Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
783

Neesat aizdomājušies, kāda dzīve bija agrāk un kāda tā ir tagad? Daudzu gadu gaitā, šķiet, ir izmainījies viss. To, kā problēmas risināja toreiz, stipri atšķiras no tā, kā tās tiek risinātas tagad. Lai jūs labāk saprastu, piedāvāju dažas situācijas, un to atrisinājumus. Tie, kuriem pāri 40, noteikti piekritīs.

Andris atnes uz skolu vecu, sarūsējušu šauteni, kuru kopā ar tēvu atrada, pastaigājoties pa vietām, kurās kādreiz norisinājās karadarbība.

1978. Šautene tiek aiznesta uz skolas muzeju. Andri ar tēvu uzaicina novadīt klases stundu, pastāstot par tām vietām, kurās viņi ir bijuši, ko redzējuši. Komjaunatnes komiteja apsver iespēju doties visiem kopā uz tādām vietām.
2018. Šautene tiek atņemta. Andra tēvam piešuj krimināllikuma pantu par nelikumīgu ieroču glabāšanu.

Skolotāja aicina savu klasi pēc nodarbībām uzkopt klases telpu.

1978. Bērni ņem spaiņus, birstes, lupatas un uzkopj klasi, nomazgā logus, galdus, aplej augus. Pēc uzkopšanas bērni dodas pie Jāņa dzert tēju, lasīt "Jaunatnes Tehniku" un skatīties jauno lidmašīnas modelīti.
2018. Šokētie vecāki dodas pie skolas direktora un žēlojas par nelikumīgu bērnu paverdzināšanu, liekot viņiem uzkopt skolas telpas. Skolotāja, labākā gadījumā, dabū rājienu.

Decembris, krīt sniegs. Garajā starpbrīdī bērni skrien ārā spēlēties ar sniegu un pikoties, dažbrīd trāpot pa skolas logiem, taču pikošanās logiem skādi nav nodarījusi.

1978. Skolas vadītājs atver skolotājistabas logu un brīdina, ja kāds vēl metīs pa logiem, dabūs piezīmi dienasgrāmatā. Bērni pagriežas un met sniega pikas viens otram. Pēc pikošanās slapji un laimīgi atgriežas savās klasēs. Kavētāji saņem piezīmi dienasgrāmatās. Dzīve turpinās.
2018. Apsargs aizlēdz skolas durvis, lai neviens netiek ārā. Bērni sēž savās klasēs, lietojot savus smartfonus. Drošība un kārtība garantēta.

Juris sporta stundā, lecot pāri "āzim", neveiksmīgi piezemējas, izmežģot potīti.

1978. Biedri palīdz Jurim tikt līdz skolas medmāsai, kura sniedz pirmo palīdzību. Skolotājs apspriež ar klasi šo tehnisko kļūmi, lai bērni turpmāk zinātu, kā pareizi izpildīt šo vingrojumu. Pēc mēneša Juris ir atpakaļ ierindā, spēlē futbolu.
2018. Juris viens pats aizklibo mājās. Skolas medmāsiņa jau sen kā ir nomainīta pret skolas psihologu. Jura vecāki vēršas tiesā pret sporta skolotāju. Advokāts iesaka Jura vecākiem atrast pazīstamu ārstu, lai tas uzraksta izziņu ar atpakaļejošu datumu par bērna pilnu hronisko slimību sarakstu. Tiesa piespriež skolotājam naudas kompensāciju. Skola viņu atbrīvo no darba. Lēcieni un akrobātika no skolas programmas tiek izņemti- tālāk no grēka. Demokrātiskie bloggeri izsludina kampaņu par sporta stundu izņemšanu pilnībā no skolas programmas.

Pēteris, atgriežoties mājās no boksa treniņiem, redz pagalmā, kā 6klasnieks Andrejs piespiežot pie sienas 2klasnieku, mēģina izpurināt no viņa sīknaudu. Pēteris aizrāda Andrejam, ka tā nedrīkst. Andrejam nav citas iezvēles, kā vien piekrist.

