Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
294

Pasēdēt ērtā krodziņā ar labākajiem draugiem - viena no senākajām tradīcijām pasaulē. Šodien, daudzi cilvēki uzskata, ka gandrīz visi padomju krogi ir radušies tālajos divdesmitā gadsimta divdesmitajos gados. Bet tas ne pavisam nav tā. Savdabīgās alus dzertuves bija radušās vēl cariskās imbpērijas laikā Protams padomju savienībā tās transformējās un kļuva nevis par dzeršanas iestādēm bet par īstu paradīzi priekš daudziem vīrīšiem. Pamatojoties uz komunisma likumiem, padomju cilvēks daudz dzert nedrīkst, bet lūk izdzertā normas lielumu drīkst kontrolēt vien sabiedriskā doma. Tieši ši iemesla dēļ neskaitāmie alus pagrabi un krogi padomju gados pārvācās uz ielām un sāka saukties par alus stendiem un kioskiem.

Tad nāca jauni laiki alus... Autors: Vilnis Salzemnieks Kā padomijas rīdzinieki alutiņu dzēra(Papildināts)
1.

Tad nāca jauni laiki alus cienītājiem. Cilvēki, kas dod priekšroku kulturālai atpūtai sāka apmeklēt jaunus alusbārus. Bet parastie padomju veči stāvēja rindā pēc izlejāmā alus.

Daudzi noteikti atcerās... Autors: Vilnis Salzemnieks Kā padomijas rīdzinieki alutiņu dzēra(Papildināts)
2.

Daudzi noteikti atcerās šīs vienlaikus smieklīgās un brutālās rindas. Īpašu uzmanību piesaistīja cilvēki, kuri nāca ar saviem traukiem. Šodienas alus tirgotāji var piedāvāt  jebkura apjoma  plastmasas pudeles. Bet padomijā valdīja savdabīga romantika, Nebija neparasta aina ieraudzīt milzīgu gadus 40 vecu milzīgu lempi ar alumīnija vai emaljātu kanniņu.

nbspVai pensionāru ar... Autors: Vilnis Salzemnieks Kā padomijas rīdzinieki alutiņu dzēra(Papildināts)
3.

 Vai pensionāru ar trīslitru burku acainā iepirkumu tīkliņā No mana viedokļa tā bija pati efektīvākā un lētākā reklāmas forma. Iedomājieties tikai, tāds onka slāj uz mājām ar savu alus burku acainajā tīkliņā, sastopoties ar paziņām nekavējoties tiek gari un plaši stāstīts kurā vietā un kā nopirkta kārotā burka alus.

nbspSākoties karstam un... Autors: Vilnis Salzemnieks Kā padomijas rīdzinieki alutiņu dzēra(Papildināts)
4.

 Sākoties karstam un saulainam laikam Rīgas ielās parādījās maģiskās dzeltenās mucas uz riteņiem. Teju vai katrā kvartālā tika atvesti un novietoti šie izslāpušo vīru magnēti kas ik dienas piesaistīja daudzus tūkstošus slāpju dzesētāju. Cena svārstījās no 16 līdz 26 kapeikām par kausu (0,5l) atkarībā no šķirnes. Un tas bija visai labs, kvalitatīvs alus. Un nebija vajadzīgas divlitru ‘’ampulas’’ ar stiprināto dziru kas tikai attālu atgādina alu.

Tikai retais vairs... Autors: Vilnis Salzemnieks Kā padomijas rīdzinieki alutiņu dzēra(Papildināts)
5.

Tikai retais vairs šodien atcerēsies vietas kurās parasti bāzējās šīs dzeltenās mucas ar  maģisko dziru kuras dēļ vīri mēdza pazust uz vairākām stundām. Neminēšu visas vietas jo pat tikai Rīgā to bija tik daudz ka tas prasītu daudz laika lai aprakstītu. Minēšu tikai pašas populārākās.

Scaronķiet pati populārākā... Autors: Vilnis Salzemnieks Kā padomijas rīdzinieki alutiņu dzēra(Papildināts)
6.

