Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
3
265

Bērnu darbs no 8 gadu vecuma, 16 stundu darbadiena un jebkādu atvaļinājumu vai brīvdienu trūkums, nemaz nerunājot par slimības lapām. Tāda bija realitāte 19. gadsimtā un nekur citur kā ASV un citās attīstītajās rietumu valstīs. Tā droši vien bija arī vēl senāk, bet rūpnieciskā revolūcija ļāva saražot daudz vairāk, taču dzīšanās pēc peļņas pārvērta strādnieku dzīvi par elli. Verdzība bija atcelta, taču daudzu rūpnīcās izmantotu bērnu-bāreņu dzīve pēc būtības neatšķīrās. Kāds droši vien gribētu pierakstīt 1. maija nopelnus komunistiem, taču tas ir otrādāk. Tieši no kustības par 8 stundu darbadienu radās sociālisms un anarhisms, un, pats galvenais, tas notika ASV 19. gs. 80-tajos gados. Tā laika sistēma bija par maksimālu peļņu rūpnīcu īpašniekiem, bet, kas notika ar strādniekiem, nevienu neinteresēja. Iebildīsiet, ka arī mūsdienās ir tas pats, ka visu nosaka kapitāls, bet der atcerēties par to kā bija senāk. Cilvēki mira 1. maija demonstrācijās policijas dēļ un tas bija pilnīgi pieņemami.

Darba svētki ir 1 maijā par... Autors: Lestets 1. maijs - trieciens kapitālismam
1.

Darba svētki ir 1. maijā par godu 1886.g. Haimarketa demonstrācijai Čikāgā. Tā bija diena, kad vajadzēja stāties spēkā 8 stundu darba dienai. Čikāgā kā lielākajā tā laika rūpniecības centrā demonstrācijās izgāja līdz pusmiljonam cilvēku ar saukli "8 stundu darbadiena bez algas samazinājuma". Streiks turpinājās līdz 3. maijam, kad nevardarbīgie protesti ieguva pirmos bojā gājušos. Policija nogalināja 2 demonstrantus, kas gribēja konfrontēt darbu beigušos strādniekus. To izmantoja anarhisti, kas izplatīja flaijerus ar aicinājumu uz taisnību pulcējoties Haimarketa laukumā. Pirmie vārdi flaijerī bija "Strādnieki bruņojoties un ierodieties ar visu spēku!".

Nākamā diena 4 maijs... Autors: Lestets 1. maijs - trieciens kapitālismam
2.

Nākamā diena 4. maijs izvērtās par asiņainu sadursmi starp policiju un protestētājiem. Policija centās apspiest pūli, bet anarhistu gatavotās bumbas dēļ mira 7 policisti un uzreiz pēc sprādziena policija apšaudīja pūli, ievainojot 70 cilvēkus. Kā apgalvo vēsturnieki, tad policija izšāva vienreiz, pārlādēja ieročus un turpināja šaut pa demonstrantiem. Ar šo darbību anarhisti nonāca aizliegto organizāciju sarakstā, bet mazāk radikālas organizācijas novērsās no anarhistiem, taču kopumā visi ar laiku pieņēma 8 stundu darbadienu kā normu.  

Komunisms attīstījās kopā ar... Autors: Lestets 1. maijs - trieciens kapitālismam
3.

Komunisms attīstījās kopā ar kapitālismu. Marks un Engelss jau 1848.g. publicēja Komunisma manifestu, kur kritizēja kapitālismu balstoties un vēsturiskā materiālisma filozofiju. Savukārt anarhisti uzskatīja, ka kapitālismā cilvēki tāpat vergo, bet tikai par algu. Ņemot vērā kādi bija darba apstākļi, tad tas nebija pārspīlējums. Tā bija ekspluatācija, kad cilvēki, neskatoties uz smagu darbu, saņēma mazu atalgojumu un darba devējs minimāli vai nemaz neinteresējās par strādnieku labklājību. Lai arī kopumā komunisms ir izrādījies kā noiets posms, kas nav spējis nodrošināt dzīvotspēju, arī mūsdienu kapitālisms vairs nav tas, kas bija agrāk. Daudziem nepatiks, ka kapitālismā cilvēks ir tikai, lai patērētu preces, bet komunisms arī ar visur esošo valsti apspieda cilvēkus. 

Pierakstīt nopelnus par 1... Autors: Lestets 1. maijs - trieciens kapitālismam
4.

