Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
27

Ar nelielu nokavēšanos beidzot esmu “uzcepis” pēdējo daļu savam digitālajam ceļojumam pa Latgales sirdi – Rēzekni.

Vislabāko priekšstatu par pilsētas dzīves līmeni nereti var gūt nevis no to vēsturiskā centra un jaunceltnēm, bet gan mikrorajoniem un nomalēm. Šī iemesla šoreiz pievērsīšos tieši šīm Rēzeknes daļām. Sāksim!

Atrodamies pascaronā... Autors: Janis Rubenis2 Bartaševiča Rēzekne: spožums vai posts? (3.daļa)
1.

Atrodamies pašā pilsētas nomalē – Rēzeknes ziemeļu rajonā uz Maskavas ielas. Ja pareizi atceros, tad vismaz agrāk šis tika uzskatīts par vienu no pilsētas nelabvēlīgākajiem rajoniem. Tas atradās tālu no centra, dzīvojamās mājas agrāk bija sliktā stāvoklī, bet vairums kaimiņu bija diezgan apšaubāmi tipāži. Tiesa, izbraukājot Maskavas ielu ar google mašīnu nekā tik drastiska vairs neredzu. Vienīgais, ko var piemetināt ir tas, ka šeit redzamās ainavas ir ļoti padomiskas. Visapkārt ir daudzstāvenes, pie kāpņutelpas tusē bars ar sīčiem, kuriem blakus atrodas arī daži pieauguši vietējās Maskačkas iemītnieki. Tiesa, kā rāda google maps, tad vismaz šobrīd daļa Maskavas ielas iedzīvotāju ir Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas studenti, kuri dzīvo šeit izveidotajās kojās.

Cik man zināms tad Rēzeknes... Autors: Janis Rubenis2 Bartaševiča Rēzekne: spožums vai posts? (3.daļa)
2.

Cik man zināms, tad Rēzeknes ziemeļu rajons kopumā ir ļoti krievisks. Praktiski visas šeit esošās mājas ir uzceltas padomju okupācijas gados, līdz ar to arī vairums to iemītnieku ir imigranti un to pēcteči no citām draudzīgajām padomju republikām. Rēzeknes iedzīvotāju skaits padomju laikā pieauga vairākkārtēji – no 13 tūkstošiem Ulmaņlaikos līdz 42 - 43 tūkstošiem laikā pirms Padomju Savienības sabrukuma. Līdz ar iedzīvotāju pieaugumu padomju gados radikāli izmainījās arī pilsētas etniskais sastāvs – pilsētā strauji pieauga krievu īpatsvars, bet, pateicoties holokaustam pilnībā, izzuda ebreji, kas starpkaru periodā veidoja veselu trešdaļu no visiem pilsētas iedzīvotājiem.

Ziemeļu rajonā var atrast... Autors: Janis Rubenis2 Bartaševiča Rēzekne: spožums vai posts? (3.daļa)
3.

Ziemeļu rajonā var atrast ļoti daudz pamestu rūpnīcu, noliktavu un citu liecību par Rēzeknes kādreizējo industrializāciju. Padomju laikos pilsētā tika ieguldītas vērā ņemamas pūles, lai Rēzekni izveidoti par vienu no Latvijas industriālajiem centriem. Tiesa pēc Padomju Savienības sabrukuma novecojušās rūpnīcas nevienam nebija vajadzīgas un tās vairumā gadījumu tika atstātas novārtā.

Diemžēl sagrautās... Autors: Janis Rubenis2 Bartaševiča Rēzekne: spožums vai posts? (3.daļa)
4.

Diemžēl sagrautās rūpniecības ēkas jāredz arī pilsētas viesiem, tā kā daļa no tām (attēlā) atrodas blakus pilsētas galvenajai ielai – Atbrīvošanas alejai. Grūti saprast, kādēļ vietējā dome tā vietā, lai celtu jaunus objektus, nevēlas parūpēties par vecajiem objektiem, kurus varētu, ja ne pārbūvēt, tad vismaz nojaukt, lai nebojā skatu.

Atrodamies pie Rēzeknes... Autors: Janis Rubenis2 Bartaševiča Rēzekne: spožums vai posts? (3.daļa)
5.

Atrodamies pie Rēzeknes pilsētas 2.vidusskolas. Kopā Rēzeknē ir veselas 12 vidusskolas. Neskatoties uz mācību iestāžu skaitu, pilsētas demogrāfiskie rādītāji ir gaužām slikti. Patiesībā Rēzekne ir viena no Latvijas straujāk izmirstošajām pilsētām. Pēdējie demogrāfijas statistikas dati liecina, ka, piemēram, 2016.gadā pilsēta zaudēja 518 iedzīvotājus, bet laika periodā no 2006.-2016.gadam iedzīvotāju skaits pilsētā ir samazinājies no 35 975 līdz 28 692. Pilsētnieku skaita sarukuma pamatā ir divi iemesli – nelielā dzimstība un negatīvās emigrācijas tendences. Diemžēl emigrācijas tendenču cēlonis ir meklējams pilsētās nelabvēlīgajā ekonomiskajā vidē.

Pilsētas ekonomiskie... Autors: Janis Rubenis2 Bartaševiča Rēzekne: spožums vai posts? (3.daļa)
6.