Šķiet pati populārākā vieta bija Avotu un Lāčplēša ielu krustojumā, kurā kopskaitā abās ielas pusēs komplektā ar kvasa mucām atradās četras alus mucas. Gan  pie apaļā gastronoma gan otrā pusē pie frizētavas. Gastronoma pusē vēl līdz pat astonņdesmito gadu beiiigām laikam dizaina nolūkā bija saliktas lielas ozolkoka mucas. Alu šeit veda no alus darītavas ‘’Rīga’’ kas atradās uz Sarkanarmijas (tagad Bruņinieku) ielas vien četru kvartālu attālumā.

Lielāko ties alusmucas tā... Autors: Vilnis Salzemnieks Kā padomijas rīdzinieki alutiņu dzēra(Papildināts)
7.

Lielāko ties alusmucas, tā pat kā kvasa atradās vai nu maizes veikalu vai alkohola veikalu paspārnē un loģiski ka tās arī parasti tika uzstādītas tiešā maizes vai šmigas veikalu tuvumā. Lieki piebilst laikam ka par tualešu esamību alus mucu un tirdzniecības vietu tuvumā neviens nerūpējās. Un attiecīgi tuvējie krūmi un vārtu rūmes vai pat trepju telpas atbilstoši smirdēja.

Savukārt patrulējoscaronie... Autors: Vilnis Salzemnieks Kā padomijas rīdzinieki alutiņu dzēra(Papildināts)
8.

Savukārt patrulējošie miliči to izmantoja kā pozitīvu faktoru savā labā.  Neuzmanīgi čurātāji tika nesaudzīgi ķerti. Sekas šādai ‘’ iekriššanai bija neviennozīmīgas. Ja pie dvēseles bija pietiekami daudz resursu viss beidzās ar nelielu izbīli un krietni vieglāku maciņu. Ja gadījās būt nabagākam , stulbam, vai skopam tad diena varēja beigties atskurbtuvē ar tālākajām no tā izrietošajām sekām. Naudas sodu un paziņojumu darba un dzīves vietā. Respektīvi sava veida piekalšnu pie kauna staba.

 Autors: Vilnis Salzemnieks Kā padomijas rīdzinieki alutiņu dzēra(Papildināts)
9.
Vēl ļoti interesanta nianse... Autors: Vilnis Salzemnieks Kā padomijas rīdzinieki alutiņu dzēra(Papildināts)
10.

Vēl ļoti interesanta nianse ir tāda ka kā padomījā parasts vienmēr kaut kas pietrūka, Pat ja bija atvests alus tas nenozīmē ka tu tā pie viņa uzreiz tiksi. Izlejamā alus mucas tirdzniecības vieta parasti sastāvēja gan no pašas mucas ar alu, gan komplektā ietilpa naktsskapītim līdzīgs agregāts kurš patiesībā pildīja vairākas funkcijas vienlaicīgi. Pirmkārt tā bija alus dzeramo kausu mazgāšanas ierīce uz kuru no ēkas stiepās aukstā ūdens pievads un asprātīgā konvējeram līdzīgā uzpariktē  tika mazgāti lietošanā bijušie šajā skapītī glabātie pārdesmit alus kausi. Treškārt šī skapīša atvilkne tika izmantota kā savdabīga tirdzniecības vietas  kase. Šad tad  tomēr sanāca tā ka kausi aptrūkās. Jo viens otrs kausus mēdza nospert, citam vienkārši bija slinkums nest atpakaļ kāds atkal saplēsa kādu kausu. Un rezultātā bija situācija kad no rīta iekšas deg bet nav ar ko

1
294

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [29]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
leons kimmelis avatars
Medaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Dienas joksMedaļa Vilkaču klana biedrs
  leons kimmelis 18.06.17 22:01
 
6
1

Nevajag liet kafiju,nekādu ūdeni alum pieliet nebija iespējam,mucu atveda aizzieģelētu un sagaidija mucu ne tikai pārdevēja bet bariņš izslāpušu veču,pamē;gini pieliet ūdeni ,momentā izsauks  OBHSS, un tā kā alus un kvasa pārdošana bija samērā ienesīgs darbs, tad tādas ūdens liešanas pārdevēja  neatļāvās pietika nopelnītais uz putu rēķina,bet ja alum piesper ūdeni tas neputo un peļņa būtu vējā.   

Vilnis Salzemnieks avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa BetmensMedaļa Dienas joks
  Vilnis Salzemnieks 18.06.17 19:57
 
4
1

atbildot uz coldasice komentāru " un Tu iztiksi bez plusiem... "

Pie dirsas mant tavi plusi, ej atpūties. Ne dēļ tiem es to rakstīju. Beidz cepties. Es to visu piedzīvoju. Kaut ko vēl neesi iemācījies? Gan paspēsi. Lai veicas.

