Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
51

Noriļskas pilsēta ir dibināta pagājušā gadsimta divdesmito gadu beigās, un tās rašanās ir cieši saistīta ar Gulaga darba nometnēm. Staļina laikā Noriļskā atradās vietējais Gulaga darba nometņu centrs Norilags. Vēstures arhīvi liecina, ka pilsētas pirmsākumos darba nometnēs dzīvību zaudēja 16,806 ieslodzītie. Pēc Staļina nāves situācija uzlabojās, un 1953.gadā Noriļska no darba nometņu centra tika atzīta par pilntiesīgu pilsētu. Tiesa neskatoties uz jauno statusu, daļa ieslodzīto turpināja piespiedu darbu līdz pat 1979.gadam. Kopš tā laika Noriļska ir kļuvusi par vienu no ievērojamākajiem Krievijas kalnrūpniecības un metalurģijas centriem.

Mūsdienās Noriļskā dzīvo aptuveni 175 000 iedzīvotāju, taču kalnrūpniecības ražīgākajos mēnešos iedzīvotāju skaits palielinās līdz 220 000, tā kā pilsētas raktuvēs katru gadu ierodas sezonālais darbaspēks. Šeit jāpiebilst, ka pateicoties attīstītajai industrijai un savrupajai ekonomikai, Noriļska ir viena no Krievijas pateicīgākajām pilsētām algu ziņā. Piemēram, vidējā alga šī gada augustā Noriļskā bija 41 201 rublis jeb gandrīz 600 eiro uz rokas, kas salīdzinot ar citiem Krievijas reģioniem, ir samērā daudz. Tiesa dzīvošana Noriļskā ir ļoti dārga – piemēram, pārtikas produkti šeit ir pat vairākas reizes dārgāki nekā turīgajā Maskavā vai Sanktpēterburgā. Tas ir saistīts ar pilsētas ģeogrāfisko novietojumu. Auksto klimatisko apstākļu dēļ Noriļska nav spējīga pati sevi apgādāt ar pārtiku, līdz ar to visi resursi ir jāieved no citām Krievijas daļām. Vienīgais veids kā to var izdarīt ir ar lidmašīnu, tā kā Noriļskai nav sava sauszemes savienojuma ar citām Krievijas pilsētām. Praksē tas nozīmē, ka Noriļska darbojas gluži kā sala un vienīgais veids kā to sasniegt ir izmantojot gaisa transportu, kas ir ļoti dārgs.

Papildus fiziskajai izolācijai Noriļskas iedzīvotājiem ir jāsadzīvo arī ar informatīvo izolāciju. Neparocīgā ģeogrāfiskā novietojuma dēļ pilsētā ir pieejami ļoti sliktas kvalitātes telekomunikāciju pakalpojumi. Piemēram, vienīgais pilsētā pieejamais internets pienāk no satelītiem, kā rezultātā ir ļoti lēns un dārgs. Līdz ar to daudzi Noriļskas iedzīvotāji internetu neizmanto vispār, bet tie, kas izmanto, smejas, ka pārsūtīt informāciju no viena pilsētas gala uz otru daudz ātrāk var ar baložiem, kuriem pie kājām ir piesietas zibatmiņas kartes.

Papildus tam Noriļskā ir ļoti lielas gaisa piesārņojuma problēmas. Kalnrūpniecības nozare ir atstājusi smagas sekas uz pilsētas un tās apkārtnes ekoloģiju. Rezultātā Noriļska ir atzīta par vienu no pasaules piesārņotākajām pilsētām un vispiesārņotāko pilsētu Krievijā. Kalnrūpniecības izmešu dēļ pilsētā ir pastāvīgs smogs un bieži līst skābais lietus, savukārt daļa pilsētnieku cieš no hroniskām elpceļu saslimšanām.

Jānorāda, ka Noriļska ir viena no Krievijas t.s. „slēgtajām pilsētām” un tajā kopš 2001.gada drīkst atrasties tikai Krievijas un Baltkrievijas iedzīvotāji. Pilsētas slēgtā statusa google nepiedāvā apskatīt pilsētu visā tās „krāšņumā”, tomēr atsevišķi pilsētas skati ir iemūžināti interaktīvās fotogrāfijās, kuras google ir iesūtījuši vietējie iedzīvotāji. Šos attēlus tad arī apskatīsim, lai uzzinātu kā dzīvo viena no Krievijas noslēgtākajām pilsētām! Aiziet!