1978. Nesaskaņas tiek risinātas skolā. Andrejs tiek brīdināts, ka nākamreiz viņš tiks sūtīts uz miliciju. Andreja tēvs vakarā ar savu pēcnācēju jau runā aiz slēgtām durvīm, pēc kā nākamajā dienā Andrejam, nez kāpēc, ir grūti nosēdēt skolas solā. Pēteris tiek stādīts visiem priekšā kā labs piemērs tam, kā jāaizstāv vājākos.
2018. Par zilumu uz Andreja ķermeņa, Pēterim piedraud ar tiesu darbiem. Pēteris tiek brīdināts, ka, ja viņš būtu pilngadīgs, tad tiktu iesēdināts par miesasbojājumu nodarīšanu un apmelošanu, tā kā incidentam nav citu liecinieku. Nākamā dienā Andrejs, apzinoties savu neaizskaramību, dodas pabeigt iesākto.

Roberts, skrienot garām skolas apkopējai, aizķeras aiz slapjas lupatas un paklūp. Notiek savstarpēja, asu vārdu apmaiņa.

1978. Par vecas sievietes cieņas aizskaršanu, Robertu, klases stundas laikā, savu vecāku klātbūtnē, stāda priekšā visai klasei, un liek publiski atvainoties apkopējai.
2018. Vecāki ne tikai atsakās pieņemt jebkādus mērus sava bērna audzināšanā, bet arī ņemās apgalvot, ka tagad bērnam ir psiholoģiska trauma, savukārt, apkopējai derētu pašai būt uzmanīgākai.

Klasē daži soli sākuši ļodzīties.

1978. Ivara, jāņa un Gata tēvi paši piesakās nākamo sestdienu solus salabot. Dažu stundu darbs un gatavs.
2018. Skolotājs vecākiem paziņo, ka ir jāsametas priekš solu remonta. Tie bērnu vecāki, kuru bērniem soli neļodzās, atsakās maksāt, sakot, ka netaisās maksāt par citiem bērniem. Pārējie vecāki arī atsakās maksāt, sakot- vai nu maksā visi, vai nemaksā neviens. Pēc vecāku sapulces Maijas tēvs saka, ka skola nodarbojas ar naudas izspiešanu, un par tādām lietām jāraksta iesniegums prokuratūrā.

Igors veic viegli uzliesmojošus eksperimentus aiz garāžām. Notiek skaļš blīkšķis.

1978. Baložu bari šausmās salido pa kokiem, babuškas uz soliem ķer pēc validola, Sētnieks Žanis - pēc slotas. Igors nožēlo izdarīto, sakot, ka ir apdraudējis gan sevi, gan apkārtējos.
2018. Pagalmā taurē auto signalizācijas. Saskrien auto īpašnieki un izsauc policiju. Igors tiek apsūdzēts pēc panta par sprādzienbīstamu priekšmetu izgatavošanu. Pret portālu, kurā Igors izlasījis " Biedēkļa" recepti, ierosināta krimināllieta.

Guntis pagalmā palaiž planieri. Nolidojot 50 metrus, tas trāpa Vladimiram pa pakausi. Vladimirs krīt gar zemi, sabojājot savas jaunās ūziņas.

1978. Gunta tēvs sabar savu dēlu par neuzmanību. Guntis atvainojas Vladimiram, sakot, ka tas bija netīšam. Vladimirs nopurina savas bikses no netīrumiem. Visi kopā turpina skatīties uz planieri.
2018. Vladimira tēvs pieprasa no Gunta tēva kompensāciju par materiālajiem zaudējumiem, piedraudot, ka pretējā gadījumā viņš iesniegšot sūdzību policijā par to, ka ir pārkāpts gaisa kodekss, kas aizliedz lidojumus ar jebkuriem lidaparātiem, kas sver vairāk par 250 gramiem, ja tie nav reģistrēti.