Pierakstīt nopelnus par 1. maiju komunistiem var tikai tādi, kas par vēsturi ir dzirdējusi dažas lietas. Strādnieku tiesības izveidojās 19. gs. Krievija tajā laikā bija ne pārāk attīstīta valsts, kur lielākā daļa bija zemnieki, bet komunistu revolūcija notika tikai 1917. g. kad viņi būtībā eksportēja jau gatavu produktu uz valsti, ko bija iecerēts pārvērst par utopiju. Protams, ka 1. maijs PSRS bija svarīgs notikums, bet tā jau bija daļa no viņu pašu radītas mitologijas, kurā neatcerējās par "sapuvušo rietumu" nopelniem šīs dienas radīšanā. Varbūt, ja komunisms būtu ieviests pārtikušajos rietumos, tas būtu bijis dzīvotspējīgāks kā krietni vien sociālistiskā Zviedrija. 

Nevar pārdalīt ja nav ko... Autors: Lestets 1. maijs - trieciens kapitālismam
5.

Nevar pārdalīt, ja nav ko pārdalīt, bet ātrākais veids kā radīt kapitālu tomēr ir kapitālisms. Cits lieta ir, ka nevar mūžīgi kāpināt kapitālu, atstājot to vien dažu cilvēku rokās. Kamēr viens var atļauties tik vien kā nopirkt sev maizi, bet cits dzer šampānieti, tas nav labi. Par atšķirīgiem darbiem pienākas atšķirīgs atalgojums, bet tas tomēr ir vājš veids kā izrādīt atzinību un novērtēt talantus, jo noved pie sociālās nevienlīdzības. Strādnieku tiesības varbūt mēģina to labot, bet tās nesasniegs vēlamo, jo tās nerada nekādu dzinuli cilvēkiem censties kaut ko sasniegt. Tās var noņemt šķēršļus, bet motivācija paliek ārpus tām

3
265

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [10]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Ķēniņu Rāpslis avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Latvijas politikaMedaļa Dienas doma
  Ķēniņu Rāpslis 02.05.17 07:51
 
15
0

Cilvēki tādā ziņā nobeidz potencionālu izveidot normālu valsts sistēmu, jo nekad nespēj atrast vidus-punktu starp ekonomisko un politisko moduli un vienmēr katrs tikai pietuvina sevi vienam radikālajam virzienam, vai nu atbalsta galēji-kreisu variantu Komunismu/Sociālismu un atklāti ienīst Kapitālismu, vai tieši otrādi, atklāti mīl kapitālismu, bet uzrej uz jeb kura, kurš grib kaut ko kaut mazliet savādāk.

Bet patiesība ir tāda, ka ne viens galējais ceļa gals, ne otrs ir 'atrisinājums' vai tas perfektais modulis. Cilvēkiem ir jāmak paņemt šo un to no katras sistēmas un 'savienot' tās kopā.

Piemēram manā skatījumā normāla valsts sistēma ir tāda, kura nodrošina kaut kādu, kaut cik cilvēcisku valdības sponsorētu sociālo programu, piemēram apmaksā noteiktu daudzumu veselības nozarē iztērēto, kā arī dod dažus citus 'bonusiņus', bet vienlaikus arī atklāti gluži neaizliedz kapitālisma elementus, kā tādus (privātīpašumu, akcijas, brīvo tirgu, kapitālu, iespēju kļūt bagātam), jo daudzi kapitālisma elementi ir arī ar savu jēgu. Savā ziņā manuprāt laba sistēma ir savā ziņā Centriski nostādīta politiskā/ekonomiskā sistēma, jeb kripatiņa no šitā, kripatiņa no šā u.t.t...

spoku dienas doma

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 02.05.17 10:14
 
6
0

"... atvaļinājumu un brīvdienu trūkums, nemaz nerunājot par slimības lapām."

Izklausās pazīstami.

9K116 avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  9K116 02.05.17 12:28
 
2
0

Nu vēl jau ir teorija arī par to, ka vēl 19. gs. beigās/20. gs. sākumā bija diezgan parasta prakse strādnieku streikus un demonstrācijas apšaut ar lielgabaliem, un tikai pēc revolūcijas Krievijā pasaules kapitālisti saprata, ka labāk pa labam, un tāpēc pamazām piekāpās un ieviesa visus tos sociālos labumus, kurus mēs (vairāk vai mazāk) baudām mūsdienās.

spoku dienas doma

Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 02.05.17 14:49
 
1
0

atbildot uz Viens Zeks komentāru " Par komunisma slavināšanu, ķer mīnusu, ... " Neizrunāties! Nevienā vietā no neesmu darījis

9K116 avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  9K116 02.05.17 21:23
 
1
1

atbildot uz Janis Pelakais komentāru " 1. Maijs - Latvijas Republikas Satversm... " `Darba svētki` ir tikai tautoloģija, lai novirzītu domas no strādnieku (algotā darbaspēka) cīņas par savām tiesībām. Un kamēr pilnu slodzi strādājošie būs pakļauti nabadzības riskam (zemi apmaksātos darbos), tikmēr arī šī cīņa būs aktuāla. Un tam pat nav nekāda sakara ar komunismu.