 Autors: Janis Rubenis2 Ceļojums pa Krievijas slēgto pilsētu Noriļsku
1.
Sāksim ar pilsētas centru... Autors: Janis Rubenis2 Ceļojums pa Krievijas slēgto pilsētu Noriļsku
2.

Sāksim ar pilsētas centru – Puškina iela. Pretī mums lūkojas nodrupusi mājele, kuras pirmajā stāva atrodas kafejnīca „Žarki”. Skats nav tas labākais, taču līdzīgas ēkas var atrast arī Rīgā. Pārējās ēkas Noriļskas centrā ir labi izgaismotas un uz tumšās Sibīrijas nakts fona izskatās salīdzinoši labi.

No Puscaronkina ielas ejam... Autors: Janis Rubenis2 Ceļojums pa Krievijas slēgto pilsētu Noriļsku
3.

No Puškina ielas ejam tālāk uz Sevastopoles ielu, kur atrodas Mūžīgās uguns laukums, kas veltīts Padomju Savienības uzvarai Otrajā pasaules karā. Attēls acīmredzot ir uzņemts tieši 9.maija svētkos, pa tankiem lēkā bērni, kāds iepozē pie katjušas, bet laukumam apkārt esošas ēkas ir izrotātas ar sienas krāsojumiem Georga lentītes stilā. Patriotično, ko vēl piebilst.  

Turpat centrā uz Ļeņingradas... Autors: Janis Rubenis2 Ceļojums pa Krievijas slēgto pilsētu Noriļsku
4.

Turpat centrā uz Ļeņingradas ielas atrodas arī dzīvojamie rajoni. Ielūkojamies vienā no dzīvojamo māju iekšpagalmiem. Sniegs līdz ceļiem, apkārt esošās mājas izskatās noplukušas, bet centrā atrodas kāds mistisks trīsstāvu arhitektūras veidojums, kas mierīgi varētu tikt izmantots par butaforiju kādā šausmu filmā.

nbspEsam iegriezuscaronies... Autors: Janis Rubenis2 Ceļojums pa Krievijas slēgto pilsētu Noriļsku
5.

 Esam iegriezušies vienā no Noriļskai piesaistītajām mazpilsētām Talnahā. Kosmonautu iela – tipisks dzīvojamo māju rajons. Sniega kupenas šeit sasniedz cilvēka augumu, un visas Noriļskas mājas ir apliktas ar papildus siltinājumu. Ziemas periodā gaisa temperatūra pilsētā var sasniegt – 50 grādus pēc Celsija.

Uz Kosmonautu ielas redzam... Autors: Janis Rubenis2 Ceļojums pa Krievijas slēgto pilsētu Noriļsku
6.

Uz Kosmonautu ielas redzam arī šādu skatu – pamests auto ar iebuktētām durvīm uz Noriļskas daudzstāvu namu fona. Starp citu viscaur pilsētai ir redzamas ārējās siltumvadu sistēmas. Šādam pilsētas apbūves risinājumam pamatā ir divi iemesli – 1) pilsētā ir ļoti aukstas ziemas, kas traucē cauruļvadu izbūvi zem zemes, 2) vietējie būvnieki ir pārāk slinki, lai neglītās caurules noslēptu. Noriļskas gadījumā der abi varianti.  

Scaronādi izskatās tipisks... Autors: Janis Rubenis2 Ceļojums pa Krievijas slēgto pilsētu Noriļsku
7.

Šādi izskatās tipisks dzīvojamā rajona iekšpagalms. Starp citu, dzīvojamās ēkas Noriļskā atrodas ļoti tuvu vienai otrai, bet iekšpagalmi nereti ir veidoti kvadrāta formā, kuru no visām pusēm aizsedz mājokļi. Tas tiek darīts tādēļ, ka Noriļska ir ļoti vējaina un atklātu rūdas raktuvju dēļ pilsētā ļoti bieži tiek novērotas smilšu vētras, kas - 40 grādu salā var būt ļoti nešpetnas.

Noslēgumam vēl daži ar... Autors: Janis Rubenis2 Ceļojums pa Krievijas slēgto pilsētu Noriļsku
8.

Noslēgumam vēl daži ar Noriļskas šarmu piesūcināti kadri.

 Autors: Janis Rubenis2 Ceļojums pa Krievijas slēgto pilsētu Noriļsku
9.
0
51

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [1]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
SAMSS avatars
Medaļa KārumnieksMedaļa AutoklikerisMedaļa Duraks recidivists
  SAMSS 21.09.17 07:45
 
0
0