Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
2
100

Vai tu jebkad esi pamanījis, ka daudzi linki (saites, URL) sākas ar "http://", tomēr atrodas arī lapas, kuru linki sākas ar "https://"? Droši vien esi pamanījis papildus "s" burtu tad, kad tu apmeklē mājaslapas, kurās glabājas vai atrodama sensitīva informācija, kā piemēram, tad, kad Tu apmaksā ikmēneša rēķinu.

Bet no kurienes scaronis... Autors: ytteroy SSL sertifikāts = drošs internets. Kas tas ir un kā to iegūt?
1.

Bet no kurienes šis "s" nāk, un ko tas nozīmē? Vienkāršā valodā, šis "s" nozīmē to, ka savienojums starp Tevi un mājaslapu ir šifrēts, lai urķi (hackers) nevarētu pārtvert Tavus datus. Tehnoloģija, kas nodrošina šo papildus "s", ir SSL, kuras pilnais nosaukums ir Secure Sockets Layer (Drošligzdu slānis).

Kas ir SSLKad Tu ievadi... Autors: ytteroy SSL sertifikāts = drošs internets. Kas tas ir un kā to iegūt?
2.

Kas ir SSL?
Kad Tu ievadi informāciju mājaslapā bez SSL, tā var tikt pārtverta un nokļūt ļaundaru rokās. Šī informācija var būt jebkas - sākot no bankas konta detaļām, līdz pat augsta līmeņa informācijai, kuru ievadi, lai iegūtu piedāvājumu. Urķu (hakeru) vārdnīcā, šī "pārtveršana" bieži tiek saukta par "man-in-the-middle uzbrukumu". Reāls uzbrukums var notikt daudzos veidos, bet visbiežākais ir šāds: urķis (hakeris) izvieto mazu, neatklātu programmu uz servera, kur atrodas attiecīgā mājaslapa. Programma fonā gaida, kamēr mājaslapas apmeklētājs sāk ievadīt informāciju mājaslapā, un programma sāk savu darbu. Tā iegūst apmeklētāja ievadīto informāciju un nosūta no programmas īpašniekam. Bet, ja Tu apmeklē mājaslapu, kura tiek aizsargāta ar SSL, pārlūks mēģinās izveidot drošu savienojumu ar webserveri, izmantojot SSL sertifikātu, kurš nodrošinās drošu savienojumu starp Tevi un mājaslapu. Šis savienojums būs drošs, tāpēc neviens, izņemot tevi un mājaslapu, kurā Tu ievadi informāciju, neredzēs, ko Tu ievadi.
Šis savienojums notiek uzreiz un tev nav jāveic nekādas darbības. Tev tikai ir jāapmeklē lapa, kurai ir aktīvs SSL sertifikāts un voalā - Tavs savienojums starp mājaslapu un Tevi ir drošs.

Vai SSL ir saderīgs ar SEOJā... Autors: ytteroy SSL sertifikāts = drošs internets. Kas tas ir un kā to iegūt?
3.

Vai SSL ir saderīgs ar SEO?
Jā! Primārais iemesls SSL izmantošanā ir drošs savienojums starp mājaslapu un apmeklētāju, tomēr sertifikāts uzlabo arī SEO reitingu. Saskaņā ar Google Webmasters, SSL ir daļa no meklēšanas rezultātu reitinga algoritmiem.

Kā es varu zināt vai... Autors: ytteroy SSL sertifikāts = drošs internets. Kas tas ir un kā to iegūt?
4.

Kā es varu zināt, vai mājaslapai ir SSL sertifikāts?
Apmeklējot mājaslapu, kurai ir SSL, ir skaidri redzamas daudzas atšķirības.

1. Links (URL) sākas ar "https://", nevis "http://".
2. Tu redzēsi mazu, zaļu bloku pirms linka.
3. Sertifikāts ir aktīvs. Ja mājaslapas links sākas ar "https://", tas nenozīmē, ka mājaslapa ir droša. Ja mājaslapas SSL sertifikāta termiņš būs beidzies - tā vairs nebūs droša. Parasti, ja sertifikāts ir beidzies, "https://" krāsa, ierastās zaļās vietā, būs sarkana. 

Kā es varu iegūt SSL... Autors: ytteroy SSL sertifikāts = drošs internets. Kas tas ir un kā to iegūt?
5.

