Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
304

Visuma izcelsme ir prātam neaptverama. 13.8 miljardus gadu atpakaļ, viss visuma plašums atradās niecīgi mazā punktā. Visa matērija, kas šodien veido planētas, zvaigznes un galaktikas, ietilpa vienā planka garuma punktā, tikpat mazā, salīdzinot ar smilšu graudu, cik smilšu grauds attiecībā pret redzamo visumu. Tas ir senākais mums zināmais brīdis visuma pagātnē. Nezinām ne no kurienes visums ir nācis, ne kur ņēmis spēku izplesties mūsdienu izmēros, ne kādēļ tas ir noticis. Tomēr ir viena teorija, kas atbild uz šiem jautājumiem ar ērmīgu eleganci. Ja agrāk tādām pārdomām ļāvās tikai zinātniskās fantastikas autori, tad mūsdienās pat pasaulslaveni astrofiziķi lauza galvas, vai nedzīvojam augstāk attīstītas civilizācijas simulācijā.

1965 gadā viens no Intel... Autors: JustARide Vai mūsu realitāte ir simulācija?
1.

1965. gadā, viens no Intel dibinātājiem, Gordons Mors novēroja, ka katru otro gadu dubultojas tranzistoru skaits mikročipā, un nekļūdīgi paredzēja tādu pat izaugsmi arī nākotnē. Ņemot vērā tik strauju datoru skaitļošanas jaudas pieaugumu, pēc tūkstoš vai desmittūkstoš gadiem mūs sagaida neticamas iespējas. Bet kas būtu pa spēkam civilizācijai, kura mūs attīstībā apsteidz par miljoniem gadu? Tāda varētu apgūt milzīgus visuma plašumus un pietiekoši resursu, lai būvētu kvantu datorus pat galaktiskos izmēros. Ja mūsu astrofiziķi izmanto savus ierobežotos superdatorus, lai simulētu stipri vienkāršotus visuma attīstības modeļus, tie spētu radīt nevainojamas, līdz elementārdaļiņu līmenim niansētas pasaules.

Zviedru astrofiziķis Makss... Autors: JustARide Vai mūsu realitāte ir simulācija?
2.

Zviedru astrofiziķis Makss Tegmarks atbalsta simulācijas teoriju ar matemātikas apbrīnojamo spēju aprakstīt mūsu realitāti. Tegmarks aicina iedomāties pietiekoši jaudīgu datorspēli, lai simulētu ar apziņu apveltītu galveno varoni. Pēc viņa domām, vienīgā galvenā varoņa iespēja atklāt, ka tā realitāte tiek simulēta, būtu novērot, ka visas tās īpašības ir matemātiskas, un saskatīt programmētāja rokrakstu. Arī visus mūsu visuma parametrus ir iespējams raksturot matemātiski, tādēļ nevaram būt droši, ka mūsu realitāte ir īstāka par datorspēli. Mūsu visumā patiešām netrūkst dažādu interesantu matemātisku sakarību. Skaitlis π ir sastopams ne tikai riņķa līniju un trijstūru formulās, bet arī attiecībā starp upju kopējo garumu un taisnu līniju starp tās ieteku un izteku. Fibonači skaitļu virkne ir novērojama cilvēka ķermeņa un ziedlapu proporcijās. Strādājot pie stīgu teorijas fizikas profesors Džeims Geits pat atklāja programmatūras kodus, kādi tiek izmantoti interneta pārlūku programmās.

Saīsinātās raksta versijas beigas. Pilno versiju lasi JRblogā. Saite pie izmantotajiem avotiem ↓↓↓

0
304

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [24]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
9K116 avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  9K116 22.08.17 09:37
 
16
0

Var jau būt, ka mēs esam tikai simulācija. Bet tas nekā neizskaidro, kur radās tā civilizācija, kura mūs simulē...

spoku dienas doma

ŽanisReno avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa Testu veidotājsMedaļa Sviestmaize
  ŽanisReno 22.08.17 07:59
 
16
2

jebkurā gadījumā tas viss ir cilvēka prātam neaptverami un daudzi to pētot ir nonākuši trakonamā vai izdarījuši pašnāvību.

