Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
2
231

Prāts ir katra cilvēka uzticamākais instruments. Tas ir process, kurā mūsu smadzenes sakārto maņu iegūto informāciju un to interpretē, vadoties pēc mūsu iepriekšējām pieredzēm. Šādi rodas unikālas un viegli saprotamas pasauļu tiešraides, katram prātam atrodoties savējās centrā. Prāta galvenais uzdevums nav izveidot pēc iespējas precīzāku pasaules ainu. Dodot priekšroku ērtībai un funkcionalitātei, tas rada izdevīgas ilūzijas, lai atvieglotu cilvēku orientēšanos pasaulē.

Viens no labākajiem prāta... Autors: JustARide Cik tālu stiepjas prāta radītas ilūzijas?
1.

Viens no labākajiem prāta ilūziju piemēriem ir redze. Vairums cilvēku uzskata, ka acis ir kā, galvā piestiprinātas, bioloģiskas videokameras, kas apgādā smadzenes ar nepārtrauktu un plašu augstas izšķirtspējas attēlu. Tomēr tā ir viena no jau pieminētajām ilūzijām. Pirmkārt, attēls nepienāk nepārtraukti. Mūsu acis nespēj griezties no viena virziena citā, vienlaicīgi, uztverot apkārtējās ainas attēlu. Tādēļ, katru reizi, kad mainām skatīšanās virzienu, mēs uz brīdi zaudējam redzi. Visas dienas laikā, šādā veidā sakrājas aptuveni divarpus stundu ilgstošs aklums, kuru smadzenes aizpilda pašas, izveidojot ainu no iepriekš uztvertajiem attēliem. To tu vari pārbaudīt pats, nostājoties pie spoguļa un pārmaiņus pārslēdzot skatienu no savas labās acs uz kreiso un atpakaļ. Skatoties spogulī, ir redzams, ka, par spīti skatiena virziena maiņai, tavu acu attēls paliks nekustīgs, nereģistrējot zīlīšu kustības. Otrkārt, arī redzesloks, patiesībā, ir daudz šaurāks, nekā iedomājamies. Skaidra, augstas izšķirtspējas formas un krāsas redzes zona visai šaurs, aptuveni, viena piektdaļa nokopējā un atrodas tieši redzesloka centrā. Attālinoties no tā, redze kļūst arvien vairāk izplūdusi un melnbalta. Protams, mūsu subjektīvā redzes pieredze ir pilnvērtīga ar spilgtām krāsām un izteiktām formām, jo tās trūkumus kompensē smadzenes, izceļot krāsas un kontūras.

Ir skaidrs kādēļ evolūcija... Autors: JustARide Cik tālu stiepjas prāta radītas ilūzijas?
2.

Ir skaidrs, kādēļ evolūcija ir attīstījusi izpalīdzīgas smadzeņu radītas ilūzijas. Pasaule, kas lielākoties ir izplūdusi un bezkrāsaina, turklāt uz brīdi pazustu, katru reizi, pagriežot skatu, būtu ļoti mulsinoša. Tomēr ne visas prāta radītās ilūzijas ir vērstas uz āru. Lai pilnvērtīgi orientētos pasaulē, ir nepieciešams galvenais varonis – iekšējais ES. Tas ir subjektīvās pieredzes centrs, kuru katrs no mums jūt atrodamies starp acīm un ausīm, vizinoties apkārt, kā smadzeņu pasažierim. Doma, ka iekšējās identitātes sajūta ir ar smadzeņu darbību izskaidrojama ilūzija, varbūt ļoti nepatīkama. Mēs daudz labprātāk domājam par to, kā netveramu, bezgalīgu plašumu, kura dēļ ir vērts sadalīt subjektīvo pieredzi divās vienlīdzīgās daļās: visums un ES. Tomēr vairums kognitīvo darbību pētnieku nav šaubu - iekšējā ES sajūta rodas zemapziņas procesu un mehānismu ķēdes rezultātā.

Scaronādas pārliecības... Autors: JustARide Cik tālu stiepjas prāta radītas ilūzijas?
3.

