Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
247

Pasēdēt ērtā krodziņā ar labākajiem draugiem - viena no senākajām tradīcijām pasaulē. Šodien, daudzi cilvēki uzskata, ka gandrīz visi padomju krogi ir radušies tālajos divdesmitā gadsimta divdesmitajos gados. Bet tas ne pavisam nav tā. Savdabīgās alus dzertuves bija radušās vēl cariskās imbpērijas laikā Protams padomju savienībā tās transformējās un kļuva nevis par dzeršanas iestādēm bet par īstu paradīzi priekš daudziem vīrīšiem. Pamatojoties uz komunisma likumiem, padomju cilvēks daudz dzert nedrīkst, bet lūk izdzertā normas lielumu drīkst kontrolēt vien sabiedriskā doma. Tieši ši iemesla dēļ neskaitāmie alus pagrabi un krogi padomju gados pārvācās uz ielām un sāka saukties par alus stendiem un kioskiem.

Tad nāca jauni laiki alus... Autors: Vilnis Salzemnieks Kā padomijas rīdzinieki alutiņu dzēra(Papildināts)
1.

Tad nāca jauni laiki alus cienītājiem. Cilvēki, kas dod priekšroku kulturālai atpūtai sāka apmeklēt jaunus alusbārus. Bet parastie padomju veči stāvēja rindā pēc izlejāmā alus.

Daudzi noteikti atcerās... Autors: Vilnis Salzemnieks Kā padomijas rīdzinieki alutiņu dzēra(Papildināts)
2.

Daudzi noteikti atcerās šīs vienlaikus smieklīgās un brutālās rindas. Īpašu uzmanību piesaistīja cilvēki, kuri nāca ar saviem traukiem. Šodienas alus tirgotāji var piedāvāt  jebkura apjoma  plastmasas pudeles. Bet padomijā valdīja savdabīga romantika, Nebija neparasta aina ieraudzīt milzīgu gadus 40 vecu milzīgu lempi ar alumīnija vai emaljātu kanniņu.

nbspVai pensionāru ar... Autors: Vilnis Salzemnieks Kā padomijas rīdzinieki alutiņu dzēra(Papildināts)
3.

 Vai pensionāru ar trīslitru burku acainā iepirkumu tīkliņā No mana viedokļa tā bija pati efektīvākā un lētākā reklāmas forma. Iedomājieties tikai, tāds onka slāj uz mājām ar savu alus burku acainajā tīkliņā, sastopoties ar paziņām nekavējoties tiek gari un plaši stāstīts kurā vietā un kā nopirkta kārotā burka alus.

nbspSākoties karstam un... Autors: Vilnis Salzemnieks Kā padomijas rīdzinieki alutiņu dzēra(Papildināts)
4.

 Sākoties karstam un saulainam laikam Rīgas ielās parādījās maģiskās dzeltenās mucas uz riteņiem. Teju vai katrā kvartālā tika atvesti un novietoti šie izslāpušo vīru magnēti kas ik dienas piesaistīja daudzus tūkstošus slāpju dzesētāju. Cena svārstījās no 16 līdz 26 kapeikām par kausu (0,5l) atkarībā no šķirnes. Un tas bija visai labs, kvalitatīvs alus. Un nebija vajadzīgas divlitru ‘’ampulas’’ ar stiprināto dziru kas tikai attālu atgādina alu.

Tikai retais vairs... Autors: Vilnis Salzemnieks Kā padomijas rīdzinieki alutiņu dzēra(Papildināts)
5.

Tikai retais vairs šodien atcerēsies vietas kurās parasti bāzējās šīs dzeltenās mucas ar  maģisko dziru kuras dēļ vīri mēdza pazust uz vairākām stundām. Neminēšu visas vietas jo pat tikai Rīgā to bija tik daudz ka tas prasītu daudz laika lai aprakstītu. Minēšu tikai pašas populārākās.

Scaronķiet pati populārākā... Autors: Vilnis Salzemnieks Kā padomijas rīdzinieki alutiņu dzēra(Papildināts)
6.

Šķiet pati populārākā vieta bija Avotu un Lāčplēša ielu krustojumā, kurā kopskaitā abās ielas pusēs komplektā ar kvasa mucām atradās četras alus mucas. Gan  pie apaļā gastronoma gan otrā pusē pie frizētavas. Gastronoma pusē vēl līdz pat astonņdesmito gadu beiiigām laikam dizaina nolūkā bija saliktas lielas ozolkoka mucas. Alu šeit veda no alus darītavas ‘’Rīga’’ kas atradās uz Sarkanarmijas (tagad Bruņinieku) ielas vien četru kvartālu attālumā.

