Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
197
« 1  2  3  4  5 »

Sveicināti atkal! Esmu pabeidzis sava Maķedonijas ceļojuma stāsta 3. daļu, kuru nosaucu „Maķedonijas un pareizticīgo slāvu Jeruzaleme-Ohrida”. Iepriekšējās stāsta daļās stāstīju par redzēto Maķedonijas galvaspilsētā Skopjē un aprakstīju savu ceļojumu no Skopjes cauri Pologas reģionam, līdz Ohridai. Pastāstīju arī nedaudz par Maķedonijas atsevišķiem vēsturiskiem notikumiem un etniskā sastāva īpatnībām. Šodienas stāsts jau būs par Ohridas pilsētu, ezeru. Pēc pilsētas apskates turpināsim ceļu gar ezera austrumu krastu līdz Svetā Nauma klosterim, bet noslēgumā pabūsim ezera pretējā krastā, un ja laiks atļaus apskatīsim ļoti interesantu Maķedonijas ciemu Vevčānus. Par šo un nedaudz vairāk tūlīt pastāstīšu, bet gribu piebilst, ka, lai stāsts par šo jauko valsti būtu pilnīgāks vispirms vēlams izlasīt stāsta iepriekšējās daļas: „Skopje-pilsēta ar ambīcijām” un „Albāņu Maķedonija-Pologa”.

Ohridas ezers.

Un tātad ir agrs otrdienas rīts, esmu pamodies laicīgi un slienos augšā. Ieslēdzu televizoru un uzgriežu kanālu, kurā skan jauka maķedoniešu mūzika un kā reiz skan dziesmiņa „Добро утро Македонијо”(Labrīt Maķedonija) vietejās populārās dzieātājas Blagicas Pavlovskas izpildījumā.

Tā platība ir 358 km2 un tā... Autors: Pēteris Vēciņš Pareizticīgo "Jeruzaleme" Maķedonijā-Ohrida.
1.

Tā platība ir 358 km2 un tā ūdens virsma atrodas 697 metrus virs jūras līmeņa. Tā dziļums dziļākajā vietā sasniedz 288 metrus, tā garums 30.4 km un platums 14.8km. Lielākā daļa ezera atrodas šeit Maķedonijas teritorijā, bet neliela daļa pieder Albānijai.

Scaronis un blakus... Autors: Pēteris Vēciņš Pareizticīgo "Jeruzaleme" Maķedonijā-Ohrida.
2.

Šis un blakus esošais Prespas ezers ir vieni no retajiem Eiropas ezeriem, kuri veidojušies pirms 5 miljoniem gadu tektonisko izmaiņu rezultātā un tie atrodas tektoniskajās ieplakās līdzīgi, kā pasaules slavenie ezeri Baikāls un Tanganika. Tāpat kā Baikāla ezers arī Ohridas ezers ir unikāls ar tā dzidro ūdeni un īpašo ekosistēmu, kurai līdzīgas nav nevienā citā ezerā, Eiropā.

Ohrida. Amfiteātris un Augšējie vārti.

Labi! Pie ezera mēs vēl atgriezīsimies. Tagad ķeršos pie brokastīm. Tā, kā brokastis šajā viesnīcā netiek pasniegtas, bet viesnīcā katrā stāvā ir neliela virtuvīte, uz ātro uzvāru tēju un dodos uz balkona pamieloties ar vakar Debaras tirgū nopirktiem labumiem. Pēc nelielām brokastīm varu doties pastaigā. Pirmais ko esmu nolēmis izdarīt ir jāapskata Ohridas vecpilsēta. Nolemju sākt savu ekskursiju no augstākās vietas vecpilsētā un tad sekot pakāpeniski uz leju. Tātad dodos no viesnīcas pa stāvu ieliņu uz augšu, kur nonāku līdz Ohridas vecpilsētas augšējiem vārtiem.

Tie tā arī saucās... Autors: Pēteris Vēciņš Pareizticīgo "Jeruzaleme" Maķedonijā-Ohrida.
3.

Tie tā arī saucās „Augšējie varti” , jeb „Kalna vārti”(горна порта). Vārti atrodas aizsargmūrī, kurš vairāk, kā 10 gadsimtus apjož uzkalnu, kurā atrodas Ohridas pilsēta. Otri nozīmīgākie vārti atrodas pilsetas lejas daļā pie laivu piestātnes un tos sauc par „Lejas vārtiem”, un pie tiem mēs vēl paspēsim pabūt noslēdzot ekskursiju pa vecpilsētu.

Tepat netālu no... Autors: Pēteris Vēciņš Pareizticīgo "Jeruzaleme" Maķedonijā-Ohrida.
4.

