Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
2
420

Amerikāņu ekspertiem par Maskavas noslēpumiem bija pilnīgi skaidrs - PSRS varēja būt trūkumi daudzās augsto tehnoloģiju jomās, bet tās spiegošanas metodes bija tikpat sarežģītas kā tās kosmosa kuģi. . Kā teica bijušais ASV aizsardzības ministrs Džeimss Šlesingers, kad viņam uzdeva jautājumu, vai jaunā ASV vēstniecība Maskavā var būt droša: "Doma, ka PSRS atrodas desmitgades aiz ASV tehnoloģiju jomā, protams, neattiecas uz elektronisko noklausīšanos. . ASV, iespējams, ir priekšā miniaturizācijas jomā, bet Padomju Savienībai ir lielāka pieredze jaunu tehnoloģiju izmantošanā spiegošanā."

Un Scaronlesingeram bija... Autors: Raziels Kā KGB ASV vēstniecībai pieaudzēja ausis - AK, 3.diena
1.

Un Šlesingeram bija taisnība - jaunceļamās vēstniecības noklausīšanās sistēma bija tik pilnīga, ka amerikāņiem būtu bijis nepieciešams ne viens vien gadu desmits, lai tiktu skaidrībā par noklausīšanās sistēmas shēmu un darbības principiem, pat, ja viņi būtu izārdījuši ēku līdz atsevišķiem būvelementiem. 

Vēstniecības ēka nebija piebāzta ar "vabolītēm". Risinājums bija daudz gudrāks. Unikālās sistēmas jēga bija tāda, ka noklausīšanās iekārtu lomu spēlēja paši materiāli un konstrukcijas, no kuriem bija būīvēta ēka.

Tāpēc izskaitļot tiescaroni... Autors: Raziels Kā KGB ASV vēstniecībai pieaudzēja ausis - AK, 3.diena
2.

Tāpēc izskaitļot, tieši no kuras ēkas vietas noplūst informācija, bija gandrīz neiespējami.Viens no sistēmas autoriem bija talantīgais izgudrotājs KGB majors Astašins. Tieši viņa vadībā jau projektēšanas stadijā vēstniecības ēka sāka atgādināt gigantisku mikrofonu slepenās informācijas noraidīšanai un saņemšanai. Tas balstījās uz tūkstošiem "punktu", iemontētiem ķieģeļos un celtniecības blokos. Enerģijas pievadīšana ierīcēm bija faktiski mūžīga, jo notika uz nesošo konstrukciju vibrācijas, siltuma komunikāciju rēķina un mikroshēmiņas baroja pat ūdens tvaiku cirkulācija bloku iekšpusē..Ideja padarīt betonu "dzirdīgu"  Astašinam ienāca prātā jau tad, kad viņu pēc tehniskas augstskolas beigšanas uzaicināja darbā KGB. Vairākus gadus Astašins ar grupu domubiedru strādāja pie sava izgudrojuma - un tad viņam radās iespēja savu izgudrojumu pielietot praksē.

Amerikāņi nolēma Maskavā... Autors: Raziels Kā KGB ASV vēstniecībai pieaudzēja ausis - AK, 3.diena
3.

Amerikāņi nolēma Maskavā būvēt jaunu vēstniecības ēku. Ēkas projekts bija amerikāņu arhitekta darbs, celtniecības materiālus un tehniku deva PSRS, daļa materiālu gan tika ražota Somijas rūpnīcās un darbus vadīja augsti sertificēta zviedru firma - bet tā nebija problēma - KGB izdevās gan somus, gan zviedrus uzpirkt. Celtniecības materiālu ražosanas procesā betona blokos un sienu paneļos tika iemontētas tikko pamanāmas noklausīšanās ierīces. No ārpuses tās ne ar ko neatšķīrās no parastiem celtniecības gružiem, kuri reizēm iekļūst betonā tā ražošanas gaitā. Kurš gan pamanītu viendabīgā betona masā nelielu, kniepadatas galviņas lieluma zirnīti?  ASV Senāta komisija, kura analizēja tehnisko dokumentāciju, kad tā nokļuva amerikāņu rokās, secināja, ka vēstniecības noklausīšanās operācija ir "pati sarežģītākā un prasmīgāk paveiktā izlūkošanas operācija vēsturē".

nbspNoteikt kas ir ekspertu... Autors: Raziels Kā KGB ASV vēstniecībai pieaudzēja ausis - AK, 3.diena
4.

