Latvijā nāvessoda moratorijs tika izsludināts 1996.gadā; tas tika aizstāts ar ieslodzījumu uz mūžu. Pēc Latvijas likumdošanas tie ir 25 gadi, un nav arī iespējas vienā spriedumā piespriest vairākus mūža ieslodzījumus, kā tas ir, piemēram, ASV, kur ir personas, kas izcieš 66, 98 utt. gadu ieslodzījumus.

Šeit ieskatam daži fakti un daži no skaļākajiem noziegumiem, par kuriem vaininiekiem piespriests mūža ieslodzījums.

Foto: AFI
2008gadā Latvijā bija 47 uz... Autors: Astrīdiņa Uz mūžu ieslodzītie
1. 2008.gadā Latvijā bija 47 uz mūžu notiesāto, tostarp viena sieviete. Man nav datu, cik to ir 2010.gadā. Mūžinieki sodus izcieš Daugavpils un Jelgavas cietumā; vienīgā sieviete - sieviešu cietumā Iļģuciemā.
Soda termiņš dalās 3 pakāpēs... Autors: Astrīdiņa Uz mūžu ieslodzītie
2. Soda termiņš dalās 3 pakāpēs. Visupirms parasti notiesātais 6 mēnešus pavada vieninieka kamerā, kur nav nekādu ekstru. Nekādu ekstru nav arī zemākajā pakāpē, kur jāpavada 7 gadi. Šie gadi visbiežāk nav jāpavada vienatnē, bet gan kopā ar kameras biedru, tātad ir vismaz kāds, kam padot labrītu. Ja nav pārkāpumu, notiesātais nonāk vidējā pakāpē - tur jāpavada aptuveni 10 gadi. Mūžinieki esot ļoti disciplinēti ļaudis, jo pārkāpumi liedz nonākt augstākajā pakāpē, kas savukārt jau nozīmē visai komfortablus apstākļus.
Augstākajā pakāpē... Autors: Astrīdiņa Uz mūžu ieslodzītie
3. Augstākajā pakāpē nonākušajiem pienākas 12 tikšanās gadā - 6 garākas, 6 vienas stundas ilguma. Drīkst veikt arī 3 telefonzvanus gadā. Viņi var tikt arī pie televizora. Tomēr - atšķirībā no parastiem ieslodzītajiem augstākajā soda izciešanas pakāpē - mūžinieki joprojām nedrīkst apmeklēt cietumā organizētus masu pasākumus, tādus kā Ziemassvētku kopegle vai Dueta Sandra koncertu. Tas tātad no ekstrām nespīd. Parastie ieslodzītie šajā augstākajā pakāpē drīkst valkāt savas privātās drēbes un staigāt paša izvēlētā frizūrā. Mūžiniekiem ir cietuma piešķirts kostīms un skūta galva.
 1999gada 22februārī Latviju... Autors: Astrīdiņa Uz mūžu ieslodzītie
4. 1999.gada 22.februārī Latviju pāršalca ziņa par slepkavībām Gulbenes bērnudārzā. Tolaik 21 gadu vecais Aleksandrs Korjakovs mazuļu diendusas laikā iegāja grupiņā un nodūra 3 bērniņus un audzinātāju. Korjakova motīvs bija vienkārši vēlme kļūt tikpat slavenam kā Krievijas maniakam Čikatilo. Puisis bija acīmredzami laimīgs, redzot ap sevi tik daudz preses pārstāvju un zibspuldžu. Pēc pāris dienām masu mediji mērķtiecīgi vairs nerādīja un nepublicēja slepkavas seju, lai liegtu viņam turpināt popularitātes kaifu. Iespējams, šī paša iemesla dēļ latviešu valodā google neizmet nevienu viņa bildi... Tiesā Korjakovs savu vainu atzina, taču nenožēloja izdarīto. Viņš teica - esot žēl, ka nav izdevies brangāks upuru skaits. Šobrīd viņš ir Jelgavas cietumā, daudz lasa grāmatas un esot visai apvēlies (tas no neoficiāliem, bet drošiem avotiem).
Kaspars Petrovs  sirmgalvju... Autors: Astrīdiņa Uz mūžu ieslodzītie
5. Kaspars Petrovs - sirmgalvju slepkava. Uzdarbojās 2002-2003.g. Petrovam inkriminēja 38 vecīšu slepkavības, bet pierādīja 13. Šis subjekts ar pensionāriem iepazinās, tad sekoja līdz dzīvesvietai, nožņaudza un aplaupīja. Atsevišķos gadījumos uzdevās par "Latvijas Gāzes" pārstāvi. Viņa guvums svārstījās no 20-400Ls; naudu kungs tērēja uzdzīvei un prostitūtām. Kaspars nācis no inteliģentas ģimenes, un to var manīt arī viņa vēstulēs advokātam. Ar savu advokātu viņs joprojām uztur saikni; vēstules esot filozofiskas un kaligrāfiskā rokrakstā. Kādā no vēstulēm Petrovs atzinies, ka nogalinātās večiņas ilgi nākušas pie viņa sapnī, bet kopš sprieduma pasludināšanas vairs nenākot. Savukārt advokāts savam aizstāvamajam sūta krustvārdu mīklas , tās Kasparam patīkot. Piekļuve jebkuram mūžiniekam ir visnotaļ apgrūtināta, taču krievu producentu apvienībai no PTP izdevās nopirkt slepkavas stāstu. Tapa dokumentālā filma par Petrovu, viņam pašam par to pienācās 1000Ls. Advokāts ieteica naudu nenotriekt visādos sīkumos, jo tā noderēšot, kad viņš iznākšot laukā.