Mārtiņš staigā pa klasi un apbižo citus bērnus, uz skolotājas aizrādījumiem nereaģē, nosaucot skolotāju par ku*i un aizver muti. Skolotāja izskrien ārā no klases raudādama, jo apzinās, ka likums ir devis pārāko brīvību un bravūrību bērniem, ļaujot viņiem justies neaiskaramiem.

1978. Šeit nav ko ierakstīt, jo neviens bērns nekad neatļāvās tādu necieņu pret skolotāju. Pat, ja kas tāds notiktu, skolnieka tēvs nozilinātu šam pakaļu, savukārt skola piesietu pie kauna staba.

2018. Ja nu gadījumā skolotāja izdomātu paraut aiz auss vai iegāzt pa pakausi, skolotāja tiktu atbrīvota no darba. Tā kā skolotāji apzinās bērnu neaizskaramības likumus, tie neko nepasāk. Iespējams jau tad, kad agresīvais skolnieks jau kādam nodarītu miesas bojājumus, tiktu pieņemts mērs skolnieku atstādināt no skolas. TAS ARĪ VISS, ko mūsdienās skolotājs spēj pasākt pret skolnieku.

 Autors: slida Kārtība skolās pirms 40 gadiem un tagad.
1.
1
783

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [84]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 13.04.18 12:25
 
34
0

nu ļoti tuvu patiesībai.. 

Bērņība tika spridzināts uz nebēdu (neiztika jau bez nopietnām traumām).. bet nu palamāja un viss..  tagad dabūtu pantu par terorismu ..   

kakasy avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa AspazijaMedaļa Komiķis
  kakasy 13.04.18 11:49
 
32
0

Ļoti labs raksts un tā būtībai pilnībā piekrītu, bet jāsaka, ka dažāda rakstura nejēdzības bijušas visos laikos. Tagad prasītos raksts par atšķirībām minētajos laikos sakarā ar fizioloģiskajām vajadzībām vai nacionāla rakstura jautājumiem.

Greyish avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Greyish 13.04.18 16:17
 
32
0

Var jau tos laikus noniecināt, bet vismaz kaut kādu respektu un darba tikumu tirliņiem ieaudzināja gan. Toreiz pat īsti neviens neatļāvās spredžīt par to, ka nedarīs, tas nav viņa pienākums, utt. Šodien jau ar visām tām bērnu tiesībām esam sasnieguši otru grāvi.

 

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 13.04.18 12:30
 
24
0

atbildot uz Anomēms komentāru " Ak šausmas, tās taču ir galīgākās muļķī... "

smagi kļudies.. 

par to ka skolēniem liek sakot savas telpas - pēdējais gadijums izskanēja varen plaši - rezultātā skola dabuja pa galvu..  kaut gan normāli tomēr būtu ja bērni iemācītos sakopt savu klases telpu.. 

Padomijas laikos tā bija norma - tāfeli notīrīt, krēslus sacelt uz galdiem..  tā kā ir vien liela daļa aptiesības.. 

 

Ploška avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa KnipsētājsMedaļa Sertificēts spoks
  Ploška 13.04.18 11:55
 
23
0

Piemēri jau labi un pelnīts pluss, bet nu ļoti ieslīgsti galējībās..

Atceros kā mēs skolā spēlējām futbolu, un pēkšņi klasesbiedram milzīgs uztūkums. Neviens neko nerēc, bet opertīvi divi gabali paceļ uz rokām, kamēr trešais jau skrien brīdināt medmāsu.

Un pa galdiem vai krēsliem arī- ja gadījš kādu salauzt, tad, ja vien tur bija labojams paši aiznesām pie mājturības skolotāja un nākamajā stundā visi kopā sataisijām.

slida avatars
Medaļa Bronzas ninjaMedaļa Sudraba ninjaMedaļa Zelta ninja
  slida 13.04.18 17:43  
 
15
0
atbildot uz luna181618 komentāru " Tad sanāk , ka tu salīdzinot abus laikus , es... "

Nē, tieši otrādi, esmu pret to, ka likums pārāk aizstāv skolniekus, līdz ar to notiek visatļautība, kā arī vecāki pārāk aizstāv savas atvases, izlaižot tos. Vienkārši daži lietotāji uzskata, ka mūsdienās nekas tāds patiesībā nenotiek un tādi likumi nepastāv

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 13.04.18 15:44
 
13
0

atbildot uz Anomēms komentāru " Smagi kļūdos? Es zinu, jo pamatskolu biju be... "

nu vai skolā gaiteņus arī mazgāji?