 Noteikt, kas ir ekspertu rokās nokļuvusi detaļa, uzreiz nebūtu iespējams, būtu vajadzīga speciāla izpēte. Pat noskaidrojot, ka gruzītis īstenībā ir mikrofons, tas daudz nedotu. Jo tādu gruzīšu, klucīšu, nūjiņu un citu pirmajā acu uzmetienā neatpazīstamu sīkumu sienās un pārsegumos bija iemontēts milzum daudz, tūkstošiem. Un katrs no šiem gružiem spēlēja savu lomu kopējā noklausīšanās shēmā un pārvērta visu ēku vienā lielā mikrofonā.

Amerikāņi paļāvās uz to ka... Autors: Raziels Kā KGB ASV vēstniecībai pieaudzēja ausis - AK, 3.diena
5.

Amerikāņi paļāvās uz to, ka visus iekšdarbus veiks amerikāņu speciālisti un iekšējās apdares materiālus ievedīs no ASV. Tomēr gados, kamēr  tika celta ēka, tehnika bija gājusi uz priekšu un 1987. gadā, kad vēstniecības ēkas būve jau nāca pie beigām, amerikāņu speciālisti ar datortomogrāfu palīdzību izgaismoja jaunceļamās ēkas pamatkonstrukcijas. Un atklāja atsevišķus noklausīšanās sistēmas elementus. Troses, kas šķietami nebija  saistītas ne ar ko, nepāra sienas paneļus, tērauda stiegras, kas bija  sakārtotas tā, lai pārveidotu strukturālos pīlārus antenās.  Izdarīt nopietnus secinājumus no viņu iegūtajiem datiem bija grūti. Padomju pretizlūkošanas darbinieki tika pie slepeniem dokumentiem ar visa atrastā analīzi. Un uzzināja, ka pie daudziem svarīgākajiem mezgliem amerikāņi tā arī nebija tikuši, un daļa bloku bija paslīdējuši garām viņu uzmanībai. Kāda īsti ir sistēma kopumā, kādi ir tās parametri un darba principi, kā tā strādā  - amerikāņu speciālisti tā arī nesaprata.

Pie tam mēģiniet sevi nolikt... Autors: Raziels Kā KGB ASV vēstniecībai pieaudzēja ausis - AK, 3.diena
6.

Pie tam mēģiniet sevi nolikt amerikāņu speciālistu vietā  - tomogrāfs ir atklājis betona plāksnē nepiederošu prieksmetu. Sienu uzlauziet un atrodiet plāksnīti no nesaprotama materiāla. Kas tas ir, gruzis betonā vai barošanas elementa daļa? Kā atšķirt noklausīšanās iekārtas kabeļa trasi no armatūras stieņa, par kuru šī trase ir nomaskēta?  Amerikāņi labi saprata, ka ir pārvērtējuši savus spēkus un atšifrēt kopējo spiegošanas sistēmu viņi nav spējīgi.  Situācija bija nejauka, no vienas puses bija skaidrs, ka ēku prātīgāk nojaukt, no otras puses, tomēr ieguldīti 23 miljoni zaļo no  nodokļu maksātāju naudiņas. Beigās toreizējais ASv prezidents Reigans uzstādīja ultimātu - kamēr amerikāņi nevarēs normali strādāt savā jaunajā vēstniecības ēkā Maskavā, krievi savukārt netiks ielaisti savā jaunajā vēstniecības ēkā Vašingtonā. Un problēmu atrisināja toreizējais KGB šefs Bakatins.1991. gada 5. decembrī viņš nodeva ASV sūtnim Amerikas vēstniecības kompleksa noklausīšanās sistēmas shēmu. Tur bija veselas 70 lapas tehniskās dokumentācijas. Kaut kas tāds slepeno karu un diplomātijas vēsturē vēl nebija pieredzēts...

Pulkvedis Astascaronins... Autors: Raziels Kā KGB ASV vēstniecībai pieaudzēja ausis - AK, 3.diena
7.

Pulkvedis Astašins, noklausīšanās sistēmas autors, nevarēja pārdzīvot notiekošo - atstājis dienestu, viņš nodzērās līdz nāvei. 