2007gadā šaušalīgu noziegumu... Autors: Astrīdiņa Uz mūžu ieslodzītie
6. 2007.gadā šaušalīgu noziegumu pastrādāja Gundars Paipala. Nodziedznieks un pedofils viņš bija jau krietni pirms izvaroja un nogalināja Justīni Legzdiņu.
GPaipalas upuris Justīne... Autors: Astrīdiņa Uz mūžu ieslodzītie
7. G.Paipalas upuris Justīne Legzdiņa.
Meiteni kurai paveicās... Autors: Astrīdiņa Uz mūžu ieslodzītie
8. Meiteni, kurai paveicās izbēgt no Justīnes likteņa, sauca Zane, un viņa bija 15 gadus veca. Zane gāja gar šoseju, kad šis cilvēks aicināja kāpt auto. Zane atteicās, Paipala lēnām turpināja ripināt līdzi, līdz meitene iekāpa arī. Drīz viņš nogriezās uz vientuļa ceļa, kur meiteni izvaroja 2 reizes. Zane pretojās, bet pēc sitieniem padevās. Pēc īsa brīža viņš viņu izvaroja vēl divas reizes. Pats Paipala par šo epizodi teica, ka nejūtas vainīgs, jo meitene pati ļāvusies, tomēr vēlākie notikumi pierādīja, ka tieši pasiviāte Zani izglāba no nāves. Jo Justīne pēc izvarošanas esot nogalināta tikai tāpēc, ka šausmīgi daudz raudājusi, runājusi un histēriski uzvedusies. Justīnes līķi Paipala paslēpa netālajā karjerā, un to atrada pēc vairāku nedēļu meklēšanas. Savus noziegumus viņš argumentēja ar vēlmi atriebties visam sieviešu dzimumam. Gundars Paipala šobrīd izcieš sodu Jelgavā vienā kamerā kopā ar Korjakovu.
Uz mūžu notiesāts arī Juris... Autors: Astrīdiņa Uz mūžu ieslodzītie
9. Uz mūžu notiesāts arī Juris Švāģeris. 2008.gadā viņš Valdemārpilī noslepkavoja sievieti grūtnieci, kā arī viņas 17 gadus veco meitu. Konflikti starp šiem cilvēkiem bija jau ilgstoši, roku palaišanas regulāri. Pats Švāģeris pēc nozieguma pastrādāšanas centās izdarīt pašnāvību, tomēr mediķiem izdevās glābt viņa dzīvību. Tiesa gan, Švāģeris palika invalīds. Šī iemesla dēļ tiesas sēde notika videokonferencē ar viņu (attēlā).
Ivars Grantiņš Domājams... Autors: Astrīdiņa Uz mūžu ieslodzītie
10. Ivars Grantiņš. Domājams, visiem vēl svaigā atmiņā... Noziedznieks, kura darbības parādīja trūkumus policijas darbībā, jo pat LNT "Degpunkta" komanda viņa meklēšanā bija priekšā likumsargiem. Raidījums ieguva ekspresinterviju un nedaudz informācijas par šī ķēma atrašanās vietu brīdī, kad policija meloja, ka ir jau uz pēdām Grantiņam. Grantiņš nogalināja tikai sievietes - savu 29 gadus veco sievu Ingu, nejaušu paziņu Janu (18) un savu paša meitu Dainu (11). Sievu vinš noslaktēja, jo tā gribēja šķirties. Viņš to nosita, asinis nolēja bļodā, sadalīja 50 gabalos, izņēma sirdi. Visu to iemeta izraktā bedrē mežā, pārlēja ar cementa masu un... iestādīja tur mazu kociņu! No sievas telefona viņš viņas bērniem un brālim it kā no Ingas nosūtīja sms, ka dodas uz ārzemēm peļņā. Nākamais upuris - Jana - bija nejauša paziņa no tāvakara dzerstiņa. Pēc sarīkojuma Grantinš Janai sekoja, iedzina mežā, žņaudza. Viņš mēģinājis veikt dzimumaktu, bet erekcija kaut kur kavējās. Dusmās viņš Janu nodūra un nākamajā dienā mežā apraka. Tomēr lielākās šausmas bija meitas noslaktēšana. 11 gadus vecā meitene jau gulēja, kad iereibušajam Grantiņam sakārojās sievieti (?). Daina tēvu atgrūda, uz ko Grantiņš atbildēja, 2x pārgriežot viņai rīkli un izdarot vēl 7 griezumus ķermenī. Jau ar mirušu meiteni viņš veica anālo dzimumaktu un tad devās gulēt.
1  2