Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
134

Par Sedu mēdz teikt, ka tā ir vieta, kurā apstājies laiks. Reiz plaukstošais padomju strādnieku ciemats kopš ļaunuma impērijas sabrukuma ir gluži vai iekonservējies pagājušajā gadsimtā un neparko nevēlas mainīties.

Šīs spītības dēļ Seda ir kļuvusi par vienreizēju, bet maz zināmu Latvijas kultūrvēstures pērli – pilsētu, kura tās viesiem piedāvā iespēju aizceļot laikā un telpā uz sen aizgājušajiem padomju laikiem.

Seda atrodas Strenču novadā, dažus kilometrus no lielceļa A3. Uz kartes izskatās, ka mazpilsētā ir uzcelta nekurienes vidū. Patiesībā tā arī ir, jo sākotnēji Seda kalpoja par mājvietu vietējās kūdras rūpnīcas strādniekiem. Padomju laikos tā bija diezgan ierasta prakse, kad ap rūpnīcām tika izveidota infrastruktūra un radās nelieli strādnieku ciematiņi. Piemēram, Sedā pirms 1953.gada, kad vietējā purvā tika atklāta kūdras ieguves rūpnīca, bija tikai viena zemnieku sēta. Savukārt 1954.gadā Seda jau varēja lepoties ar strādnieku ciemata statusu, 1961.gadā jau bija ieguvusi pilsētciema tiesības, bet pēc Padomju Savienības sabrukuma Seda jau bija izaugusi līdz pilntiesīgas pilsētas statusam.

Starp citu, Sedas izolācija no pārējās Ziemeļvidzemes nav saistīta tikai ar tās ģeogrāfisko novietojumu. Šī ir vienīgā apdzīvotā vieta Latvijas ziemeļos, kur lielākā daļa iedzīvotāju ir krievvalodīgie. Tas ir saistīts ar to, ka padomju laikos uz vietējo kūdras rūpnīcu tika aicināti strādnieki no citām padomju republikām, pamatā krievi, ukraiņi un baltkrievi. Imigrācijas rezultātā Seda izveidojās par izteikti krievisku pilsētu, kurā gandrīz vispār nedzīvoja latvieši. Valodas un kultūras barjeru dēļ atbraukušie neintegrējās Vidzemes latviskajā kultūrvidē, kā rezultātā Sedas iedzīvotāji vēl šobaltdien pamatā ir slāvu tautības un maz interesējas par apkārt dzīvojošajiem latviešiem.

Diemžēl pēdējos 25 gados, līdz ar kūdras rūpnīcas slēgšanu, Seda ir piedzīvojusi visīstāko demogrāfijas krīzi. Ja reiz Sedā bija aptuveni 4 000 iedzīvotāji, tad pēc Padomju Savienības sabrukuma to skaits ir sarucis vairāk kā trīs reizes - 2016.gada tautas skaitīšanas dati liecina, ka Sedā mūsdienās dzīvo 1 356 iedzīvotāji, no kuriem tikai 18,2% ir latvieši.

Mūsu ceļojumu sāksim kā... Autors: Janis Rubenis2 Latvijas aizmirstākā pilsēta - Seda!
1.

Mūsu ceļojumu sāksim kā ierasts, no pilsētas centra - Sedas centrālā laukuma. Mums iepretim, visticamāk, atrodas pilsētas dome, bet tai blakus vietējā pasta nodaļa. Pa vidu iekopta puķu dobe dod cerēto efektu un novērš uzmanību no zemās kvalitātes ceļa seguma. Dzīvība šeit nekūsā, cilvēku nav, bet tas arī saprotams, diez vai mazpilsētas centrā vajadzētu būt tādai pat burzmai kā, piemēram, Rīgā.

Turpat no centrālā laukuma... Autors: Janis Rubenis2 Latvijas aizmirstākā pilsēta - Seda!
2.

Turpat no centrālā laukuma dodamies uz miera ielu. Skats diezgan postapokaliptisks, apkārt pilnīgs tukšums, dažos logos nav aizkaru, visticamāk, šie dzīvokļi reiz piederējuši nu jau aizbraukušajiem kūdras rūpnīcas strādniekiem. Vienīgais, kas liek noprast, ka Seda ir apdzīvota ir divi pāri ceļu skrienoši bērneļi – tātad demogrāfijas jomā vismaz kaut kāds pieaugums te tomēr notiek.

Attēlā varam aplūkot... Autors: Janis Rubenis2 Latvijas aizmirstākā pilsēta - Seda!
3.

Attēlā varam aplūkot pilsētas vienīgo dievnamu – Sedas Svētā Ercenģeļa pareizticīgo baznīcu. Tā kā pilsētas iedzīvotāji pamatā ir slāvu tautības, arī izplatītākais kristietības paveids Sedā ir pareizticība.

Starp citu Sedas pilsētas... Autors: Janis Rubenis2 Latvijas aizmirstākā pilsēta - Seda!
4.

Starp citu, Sedas pilsētas centru var uzskatīt par unikālu arhitektūras pieminekli - tā ir vienīgā vieta Latvijā, kuras apbūvē dominē Staļina laika arhitektūra. Šādas dzeltenas divstāvu mājeles Latvijā ir sastopamas ļoti reti. Šī iemesla dēļ Seda vairāk atgādina kādu Krievijas mazpilsētu, nevis apdzīvotu vietu Eiropas Savienībā.

Mazliet tālāk no centra... Autors: Janis Rubenis2 Latvijas aizmirstākā pilsēta - Seda!
5.

