Zinātnieku rokās pavisam nesen nonāca kāds ļoti īpašs dzintara gabals no Birmas (Mjanma), proti, šai dzintara gabalā ir ieslodzīts kāda putna mazulis. Ja esam precīzi, tad 7 cm lielajā dzintara gabalā atrodas putna mazuļa galva, kakls, spārni, kājas un daļa astes.

Šis senais putnēns piederēja pie putnu dzimtas, kura izmira pirms 66 miljoniem gadu, bet šis konkrētais īpatnis bija vien dažas dienas vecs, kad iekrita sveķos, kuriem bija lemts viņu padarīt par daļu no vēstures uz mūžīgiem laikiem. Kanādas Royal Saskatchewan muzeja izpētes grupas vadītājs Raiens McKallars apgalvo, ka šis ir vislabāk saglabājies putna paraugs no Mezozoja ēras, kāds ir nonācis viņu rokās.

Lai arī putna mazulis ir bijis pilnībā noslēgts dzintarā, ir mazas cerības atrast kādas DNS paliekas, jo vairums DNS saturošo elementu ir sabrukuši, atstājot vien čaulu no putna mazuļa. Bet zinātnieki skaidro, ka, lai arī DNS ir zudis, no dzintarā ieslēgtā putna joprojām var daudz mācīties, tai skaitā par tā izskatu, spalvu uzbūvi utt.

Piemēram, lai arī šis putnēns lielā mērā atgādina mūsdienu modernos putnus, tam bija arī lielas atšķirības no tiem, proti, nagi uz spārniem un knābī izteikti zobi, tāpat atšķirības spārnu un ķermeņa savienojuma muskuļu uzbūvē. Izmantojot pieejamo informāciju, zinātnieki bija spējīgi izveidot 3D modeli , lai iegūtu labāku priekšstatu par to kā, varēja izskatīties šis putns.

Taču šie nav vienīgie šādi atradumi, kas atrasti dzintarā - nesen Birmā tikuši atrasti vēl divi dzintarā ieslēgti spārnu fragmenti, kurus zinātniekiem izdevās nopirkt, taču šeit viņiem parādās konkurence. Jo daudzi ķīnieši uzskata šādus dzintarā ieslēgtus atradums par dekoratīviem elementiem, rezultātā daļa vērtīgo atradumu Birmā nemaz nenonāk pie zinātniekiem.