Tepat netālu no Augšējiem vārtiem atrodas viens no senākajiem un iespaidīgākajiem arhitektūras pieminekļiem Ohridā. Tas ir seno grieķu amfiteātris. Patiesībā Ohrida ir pilsēta ar ļoti senu vēsturi. Šajā vietā, uzkalnā pie Ohridas ezera pirmā grieķu kolonija tika izveidota jau 3.g.s. pirms mūsu ēras un tā saucās „Lihnidos” (Λυχνιδός). Velāk 148. Gadā Lihnidosu pakļauj romieši, kuri pilsētu parbūvē vairākkārt. Nopietnākās izmaiņas pilsētā notiek pēc 518. gada zemestrīces, kad pilseta tika pilnīgi izpostīta. Pēc pilsetas atjaunošanas no grieķu valdīšanas laika celtnēm tik pat kā nekas nesaglabājās. Arī romiešu celtnes laika gaitā- zemesrīču, vairāku karu un pārbūvju rezultātā ir izzudušas. Vietām gan ir atrodami daži šo laiku arhitektūras elementi, kuri tikuši izmantoti vēlāk tapušās celtnēs. Vienīgais ko arī šodien var apskatīt no grieķu un romiešu laikiem ir šis teātris, kurā arī mūsdienās tiek rīkoti dažādi pasākumi. Šeit notiek dažādi festivāli, svētki, koncerti un uzvedumi. No teātra augšējām tribīnēm paveras lielisks skats uz vecpilsētu.

Izmetu loku pa grieķu teātra... Autors: Pēteris Vēciņš Pareizticīgo "Jeruzaleme" Maķedonijā-Ohrida.
5.

Izmetu loku pa grieķu teātra terasēm un atgriežos pie Augšējiem vārtiem, virs kuriem rietumu virzienā ceļš ved augšup uz iepaidīgu cietoksni. Bet, pirms doties uz  šo cietoksni apskatīšu no vārtiem pretējā virzienā esošo baznīcu un klosteri, kura vārtus var manīt tepat augstāk virs augšējiem pilsētas mūra vārtiem. Šeit atrodas Svētās Dievmātes baznīca, kura šeit uzbūveta 1295. gadā. Ilgstošu laiku šī baznīca tika saukta par Svētā Klementa baznīcu, jo pēc Ohridas nonākšanas turku Osmāņu impērijas sastāvā tā laika Sv. Klementa baznīca, kura atradās Plaošnikā tika pārbūvēta par mošeju un daļa no baznīcas relikvijām, un arī paša Sv.Klementa pīšļi tika pārvietoti uz šo baznīcu, kura tad arī tika nokristīta par Sv. Klementa baznīcu. Tajā pat laikā par mošeju tika parbūveta arī Sv. Sofijas baznīca, kura uz to brīdi pildīja katedrāles funkcijas. Tad arī katedrāles statuss tika piešķirrts šij baznīcai. Vēlāk kad turki tika padzīti, katedrāles statuss tika atgriezts Sv. Sofijas baznīcai, bet pavisam nesen, kad Plaošnikā tika atjaunota bijusī Sv.Klementa baznīca, tai tika atgriezts iepriekšējais nosaukums un taj tika atgrieztas vairākas relikvijas.  Arī šinī baznīcā šodien šeit notiek vērienīgi restaurācijas darbi un baznīcu ielenc sastatnes. Baznīcas  telpas apskatei šobrīd ir slēgtas, jo esmu ieradies par agru. Ne ko darīt!

Izmetu tikai nelielu loku pa... Autors: Pēteris Vēciņš Pareizticīgo "Jeruzaleme" Maķedonijā-Ohrida.
6.

Izmetu tikai nelielu loku pa teritoriju, kuru sākotnēji uzskatīju par klosteri. Patiesībā šeit atrodas dažādas Maķedonijas Pareizticīgās baznīcas administratīvās ēkas, tajā skaitā Ohridas arhibīskapa rezidence un baznīcas bibliotēka, kurā glabājoties unikāli rokraksti un grāmatas. Tepat šajā ierobežotajā teritorijā atrodas vēl viena pavisam maziņa baznīciņa. Tā ir Svētā Konstantīna un Jeļenas baznīca, kura šeit uzbūvēta 1477. gadā. Tajā esot ļoti interesantas freskas un svētbildes, bet arī šī baznīca vēl ir slēgta. Blakus baznīcai parkā uzstādīts piemineklis Svētajam Klementam, kurš spēlejis ļoti nozīmīgu lomu pareizticības vēsturē, bet par to pastāstīšu nedaudz vēlāk, kad nonāksim Plaošnikā.

Tagad pametu scarono... Autors: Pēteris Vēciņš Pareizticīgo "Jeruzaleme" Maķedonijā-Ohrida.
7.

Tagad pametu šo teritoriju pie Svētās Dievmates, Konstantīna un Jeļenas baznīcām, un arhibīskapijas lai dotos jau uz pieminēto cietoksni, kuru jau no šejienes var labi redzēt. Izejot pa vārtiem vēl izdaru nelielu pieturu pie nelielas kapellas, kurai blakus esošā ēkā iekārtota pareizcicīgo mākslas darbu un relikviju izstāžu zāle.

