Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
53

Ārā paliek pavēss, drīz rudens un gan jau katrs 5 latvietis došies mežā sēņot... Tāpēc šis tas zināšanai

Senatnē raganu apļi bija... Autors: Keisha Raganu apļi un citas interesantas lietiņas
1. Senatnē raganu apļi bija neizprotamas parādības. Tāpēc ar raganu apļiem pasaulē ir saistījušies dažādi ticējumi un leģendas. Tā domāja, ka vietās, kur iznīkusi zāle, dejojušas raganas vai meža gari.No tā arī veidoti raganu apļu nosaukumi citās valodās, piemēram, vācu valodā Hexenringe vai Elfenringe, angļu valodā fairy rings vai fairy circles u. c.. Raganu apļu veidošanos saistīja arī ar nelabā darbību vai zibens spērienu. Holandē bija ticējums, ka šajās vietās velns pa nakti kūlis sviestu untāpēc govis, ēdot šo apļu zāli, dos sliktu pienu. Izejot no teiktā, skaidrs, kāpēc senatnē cilvēki no raganu apļiem pat baidījās. Tā Zviedrijā uzskatīja, ka raganun apļus ar saviem zābaciņiem sabradājuši ļauni gari – pundurīši. Bērni nedrīkstējuši šiem apļiem tuvoties, lai nesaslimtu. Austrijā domāja, ka pāri zemei lidojis uguns pūķis Albērs un ar savu asti pieskāroties zālei to apdedzinājis. Ir arī nostāsti, ka zem raganu apļiem apraktas bagātības, kuras varot izrakt gan tikai veicot īpašus burvestību rituālus.
 Autors: Keisha Raganu apļi un citas interesantas lietiņas
2.
Šķiet mistiskā domāšana... Autors: Keisha Raganu apļi un citas interesantas lietiņas
3. Šķiet mistiskā domāšana saglabājās līdz pat 21. Gadsimtam..:) Tā 1997. gadā Neatkarīgā Rīta Avīze publicēja rakstu „Mistika Strautu pagalmā” . Raksta kopsavilkumā bija teikts: „Valkas rajona Brantu pagasta Strautu māju pagalmu apciemojuši neizskaidrojami dabas spēki dīvaina apļa izskatā.” Bet raksta nobeigumā secināts: „Tiek pieļauta doma, ka Strautos savdabīgi izpaužas zemes enerģijas spēks, tomēr pietiek piekritēju arī prātojumiem par velna āderi vai raganu loku.”
Minētajās Strautu mājās... Autors: Keisha Raganu apļi un citas interesantas lietiņas
4. Minētajās Strautu mājās raganu aplis sasniedzis 1,5 m diametru un saimniece zinājusi stāstīt, ka sēne tur aug jau 4 - 5 gadus.
Apļu lielums var būt ļoti... Autors: Keisha Raganu apļi un citas interesantas lietiņas
5. Apļu lielums var būt ļoti dažāds. Ieritinātās kudonijas apļi ir ap 50 cm un vairāk diametrā. Vairumam sēņu tie svārstās robežās no 1 - 6 m, bet Francijā milzu baltmietenes (Leucopaxillus giganteus) raganu aplis sasniedzis 300 m diametrā. Francijā atrastā milzu piltuvenes raganu apļa vecumu vērtē ap 700 gadu. Pasaulē atzīmēti raganu apļi, kuru vecums vērtēts ap 160, 220, 400 un pat 650 gadu.
Tām piemīt milzims aromātu... Autors: Keisha Raganu apļi un citas interesantas lietiņas
6. Tām piemīt milzims aromātu -tās var ost pēc augļiem, rūgtajām mandelēm, kokosriekstiem, miltiem, gurķiem, riekstiem, lupstājiem, medu, amonjaku, anīsu, puvušiem kartupeļiem, saspiestām augu blaktīm utt.
Vismazākā  Latvijā sastopamā... Autors: Keisha Raganu apļi un citas interesantas lietiņas
7. Vismazākā Latvijā sastopamā sēne – tā būtu parazītiskā sēne, kura izraisa kartupeļu vēzi (Synchytrium endobioticum). Lielākā Latvijas sēne – milzu pūpēdis. Tas satāv no 90% ūdens un svēra 11 kg
Daudzās senās ciltīs un... Autors: Keisha Raganu apļi un citas interesantas lietiņas
8. Daudzās senās ciltīs un kultūrās priesteri un pareģi lietoja haluciogēnās sēnes, lai redzētu vīzijas un gūtu reliģisku atklāsmi. Lielbritānijā aug apmēram ducis šo sēņu sugu. Interese par to narkoloģiskajām īpašībām pieauga septiņdesmitajos gados.
Visplašāk lietotā maģiskā... Autors: Keisha Raganu apļi un citas interesantas lietiņas
9. Visplašāk lietotā „maģiskā” sēne ir „brīvības cepure”. Tā aug savvaļā pļavās un sastopama no septembra līdz novembrim. „Maģiskās” sēnes var savākt un ēst svaigā veidā (legāli) vai cept, pagatavot tējas uzlējumu vai kaltēt vēlākai lietošanai (nelegāli).
Maģiskās sēnes satur... Autors: Keisha Raganu apļi un citas interesantas lietiņas
10. „Maģiskās” sēnes satur ķīmiskas vielas psilocīnu vai psilocibīnu, kas abas ir haluciogēnas. To iedarbība ir tāda pati kā vājai LSD devai. Psilocīns un psilocibīns, kas ir tā saucamo „maģisko sēņu” psihoaktīvās vielas, ir iekļautas 1971. gada ANO Konvencijas 1. sarakstā un tāpēc tiek kontrolētas visās dalībvalstīs. Taču "maģisko" sēņu tiesiskais statuss, kā arī tas līmenis, ciktāl ir noteikti juridiskie ierobežojumi attiecībā uz to audzēšanu un lietošanu, dažādās dalībvalstīs ir atšķirīgs, t.i. šīs sēnes var kontrolēt, var nekontrolēt vai kontrolēt, ja tās „apstrādā”. Tas ir statuss, kas nav pilnībā skaidrs. "Maģisko" sēņu lietošanas rezultātā paātrinās sirdsdarbība un paaugstinās asinsspiediens. Maza deva (teiksim, divpadsmit sēņu) var izraisīt laimes, sajūsmas un bezrūpības izjūtu. Liela deva (apmēram četrdesmit sēņu) izraisa dzīvas halucionācijas (patīkamas un nepatīkamas, tāpat kā LSD). Var sākties nelabums un vēdergraizes.
1
53