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 02.05.17 21:01
 
0
0

1. Maijs - Latvijas Republikas Satversmes sapulces sasaukšanas diena.

Tātad svinama diena!

Darba svētkos gods jatdod darbam - tātad jāstrādā, nevis pa demonstrācījām ar sarkanām lupatām jāvazājās.. 

Viens Zeks avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa ŽurnālistsMedaļa Facebook čoms
  Viens Zeks 02.05.17 14:08  
 
7
7
Par komunisma slavināšanu, ķer mīnusu, nolādētais komunist!

spoku dienas doma

exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa UberautorsMedaļa Gada RAKSTS 2017
  exkluzīvais 02.05.17 10:08
 
0
0

  

kakasy avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa AspazijaMedaļa Komiķis
  kakasy 02.05.17 12:41
 
0
1

atbildot uz Ķēniņu Rāpslis komentāru " Cilvēki tādā ziņā nobeidz potencionālu ... " No visa pa druskai - tas kopumā ir diezgan pareizs piegājiens jebkam, un tomēr būtu laiks domāt par advancētāku sabiedrības iekārtu, citādu turpat vienā un tajā pašā sulā vāramies. Ir jānāk augstākām morālām, ētiskām un intelektuālām normām sabiedrībā kā pamatam. Šobrīd vienīgā norma šķiet bioloģisko vajadzību un dažu vājību apmierināšana, uz ko tad visas politikas orientējas...

Vilnis Salzemnieks avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa BetmensMedaļa Patīk komentārs
  Vilnis Salzemnieks 02.05.17 13:37
 
2
5

Kopumā kopējā doma par vēsturiskajiem faktiem ir pareizi saprasta bet ir pieļauta virkne būtisku kļūdu izklāstā kas principā rakstu padara gandrīz vai komisku. Tātad darbs ir nedaudz paviršs.  Citāts: " Nākamā diena 4. maijs izvērtās par asiņainu sadursmi starp policiju un protestantiem. !!!???"  Lūdzu papētiet kas ir protestanti. - Komunisms attīstījās kopā ar kapitālismu. - Pēc Marksa un Engels teorijas sociālistiskas un komunisma sabiedrības attīstība ir tikai mērķis. - Kaut psrs līderi ar pompu pasaulei ziņoja ka sociālisms jau ir iestājies komunisms tā arī ne kad netika sasniegts un tā būvēšana nosprāga kopā ar visu ssseru. Pieļauju ka domāts ir bijis par ''komunistiskām idejām''. Marksa un Engelsa 1884, izdotais darbs saucās - Komunistiskās partijas manifests - orģināli - Manifesto of the Communist Party . 1917. Gadā Krievijā tika īstenota ''sociālistiskā'' revolūcija kuras iniciātori nebija vis komunisti bet gan sociāldemokrāti,anarhisti un arī citas partijas. Krievijas komunistiskā(boļševiku) partija tika izveidota tikai 1918, gadā kas arī veica apvērsumu un nodibināja '' PROLETARIĀTA DIKTATŪRU'' kas patiesībā bija komunistiskās partijas diktatūra. Tas nozīmē ka tika aizliegtas un likvidētas visas citas partijas un sākās sarkanais mēris. 1960ajos gados vairākās Austrumu bloka valstīs tika pieņemtas jaunas konstitūcijas, kas paziņoja par sociālisma uzvaru valstī tādēļ to nosaukums tika papildināts ar vārdu sociālistiskā. Līdz ar to skaļi tika paziņots par jaunu mēŗķi - komunismu un komunistiskās sabiedrības celtniecību.  Par spīti visiem skaistajiem lozungiem un apgalvojumiem par sociālistiskās sabiedrības priekšrocībām pierādījās ka tas nespēj nodrošināt un garantēt sociālo vienlīdzību un savā būtībā ir vēl represīvāka un paverdzinošāka iekārta kā kapitālisms ko pierāda tā sabrukums.