Trojas Helēna avatars
Medaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Vampīru klana biedrsMedaļa Trumpe
  Trojas Helēna 19.06.17 01:07  
 
4
1

Manam vectētiņas ar aukstu izlejamo alu pavisam sūdigi sanāca. 

Pretī LU bija tads kiosoks, ber viņš kā jau visi studenti padomju laikos mīleja iemest. Tā nu iemte karstā dienā sasvīdis aukstu alu. Bet jauns jau ta nenūt, pēc pāris dienām brauc ciemos vecmāmiņas mātes (sievasmātes), bet tur tikko krasotas virtuvē sienas. Neko viņi ar vecmāmiņu labi paēda ar krāsu pievilkušos pīradziņus. Rezultāta abi slimnīcā. Vectētiņas diagnoze -akūta dizantērija. Augsta temperatura no auksta slus, bet caureja no pīradziņiem.

exkluzīvais avatars
Medaļa SociālistsMedaļa UberautorsMedaļa Sociālists
  exkluzīvais 18.06.17 19:29
 
3
0

atbildot uz coldasice komentāru " pieturzīmes izlabo.. " Nemāci viņu. Apvainosies. 

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 18.06.17 19:40
 
2
0

    

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 19.06.17 00:32
 
2
0

atbildot uz zinātājs komentāru " Visā nepiekritīšu.Noteikti ka Rīgā bija pārde... " nu nesaku ka visi tā darija.. bet nu bija gan pašķaidīts..  jā pudelēs, varēja trāpīties arī ieskābis alus -  |vispār dīvaini - mūdienās alus kautkā nesaskābs neskatoties no kāda ražotāja..

 

panasonic1 avatars
Medaļa SpoksMedaļa BakalaursMedaļa Trumpe
  panasonic1 28.06.17 23:20
 
2
0

atbildot uz zinātājs komentāru " Tagad alum kaut kādus fermentus liek klāt, la... " Nezinu cik stipru alu ražoja jūsu padomju valstī. Es dzīvoju Latvijas PSR uin mums sencīts bija tāds pats pēc abarotiem kā tagad 11-12%

coldasice avatars
Medaļa DeputātsMedaļa RecidīvistsMedaļa Recidīvists
  coldasice 18.06.17 19:31
 
2
1

atbildot uz exkluzīvais komentāru " Nemāci viņu. Apvainosies.  " un?

Vilnis Salzemnieks avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa BetmensMedaļa Dienas joks
  Vilnis Salzemnieks 18.06.17 19:33
 
2
1

atbildot uz coldasice komentāru " pieturzīmes izlabo.. " Iztiksi.

exkluzīvais avatars
Medaļa SociālistsMedaļa UberautorsMedaļa Sociālists
  exkluzīvais 18.06.17 19:33
 
1
0

atbildot uz coldasice komentāru " un? "

Dabūsi ''žēlot''.    

Zirgēdājs avatars
Medaļa SpoksMedaļa Trumpe
  Zirgēdājs 18.06.17 19:44  
 
2
1
Labojums.. stiprpricentīgais alus nepazūd. 2 litru pudeles pazūd
kranchux avatars
Medaļa SpoksMedaļa MaģistrsMedaļa Sertificēts spoks
  kranchux 18.06.17 21:46
 
1
0

1. Manuprāt "rīga" alusdarītava atradās pretī pirmajai slimnīcai uz bruņinieku un valdemāra stūra,atceros to dīvaino smaržu,ja kļūdos tad palabojiet.

2. pie šķībacainajiem vēl tagad tirgo maisiņos dzeramo

coldasice avatars
Medaļa DeputātsMedaļa RecidīvistsMedaļa Recidīvists
  coldasice 18.06.17 19:24
 
1
0

pieturzīmes izlabo..