Samuela cietoksnis.

Neliels kāpiens pret kalnu un nonāku pie cietokšņa vārtiem, kuriem blakus plīvo milzīg Maķedonijas karogs. Samaksāju par ieeju 200 denārus (~2Ls) un dodos iekšā cietoksnī, kur nonāku plašā pagalmā, kuru ielenc augstas sienas. Tātad esmu nonacis varenākajā vēsturiskajā celtnē Ohridā un tā ir Samuela cietoksnis.

Kapēc Samuela Te nu vietā... Autors: Pēteris Vēciņš Pareizticīgo "Jeruzaleme" Maķedonijā-Ohrida.
8.

Kapēc Samuela? Te nu vietā būs īss ieskats vēsturē. Un tātad, kā jau teicu Lihnidosa (Ohrida) ir sena pilsēta un tā tapusi jau seno grieķu laikos. Sekojoši grieķus nomainīja romieši un pēc Romas šķelšanās pilsēta nonāk Austrum Romas, sekojoši Bizantjas valdījumā. Tieši bizantiešu laikos pilsētā parādās pirmās kristiešu baznīcas un norit straujš kristianizācijas process. 5-6 g.s. dienvid Balkānos un arī Lihnidosas apkārtnē ierodas daudz slāvu, kuri šeit apmetas uz dzīvi un pavisam drīz to šeit ir tik daudz, ka rodas pamats slāvu valsts izveidošanai. Tā arī top pirmā varenā slāvu karaliste Balkānos-Bulgārija, kuras pakļāutībā 861. gadā nonāk arī Lihnidosa, kuru turpmāk sāk saukt tagadējā nosaukumā-Ohrida.

Īstu uzplaukumu pilseta... Autors: Pēteris Vēciņš Pareizticīgo "Jeruzaleme" Maķedonijā-Ohrida.
9.

Īstu uzplaukumu pilseta izbauda no 990 līdz 1015. gadam, kad tā laika Bulgārijas cars Samuels (Самуил) par valsts galvaspilsetu izvēlas Ohridu. Šajā laikā pilsētā norisinās vērienīgi būvdarbi un tiek uzbūvēts arī šis cietoksnis, kuru vēlāk nosauca par godu caram Samuelam.

Vispār scaroneit Maķedonijā... Autors: Pēteris Vēciņš Pareizticīgo "Jeruzaleme" Maķedonijā-Ohrida.
10.

Vispār šeit Maķedonijā šo vēsturisko personibu-caru(karali) Samuelu uzskata par savu nacionālo varoni, uzreiz aiz Maķedonijas Aleksandra Lielā. Par maķedoniešu pretenzijām uz Aleksanra piederību un ar to saistīto kašķi ar grieķiem jau stāstīju stāsta 1. daļā „Skopje, pilsēta ar ambīcijām”. Līdzīgi ir arī ar Caru Samuelu, kuru arī Bulgāri uzskata par savu nacionālo varoni, jo tieši šī cara valdīšanas laikā pirmā Bulgārijas impērija sasniedza savu lielāko varenību. Toties maķedonieši šo caru mēģina piesavināties uz tā rēķina, ka Samuela valdīšanas laikā Samuela impērijas galvaspilsēta bija Ohrida un lielākā daļa nozīmīgākās kaujas, un notikumi tajos laikos risinājušies tieši mūsdienu Maķedonijas teritorijā. Ar šādām pretenzijām ne pavisam nav mierā bulgāri, jo sevišķi nacionālistiski noskaņotie, kuri kā jau reiz teicu, uzskata Maķedoniju par savu teritoriju un vispār neatzīst maķedoniešus kā atsevišķu nāciju.

« 1  2  3  4  5 »
0
197

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [5]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
gunthins avatars
Medaļa TeamworkMedaļa JubilārsMedaļa Students
  gunthins 02.04.16 12:05
 
5
0

Ļoti labs ceļojuma izklāsts. Ieteiktu izlasīt katram, kas sadomā doties uz Maķedoniju. Arī pats esmu bijis Ohridā un tās apkārtnē. 

F31KS avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa BučiņaMedaļa Dienas joks
  F31KS 02.04.16 10:57
 
4
0

Foršais, kā pats tur būtu bijis bet virsrakstā gan kļūdiņa

Pēteris Vēciņš avatars
Medaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Sponsora favorīts
  Pēteris Vēciņš 02.04.16 11:18
 
2
0

atbildot uz F31KS komentāru " Foršais, kā pats tur būtu bijis bet vi... " Paldies! Kļūdiņu arī izlaboju  

exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa UberautorsMedaļa Gada RAKSTS 2017
  exkluzīvais 17.05.17 06:56
 
1
0

Forši.   

Tēvocis Sems avatars
Medaļa PolittehnologsMedaļa Garīgais līderisMedaļa Superautors
  Tēvocis Sems 17.05.17 06:23
 
0
0

  Loti interesants apraksts.