Kā es varu iegūt SSL sertifikātu savai mājaslapai?
Ar vien biežāk tiek izveidoti uzņēmumi, kuri nodrošina SSL sertifikātu iegūšanu. Retāk -bezmaksas SSL sertifikātu iegūšanu. Šajā rakstā apskatīsim, kā iegūt bezmaksas SSL sertifikātu, kurš pilnīgi ne ar ko neatšķiras no sertifikāta, par kuru ir izdoti vairāki simti eiro. Viens no jaunākajiem, bet tajā pat laikā augošākajiem uzņēmumiem ir Let's Encrypt, kas nodrošina bezmaksas SSL sertifikātu uz neierobežotu laiku (sertifikāta atjaunošana ik pēc 3 mēnešiem). Diemžēl, sertifikāts tiek piešķirts uz trīs mēnešiem, tāpēc sertifikāts ir jāatjauno ik pēc trīs mēnešiem. Uzņēmumiem, kuru prioritāte nav SSL sertifikāta nodrošināšana, bet vēlas nodrošināt drošu savienojumu starp apmeklētāju un mājaslapu, īsais sertifikāta derīguma termiņš ir problēma, tāpēc iesakām izvēlēties mājaslapu uzturētāju, kurš nodrošina automātizētu SSL sertifikāta izveidi un tā termiņa pagarināšanu.
Faktiski, Latvijā ir tikai daži mājaslapu uzturēšanas pakalpojumu sniedzēji, kuri piedāvā bezmaksas SSL sertifikātu. Vienu no šādu pakalpojumu sniedzējiem varat atrast avotā. 

 Autors: ytteroy SSL sertifikāts = drošs internets. Kas tas ir un kā to iegūt?
6.
2
100

komentāri [8]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
badroot avatars
Medaļa JolkaMedaļa Dienas domaMedaļa Teamwork
  badroot 20.06.16 20:31
 
6
0

Nu arī SSL nav perfekts, autoram ieteiktu sīkāk papētīt Heartbleed. Vēl tas ka lieto SSL nenozīmē, ka tavā darba vietā kāds to neskatās. Dārgā gala firewall piemēram PaloAlto, norošina man in the midle funkciju, kur visu lielais brālis (tava priekšniecība) saņem nešifrētu. Lielajam brālim arī ir iespēja vajadzības gadījumā ielikt savu iekārtu pa vidu starp tevi, provaideri un gala resursu. Tehnoloģija sarežģīta, bet ne neiespējama.

ĪstensDullaisDauka avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa ZebraMedaļa Dienas joks
  ĪstensDullaisDauka 17.06.16 08:55
 
3
0

Cik zinu, zaļs, dzeltens adreses joslā ir atkarīgs no sertifikāta. var arī nebūt neiekrāsots nekas... Tas liecinot pat drošības pakāpi...

ytteroy avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa KukijsMedaļa Spoks
  ytteroy 10.07.16 20:26  
 
1
0
atbildot uz ĪstensDullaisDauka komentāru " Cik zinu, zaļs, dzeltens adreses joslā ... "Iekrāsots zaļā krāsā būs jebkurā gadījumā - galvenais, lai ir derīgs sertifikāts. Ja tā termiņš būs beidzies un lapu apmeklēsi caur https, tad https krāsa būs sarkana, lai brīdinātu apmeklētājus. Ja nemaldos, dzeltens ir tad, ja lapai ir derīgs sertifikāts, bet tajā lapā atrodas saturs, kuram nav sertifikāta (piem. attēli, kuri sākas ar http).

SAMSS avatars
Medaļa Zoles recidivistsMedaļa Zoles recidivistsMedaļa Recidīvists
  SAMSS 18.02.17 21:41
 
1
0

  

exkluzīvais avatars
Medaļa KaspisMedaļa UberautorsMedaļa April, April!
  exkluzīvais 18.02.17 22:41
 
1
0

  

Gugulis6 avatars
Medaļa SpoksMedaļa PamatskolnieksMedaļa Mazā, spoki Tevi mīl!
  Gugulis6 13.03.17 09:48
 
0
0

Nezinātājiem raksta daļa, kur tiek aprakstīta sertifikāta iegūšana, neko nedos. Ko darīt ar šo iegūto sertifikātu? Kā to pievienot mājaslapai, web projektam, utt? Ja pašam nav serveris, bet lapa hostējas citur? Ar ko atširas dažādu pakāpju SSL? Kā tieši notiek šifrēšana, kuras paketes, vai visa informācija vai tikai daļa, kāds šifrēšanas algoritms? Ļoti skopa informācija. Ja veido šādu rakstu, tad varbūt jāpiedomā vairāk.   

ytteroy avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa KukijsMedaļa Spoks
  ytteroy 13.03.17 23:38
 
0
0

atbildot uz Anonīms komentāru " man spokiem nav nekāds s beigās, tātad ... " SSL sertifikāts faktiski ir uzlikts, bet netiek izmantots. http://image.prntscr.com/image/6f2c4dd67f2d4265a37f82afb44d9543.png

ytteroy avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa KukijsMedaļa Spoks
  ytteroy 13.03.17 23:49
 
0
0

atbildot uz Gugulis6 komentāru " Nezinātājiem raksta daļa, kur tiek apra... " ar uzstādīšanu tagad nevajadzētu būt problēmām arī iesācējiem - daudzi hostingi, arī Latvijā, piedāvā automātiski uzstādīt bezmaksas SSL sertifikātu. Kad veidoju rakstu, nebiju aizdomājies arī par sīkāku analīzi (DV, OV, EV sertifikāti). Ja kādu būs ieinteresējusi šī tēma, tad nešaubos, ka vairāk info tiks meklēts googlē.