Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
685

Kureļa grupa bija vienīgais tīri latviskais militārais formējums Otrajā pasaules karā. Ģenerālis Jānis Kurelis uz ziemeļiem no Usmas ezera bija izveidojis nacionālu bruņotu latviešu organizāciju. Tās mērķis — neatkarīgas latviešu pārvaldes veidošana —, protams, neatbilda friču interesēm.

Bet laikā kad izveidojās... Autors: Raziels Cīnītāji tikai un vienīgi par Latvijas brīvību - kurelieši
1.

Bet- laikā, kad izveidojās Kureļa grupējums - 1944. gada otrajā pusē - fričiem sāka klāties visai plāni, un ģenerālis Kurelis cerēja, ka varētu izdoties atkal izcīnīt Lavijas neatkarību  - ar vācu palīdzību patriekt PSRS karaspēku no Latvijas teritorijas, un pēc tam atjaunot neatkarīgu Latvijas valsti. Kurelim bija cieši sakari ar Latvijas Centrālo padomi- pretošanās kustības vadības centru un Zviedrijas izlūkdienestu, viņš bija Latvijas Centrālās padomes Militārās komisijas vadītājs. 

Kureļa bataljons tika... Autors: Raziels Cīnītāji tikai un vienīgi par Latvijas brīvību - kurelieši
2.

Kureļa bataljons tika veidots kā  “Rīgas aizsargu pulka ģenerāļa Kureļa grupa” un tas savās rindās pulcēja ne tikai aizsargus, bet daudzus citus nacionāli noskaņotus cilvēkus, arī Latviešu leģiona dezertierus, kuri gribēja cinīties par brīvu Latviju, bet kurus galīgi nevilināja nāve par Lielvāciju, un cilvēkus, kuri bija līdz šim izvairījušies no mobilizācijas leģionā. 

Pēc neilga laika Kurelim... Autors: Raziels Cīnītāji tikai un vienīgi par Latvijas brīvību - kurelieši
3.

Pēc neilga laika Kurelim pievienojās arī Latviešu leģiona leitnants Rubenis, kurš komplektēja rotu Bebru pagastā, kurai  pievienojās  arī mans vecvectēvs, kurš labi saprata, ka ne Krievija, ne Vācija latviešiem nav nekādi draugi un neko labu nevar gaidīt ne no viena, ne otra. 1944. gada 19. septembrī, Kureļa 2000-3000 vīru  grupa pārvietojotās uz Kurzemi,  kur apmetās Strazdes un Ugāles apkārtnē.  Rubenis kopā ar savu vienību (500 cilvēku)  pārcēlās uz Ugāles pagasta „Ilziķiem”

1944 gada 2 novembrī notika... Autors: Raziels Cīnītāji tikai un vienīgi par Latvijas brīvību - kurelieši
4.

1944. gada 2. novembrī notika apspriede, kurā piedalījās ģenerālis  Kurelis, viņa štāba priekšnieks kapteinis Krišs Upelnieks, Ostlandes SS un policijas augstākais komandieris F. Jekelns un viņa štāba priekšnieks Jungklauss. «Latviešu ģenerāļa Kureļa formējums» ar pavēli tika pakļauts Jekelnam, kurš dāsni bārstījās ar visādiem rožainiem solījumiem - bet prātā viņam bija pavisam kas cits.  Jau 14. novembra rītā Kureļa štābs Strazdes muižā tiek likvidēts, visus karavīrus vācieši atbruņoja  un apcietināja. Lielu daļu no arestētajiem kureliešiem (vairāk nekā 450) nosūtija uz Štuthofas koncentrācijas nometni, virsniekus sodīja ar nāvi, nošaujot Liepājas Karostas cietumā.

Uzzinājis par kureliescaronu... Autors: Raziels Cīnītāji tikai un vienīgi par Latvijas brīvību - kurelieši
5.

Uzzinājis par kureliešu atbruņošanu, leitnants Rubenis pavēlēja bataljonam doties pārgājienā. Pusnaktī tas gar Usmas ezera austrumu malu devās Rendas virzienā un 16. novembrī Abavas krastā pie Pērkoņu mājām bataljons sadūrās ar vācu automašīnām.Leitnanta Roberta Rubeņa vīri atteicās nolikt ieročus, vācu virsnieks, kurš bija sācis vicināties ar pistoli, tika nošauts. Sākās kaujas, kas vācu vienībām sagādāja smagus zaudējumus. Rubenis pats krita 17.novembrī. Viens no Rubeņa vīriem esot bijis liela auguma Latgales krievs, dezertējis no leģiona un aizgājis pie Rubeņa. Viņš bijis ložmetējnieks un tik stiprs, ka kaujā nesis ložmetēju — divi palīgi pieturējuši, viņš nesdams šāvis. 1944.gada 18.novembra kaujā, kas radās dusmu uzplūdā par Rubeņa bojāeju iepriekšējā kaujā, rubeniešiem pretī vāciešu pusē stāvējuši krievu leģionāri no RONA - provāciska militārā formējuma. Tie krieviski saukuši, lai rubenieši padodas, un minētais Latgales krievs šaudams arī krieviski nikni lamājies viņiem pretī. 