Šādas pārliecības pamatā ir vairāki kognitīvie fenomeni. Skatoties uz kādu objektu, mēs, vienlaicīgi, uztveram tā krāsu, izmēru un formu, par spīti tam, ka katru no šīm īpašībām uztver atsevišķu smadzeņu sektori. Ja uztveri veido atsevišķu neiroloģisku aktivitāšu sinhronizācija, ir pamats domāt, ka arī iekšējā centra sajūta rodas, summējot vairākus, savstarpēji neatkarīgus procesus. Tādā gadījumā, iekšējais ES pilda līdzīgas funkcijas, kā datora operētājsistēma. Līdzīgi kā binārā koda vieninieku un nullīšu rindas tiek transformētas viegli saprotamā darba virsmā ar programmu un mapju ikonām, prāts atvieglo orientēšanos pasaulē, radot subjektīvu identitātes centru. Tā evolucionārās priekšrocības ir acīmredzamas. Pirmatnējam cilvēkam, klīstot pa Āfrikas savannu un redzot skrienošu lauvu, pati kritiskākā informācija ir vai tā neskrien viņam pretī. Iekšējais ES ir pats efektīgākais līdzeklis, lai nekavējoties atpazītu briesmas un izstrādātu plānu kā no tām izkļūt.

Saīsinātās raksta versijas beigas. Pilno, 1071 vārdu garo versiju lasi JRblogā. Saite pie  izmantotajiem avotiem ↓↓↓

2
231

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [11]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 17.08.17 09:23
 
7
0

labs raksts

Tumsonīgais avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas doma
  Tumsonīgais 21.08.17 12:40
 
5
0

Tu sēdi pie galda. Blakus galdam stāv akmens. Tas atrodas galvā vai ārpus tās?

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 29.10.17 02:24
 
2
0

atbildot uz Epicentrs komentāru " Šis ir itensanerts tksets, ja jūs vraat... " Uzreiz pat neievēroju...

azulum avatars
Medaļa Darts VeidersMedaļa Patīk rakstsMedaļa Mazā, spoki Tevi mīl!
  azulum 20.08.17 00:31
 
2
0

ak dievi, cik labs raksts...ir ko padomāt, un sāk vilkties kopā tas, ko līdz šim nojautu, redzēju fragmentiem, bet nespēju savilkt vienā ainā...(tas ir ne tikai par šo rakstu, arī par citiem Justaride rakstiem). 

SAMSS avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa RecidīvistsMedaļa Recidīvists
  SAMSS 16.08.17 18:11
 
2
0

  

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 21.08.17 16:25
 
1
0

atbildot uz Tumsonīgais komentāru " Tu sēdi pie galda. Blakus galdam stāv a... " Labs jautājums.

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 20.08.17 17:29
 
1
0

atbildot uz azulum komentāru " ak dievi, cik labs raksts...ir ko padom... " Priecājos, ka tev patīk. Šis ir līdz šim darbietilpīgākais no maniem rakstiem. Paldies arī par komentāriem manā blogā, bez tevis tur vispār nebūtu dzīvības

Epicentrs avatars
Medaļa DarbaholiķisMedaļa KomiķisMedaļa Doktors
  Epicentrs 26.10.17 15:51
 
0
0

Šis ir itensanerts tksets, ja jūs vraat izsīlat šo testku, tad jūs east vines no 55 cikielvēm no 100 cilkievēm, krui var šdāu testku izsīlat. Kbridžaems uniitātversē ir aājutklši, ka ciēlvki līšanasā utvezr vsiu vārdu kpoā un nav srīgvai kdāā seībcā ir bturi vdārā. Svrīgai ir, lai prmiais un pējdēais bturs neinmaās, pējiāre var būt sainmaīti un cilkvēs sēps izlsīat testku. Vai Jmus izvādes?

 

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 24.08.17 00:00
 
0
0

atbildot uz Sharpen Armands komentāru " sākās filozofēšana.. Tu sēdi uz krēsla un pre... " Paldies

Sharpen Armands avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Veiksmes lāde
  Sharpen Armands 23.08.17 22:27
 
0
0

atbildot uz Tumsonīgais komentāru " Tu sēdi pie galda. Blakus galdam stāv a... " sākās filozofēšana.. Tu sēdi uz krēsla un pretī ir galds.. vai tomēr tu nemaz nesēdi?

PS. Raksts interesants.

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 17.08.17 09:36
 
0
0

atbildot uz Janis Pelekais komentāru " labs raksts " Paldies