Pilsētas ekonomiskie rādītāji patiesi nav iepriecinoši. Rēzeknē, piemēram, ir salīdzinoši maz aktīvo uzņēmumu uz 1 000 iedzīvotājiem. Delfi publicētā statistika liecina, ka pilsēta šajā rādītājā šogad ieņēma 37. vietu valstī. Iespējams, šī iemesla dēļ Rēzeknē ir arī ļoti zemi pašvaldības budžeta ieņēmumi no viena iedzīvotāja. Šogad tie sastādīja vien 965,64 eiro, kā rezultātā Rēzekne ierindojās vien 63.vietā starp visām Latvijas pašvaldībām. Papildus tam milzu problēma ir arī pilsētā valdošais bezdarbs, kurš, lai gan pēdējos gados ticis pārvarēts, joprojām sastāda veselus 12 %. Te uzreiz jāpiemin, ka tā ir tikai oficiālā statistika un daļa iedzīvotāju, visticamāk, ir bezdarbnieki, bet nav iekļauti statistikā. Starp citu, attēlā redzamais Rēzeknes Gaļas Kombināts ir viens no lielākajiem darba devējiem pilsētā. 2014.gadā tajā strādāja veseli 410 rēzeknieši. Diemžēl citus lielos darba devējus Rēzeknes pašvaldībai pagaidām piesaistīt neizdodas.

Viena lieta kas ļoti krīt... Autors: Janis Rubenis2 Bartaševiča Rēzekne: spožums vai posts? (3.daļa)
7.

Viena lieta, kas ļoti krīt acīs Rēzeknē ir tas, cik ļoti liels kontrasts ir vērojams starp pilsētas galvenajām ielām un turpat blakus esošajiem dzīvojamo māju rajoniem. No vienas puses, pilsētas lielākās ielas rada ļoti eiropeisku priekšstatu - braucamā daļa ir izremontēta, ietves klāj bruģis utml. No otras puses, turpat aiz stūra cilvēku māju pagalmi ir izdangāti, noklāti ar bedrēm un nav remontēti kopš padomju laikiem.

Lai gan lielu daļu Rēzeknes... Autors: Janis Rubenis2 Bartaševiča Rēzekne: spožums vai posts? (3.daļa)
8.

Lai gan lielu daļu Rēzeknes apbūves veido privātmājas, statistikas dati liecina, ka Rēzekne ir otra blīvāk apdzīvotā pilsēta Latvijā aiz Rīgas.

Acīmredzot pateicoties... Autors: Janis Rubenis2 Bartaševiča Rēzekne: spožums vai posts? (3.daļa)
9.

Acīmredzot pateicoties pierobežas tuvumam, Rēzeknes iedzīvotāju vidū ir arī gana daudz turīgu iedzīvotāju. Atsevišķos rajonos slejas pieklājīgs skaits lielu un modernu dzīvojamo māju, turklāt, braucot cauri, pilsētai esmu pamanījis arī vietējo iedzīvotāju kāri uz visai dārgiem autiņiem. Līdz ar to, nevar teikt, ka ekonomikas ziņā viss ir tik viennozīmīgi slikti – daļa ļautiņu ir spējuši pielāgoties apstākļiem un spēj pienācīgi nopelnīt. Jautājums, protams, paliek atklāts - cik likumīga un morāla šī piepelnīšanās ir bijusi. Par to pilsētnieku vidū allaž valda asas diskusijas.

Izbraukājis Rēzekni... Autors: Janis Rubenis2 Bartaševiča Rēzekne: spožums vai posts? (3.daļa)
10.

Izbraukājis Rēzekni šurpu turpu gan ar savu opeli, gan google mašīnu, varu teikt vienu - Rēzekne ir kontrastu pilsēta. Nesakārtoti iekšpagalmi un nodrupušu māju sienas šeit mijas ar Latvijas redzamākajiem un dārgākajiem mūsdienu arhitektūras objektiem. Pilsētas iedzīvotāju dzīves līmenis ir zems pat priekš Latvijas rādītājiem, taču tajā pašā laikā elite, domei pietuvināti uzņēmēji un cilvēki, kas veikli prot izmantot Krievijas robežas tuvumu, dzīvo cepuri kuldami. Rēzeknes ārēji pievilcīgais tēls ir, un paliek tikai butaforija, kas uzslieta par ES fondu līdzekļiem. Oficiālā statistika liecina, ka Rēzeknes Domes darbs pēdējos gadus nav devis cerētos rezultātus un uz Gora un Zeimuļa fona pilsēta ir zaudējusi lielu daļu savu iedzīvotāju, sevišķi jaunatni, kas nevar pilsētā atrast darbu un nevēlas dibināt jaunus uzņēmumus. Pilsētā turpina valdīt bezdarbs, bet strādājošajiem algas ir gaužām zemas.

Ir skaidrs, ka Rēzeknē kaut kas nav kārtībā, tomēr mani māc bažas, ka vietējā pašvaldība uz nekārtībām vienkārši piever acis, tā vietā uzpliķējot sev pa plecu par kārtējo valsts mēroga pahazuhu, uz kuru iztērēti miljoni Latvijas un ES pilsoņu nodokļu maksātāju naudas.

0
27

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [2]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Epicentrs avatars
Medaļa DarbaholiķisMedaļa KomiķisMedaļa Doktors
  Epicentrs 24.10.17 14:33
 
1
0

Ziemeļu rajons uzcelts uz koncentrācijas nometnes apbedījumiem.  (Štalag-340; 35-40 tūkst. padomju zaldātu līķi).

mazais28 avatars
Medaļa VienotībaMedaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Vampīru klana biedrs
  mazais28 06.12.17 06:44
 
0
0