nbspRubeniescaroni... Autors: Raziels Cīnītāji tikai un vienīgi par Latvijas brīvību - kurelieši
6.

 Rubenieši  sekmīgi atsita daudzus vācu uzbrukumus un turpināja cīņu līdz pat 9. decembrim, kad, pārspēka mākti, bija spiesti izklīst. Jekelnam  latviešu nacionālo karaspēka vienību iznīcināšana likās daudz svarīgāka, kā cīņa pret padomju diversantiem - sarkanajiem partizāniem. Jebkuram okupantam nacionālā vienība ir bīstamāka nekā ārējā pretinieka vienība.  Kaujās krita apmēram 50 rubeniešu, bet zaudējumi vācu pusē sasniedza ap 250 vīru. Neliela daļa no rubeniešiem pievienojās padomju partizānu vienībai "Sarkanā Bulta". Bet tā bija visai neliela daļa- jo latviešu patriotiem ar komunistu diversantiem bija maz kopīga. 

Daļa kureliešu bēgļu laivās devās uz Zviedriju, daļa cīnījās Nacionālo partizānu rindās.  Virsnieka vietnieks A. Druviņš, kurs pārņēma Rubeņa bataljona vadību pēc tam, kad viņš bija kritis, pēc smaga ievainojuma ar viltotiem dokumentiem ārstēja Talsu slimnīcā, pēc tam viņš dzīvoja Suntažos un strādāja par mācību daļas vadītāju Ogres meža tehnikumā, spējot no padomju okupācijas varas iestādēm noslēpt savas patiesās kara gaitas.

Mans vecvectēvs pēc Sarkanās armijas ienākšanas kādu laiku vēl slēpās pie radiniekiem Slampes pagastā, kur nodevības rezultātā tika arestēts un nokļuva padomju koncentrācijas nometnē. Viņa lielais sapnis- atkal redzēt sarkanbaltsarkano karogu plīvojot pār Latviju - piepildījās, bet Latvijas republikas atjaunošanu viņš nepiedzīvoja- viņš mira īsi pirms 4. maija Neatkaribas deklarācijas pieņemšanas. 

 Autors: Raziels Cīnītāji tikai un vienīgi par Latvijas brīvību - kurelieši
7.
0
685

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [24]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
mazais muks avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Sviestmaize
  mazais muks 26.01.17 20:21
 
23
1

Vel viena Latvijas vestures lappuse , kas ir slepta

GargantijA avatars
Medaļa FledermausisMedaļa Holly ShitMedaļa Fledermausis
  GargantijA 26.01.17 22:15
 
21
0

Cepuri nost un kāju virsū.

Čiekurjs avatars
Medaļa SpoksMedaļa TrumpeMedaļa Dienas doma
  Čiekurjs 27.01.17 13:29
 
8
0

Par šo tēmu ir vesela grāmata!

Iesaku izlasīt!

Heroīns14 avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa BetmensMedaļa Žurnālists
  Heroīns14 28.01.17 11:14
 
7
0

atbildot uz Stasits komentāru " Cinijas par nepiepildamiem sapniem. ... " Ne Vienmer uzvarētaji raksta vēsturi... Žēl,kad leģions nepargāja kureliešu rindas, tad butu ceribas par Brviu latviju, tad varbūt būtu izmukuši no sarkanā mēra nagiem. Bet manā izspratnē, Varoņi ir Latviešu leģions un Kurelieši, ne sarkanās utis. 