spoku dienas doma

Kirils Kaļagins@speles avatars
Medaļa SpoksMedaļa VidusskolnieksMedaļa Trumpe
  Kirils Kaļagins@speles 22.08.17 08:13  
 
12
0
Ironiski – mūsdienu zinātne atzīst par eksistējošu un pierādāmu tikai to, kas ir pamatojams un pierakstāms matemātiski, un tagad sāk domāt, ka viss ir simulācija, jo viss balstoties uz matemātiku. Bet varbūt labāk mēģināt paplašināt zinātnes skatījumu un nebalstīties tikai uz matemātiskiem aprēķiniem? Mūsu pasaule ir tikai tik plaša, cik plašu to redzam.
PNPAPN@speles avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  PNPAPN@speles 22.08.17 05:02
 
13
1

Mes esam eksperiments...  

exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa UberautorsMedaļa Gada RAKSTS 2017
  exkluzīvais 22.08.17 21:49
 
7
0

Lūk, šīs tēmas gan man neapnīk lasīt. Paldies!

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 22.08.17 10:57
 
7
0

atbildot uz Jēriņš komentāru "Tur jau tā lieta. Esam vai neesam simulācija, t... " Varbūt no citas simulācijas? Ir iespējams, ka esam nevis pirmā, bet, piemēram, 57. līmeņa simulācija. 

blusu_kerajs avatars
Medaļa BestsellersMedaļa Admins iesakaMedaļa Sensācija
  blusu_kerajs 22.08.17 20:30
 
6
0

Apsēdies uz karsatas plīts un pamēģini sevi mierināt ar domu, ka tā ir tikai realitātes simulācija!

Paskatīsimies, cik ilgi tev pietiks pacietības ticēt šīm blēņām?

  

abatons avatars
Medaļa NostradamsMedaļa TrumpeMedaļa Dienas joks
  abatons 22.08.17 20:42
 
4
0

Filozofs

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 22.08.17 11:00
 
4
0

atbildot uz ŽanisReno komentāru " jebkurā gadījumā tas viss ir cilvēka pr... "

Esmu lasījis par vismaz diviem ģeniāliem matemātiķiem, kuri savas dzīves veltīja bezgalības jēdziena pētniecībai un savas dzīves beidza trako namos. 

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 22.08.17 10:59
 
3
0

atbildot uz Sems komentāru " Varbūt simulāciju veido nākotnes cilvēk... " Pilnīgi iespējams. Mēs paši izstrādājam vienkāršotus visuma simulāciju modeļus pētnieciskos nolūkos. Ko būtu gatavs atdot, piemēram, sociālo zināšu pētnieks, lai varētu pārbaudīt savas vistrakākās teorijas nevainojamā visuma simulācijā? Ja tā, tad būtu vērtīgi saprast, kāds ir eksperimenta mērķis un censties maksimāli novilcināt rezultātu ieguvi, lai mūs vienkārši neizslēdz

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 23.08.17 17:13
 
3
0

atbildot uz 1000000 NT komentāru " raksts diezgan paplāns salīdzinot ar ci... "

 

Skatos, ka manus lasītājus ir viegli izlutināt. Nu jau arī 600 vārdu garš raksts ir paplāns  Bet tas ir labi. Priecājos, ka kāds arī izlasasa tos 1100 vārdu palagus līdz galam. Kvantu fizikas lomu tajā, ko uztveram, kā mūsu subjektāvās realitātes, plānoju sīkāk aprakstīt atsevišķā, garā rakstā. Simulācijas hipotēze jau vairāk ir filozofisks jautājums, tādēļ šoreiz varam iztikt bez fizkas stundas.

SAMSS avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa RecidīvistsMedaļa Recidīvists
  SAMSS 22.08.17 07:11
 
3
0

  

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 22.08.17 21:25
 
3
0

atbildot uz bet komentāru " Lasīju interesantu rakstu par nacistu l... "

 

Es arī esmu redzējis pāris visai baisus spoku stāstus. Pats baisākais ir no manis paša dzimtas.