Vai 2 nedēļas vasarā strādāji skolā - krāsoji, mazgāji, vai raki skolas teritorijā zemi.. ?

Diez vai, un tagad ja kādam nepatiks, tas vienkārši IZM pasūdzēsies, ka liek kārtot telpas - viss - skandāls..

40 gadus atpakaļ tāds sūdzētājs varētu nonākt cietumā.. 

40 gadus atpakāl ja kāds bērns cieta sporta stundā, tad vecāki nemaz neiedomājās sūdzētie, šobrīd to dara pilnā spārā.. - tas ir fakts, tā notiek..  protams arī tad ja bija nopietns nelaimes gadijums - tad to pamatīgi izmeklēja, bet nu par sasistu galvu, vai salauztu kāju nekādas tiesvedības nebija.. 

tad neviens neidrošinājās skolas darbiniekam kautko "uzdirst" - reāli tas varēja beikties ar lielām nepatikšanām.. šobrīd skolēni to brīvi atļaujās - ne visi bet liela daļa..  

Toreiz skolotājs reāli varēja iedot pa galvu skolēnam - šobrīd pat stingrāk uzbļaut nedrīkst, jo skolotājam var sanākt lielas nepatikšanas - tādi gadijumi ir bijuši..

Principā rakstā ir reāli parādītas savstarpējās atiecības toreiz un tagad.. 

Nav jau teikts ka tad viss bija balts un pūkains, bet tomēr savstarpējās attiecības bija stipri savādākas - ne tik burtiskas no likuma viedokļa..

 

 

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 14.04.18 00:04  
 
13
0
Reiz arī bija jāmācas sestdienās. Reāls stāsts no dzīves - 6 dienas nedēļā mācās, 3 reizes nedēļā iet uz kori un dejošanu, mājās katru dienu no visiem pulciņiem atnāk 11 vakarā. Līdz 3 naktī mācās mājasdarbus un ceļas 7, lai skrietu uz skolu. UN TĀ 6 REIZES NEDĒĻĀ. .. Mūsdienās "skolēni" Dievam pasakās par četrinieku, lai tiktu nākamajā klasē -( drīzk jau iespļauj Dievam sejā.) Atnāk no skolas ap trijiem, ja vispār tajā dienā neizdomā "paspēlēt datoru nedaudz ilgāk". Neieit nevienā pulcińā, vienkārši dzer, pīpē, drāžas. Nožēlojami. .. Kādreiz tev vajadzēja strādāt, lai vispār tiktu nākamàjā klasē. Es nerunāju par mācīšanos, ko viņi darīja paralēli, et strādāja, lai dabūtu papīrīti,ar kuru var tikt nākamajā klasē.
Ulrihs avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa Patīk komentārsMedaļa Trumpe
  Ulrihs 13.04.18 13:33
 
12
0

Daudz kas, protams, pārspīlēts, bet doma skaidra. P.S. Man personīgi skolā besīja visas tās klases tīrīšanas, bezmaksas darbs kolhozā utt. Bet nu darīt nācās, nebija kur likties.

kirsana avatars
Medaļa Mazā, spoki Tevi mīl!Medaļa Soarkana RūžeņaMedaļa Dienas doma
  kirsana 14.04.18 20:58  
 