 Autors: Raziels Kā KGB ASV vēstniecībai pieaudzēja ausis - AK, 3.diena
8.
2
420

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [13]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
VitalyG avatars
Medaļa Burvju klana biedrsMedaļa Dienas joksMedaļa Vampīru klana biedrs
  VitalyG 05.09.17 06:56  
 
13
0

Varu derēt, ka tā nav vienīgā celtne, kas tika tā konstruēta tajos laikos.   

kakasy avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa AspazijaMedaļa Komiķis
  kakasy 06.09.17 12:49
 
4
0

Nedomāju, ka svarīgākie vēstniecības darbinieki par tādu iespējamību nebūtu iedomājušies. Domāju, ka tie pilnīgi noteikti kontrolēja bazaru, jo spiegošanas metodes ir daudz un dažādas. Pat vēl vairāk - ir metodes, kā to viegli atkost, palaižot kādu pīli un novērojot pretinieka reakciju. Un tad jau noklausīšanās pat var kaitēt pašam noklausītājam.

aniii7 avatars
Medaļa Karalisks ziedsMedaļa Moderatora favorītsMedaļa Pingvīns
  aniii7 05.09.17 17:15
 
3
0

Iespaidīgi, ēm attiecīgi, tad latviešu vēstniecībai tas pats liktens, bāc..ta krievi visu zin, tas nav labi..

SAMSS avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Patīk komentārsMedaļa Zoles 3000 speles
  SAMSS 05.09.17 07:19
 
4
1

mala ci   

Raziels avatars
Medaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čoms
  Raziels 05.09.17 07:08
 
3
0

atbildot uz VitalyG komentāru " Varu derēt, ka tā nav vienīgā celtne, k... " Tik pamatīgi nostrādāta laikam bija vienīgi šī, kā nekā mikrofonbetons laikam tomēr sanāk sasodīti dārgs,  bet strādāt zēni prata, un  šāds vai tāds 'pildīts pīrādziņš' gan jau tiešām bija daudz kur.

veiksmīGais avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Gada raksts 2012Medaļa Dienas joks
  veiksmīGais 09.09.17 15:05
 
3
1

Nu jā, krievi ir tik "unikāla" tauta, ka viss ko spējīgi paši izgudrot un izdomāt ir sapuvušas ņivas un ladas, bet pārējo nozagt no citām valstīm, nekas nav mainījies līdz pat šai dienai     

Raziels avatars
Medaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čoms
  Raziels 05.09.17 17:21
 
2
0

atbildot uz aniii7 komentāru " Iespaidīgi, ēm attiecīgi, tad latviešu ... " Domāju, ka tagad, kad Putins pie stūres, FSB ir pieejams viss modernākais, kas pasaulē ir.    

Vienīgais, ka pēc ASV pieredzes visi dtoši vien ar ko tādu rēķinās.

Epicentrs avatars
Medaļa DarbaholiķisMedaļa KomiķisMedaļa Doktors
  Epicentrs 05.09.17 11:11
 
2
0

Tak amerikāņi varēja izmantot savā labā, lai izplatītu maldinošu informāciju.

Raziels avatars
Medaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čoms
  Raziels 28.04.18 07:20
 
1
0

atbildot uz Stulbi genials komentāru " Atkal pārcilājam vēsturi? Cik ilgi ... "

Man ir 2 rakstu tēmas - vēsture un dārzkopības knifiņi. ja nepatīk mani vēstures raksti, varu piedāvāt puķītes un tomātus.

Stulbi genials avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas joksMedaļa Moderatora favorīts
  Stulbi genials 03.03.18 09:56
 
1
0

Atkal pārcilājam vēsturi? Cik ilgi vēl turpināsim ar provokatīviem rakstiem no vēlajiem astoņdesmitajiem. Loģiski, ka noklausījās, rakstīts tā itkā tas būtu milzīgs pārteigums, zinot PSRS sitēmu... 

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 23.05.18 15:20
 
0
0

Interesanti+    

Crop avatars
Medaļa Bronzas ninjaMedaļa Joda olaMedaļa Sudraba ninja
  Crop 03.03.18 05:57
 
0
0

  

aniii7 avatars
Medaļa Karalisks ziedsMedaļa Moderatora favorītsMedaļa Pingvīns
  aniii7 05.09.17 17:24
 
0
0

atbildot uz Raziels komentāru " Domāju, ka tagad, kad Putins pie stūres, FSB ... " Domāju gan, jo viss ir kontrolēts, gan tv, avīzes utt., viss zem viņu šnites. Skatoties uz Ukrainu ir reāli bail..