Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
225
« 1  2  3  4  5 »

Sveiciens visiem no Ziemeļkaukāza! Šodien turpinu stāstīt par maniem ceļojumiem Kaukāza kalnos. Iepriekšējos rakstos jau stāstīju par maniem ceļojumiem Čečenijas republikā. Tad tapa seši stāstiņi kuru sēriju kopumā nodēvēju: „Dižo vainahu zemes”. Šo stāstu sēriju es vēl turpināšu, bet pirms tam pabeigšu stāstīt par to, ko apskatīju Ziemeļosetijas republikā, kur nācās pabūt pa ceļam dodoties uz otru vainahu republiku Ingušiju. Tātad pagājušajā stāstā „Kaukāza gūstekne-Beslana” stāstīju par to, ko apskatīju Beslanas pilsētiņā. Stāsts par Beslanu gan ir drūms, jo ar šo pilsētu ir saistīti ļoti drūmi vēsturiski notikumi. Īsāk sakot-šajā stāstiņā runa pārsvarā gāja par trģēdiju, kura pirms 12 gadiem notika Beslanas skolā. Tā ir tā saucamā „Beslanas ķīlnieku krīze” .

Dodamies uz... Autors: Pēteris Vēciņš Kaukāza valdniece Vladikaukāza.
1.

Dodamies uz Vladikaukāzu.

Šodien, kā jau iepriekšējā stāstā solīju, runa ies par Ziemeļosetijas galvaspilsētu Vladikaukāzu, kura bieži tiek dēvēta par Kaukāza valdnieci. Tātad pastāstīšu par to, ko redzēju šajā pilsētā. Pie reizes noskaidrosim, vai šodienas Vladikaukāza vēl jo projām ir, vai nav, Kaukāza valdniece. Tā nu ķeramies pie lietas!

Brauciens no Beslanas līdz... Autors: Pēteris Vēciņš Kaukāza valdniece Vladikaukāza.
2.

Brauciens no Beslanas līdz Vladikaukāzai nav garš, jo attālums starp šo abu pilsētu robežām ir aptuveni no 10  līzd 15 kilometri. Pa ceļam līdz Vladikaukāzai, mēs ar Vaso (iepriekšējā stāstīju par manu taksistu vārdā Vaso, kurš ir ļoti līdzīgs Josifam Vissarionovičam Staļinam),  iegriežamies vienā no ceļmalas kafejnīcām, kur ieturam nelielu pusdienu maltīti un katrs notiesājam pa pa pāris osetīnu tradicionālajiem pīrāgiem- fidžiniem (Фыдджин). Pusdienu maltīti noslēdzam ar tējas pauzi, kuras laikā arī papļāpājam par dažādām tēmām, kuras saistītas ar Vladikaukāzu, Osetiju un osetīniem. Pēc maltītes turpinām ceļu un jau nonākam līdz Vladikaukāzas pilsētas robežai.

Vladikaukāzā mēs ierodamies... Autors: Pēteris Vēciņš Kaukāza valdniece Vladikaukāza.
3.

Vladikaukāzā mēs ierodamies no ziemeļu puses, kur plešas līdzenums. Te piebildīšu, ka  pati Vladikaukāzas pilsēta atrodas vietā, kur Terekas upe tekot no Kaukāza kalniem nonāk tā saucamajā- Osetīnu slīpajā līdzenumā. Tas nozīmē, ka pilsēta faktiski atrodas uz nosacītas robežas starp Kaukāza kalniem un līdzenumu.  Vaso man saka: ja šodien nelītu lietus un nebūtu tā apmācies, tad jau no šejienes mēs varētu redzēt Kaukāza kalnu grēdas, kuras atrodas uzreiz aiz pilsētas. Labā laikā no šejienes tīri labi var saskatīt arī paša Kazbeka kalna ledājiem klāto virsotni!

Vladikaukāza kas tad īsti ir... Autors: Pēteris Vēciņš Kaukāza valdniece Vladikaukāza.
4.