6
0
Tikai mēs paši varam labot šo situāciju- audzinot savus bērnus, nevis dodot viņiem visatļautību. Tas ir vecāka pienākums rūpēties, lai bērns būtu pieklājīgs. Tāpēc daudz kur šeit ir jāmeklē vaina pašos vecākos, nevis skolās. Kāpēc bērniem (sākumskolā) vispār būtu vajadzīgs telefons stundu lakkā? Uzreiz ieejot klasē- pie skolotājas skapītī. Ja vajag vecākiem sazvanīt bērnu- skolas nr ir visiem pieejams, jo kādreiz ar to peoblēmu nebija. Viss ir no pašiem atkarīgs!!

marlboro avatars
Medaļa DoktorantsMedaļa Reāls pacansMedaļa Spēlmanis
  marlboro 13.04.18 17:44
 
7
1

Pielabošu - skolōtāja 1978 gadā NELŪDZ palīdzību - viņa saka: ''Lai visi pēc stundām būtu uz klases tīrīšanu! Kurš nebūs tas dabūs piezīmi dienasgrāmatā un ārpus kārtas par dežurantu nedēļu no vietas"

Anonīms
Eternitys Child 13.04.18 20:26
 
6
0

Nemaz nevajag padomju ideologiju vai padomju laikus, lai buutu tada kartiba skolaas. Piemeers kaut vai ir Japaana, Dienvidkoreja. Tur skolenam ir pienakums cieniit skolotajus un macities. Daudz acities.

luna181618 avatars
Medaļa Senču olaMedaļa Praida olaMedaļa Bakalaurs
  luna181618 13.04.18 23:51
 
5
0

atbildot uz Anonīms komentāru " Bērnības trauma vai sauciet kā vēlaties... "

Nu manuprāt skolotājas to neredzēja ne 70. ajos gados, ne 2000., ne arī tagad.  Mani fiziski iespaidoja puikas, morāli meitenes, ko lai dara, naids pret cilvēci manī audzis jau kopš bērnības.

SuperNinja avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa BetmensMedaļa Testu veidotājs
  SuperNinja 13.04.18 23:05  
 
4
0
Kā pašreizējais skolnieks, es saku, ka diemžēl tā nu tas ir. Mēs , bērni, kuri saprot, ka neesam Dieva vietā, esam runājuši par šo ar skolotājiem, kā to novērst.
Ploška avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa KnipsētājsMedaļa Sertificēts spoks
  Ploška 13.04.18 13:47
 
4
0

atbildot uz slida komentāru "Skolēniem nevar likt mazgāt grīdas izglītības i... "

Patiesībā ir pat tāds likums, kas uzliek par pienākumu to darīt, ja skola to nosaka. Izglītības likums 54. pants. Protams var un vajag diskutēt cik lielā apmērā to drīkst ņemt par pamatu. Bet būt par klases dežurantu reizi nedēļā vai visu nedēļu pēc saraksta ir pilnīgi normāli.

mazais28 avatars
Medaļa VienotībaMedaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Vampīru klana biedrs
  mazais28 13.04.18 11:36
 
4
0

  

Latišs avatars
Medaļa Sponsora favorītsMedaļa SensācijaMedaļa Admins iesaka
  Latišs 14.04.18 00:16
 
4
0

Lielā mērogā, LV izglītība nav mainījusies kopš padomjiem. Jā, skolēniem ir parādījušās tiesības. Tā ir viena no nedaudzām atšķīrībām. 

Taču vēljoprojām skolotāji tevi uzskata par kaut ko sīku un mazsvarīgu. Ne visi, bet ļoti daudzi skolotāji ir kā diktatori, kuriem ir pajāt uz tevi. Kā tik nolasīt grāmatā rakstīto un aizmukt prom. Pa vidu tam, aizskarot kādu skolnieku. Pēc mācībām vienā no Rīgas skolām, nolēmu pamācīties 3 gadus Lielbritānijas universitātē. Viņiem ir ļoti godīga sistēma. Pēc Britu uzskatiem -  gan skolas, gan universitātes students ir lektoru/skolotāju algas maksātājs (būtībā tā ir... mēs taču maksājam nodokļus valstij), tāpēc lektoriem ir ļoti svarīgs studentu viedoklis.