Vilnis Salzemnieks avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa BetmensMedaļa Dienas joks
  Vilnis Salzemnieks 19.07.17 13:46
 
1
0

atbildot uz Janis Pelekais komentāru " bij bij tāda laiki.. tik par tām mucām ... "

 

Par tiem pāris spaiņiem ūdens nav ko klačoties. Vecu tantiņu un lauleņu peršas tās ir kas gribēja panāk lai vīriem dzira sāktu likties pretīga šādas informācijas iespaidā. Populārākais tvaiks šajā sakarā bija ka šoferis mēdzot tur pačurāt. Patiesībā ja ko lēja klāt tad vēl rūpnīcā jo mucas pirms izbraukšanas no teritorijas tika noplombētas. Un pēc tam stāvēja publiskās vietās. Šīs preces saņēmējs, veikala vadītājs kurš parakstīja pavadzīmi. Smadzenes ieslēdziet. Pārāk zema cena, pārāk daudz iesaistīto personu. Viens spainis 12 litri X 32 kapeikas par litru = 3 rubļi 84 kapeikas. Bērnudārza bizness. Vai tas ir to vērts piedzīvojumus uz dirsu meklēt publiskā vietā? Plus alus tirgotājai pēc katriem pārdotiem 100 litriem bija jāiet uz veikalu atdot viručku un ''iesist'' to kasē. Šis ir tas moments uz kā taisīja ''navaru'' un vēl ''zdaču'' atlikumu. Mēdza šmaukties viena otra. Tā ka beidziet zosis dzīt.

Vilnis Salzemnieks avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa BetmensMedaļa Dienas joks
  Vilnis Salzemnieks 28.06.17 21:37
 
1
0

atbildot uz Ulrihs komentāru " Nez, mūsu mazpilsētā šis alus asociējās... "   Tava mazpilsēta nav vienīgā kurā dzīvo kaltētas zilzeķes-snobi un citi sleptie alkoholiķi kas lai slēptu savu patieso dabu aprunā citus. Tā pat kā šī diršana par mistiskajiem tārpiem kvasa mucās ko palaida anābi kam 3 kapeikas bija žēl bērnam iedot. Kas un cik bieži tika šajās mucās skatīties un ko tur ieraudzīja paliek neizglītotu pajoliņu ziņā tā pat kā nav izskaidrojams kādas bioloģiskas būtnes un kapēc varētu dzīvot vāja alkohola vidē.  Savu provinciāļa pamuļķa apliecību tu atrādīji pilnā mērā.

Vilnis Salzemnieks avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa BetmensMedaļa Dienas joks
  Vilnis Salzemnieks 29.06.17 09:47
 
0
0

atbildot uz Ulrihs komentāru " Ierēcu par tādu Rīgas kundziņu, kas nespēj pa... "

Ak tu nabadziņš, kā tev neiet.   Aizskrien memmei pasūdzies.

Ulrihs avatars
Medaļa Vampīru klana biedrsMedaļa TeamworkMedaļa Jubilārs
  Ulrihs 29.06.17 09:10
 
0
0

atbildot uz Vilnis Salzemnieks komentāru "   Tava mazpilsēta nav vienīgā kurā dzīvo... " Ierēcu par tādu Rīgas kundziņu, kas nespēj pat tekstu līdz galam uztvert normāli un uzreiz metas lamāties. Īsts inteliģences un "ne-provinciālisma" paraugs.

Trojas Helēna avatars
Medaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Vampīru klana biedrsMedaļa Trumpe
  Trojas Helēna 28.06.17 14:32  
 
0
0
atbildot uz Janis Pelekais komentāru "Manam vectētiņas ar aukstu izlejamo alu pavisam... "Vai Tu komentāru izlasīji? Es teicu, ka viņam bija dizantērijas simptomi- augsta temperatūra un caureja, nevis pati dizantērija.

Vilnis Salzemnieks avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa BetmensMedaļa Dienas joks
  Vilnis Salzemnieks 19.06.17 10:41
 
0
0

Vakar rakstu vēl nebiju pabeidzis, tagad pievienoju nobeigumu par ''Lāčplēša'' alu.

polis2 avatars
Medaļa Spoki flameMedaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joks
  polis2 18.06.17 22:41
 
0
0

atbildot uz leons kimmelis komentāru " Nevajag liet kafiju,nekādu ūdeni alum p... " Ja sākumā,kad parādījās lielās ''ielu mucas'',vēl neriskēja šķaidīt,tad 80-tajos šķaidīja uz nebēdu!Arī kvalitātes vairs nebija.Un neviens neskatījās,vai tas alus puto.Ka tik,vispār,varētu dabūt...