Mazliet tālāk no centra redzam arī šādu apbūvi – postpadomju valstīm ierastās daudzstāvenes, tiesa to Sedā nav tik daudz kā citās Latvijas pilsētās.

Scaronādi izskatās tipisks... Autors: Janis Rubenis2 Latvijas aizmirstākā pilsēta - Seda!
6.

Šādi izskatās tipisks Sedas daudzstāvu mājas pagalms. Skats ļoti padomisks, bez liekām grūtībām varam vizualizēt kā vietējie kūdras strādnieki reiz sēdēja uz priekšplānā redzamajiem soliņiem, vilka Belomorkanal cigarešu dūmus un dzēra alu Žiguļovskoje.

Sedas privātmāju rajons... Autors: Janis Rubenis2 Latvijas aizmirstākā pilsēta - Seda!
7.

Sedas privātmāju rajons. Mājas izskatās gana pieticīgi, taču iekšpagalmi ir sakopti, zāle nopļauta, būvgruži novākti. Vairums privātmāju celtas padomju laikos un, visticamāk, kopš tiem laikiem nav atjaunotas.

Iespējams patiesais Sedas... Autors: Janis Rubenis2 Latvijas aizmirstākā pilsēta - Seda!
8.

Iespējams, patiesais Sedas padomju gars slēpjas tās nomalē. Neko pielikt, ne atņemt, neskatoties uz pieticīgo, bet sakopto centru, atsevišķas mazpilsētas ielas liek sajuties gluži kā Sibīrijā – izdangāti dubļu ceļi, šķībi koka žogi, fonā kāds pārvietojas ar velosipēdu Aist.

 

Noslēgumā gribas teikt, ka Seda patiešām ir unikāla vieta, uz kuru būtu jāizbrauc ikvienam, kurš grib sajust Padomju Savienības aizgājušo vai mūsdienu Krievijas vēl silto dvašu. Pilsētai, kura visu mūžu ir nodzīvojusi šķirti no pārējās Latvijas, piemīt savs šarms un tajā redzamās atšķirības nav viennozīmīgi jāvērtē kā kaut kas negatīvs, bet drīzāk kā unikāla iespēja palūkoties uz dzīvi no citas perspektīvas

 Autors: Janis Rubenis2 Latvijas aizmirstākā pilsēta - Seda!
9.
0
134

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [9]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
kartupelis ar mugurkaulu  avatars
Medaļa Joda olaMedaļa ZeltrocisMedaļa Rainis
  kartupelis ar mugurkaulu 29.09.17 13:37  
 
5
0
Sedā vispār Latviski,kāds runā??!

Linda Mazule2 avatars
Medaļa Spoks
  Linda Mazule2 29.09.17 16:23
 
3
0

atbildot uz kartupelis ar mugurkaulu komentāru " Sedā vispār Latviski,kāds runā??! ... " Jā, es ja nopietni, latvieši te IR, tikai, lai tevi kāds saprastu, uz ielas bieži vien tiem pašiem latviešiem nākas runāt krieviski.  

kartupelis ar mugurkaulu  avatars
Medaļa Joda olaMedaļa ZeltrocisMedaļa Rainis
  kartupelis ar mugurkaulu 29.09.17 17:20  
 
4
1
Sedā laikam nevienu par OKUPANTU nevajadzētu nosaukt,savādāk tevi pēc 200 gadiem atradīs apraktu kūdras purvā!!!

rabarbers avatars
Medaļa Spoki flameMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Bakalaurs
  rabarbers 29.09.17 17:14  
 
2
0
Esmu bijusi caurbraucot. Pilsēta interesanta - pat nav sajūta, ka atrodies Latvijā! Nē, ne dēļ tā, ka latviešu valodu nevar dzirdēt, drīzāk atmosfēra, arhitektūra, pamestības sajūta. P.S. Cik nu mums stāstīja, tad nu jau tagadējā dievnamā (3.attēls) sen, sen atpakaļ esot bijusi "točka" vai vietējā "ieskrietuve".
Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 29.09.17 13:33
 
1
0

Interesanti    

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 29.09.17 17:54  
 
0
0
Būtu interesanti uzzināt, no kā cilvēki vispār pārtiek tik mazās pilsētās, kur pērk pārtiku, kā izdzīvo...jo liekas loģiski ka nevar izdzīvot tur, jo nekā nav un tā ir bedre. Bet kaut kā cilvēki tomēr atrod iespēju...
SAMSS avatars
Medaļa KārumnieksMedaļa AutoklikerisMedaļa Duraks recidivists
  SAMSS 29.09.17 18:17
 
0
0

  

Naffy avatars
Medaļa Moderatora favorītsMedaļa Moderatora favorītsMedaļa Sviestmaize
  Naffy 29.09.17 22:46
 
0
0

No vikipedijas... 2016. gada 1. janvārī bija 1 356 iedzīvotāji. 2009. gadā 63,6% iedzīvotāju bija krievi, 18,2% - latvieši, 10,4% - baltkrievi. Seda ir vienīgā pilsēta Ziemeļvidzemē, kur vairums iedzīvotāju ir krievi.

Un atrodas starp Valmieru un Valku.

gelandewagen avatars
Medaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Dienas domaMedaļa Normis Ritulis
  gelandewagen 24.10.17 09:31
 
0
0

labs stāstiņš.

būtu labi sagaidīt arī turpinājumu pa Latvijas mazākajām pilsētām.