Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
84

Nepraktiski, smakojoši un neglīti. Tomēr 18. gadsimtā mākslīgie zobi Eiropas augstākajā sabiedrībā kļuva gan par modes lietu, gan moku pilnu nepieciešamību. Pretējā gadījumā sašļukušos vaigus bezzobainajā mutē nācās stutēt ar drāniņu vai smaidīt ar drupu kalnu apsārtušajās smaganās, Lai atvieglotu maksātspējīgo klientu mocības, protezēšanas celmlauži lika lietā visu savu izdomu mākslīgā smaida radīšanā.

Protezēšanas vēsture

Daudzus gadsimtus zobārstu klientiem attiecībā uz zobu protēzēm bija grūta izvēle, gluži kā izvēlēties saslimt ar mēri vai holeru.

16. gadsimts - Dažās senākajās arheologiem zināmajās protēzēs augšžoklis un apakšžoklis bija sasieti ar aukliņu.

17. gadsimts - Mākslīgos zobus darina no dzīvnieku, piemēram, valzirgu vai nīlzirgu, zobiem vai no ziloņkaula. Šīs protēzes ir īsts baktēriju perēklis.

1750. gads - 18. gadsimta vidū protēzēm parādās atsperes. Tās notur augšžokļa un apakšžokļa liekos zobus vietā, taču apgrūtina košļāšanu, jo muti grūti atvērt.

18. gadsimta 70 .. 90 gadi - Aptiekāram Aleksim Dišato dzimst ideja par porcelāna protēzēm, kuras pilnveido zobārsts Nikolā de Šemāns. Šī veida protēzēm gan piemīt tendence deldēt cilvēka paša zobus.

1809. gads - Izgudro tā sauktos ''pupu zobus''. Protēze ir no porcelāna kā iepriekšējā gadsimtā, taču tagad katru zobu izgatavo un tajā iestiprina atsevišķi. Savu nosaukumu šie zobi iegūst tāpēc, ka ir apaļi priekšpusē un plakani aizmugurē, tādejādi līdzinoties pārgrieztai pupai.

1815. gads - Pēc Vaterlo kaujas visā Eiropā popularitāti iemanto protēzes ar zagtiem kritušo karavīru zobiem.

1848. gads - Līdz ar vulkanizētās gumijas ienākšanu industrijā mākslīgos zobus sāk ražot masveidā. Zobi ir izturīgi, viegli notīrāmi un lēti.

Pēc Vaterio kaujas 1815. gadā līķu aplaupītāji savāca kritušo karavīru zobus un pārdeva tos tālāk par lielu naudu.

...

Džordžs Vascaroningtons... Autors: chikita Pirmās protēzes: ne paēst, ne parunāt un vēl smako.
1.

Džordžs Vašingtons mocījās ar zobiem.

ASV pirmajam prezidentam Džordžam Vašingtonam bija ļoti slikti zobi. Viņa zobārsti centās atvieglot valstsvīra stāvokli, izgatavojot viņam dažādas protēzes. Visiespaidīgākā bija izgatavota no svina sakausējuma un svēra tikpat, cik ziepju gabals. ''Šķita, ka apakšžoklis notur augšžoklis ar varu''.

Lieko zobu dēļ maltītes Vašingtonam bija sāpīgi notikumi, un vislabprātāk viņš ēda konservētu govs kuņģi. ''Kāda trūkuma dēļ man ir ļoti nepieciešams iegādāties šo preci'', viņš diplomātiski rakstīja Londonas firmai, kura piegādāja viņa iemīļoto ēdienu.

Citu materiālu trūkuma dēļ... Autors: chikita Pirmās protēzes: ne paēst, ne parunāt un vēl smako.
2.

Citu materiālu trūkuma dēļ vēl 19. gadsimtā protēzēm izmantoja valzirgu zobus.

0
84

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [3]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
theFOUR avatars
Medaļa Nedēļas redaktorsMedaļa Nedēļas modersMedaļa Nedēļas moders
  theFOUR 12.07.17 16:58
 
3
0

  

SAMSS avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Duraks recidivists
  SAMSS 12.07.17 17:51
 
1
0

  

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 12.07.17 21:54  
 
0
0
atbildot uz 343242 komentāru " norakstīji no vēstures žrunāla? "Vienā no pēdējiem Ilustrētās Vēstures numuriem bija raksts par šo.