Lielāko ties alusmucas tā... Autors: Vilnis Salzemnieks Kā padomijas rīdzinieki alutiņu dzēra(Papildināts)
7.

Lielāko ties alusmucas, tā pat kā kvasa atradās vai nu maizes veikalu vai alkohola veikalu paspārnē un loģiski ka tās arī parasti tika uzstādītas tiešā maizes vai šmigas veikalu tuvumā. Lieki piebilst laikam ka par tualešu esamību alus mucu un tirdzniecības vietu tuvumā neviens nerūpējās. Un attiecīgi tuvējie krūmi un vārtu rūmes vai pat trepju telpas atbilstoši smirdēja.

Savukārt patrulējoscaronie... Autors: Vilnis Salzemnieks Kā padomijas rīdzinieki alutiņu dzēra(Papildināts)
8.

Savukārt patrulējošie miliči to izmantoja kā pozitīvu faktoru savā labā.  Neuzmanīgi čurātāji tika nesaudzīgi ķerti. Sekas šādai ‘’ iekriššanai bija neviennozīmīgas. Ja pie dvēseles bija pietiekami daudz resursu viss beidzās ar nelielu izbīli un krietni vieglāku maciņu. Ja gadījās būt nabagākam , stulbam, vai skopam tad diena varēja beigties atskurbtuvē ar tālākajām no tā izrietošajām sekām. Naudas sodu un paziņojumu darba un dzīves vietā. Respektīvi sava veida piekalšnu pie kauna staba.

 Autors: Vilnis Salzemnieks Kā padomijas rīdzinieki alutiņu dzēra(Papildināts)
9.
Vēl ļoti interesanta nianse... Autors: Vilnis Salzemnieks Kā padomijas rīdzinieki alutiņu dzēra(Papildināts)
10.

Vēl ļoti interesanta nianse ir tāda ka kā padomījā parasts vienmēr kaut kas pietrūka, Pat ja bija atvests alus tas nenozīmē ka tu tā pie viņa uzreiz tiksi. Izlejamā alus mucas tirdzniecības vieta parasti sastāvēja gan no pašas mucas ar alu, gan komplektā ietilpa naktsskapītim līdzīgs agregāts kurš patiesībā pildīja vairākas funkcijas vienlaicīgi. Pirmkārt tā bija alus dzeramo kausu mazgāšanas ierīce uz kuru no ēkas stiepās aukstā ūdens pievads un asprātīgā konvējeram līdzīgā uzpariktē  tika mazgāti lietošanā bijušie šajā skapītī glabātie pārdesmit alus kausi. Treškārt šī skapīša atvilkne tika izmantota kā savdabīga tirdzniecības vietas  kase. Šad tad  tomēr sanāca tā ka kausi aptrūkās. Jo viens otrs kausus mēdza nospert, citam vienkārši bija slinkums nest atpakaļ kāds atkal saplēsa kādu kausu. Un rezultātā bija situācija kad no rīta iekšas deg bet nav ar ko

1
247

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [26]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Trojas Helēna avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas joks
  Trojas Helēna 19.06.17 01:07  
 
4
0

Manam vectētiņas ar aukstu izlejamo alu pavisam sūdigi sanāca. 

Pretī LU bija tads kiosoks, ber viņš kā jau visi studenti padomju laikos mīleja iemest. Tā nu iemte karstā dienā sasvīdis aukstu alu. Bet jauns jau ta nenūt, pēc pāris dienām brauc ciemos vecmāmiņas mātes (sievasmātes), bet tur tikko krasotas virtuvē sienas. Neko viņi ar vecmāmiņu labi paēda ar krāsu pievilkušos pīradziņus. Rezultāta abi slimnīcā. Vectētiņas diagnoze -akūta dizantērija. Augsta temperatura no auksta slus, bet caureja no pīradziņiem.

exkluzīvais avatars
Medaļa Aģents 0/7Medaļa UberautorsMedaļa Jubilārs
  exkluzīvais 18.06.17 19:29
 
3
0

atbildot uz coldasice komentāru " pieturzīmes izlabo.. " Nemāci viņu. Apvainosies. 