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [17]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Liberty avatars
Medaļa Spoks
  Liberty 01.09.10 17:57
 
0
0

Sēnītes neko sev...

EazyMuthaphukinE avatars
Medaļa RainisMedaļa RecidīvistsMedaļa Sertificēts spoks
  EazyMuthaphukinE 31.08.10 11:17
 
0
0

atbildot uz Dunnox komentāru " Ja pareizi lieto, tad nav indīgas.   " itka ja bet tie kas nezin izdomaas esst zaljas mushmires ;D

Dunnox avatars
Medaļa ZebraMedaļa SviestmaizeMedaļa Tīģeris
  Dunnox 31.08.10 10:39
 
0
0

atbildot uz EazyMuthaphukinE komentāru " ja lieto seenes kur ir psilociins tad ir vi... " Ja pareizi lieto, tad nav indīgas.

 

HeyAiva avatars
Medaļa SensācijaMedaļa MūzaMedaļa Students
  HeyAiva 31.08.10 01:03
 
0
0

atbildot uz Nofretete komentāru " sāki ar raganām un tad pārgāji pie sēnēm, kam... " Vo vo, kur sakars? :D

Keisha avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa Draugu draugsMedaļa Sviestmaize
  Keisha 30.08.10 20:51
 
0
0

sēnes kuras aug apļos, latviski sauc par raganu apļiem!!! Tā redz tautā ir iegājies

EazyMuthaphukinE avatars
Medaļa RainisMedaļa RecidīvistsMedaļa Sertificēts spoks
  EazyMuthaphukinE 30.08.10 17:21
 