Vladikaukāza: kas tad īsti ir šī pilsēta? Šodien tā ir Ziemeļosetijas-Alānijs republikas galvaspilsēta. Vladikaukāzā dzīvo vairāk kā 300 000 iedzīvotāju un pēc iedzīvotāju skaita tā ir otra  lielākā pilsēta Krievijas Ziemeļkaukāzā (lielāka ir tikai Mahačkala Dagestānā). Pats pilsētas nosaukums ir radies 1784.gadā, kad slavenais krievu ģenerālis-grāfs Poķomkins šādi nosauca vienu no pirmajiem krievu cietokšņiem, kurš tika uzbūvēts šeit-Terekas upes krastā. Pēc būtības šis nosaukums-Vladikaukāza («Владикавказ», krievu valodā nozīmē: valdīt pār Kaukāzu (kriev.-владеть Кавказом), jeb Kaukāza valdniece (krievu val.-властвовать над Кавказом). Vispār pats šīs pilsētas nosaukums jau arī norāda uz to, kāda tad būtu šīs pilsētas īstā loma! Par Vladikaukāzas  pilsētu un tās vēsturi es vēl pastāstīšu nedaudz vēlāk, bet tagad dodamies līdz viesnīcai.

Seko kādu divdesmit... Autors: Pēteris Vēciņš Kaukāza valdniece Vladikaukāza.
5.

Seko kādu divdesmit minūšu brauciens pa pilsētu un esam nonākuši līdz viiesnīcai. Tās nosaukums arī ir „Vladikaukāza (Гостиница Владикавказ)”. Te nu es pavadīšu vienu nakti un rīt jau došos tālāk uz Ingušijas republiku. Kā redzat, laika nav daudz un tas nozīmē, ka nopietnai Ziemeļosetijas republikas apskatei man laika nepietiek. Godīgi sakot -šajā republikā,  šī ceļojuma laikā esmu ieplānojis apskatīt tikai divas pilsētas. Tās ir- Beslana par kuru tikko stāstīju un Vladikaukāza, kurā pavadīšu šo vakaru. Savukārt, lai kārtīgāk iepazītu visu Ziemeļosetijas republiku un to kā dzīvo osetīni, nāksies kādreiz šeit atgriezties vēlreiz. Tad šīs republikas apskatei būs jāziedo vismaz divas-trīs pilnas dienas.  Tagad pastāstīšu par to,  ko apskatīšu šovakar Vladikaukāzā un nedaudz iepazīstināšu jūs ar šīs pilsētas vēsturi. Pie reizes, kā jau tikko minēju, noskaidrosim, vai šī pilsēta tiešām attaisno savu lepno nosaukumu- „Kaukāza valdniece”?

Un tā Sarunāju ar Vaso ka... Autors: Pēteris Vēciņš Kaukāza valdniece Vladikaukāza.
6.

Un tā! Sarunāju ar Vaso, ka rīt no rīta viņš mani sagaidīs pie viesnīcas un aizvedīs līdz Nazraņai-Ingušijas republikā. Te arī atvados no Vaso un dodos uz viesnīcas reģistratūru, kur  saņemu sava numuriņa atslēgas. Patiesībā izrādās, ka viesnīca „Vladikaukāza” ir tipiska padomju laika viesnīca, kurā pēdējos gados ir veiktas nelielas izmaiņas, bet tās interjērs un numuriņi vienalga ir saglabājuši savu padomju garu (в советском духе)!

Starp citu, viesnīcas hallē šodien visus ienākošos viesus sagaida osetīnu tautas mūzikas un deju ansamblis, kurš spēlē īstu osetīnu mūziku un demonstrē interesantus, un atraktīvus dančus! Pie reizes, visi kas šodien ierodas viesnīcā, tiek uzcienāti ar pīrāgiem, jeb kā krievi saka- viesi tiek cienāti ar maizi un sāli (гостей хлебом-солью угощаем)!

Uz īsu brīdi pakavējos... Autors: Pēteris Vēciņš Kaukāza valdniece Vladikaukāza.
7.

Uz īsu brīdi pakavējos viesnīca un nedaudz atpūšos. Pasēžu uz balkona, lēnā garā iztukšojot vīna glāzi un pie reizes apskatos arī pilsētas panorāmu. Te pat lejā atrodas Terekas upe, kura sadala Vladikaukāzas pilsētu divās daļās. Upes pretējā (labējā) krastā atrodas pilsētas vecākā daļa, jeb vecpilsēta. Turp šovakar es arī došos, bet pirms tam apskatīšu pāris  objektus, kuri atrodas šim pus upei. Pirmo no tiem var redzēt jau no šejienes .

Tā ir moscaroneja kura... Autors: Pēteris Vēciņš Kaukāza valdniece Vladikaukāza.
8.

Tā ir mošeja, kura atrodas burtiski pāris simtu metru attālumā no viesnīcas. Vairākos informatīvajos materiālos par Vladikaukāzu ir teikts, ka šī esot viena no skaistākajām mošejām Ziemeļkaukāzā! Vai tas tā ir? Par to tūlīt varēšu pārliecināties. Tātad, laiks ir doties uz pilsētu, lai līdz brīdim kad satumsīs varu to daudzmaz apskatīt.