Mana vecvecmāmiņa stāstīja, ka viņas vecmāmiņa (pat slinkums skaitīt, cik vec būtu attiecībā pret mani), dzīvojot trimdā, apglabāja savu vīru Tomskā. Nepārāk ilgu laiku pēc bērēm, viņai sāka rādīties pa galam nepatīkams sapnis, kas regulāri atkārtojās. Tajā viņa dzirdēja nelaiķa vīru, uzstājīgā balsī pavēlot: Tu novāc to bērnu no manām krūtīm! Sapnim atkārtojoties vairākas reizes, viņa apmeklēja vīra kapiņu un atklāja visai kaulus stindzinošu sapņa izskaidrojumu. Tā kā kapiņš bija visai pieticīgs, ar koka krustu vien, kāda krieviete bija to sajaukusi ar sava mirušā dēliņa kapu un, sekojot vietējām tradīcijām, lēja putru pāri viņas vīra pēdējai dusas vietai. 

Lai gan notikumi ir risinājušies visai sen, pašā 20. gadsimta sākumā, to atstāstīšanā līdz manām ausīm ir bijis tikai viens starpnieks - mana vecvecmāmiņa, kura pati to dzirdēja, tā teikt, no pirmavota, piedodod papildus ticamības momentu. 

1000000 NT avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa SviestmaizeMedaļa Dienas doma
  1000000 NT 23.08.17 16:31
 
2
0

atbildot uz blusu_kerajs komentāru " Apsēdies uz karsatas plīts un pamēģini ... " ak, cilvēki kas sevi uzskata tik par pasaules nabām un radības kalngalu kas ir interesantāks par visu pasaulē vai pat vairākās pasaulēs. Vai grūti pieņemt ka ne karstā plīts, ne pakaļa nav šīs simulācijas pamatmērķis, bet blakusprodukts, kas vienkārši radās simulējot visumu.

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 22.08.17 23:46
 
2
0

atbildot uz exkluzīvais komentāru " Lūk, šīs tēmas gan man neapnīk lasīt. P... "

Tas ir ļoti labi, jo man atkal neapnīk rakstīt par šīm tēmām. No manas perspektīvas, apkārtējie cilvēki ir ļoti dīvaini, jo kaut kā ir spējīgi nedomāt par šiem jautājumiem stundām, katru dienu

blusu_kerajs avatars
Medaļa BestsellersMedaļa Admins iesakaMedaļa Sensācija
  blusu_kerajs 22.08.17 22:35
 
2
0

atbildot uz JustARide komentāru "Neesmu teicis, ka ticu simulācijas hipotēzei. R... "

... bet!

Tas, ka dzīvība ir perfekts programmkods, kas ir ielikts DNS - to apstrīdēt būtu grūti!

Nezin tikai - kas ir šīs programmas autors?

Un nezin, kāds ir bijis mērķis?

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 22.08.17 08:42
 
2
0

 

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 22.08.17 12:22
 
1
0

atbildot uz bet komentāru " Lasīju interesantu rakstu par nacistu l... "

Es atkal esmu dzirdējis stāstus par mīklainu substanci Krievijas mazpilsētās. To lietojot iekšķīgi, ne tikai nacisti vien rādoties. Tā kā ir pamats ticēt tevis teiktajam. 

1000000 NT avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa SviestmaizeMedaļa Dienas doma
  1000000 NT 23.08.17 16:34
 
1
0

raksts diezgan paplāns salīdzinot ar citiem rakstiem... nedz izskaidrojums no kvantu fizikas viedokļa, nedz pārsteidzošo eksperimentu apraksta, tā vien izskatas ka uzcepts lai būtu, nevis iedziļinoties.  

blusu_kerajs avatars
Medaļa BestsellersMedaļa Admins iesakaMedaļa Sensācija
  blusu_kerajs 22.08.17 21:39
 
1
0

atbildot uz JustARide komentāru "Es arī esmu redzējis pāris visai baisus spoku s... " Vot šitam es ticu vairāk, kā prāta vingrojumiem par lielo sprādzienu no teorētiska nulles punkta, vai hologrāfiskajai pasaulei (simulācijai)