0
0

atbildot uz Keisha komentāru " nu ej un pļvā īsto atrod...:) ja audzē, tad... " ja audzeet ir labi ienkarshi un eerti bet ja zin tad arii plavaa var iisto atrast

Keisha avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa Draugu draugsMedaļa Sviestmaize
  Keisha 30.08.10 17:20
 
0
0

atbildot uz EazyMuthaphukinE komentāru " ja lieto seenes kur ir psilociins tad ir vi... " nu ej un pļvā īsto atrod...:) ja audzē, tad cita lieta. Bet nu, katram savs kā dzīvē prieciņu atrast

EazyMuthaphukinE avatars
Medaļa RainisMedaļa RecidīvistsMedaļa Sertificēts spoks
  EazyMuthaphukinE 30.08.10 17:11
 
0
0

atbildot uz Keisha komentāru " tur jābūt zinātājam.. zinu ka Amsterdamas ka... " ja lieto seenes kur ir psilociins tad ir viss ok ja eed mushmires kas laigan arii rada kkadu liidziggu efektu ir ljoti indigas tad cita leita

Keisha avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa Draugu draugsMedaļa Sviestmaize
  Keisha 30.08.10 17:10
 
0
0

atbildot uz GV666 komentāru " Eh.. tulīt jau varēs braukt uz pļavu, kur gar... "

nez, pati neesmu lietojusi, bet atsauksmes gan ir  

Keisha avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa Draugu draugsMedaļa Sviestmaize
  Keisha 30.08.10 17:07
 
0
0

atbildot uz EazyMuthaphukinE komentāru " jaa nu par tiem seenju rinkjiem un raganaam j... "

tur jābūt zinātājam.. zinu ka Amsterdamas kafenes tādas dod un viss ir ok  

EazyMuthaphukinE avatars
Medaļa RainisMedaļa RecidīvistsMedaļa Sertificēts spoks
  EazyMuthaphukinE 30.08.10 17:00
 
0
0

jaa nu par tiem seenju rinkjiem un raganaam jaunu gan raganas ar velnu saista tikai bazniica bet tas laikam cits staasts ee jaa seenitas man arii tadas tepat pie maajm mezhaa aug pasham vinjas neinteresee bet salasiit var daudz ..a nu jaa bet vareeji piemineet ka normaala deva (tapat kaa ar saali) kjermenim neko sliktu nenodar arii LSD  (kas reali tiesham ir kkas ljoti radniecisks jo tiek  vaakts no peleejuma seeniteem ) neko sliktu nedara ...tas ja kaads cilveeks doma ka vinjas ir kkas slikts +

Keisha avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa Draugu draugsMedaļa Sviestmaize
  Keisha 30.08.10 16:58
 
0
0

pusdienu sēņu mērcīte iedvesmoja:)

benga avatars
Medaļa Spoks
  benga 30.08.10 16:54
 
0
0

interesants raksts.. paldies :)

Keisha avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa Draugu draugsMedaļa Sviestmaize
  Keisha 30.08.10 16:50
 
0
0

milimins malacis ka sēņo - tikai es nerakstu par gailenēm

miilumins avatars
Medaļa PandaMedaļa BotsMedaļa Seko draugiem 3000
  miilumins 30.08.10 16:47
 
0
0

ehh :Dara paliek auksts un jabrauc senot WTF? es jau 1 menesi senonu un ar labiem guvumiem nu ja tagad sakas tas rudens senes :)

AKQJ10 avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa RecidīvistsMedaļa Redaktors iesaka
  AKQJ10 30.08.10 16:46
 
0
0

GV666 avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Redaktors iesakaMedaļa Recidīvists
  GV666 30.08.10 17:01
 
0
2

Eh.. tulīt jau varēs braukt uz pļavu, kur gara zāle, mitrs.. un lasīt magic shrooms.. Un maza deva, kā minēji 12 sēnes, ir tikai tad, ja tās nav kaltētas.. Runājot par kaltētām sēnēm, pietiek ar 4, lai gūtu halucinācijas ;)