Stasits avatars
Medaļa RainisMedaļa KukijsMedaļa Rainis
  Stasits 28.01.17 01:52
 
6
0

Cinijas par nepiepildamiem sapniem.

motorwalwes avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa BergmanisMedaļa Dienas doma
  motorwalwes 27.01.17 18:59
 
7
1

atbildot uz pūķis baisulis komentāru " tas bija parasts bandformējums ,kurš... "   Ko tu dari šeit?Ko tev vajag?Iedosim tev visu,bet vācies prom no šīs mazās valstiņas,pretīgais URLA!

mazais muks avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Sviestmaize
  mazais muks 27.01.17 00:02
 
6
0

JA , nu mužu dzivo mužu macies

Raziels avatars
Medaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čoms
  Raziels 26.01.17 21:46
 
6
0

atbildot uz mazais muks komentāru " Vel viena Latvijas vestures lappuse , k... " Patrioti nevienam nav īsti interesanti- PSRS labāk izturējās pret RONA, kuri bija reāli slepkavojuši civiliedzīvotājus un bez kompleksiem kalpoja fričiem, nekā pret ROA. kuri bija gatavi cīnīties tikai un vienīgi par brīvu Krieviju bez komunistiem. Paradoksāli, ka gan kurelieši, gan ROA beigu beigās savu vienīgo kauju uzcīnīja pret vāciešiem - ROA tā bija Prāgas operācija.

Altenzo avatars
Medaļa Gada RAKSTS 2017Medaļa Gada SPOKS 2016Medaļa Gada RAKSTS 2017
  Altenzo 28.01.17 15:29
 
5
0

Kā man patīk šāda tipa raksti

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 28.01.17 10:41
 
6
1

atbildot uz pūķis baisulis komentāru " tas bija parasts bandformējums ,kurš... " Īstie cūkas bija sarkanās armijas karavīri, kas okupēja Latviju. Kurelieši bija tie, kas cīnījās par mūsu brīvību un viss.

janisjanis70 avatars
Medaļa Sudraba ninjaMedaļa SensejsMedaļa Jokupēteris
  janisjanis70 28.01.17 15:34
 
4
0

  

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 28.01.17 15:28
 
4
0

na ni. vismaz viens jedzigs raksts 2 nedelu laika.

Fliks avatars
Medaļa Veiksmes lādeMedaļa Burvju klana biedrsMedaļa Vienotība
  Fliks 28.01.17 21:34
 
4
0

Gaišu piemiņu mūsu varoņiem.

jni.s lci.s avatars
Medaļa SpoksMedaļa TrumpeMedaļa Bērndārznieks
  jni.s lci.s 28.01.17 15:49
 
3
0

Ģenerālis , jau gan pats padevās ..gan spiestā kārtā , gan labprātigi .Cīņas pret fričiem uzņēmās leitnants Rubenis ,un citi ..Savukārt ari',,Sarkanā bulta ,, zināmā mērā ir bijusi iesaistīta notikumos.un nebūt nevajag nonicināt tos latviešu karavīrus ,kas bij ,, sarkano pusē,,, , aŗī tie , cīnījās par brīvu Latviju .     Dievs Svēti Latviju .

mmrr avatars
Medaļa SpoksMedaļa StudentsMedaļa Dienas doma
  mmrr 16.03.17 17:10
 
2
0

Labs raksts, un vērtīgi, ka klāt arī pastāsts par vecvectēvu. Vēsturnieki kureliešu gadījumu ir pētījuši: daži secinājumi - vācu vadība caur pirkstiem skatījās uz to, ka aug latviskais noskaņojums, un grupa aug, pat ar dezertieru palīdzību. Bija paredzams, ka latvieši būs īstie, kas segs vācu atkāpšanos, bet pēc krievu ienākšanas kļūs par diversantiem. Bet, kad sākās sakari ar Zviedriju un LCP, Jekelns sāka domāt, ka šis bruņotais grupējums vairs nav uzticams. Jekelns visu labi zināja, viņam bija ziņotāji kureliešu rindās.

Bija vēl viens līdzīgs latvisks grupējums - Mežakaķi, kas gan līdz konfliktam ar vāciešiem nenonāca.

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 25.09.17 20:12
 
1
0

Ļoti interesanti, paldies.    

exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa UberautorsMedaļa Gada RAKSTS 2017
  exkluzīvais 28.02.17 00:28
 
0
0

  

abatons avatars
Medaļa NostradamsMedaļa TrumpeMedaļa Dienas joks
  abatons 30.09.17 17:31
 
0
0

  

Spriciks911 avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa ŽurnālistsMedaļa Arheologs
  Spriciks911 25.09.17 22:28  
 
0
0
Goda vīri
kartupelis ar mugurkaulu  avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa RainisMedaļa Komiķis
  kartupelis ar mugurkaulu 25.09.17 15:28  
 
0
0
Man patika folkgrupas "Vilki" vienas dziesmas vārdi "Naidnieks mums viens-VĀCIET'S un KRIEVS"