Muhtarova mošeja-skaistākā mošeja Kaukāzā.

Pēc īsās atpūtas pametu viesnīcu un dodos uz pilsētu. Vispirms iešu pa šo Terekas upes krastu uz dienvidiem-Kaukāza kalnu virzienā, kur sekošu līdz tiltam. Šķērsojot ielu pie viesnīcas nonāku nelielā skvērā kurš atrodas burtiski upes krastā. Savukārt skvēra  dienvidu galā jau atrodas tikko pieminētā mošeja.

Tā ir tā saucamā Muhtarova... Autors: Pēteris Vēciņš Kaukāza valdniece Vladikaukāza.
9.

Tā ir tā saucamā Muhtarova sunītu mošeja.Šī mošeja šeit tika būvēta 1908.gadā par kāda Azerbaidžānas  naftas tirgotāja un mecenāta-Murtuza Agi Muhtarova ziedotiem līdzekļiem. Kā redzat par godu šim vīram šī mošeja tā  arī tika nosaukta. Pētot šīs mošejas vēsturi manu uzmanību  piesaista vēl viens interesants fakts. Tas ir tāds, ka šīs mošejas projektēšanu veica slavens poļu arhitekts-Jozefs Ploško, kurš XX g.s. sākumā, vairākus gadus, bija Baku pilsētas (Azerbaidžānas galvaspilsēta) galvenais arhitekts. Šī arhitekta uzbūvētie nami vēl šodien rotā Baku pilsētas panorāmu, un daudzi no tiem ir iekļauti Azerbaidžānas arhitektūras pieminekļu sarakstā. Pie tam,  šeit vēl piebildīšu, ka dažas šī arhitekta radītās celtnes jau pievērsa manu uzmanību, kad pirms vairākiem gadiem paviesojos Baku pilsētā.

Runājot par scarono... Autors: Pēteris Vēciņš Kaukāza valdniece Vladikaukāza.
10.

Runājot par šo mošeju tiešām varu piebilst, ka tā izskatās iespaidīgi! Tās arhitektūra ir ļoti savdabīga un tā atšķiras no vairums citām mošejām, kuras esmu redzējis.

« 1  2  3  4  5 »
0
225

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [15]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa UberautorsMedaļa Gada RAKSTS 2017
  exkluzīvais 20.05.17 18:31
 
8
0

Tavi raksti ir tiešām iespaidīgi. Paldies!

Sasha Aleksandrs avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joksMedaļa Admins iesaka
  Sasha Aleksandrs 21.05.17 01:02
 
7
0

Vienmēr ar interesi lasu Tavus ceļojumu aprakstus, paldies   

Pēteris Vēciņš avatars
Medaļa Patīk rakstsMedaļa Karalisks zieds
  Pēteris Vēciņš 20.05.17 19:57
 
6
0

atbildot uz Sulīgā Anda komentāru " Nabaga krievu okupētās tautas!Ceru,ka k... " Sveiki Anda! Ko man tagad darīt? Sākt skaļi vaimanāt: ak dievs, ak dievs, okupācija!!! Ja jūs kārtīgi palasītu ko rakstu, tad jūs saprastu, ka es nevienu mirkli neesmu atbalstījis šo tautu apspiešanu. Tieši pretēji, es par to runāju un to pieminu, tikai bez liek pafosa un ārdīšanās. Vienkārši es cenšos būt objektīvs un mēreni izpaužu savu viedokli. Lai jums jauka diena un nedēļas nogale!  

Pēteris Vēciņš avatars
Medaļa Patīk rakstsMedaļa Karalisks zieds
  Pēteris Vēciņš 21.05.17 00:25
 
5
0

atbildot uz Sulīgā Anda komentāru "Sexkluzīvais tur nekas iespaidīgs nebija!Raksts... " Suņi rej, karavāna turpina ceļu  Ja jums interesē, kas notika un kā tagad izskatās Čečenijā, par to jau rakstīju pirms kāda laiciņa. Stāstu sērijā "Dižie vainahi". Tur kā reiz pieminēju 200 tūkstosus bojā gājušos. Ta pat stastīju par deportacijām un visu ko citu. Pirms tarkšķēiet komentāros, vispirms palasiet to kas rakstīts šaja un citos rakstos!