Puse klases nevar laicīgi nodot darbu? Viņi uzreiz klāt un sola atrisināt problēmu. Pēc pusstundas visiem paziņo, ka darba nodošanas datums tiek pārcelts nedēļu uz priekšu.

Gan lekcijās, gan ārpus tām, lektori ar tevi sarunājas kā ar sava līmeņa cilvēku. Viņi sevi neuzskata par kaut ko augstāku. Vienā no braucieniem ar savu kursu es pat biju dzēris bārā kopā ar savu lektoru. Tā ir norma priekš Britiem.

Ik pēc laika visiem studentiem tiek pajautāts, kas viņiem nepatīk lekcijās. Ja izskan pāris viedokļi, ka, teiksim, studentiem gribās vairāk viesu lekcijās... bez problēmām! Uz universitāti atsūta slavenus blogerus, lielu kompāniju menedžerus vai valdes locekļus.... u.t.t.

Ja kaut ko nesaproti - lektoru pienākums ir personīgi ar tevi tikties un skaidrot vielu. Manā kursā ir skolēni, kas nedaudz lēnāk domā par citiem. Lektori viņiem palīdz un ar viņiem tiekas. Jūs fucking maksājat saviem skolotājiem. Tad pieprasiet no viņiem visu, kas jūsuprāt trūkst stundās! Tās ir jūsu tiesības! 

Tikai jāsaprot atšķirība starp labākiem mācīšanas apstākļiem un slinkumu. Skolotāji neies pretī, uzdodot mazāk darbu..... daudzi indivīdi domā, ka tā strādā demokrātija.

luna181618 avatars
Medaļa Senču olaMedaļa Praida olaMedaļa Bakalaurs
  luna181618 13.04.18 16:54
 
3
0

Labs. Es nezinu , cik tur drusku saasināts, lai izskatītos spilgtāk, bet gan jau ka tā arī notiek.

Anonīms
nieks 14.04.18 10:04
 
3
0

vienīgā atšķirība - 1978. gada bērni ir 2018. gada vecāki

Anonīms
Tico 17.04.18 10:20  
 
3
0
Man arī šķiet ka tagad skolā viss tiek risināts daudz labāk kā kādreiz. Padomju laikā bija skolotāju visatļautība, kas bieži pārgāja emocionālā vai fiziskā vardarbībā un tas nav OK. Bērni ir radoši, aktīvi un forši, un uz sadarbību vērsti - jūs tikai pamēģināsiet tad redzēsiet ka visu var sarunāt un kad nevar sarunāt, tad ar nelielu uzstājību tikumtā visu sarunās arī bez pazemošanas, draudiem un bļaušanas. Gribi cieņu no bērna - tad cieņu arī viņu, tas nav mazs sūdiņš pret kuru var attiekties kā pagadās, tāds pats cilvēks. Mūsu sabiedrība tik ļoti stagnē un atcerās "zelta padomju laikus" kad bērnam drīkstēja uzšaut pa sliktu uzvedību. Un par tiem vasaras saimnieciskajiem darbiem skolā - neredzu nekādu iemeslu, lai bērniem vasarās būtu jāstrādā skolā. Manuprāt, dažam labam pieaugušajam nav tāda slodze ka mūsdienās skolēniem, stundas līdz 16.00, pēctam ārpusstundu aktivitātes un vēlu vakarā vēl mājas darbi un lai vēl skola būtu jātīra - nu nez. Mēs tak savas darba vietas netīrām, ja vien neesam apkopēji. Un neredzu nekādu cieņas pret skolotājiem problēmu, ja skolotājs tiešām strādā tā, lai attīstītu bērnu un palīdzētu augt un attīstīties tad šādu skolotāju ciena gan bērni un vecāki. Drīzāk skolotāju neciena valsts, nemaksājot pienācīgu atalgojumu par viņu ļoti smago un svarīgo darbu.
« 1  2  3  4  5 »