Vilnis Salzemnieks avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa BetmensMedaļa Admins iesaka
  Vilnis Salzemnieks 18.06.17 19:57
 
4
1

atbildot uz coldasice komentāru " un Tu iztiksi bez plusiem... "

Pie dirsas mant tavi plusi, ej atpūties. Ne dēļ tiem es to rakstīju. Beidz cepties. Es to visu piedzīvoju. Kaut ko vēl neesi iemācījies? Gan paspēsi. Lai veicas.

leons kimmelis avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa TrumpeMedaļa Spoks
  leons kimmelis 18.06.17 22:01
 
4
1

Nevajag liet kafiju,nekādu ūdeni alum pieliet nebija iespējam,mucu atveda aizzieģelētu un sagaidija mucu ne tikai pārdevēja bet bariņš izslāpušu veču,pamē;gini pieliet ūdeni ,momentā izsauks  OBHSS, un tā kā alus un kvasa pārdošana bija samērā ienesīgs darbs, tad tādas ūdens liešanas pārdevēja  neatļāvās pietika nopelnītais uz putu rēķina,bet ja alum piesper ūdeni tas neputo un peļņa būtu vējā.   

Anonīms
alus vecis 18.06.17 20:18
 
3
0

Par tā padomju alus dabīgumu varētu vēl ilgi strīdēties! Tāpat var strīdēties par plastmasas alus dabīgumu. 

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 18.06.17 19:40
 
2
0

    

coldasice avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa RecidīvistsMedaļa Bots
  coldasice 18.06.17 19:24
 
1
0

pieturzīmes izlabo..

Anonīms
zinātājs 19.06.17 01:41
 
1
0

atbildot uz Janis Pelekais komentāru " nu nesaku ka visi tā darija.. bet nu bija gan... " Tagad alum kaut kādus fermentus liek klāt, lai neskābst.Vispār maz atceros ka Padomijas laikos būtu kādreiz veikalā sanācis man svaigu alu nopirkt,Bet piekdienas vakaros mūsu rajona centrā vienmēr bija alus muca, vienmēr vēss,svaigs alus!Pārsvarā vusur ražoja pēc vienas receptes,sečīša tipa aliņu ap 3 grādiem stiprumā.Katrā raona pilsētai bija kāds kolhozs tuvākais kas brūvēja šo alu un vīnus.Alu vairāk uz pavasari vasaru, un nekad nebija atšķaidīts vai saskābis alus no tās dzeltenās mucas.Vasarās biežāk veda alu tirgot no mucas, bet es parasti pirekdienas vakarpusē tikum pie svaiga VĒSA un garšīga alus. ņēmu uzreiz 10 litrus pārlēju alumīnija kannā, un ieliku vēsā pagrabā.Bija ko padzerties trīs dienas.Pēc tam gan ceturtā dienā ja neizdzēra sāka jau pēc skābuma garšot.Bet parasti vasarā līdz svētdienas vakaram vis bija nodzerts!  Noteikti ka Rīgā bija pārdedvējas ar šoferiem sarunājuši, kā var pašķaidīt, bet vismaz tās mucas kas brauca uz mūsu pazpilsētu, bija aizblombētas un neko pieliet klāt nevarēja.Jo bija viens standarta daudzums cik alu iepildīja, un ja pārdevēja visu mucu pa tukšo iztirgoja, tad no viņas prasīja attiecīgu daudzumu ietirgotās naudas.Nezinu kā varēja un kurā brīdī pašķaidīt to mucu alu, vismaz laukos to izdarīt nebija iespējams, pārdevējas šmaucās uz putu rērķina, un pieredzējusi pārdevēja no vienas mucas uz putu rēķina varēja sev uzvārīt 20-25 rubļus.Bet bija jādalās ar šoferi...Nezinu kā tur rīgā šoferi rāva blombes nost, pa ceļam aiz stūra iztirgoja pusi un pielēja ūdeni..??Zinu arī kad ne vienmēr visu iztirgoja, bet tas bija reti, tad Atbraucot uz brūzi lēja laukā lu, mērīja cik palicis, pārdevējai bija jābūt apmēram tik daudz naudai cik iztirgoja....to ko neiztirgoja parasti ielēja kanalizācijā....vai kā leģendas stāsta, brūža strādnieki spaiņos salēja un aiz brūžiem vietējie alkāni pa lēto pēdējo strēbienu taisīja apejot oficiālo kasīti!!!

Janis Pelekais avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Janis Pelekais 19.06.17 00:32
 
1
0

atbildot uz zinātājs komentāru " Visā nepiekritīšu.Noteikti ka Rīgā bija pārde... " nu nesaku ka visi tā darija.. bet nu bija gan pašķaidīts..  jā pudelēs, varēja trāpīties arī ieskābis alus -  |vispār dīvaini - mūdienās alus kautkā nesaskābs neskatoties no kāda ražotāja..