SAMSS avatars
Medaļa KārumnieksMedaļa AutoklikerisMedaļa Duraks recidivists
  SAMSS 20.05.17 18:54
 
5
0

  

Pēteris Vēciņš avatars
Medaļa Patīk rakstsMedaļa Karalisks zieds
  Pēteris Vēciņš 21.05.17 00:16
 
4
0

atbildot uz Sulīgā Anda komentāru "Pēteri,nodod no manis sveicienus Kadirovam un P... "

Kad satikšu, noteikti nodošu sveicienus no sulīgās Andas   

effeja100 avatars
Medaļa TrumpeMedaļa VidusskolnieksMedaļa Spoks
  effeja100 20.05.17 20:24
 
4
0

Apbrīnoju, kā Tu varēji uzrakstīt tik sakarīgu un detalizētu rakstu! Man tas bija īpaši interesanti,jo viens senču atzars iestiepjas osetīņos un Vladikaukāzā. Pati tur biju sen atpakaļ 2x kā pusaudze. Mana mamma tur bērnībā katru vasaru pavadīja (20% Vladikaukāzā, 80% pie citiem radiem - pašos kalnos). Bet vēsturi gan nezināju. Cik tagad saprotu, liela daļa ir pārkrievojusies un drīzāk neticīgi - kā jau visur. Viņiem arī topā ir iekļuvušas Eiropas vērtības - nauda, mode utt. Bet viesmīlības un ģimenes saišu ziņā viņi tālu pārsniedz latviešus, bet arī pamazām līdzinās Eiropai. Vēl tagad pa 5stāveni kaimiņi siro viens pie otra un tusē kā ģimene. Ja kāds kaimiņš ir vecs un viens pats, tad pārējie kaimiņi uz dežūrām nāk kopt,  pieskatīt utt. Ja pie kāda atbrauc viesi un nav kur izguldīt, tad kaimiņi piedāvā savas brīvās telpas un uztver tos arī par saviem viesiem. Mums līdz tam tālu! Raksti Tu labi un izsmeļoši!

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 21.05.17 22:22
 
3
0

Interesanti.    

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 20.05.17 20:20  
 
3
0
atbildot uz Pēteris Vēciņš komentāru " Sveiki Anda! Ko man tagad darīt? Sākt skaļi v... "Pēteri,nodod no manis sveicienus Kadirovam un Putinam!
Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 20.05.17 20:15  
 
3
0
atbildot uz exkluzīvais komentāru " Tavi raksti ir tiešām iespaidīgi. Paldi... "Sexkluzīvais tur nekas iespaidīgs nebija!Raksts bija līdēja stilā rakstīts,Oi cik labs Kaukāzs,Oi cik tur mierīgi!Kaut kā rakstā netika pieminēts tas ka krievi divos čečenijas karos ir noslaktējuši ap 200 000 čečeņu!Ja kāds amerikāņu tūrists būtu Latvijā ieklīdis krievu okupācijas laikā,tad viņš rakstītu tādā pašā stilā!
gelandewagen avatars
Medaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Dienas domaMedaļa Normis Ritulis
  gelandewagen 22.05.17 09:14
 
1
0

labs.

ir interesanti palasīt

vemejs avatars
Medaļa SpoksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  vemejs 22.05.17 13:19  
 
0
0
Labs un interesants apraksts. Prieks lasīt, kaut vai man Krievija man nepatīk, bet savs šarmums tur ir un nevaru noliegt, ka nav vēlmes kādreiz paceļot pa Krieviju. Bet plus par rakstu.

BARBARS avatars
Medaļa ZebraMedaļa DoktorantsMedaļa Dienas doma
  BARBARS 21.05.17 21:39
 
0
0

atbildot uz Fosilija komentāru " Nabaga krievu okupētās tautas!Ceru,ka k... " Ak Dievs Beidz taču pļūtīt, tās tautas Krievijas sastāvā jau ir Gadsimtiem

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 21.05.17 11:39  
 
0
0
atbildot uz Pēteris Vēciņš komentāru " Suņi rej, karavāna turpina ceļu  Ja jums... "Kuce rej, karavāna turpina ceļu... Piedod,par kritiku mīļum,es nezināju ka tev bija arī kritiski raksti par Kaukāzu!Veiksmīgu ceļošanu arī turpmāk!A,kā garšo sašļiki Kaukāzā?Arī tik pat sulīgi kā Latvijā?
Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 20.05.17 15:42  
 
2
4
Nabaga krievu okupētās tautas!Ceru,ka kaukāzieši beidzot sacelsies pret krievu okupantiem,līdzīgi kā latvieši astoņdesmito gadu beigās!Pēteri,no tavas puses bija nesmuki,ka nenosodi krievu okupācijas varu Ziemeļkaukāzā!