "es izjāju prūšu zemi";  "Jumalo" un vēl daudzas citas. :)

1 1 atbildēt
https://youtu.be/OrcUJataXaE?t=1m2s Tur es dejoju tautas dejās.
0 0 atbildēt

Ejat dirst emotion 

0 0 atbildēt

👍

0 0 atbildēt

es dejoju

1 2 atbildēt