 

Zirgēdājs avatars
Medaļa TrumpeMedaļa Spoks
  Zirgēdājs 18.06.17 19:44  
 
2
1
Labojums.. stiprpricentīgais alus nepazūd. 2 litru pudeles pazūd
exkluzīvais avatars
Medaļa Aģents 0/7Medaļa UberautorsMedaļa Jubilārs
  exkluzīvais 18.06.17 19:33
 
1
0

atbildot uz coldasice komentāru " un? "

Dabūsi ''žēlot''.    

Vilnis Salzemnieks avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa BetmensMedaļa Admins iesaka
  Vilnis Salzemnieks 18.06.17 19:33
 
2
1

atbildot uz coldasice komentāru " pieturzīmes izlabo.. " Iztiksi.

coldasice avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa RecidīvistsMedaļa Bots
  coldasice 18.06.17 19:31
 
2
1

atbildot uz exkluzīvais komentāru " Nemāci viņu. Apvainosies.  " un?

Vilnis Salzemnieks avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa BetmensMedaļa Admins iesaka
  Vilnis Salzemnieks 18.06.17 20:40
 
0
0

atbildot uz alus vecis komentāru " Par tā padomju alus dabīgumu varētu vēl... " Strīdies, bet tieši Rīgas alusdarītavas ražotais ''senču alus'' tajā laikā bija viens no nedaudzajiem pilniesala aliem. Un ar dabīgo iesalu ražoja tieši Rīgas alus darītavās no kura alu un dzērienus ražoja praktiski visa sovjetija. Pateicoties Eiropas savienībai dabīgā alus ražošana Latvijā ir ļoti samazinājusies. Man šķiet tikai Tērvetes alusdarītava tagad ir vienīgā dabīgā alus ražotāja kas ražo no vietējām izejvielām.

Vilnis Salzemnieks avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa BetmensMedaļa Admins iesaka
  Vilnis Salzemnieks 19.06.17 11:43
 
0
0

atbildot uz Belah komentāru " Tādās cisternās nav teikts, ka būtu iz... " Ņemsim vienu tilpuma apjomu, tās mucas bija 500 litri = 1000 pudeles 50 kastēs. Ja mucu mums pietiek pieliet un aiztransportēt uz tirdzniecības vietu un praktiski tūlīt uzsākt tirdzniecību tad fasētais no sākuma ir jāiekrauj, jāaizved, jāizkrauj, jāsaliek plauktos. Par to ka tara un pildīšana kaut ko maksā mēs jau runājām. Par algu maksāšanu runājot ir jāpievērš uzmanība cik katrā no modeļiem ir iesaistīto strādnieku un izdarīt secinājumus.

Vilnis Salzemnieks avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa BetmensMedaļa Admins iesaka
  Vilnis Salzemnieks 19.06.17 11:31
 
0
0

atbildot uz Belah komentāru " Tādās cisternās nav teikts, ka būtu iz... " Vai tad  Ja pilda pudelēs  neskaitot taras, pildīšanas iekārtas, fasēšanas un citus ražošanas izdevumus nav transporta izdevumu? Paskaitiet cik ražošanas procesa pozīcijas un cilvēkstundas ir vajadzīgs pudelēs fasētam alum līdz tas nonāk līd pircējam un cik mucās pildītam.

SAMSS avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa NostradamsMedaļa Duraks recidivists
  SAMSS 18.06.17 19:37
 
0
0

  

Anonīms
Anonīms 18.06.17 23:28
 
0
0

atbildot uz Anonīms komentāru " Sauso likumi visā Latvijā, mazāk dzers ... " Latvijai ideāla persona: neko neprasa, maksā nodoklus un līdz pensijai neizvelk kur vēl ideālāku iedzīvotāju

polis2 avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa ZebraMedaļa Dienas joks
  polis2 18.06.17 22:41
 
0
0

atbildot uz leons kimmelis komentāru " Nevajag liet kafiju,nekādu ūdeni alum p... " Ja sākumā,kad parādījās lielās ''ielu mucas'',vēl neriskēja šķaidīt,tad 80-tajos šķaidīja uz nebēdu!Arī kvalitātes vairs nebija.Un neviens neskatījās,vai tas alus puto.Ka tik,vispār,varētu dabūt...

coldasice avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa RecidīvistsMedaļa Bots
  coldasice 18.06.17 19:49
 
0
0

atbildot uz Vilnis Salzemnieks komentāru " Iztiksi. " un Tu iztiksi bez plusiem...